Gezilecek Yerler

  Adıyaman Gezi Rehberi

  Adıyaman gezginler için Güneydoğu Anadolu bölgesinde eşsiz tarihi ile parlayan bir yıldız. Turistler için oldukça popüler olmasının nedeni ise çok açık. Şehir dünyanın en eski yerleşimlerinden biri olarak biliniyor. Dinler tarihinde adı geçen bu mistik şehir, Nemrut Dağı’nın Türkiye tanıtım filmlerinde sık sık kullanılan muhteşem manzarası ve heykelleriyle, çok iyi bir şekilde korunmuş antik kentleriyle, kaya mezarları, camileri ve köprüleriyle gezginlerde zamanda yolculuk yapıp geçmişe gitmiş izlenimi uyandırıyor.

  Ayrıca Adıyaman’ın doğal güzellikleri de saymakla bitmiyor. Çok verimli bir havza üzerine kurulu olan Adıyaman, görebileceğiniz en ilginç mağaraları, yemyeşil ören yerleri, gölleri ve uçsuz bucaksız ovalarıyla sizi huzur içinde dinlendirecek. Adıyaman bir efsaneler şehri. Hiç beklemediğiniz bir anda karışınıza çıkabilecek tarihi bir kalıntı sizi masal diyarlarında bir yolculuğa çıkaracak.

  Adıyaman’ın Ulaşımı

  Adıyaman’a karayolu, hava ve demir yolu ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Seyahatinde uçak tercih edecekler için Ankara ve İstanbul’dan Adıyaman’a direkt uçuşlar var. Ancak başka şehirlerden seyahat ediyorsanız aktarma yapmanız gerekiyor. Havaalanından şehir merkezine otobüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz. Otobüsler yarım saatte bir kalkıyor ve iki farklı lokasyondan birine sizi bırakıyor.

  Karayolunu tercih edenler için Türkiye’nin birçok büyük şehrinden Adıyaman’a düzenli sefer düzenleniyor. Karayoluyla Adıyaman’a 5 farklı güzergah üzerinden varılabiliyor. Batı illerinden Adıyaman’a özel araçla seyahat etmek biraz zahmetli olabilir. Bu seyahat İstanbul’dan 13 saat, Ankara’dan ise 9 saat sürüyor. Ancak Adıyaman’da gezilecek yerler şehir merkezine uzak olduğu için kendi arabanızın olması işinizi kolaylaştıracaktır.

  Demiryolu ulaşımı tercih eden gezginler Adana-Elazığ hattını kullanmalılar. Bu hattın Adıyaman’a en yakın durağı Gölbaşı. Şehir merkezine 63 kilometre uzak olan bu istasyondan merkeze gelmek için başka bir araç daha kullanmanız gerekecek. Adıyaman’da şehir içi ulaşım otobüs, minibüs ve taksilerle yapılıyor. Genelde en çok kullanılan araç otobüs ve otobüse indirimli binebilmek için Yamankart kullanmanız gerekiyor. Otobüsler gece de çalışıyor ve oldukça güvenli.

  Ne Zaman Gidilir

  Adıyaman heybetli Toros Dağları ile doğudan batıya doğru ikiye bölünüyor. Bu da şehrin konumuyla da birlikte neredeyse iki farklı iklim görülmesine neden oluyor. Kuzeyde kalan kısmın yazları serin kışları da oldukça soğukken, güneyde kalan kısım ise yazları oldukça sıcak kışları ise bir nebze daha ılık geçiyor. İklimi ilçesine göre değişen Adıyaman’ın her yerinde kışların oldukça soğuk olduğunu söyleyebiliriz. Eğer kar görmek için gitmiyorsanız, tarih kokan bu şehri doya doya gezmek için en uygun tarihler mayıs ayından eylül ayına kadar olan yaz ayları. Doğanın uyandığı ve yeşerdiği bu aylarda Adıyaman’da bulunmak çok keyifli olacaktır.

  Adıyaman’da Gezilecek Yerler

  Adıyaman ‘da görülmesi gereken belki de en özel yer olan Nemrut Dağı dünyanın sekizinci harikası olarak nitelendiriliyor ve UNESCO Dünya Mirası listesinde. Nemrut Dağı Milli Park’ında Komagene uygarlığından kalma heykeller, mezarlar ve henüz keşfedilmesi tamamlanmamış tüneller bulunuyor. Bütün heykellerin farklı bir hikayesi var. Merkür, Jüpiter ve Mars’ı temsil eden aslan heykelleri, tanrıça heykelleri, kartal heykeli gibi birçok eser görenleri şaşkınlığa uğratıyor. Nemrut Dağı dünyada güneşin en güzel doğduğu yer olarak biliniyor. Güneşin batışını izlemek için de turlar düzenleniyor. Buranın nefes kesici görüntüsünün aklınızdan hiç çıkmayacağına eminiz.

  Adıyaman Müzesi paleolitik dönemden Osmanlı dönemine kadar önemli arkeolojik eserler barındıran oldukça önemli bir müze. Şehrin tarihini daha iyi anlamak için mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında geliyor.

  Perre Antik Kent’i ise şehrin çıkışında bulunan günümüze kadar gelmiş en büyük Roma antik kenti. Kaya mezarları ve nekropol alanıyla iyi korunmuş bu şehirde gezinirken tarihe dokunduğunuzu hissedeceksiniz. Arsameia Ören yeri şehir merkezinden 20 dakikalık araba yolculuğuyla varabileceğiniz, bilinen en büyük Grekçe yazıtın bulunduğu, tüneller ve dehlizlerle bezeli bir başka bir tarihi harika. Bunun dışında Haydaran ve Turuş Kaya Mezarları, Karakuş Tümülüsü ve Kahta Kalesi gibi etkileyici birçok esere sahip Adıyaman, tarih tutkunlarını oldukça tatmin edecek bir şehir.

  Adıyaman’da Konaklama

  Adıyaman eşsiz tarihi ve kültürel birikimiyle yıl boyunca yerli ve yabancı birçok turisti kendine çekiyor. Turistik bir kent olmasının bir getirisi olarak gezginlere konaklama açısından konforlu ve kaliteli birçok seçenek sunuyor. Adıyaman şehir merkezinde pansiyonlardan dört yıldızlı otellere birçok tesis misafirlere hizmet veriyor. White Star Hotel merkezde keyifli bahçesiyle misafirlerine güzel bir dinlenme alanı sunuyor. Grand İsias Otel, Hotel Antichos, Vadi-i Leman Otel şehirde tercih edilen konforlu ve temiz oteller. Ancak en yüksek puanlı olan ve güler yüzlü çalışanlarıyla bilinen dört yıldızlı White Star Hotel diğerlerinden biraz önde.

  Gezginlerin bir kısmı ise konaklama için şehir merkezini değil, tarihi alanlara da yakın olması bakımından Nemrut Dağı eteklerinde bulunan Karadut Köyü’nü tercih ediyor. Bu köyde butik otellerin yanı sıra oldukça lüks otellerde var.

  Adıyaman’da Ne Yenir

  Adıyaman hayvancılıkla uğraşan bir şehir olması nedeniyle lezzetli et yemekleriyle biliniyor. Ancak Adıyamanlılar et yemeklerinin yanında sebzeyi de oldukça fazla tüketiyorlar. Yarpuz, pirpirim gibi birçok bitki ana yemeklerin yanında tüketiliyor. Ayrıca Adıyaman mutfağı acının çok bol kullanıldığı bir mutfak. Yemeklerinizi sipariş ederken bu konuda bilgi almayı unutmamalısınız.

  Adıyaman’ın belki de en meşhur yiyeceği çiğ köfte. Çiğ köfte geleneksel olarak etle yapılsa da son yıllarda bu durum değişmiş. Çiğ köftenin birçok farklı çeşidini tadabileceğiniz Yeni Nesil Adıyaman Çiğ Köfte Kenan Usta şehir merkezinde bulunan en meşhur çiğ köfte restoranı. Adıyaman’ın geleneksel kebaplarını denemek isterseniz uğramanız gereken adres Kebapçı Beko. Burada sebzelerle pişen Adıyaman kebabını tadabilirsiniz. Gitmişken zırh kebabını da tatmanızı öneriyoruz.

  Kıyma kebabı da şehrin oldukça meşhur lezzetlerinden. Bilal Usta’da yiyebileceğiniz bu kebabın lezzeti aklınızdan silinmeyecek. Balık yemek isterseniz baraj gölü kenarında bulunan Neşet’in Yeri size muhteşem bir manzara ve taze balıklarla unutulmaz bir deneyim yaşatıyor. Son olarak; kavurmalı hitap yemeği Adıyaman’a gelenlerin mutlaka denemesi gereken enfes bir lezzet. Baharatlı ve kavurmalı bir çeşit börek olan hitap yemeği geleneksel mutfağın vazgeçilmezi.

  Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Adıyaman turist açısından oldukça şanslı bir şehir. Özellikle bahar ve yaz aylarında şehre çok sayıda tur düzenleniyor. Bu nedenle Nemrut Dağı gibi bazı turistik alanlar kalabalık olabiliyor. Ayrıca şehrin meşhur restoranları da turlarla gelen turistleri topluca ağırlamalarından dolayı kalabalık olabiliyor. Seyahatiniz boyunca sıkıntı yaşamamak için planlı olmanızı ve gideceğiniz yerlere önceden rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca Nemrut Dağı yılın her zamanı oldukça soğuk ve rüzgarlı. Koruyucu kıyafetler gitmeyi, soğuğa hazırlıklı gitmeyi unutmayın. Ayrıca rahat ayakkabılar giymeniz de kumlu zeminde rahat hareket etmenizi sağlayacaktır.

  Önceki Antalya Gezi Rehberi
  Sonraki Afyonkarahisar Gezi Rehberi