Gezilecek Yerler

  Afyonkarahisar Gezi Rehberi

  Afyonkarahisar şehri doğal güzellikleri ve özellikle lezzetli mutfağıyla gezginlerin uğrak yerlerinden. Eski adı Afyon olan ilimiz 2005 yılında şehir merkezinde bulunan volkanik kayaların üzerindeki hisardan esinlenilerek Afyonkarahisar adını almış. Sayısız medeniyete ev sahipliği yapan Afyonkarahisar, özellikle tarih meraklılarını çok mutlu edecek bir şehir. Şehirde birçok tarihi yapı ve müze ziyaretçilerini bekliyor.

  Ayrıca termal oteller, kaplıcalar Afyonkarahisar’ı sağlık turizmi için de cezp edici yapıyor. Termal kaplıcalarda rahatlarken bir yandan da antik şehir kalıntılarını ve peri bacalarını görebilir, bu doyurucu tatilin tadını çıkarabilirsiniz. Afyonkarahisar Türkiye’nin kuzeyini güneye doğusunu da batısına bağlayan merkezi konumu nedeniyle seyahatlerimizde genelde mola yeri olarak da kullandığımız, birçok şehre giderken uğrayabileceğiniz keyifli bir lokasyon.

  Afyonkarahisar’ın Ulaşımı

  Afyonkarahisar’a ulaşmak için birçok seçenek bulunuyor. Avantajlı konumu nedeniyle büyük küçük bütün illerden Afyonkarahisar’a otobüs seferleri yapılıyor. Bulunduğunuz şehirden otobüs bileti bulurken zorlanmayacağınıza eminiz.

  Bunun dışında Afyonkarahisar’ın lokasyonu otomobil ile ulaşımı da kolaylaştırmış oluyor. Özel araçla seyahat etmek de oldukça kolay. İstanbul-Afyonkarahisar arası 5 saat, Ankara-Afyonkarahisar arası ise 3 saat sürüyor.

  Afyonkarahisar’a ulaşım için bir başka seçenek de tren. Şehir merkezinde bulunan tren garı Türkiye’nin demir yolu hattının birleştiği noktadadır. Bu yüzden tren seferlerinin olduğu her şehirden buraya demiryoluyla ulaşmak mümkün. Nostaljik bir yolculuk yapmak ve yoldaki manzaraların keyfini çıkarmak isteyenlere bu seçeneği değerlendirmelerini öneririz.

  Afyonkarahisar’da havaalanı bulunmuyor. Kütahya’da bulunan Zafer Havaalanı Afyonkarahisar’a 60km uzaklıkta ve servislerle şehir merkezine ulaşmak oldukça kolay.

  Afyonkarahisar’da şehir içi ulaşım da çok gelişmiştir. 300’den fazla minibüs, 90’dan fazla otobüsle sadece şehir merkezi değil, merkezin dışındaki kaplıca ve termal tesislere kolayca ulaşmak mümkün.

  Ne Zaman Gidilir?

  Eğer Afyonkarahisar’a gezi düzenlemeyi planlıyorsanız şehrin denize oldukça uzak olup dağlarla çevrili olduğunu ve böylece karasal iklimin hüküm sürdüğünü söylemeliyiz. Yani Afyon’da hem kış hem de yaz ayları şiddetli olacaktır. Kışın genelde karlı olan Afyon’da kar manzarası oldukça güzel olsa da açık havada gezmenin zor olacağını unutmayın. Şehrin en çok yağış alan ayları ise Nisan ve Mayıs. Yağışlar sağanak şeklinde ve çok sık olduğundan bu tarihler de gezi için pek uygun olmuyor. Afyonkarahisar’ı gezmek için en iyi ayların Eylül ve Ekim olduğunu söyleyebiliriz. Yaz sıcaklarının etkisini kaybettiği ama havanın soğumadığı bu mevsim açık havada dolaşmak için çok uygun olacaktır.

  Afyonkarahisar’da Gezilecek Yerler

  Afyonkarahisar’a geldiğinizde ülkemizdeki en eski kalelerden olan Afyonkarahisar Kalesi’ni mutlaka görmenizi öneriyoruz. Volkanik kayaların üzerinde bulunan bu kaleye yürüyerek çıkmak biraz yorucu olsa da kaleye vardığınızda karşılaşacağınız manzaraya değecek. Afyonkarahisar Kalesi’ne yakın konumuyla Ulu Camii, Selçuklu mimarisinin en eski ve güzel korunmuş örneklerinden. Ayrıca Frig Yolu’nun 140 kilometrelik kısmı Afyonkarahisar’dan geçiyor. Bu yolu yürüyerek antik kalıntıları, kaya mezarları ve evleri görerek tarihin izini sürmek çok keyifli olacaktır. Şehirde ayrıca Arkeoloji Müzesi de tarih meraklılarını tatmin edecek yerlerden.

  Şehir merkezinde dolaşırken tarihi Afyonkarahisar evlerini gözden kaçırmamaya dikkat edin. Kendine has estetiğiyle görenleri etkileyen bu zarif yapılar şehrin önemli simgelerinden.

  Gedik Ahmet Paşa Medresesi Afyonkarahisar’ın görülmesi gereken tarihi yapılarından. 1472 yılında yaptırılan bu medrese ve camii diğer camilerden farklı mimarisiyle görenleri etkilemeyi başarıyor.

  Afyonkarahisar’a gitmişken İscehisar ilçesi ve Karakaya Köyü’nde bulunan peri bacalarını görmeden dönmek olmaz. Merkezin biraz dışında kalsa da volkanik aşınmalarla oluşan bu peri bacaları size başka bir dünyadaymışsınız gibi hissettirecek.

  Büyük Taarruz Şehitliği Afyon’da başlayıp İzmir’de sona eren Büyük Taarruz ’da şehit düşmüş askerlerimiz anısına yapılmış. 500 mezar taşı bulunun bu şehitlik Mehmetçiklerimizin hatıralarını yaşatıyor. Afyon’da mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

  Çoğu gezgini Afyonkarahisar’a getiren en ünlü özelliği tabii ki kaplıcaları. Sularının farklı sıcaklıkları, mineral çeşitlilikleriyle farklı hastalıklara şifa olduğu bilinen birçok kaplıcası bulunan Afyonkarahisar, kaplıcalarının şehir merkezine yakın olması ve tesislerinin kalitesiyle ünlenmiştir.

  Afyonkarahisar’da Konaklama

  Afyonkarahisar termal turizm konusunda önemli bir merkez olduğu için şehirde birçok termal otel seçeneği bulunuyor. Yüksek fiyatlılardan uygun fiyatlı alternatiflere birçok seçenek sunan termal oteller dışında pansiyon ve apartlarda da konaklayabilirsiniz. Şehir merkezindeki May Termal Resort Otel, Safran Termal otel gibi kaliteli hizmet veren seçeneklerle hem kaplıcalarda rahatlayıp stres atabilir hem de konumlarından ötürü şehri rahatça gezebilirsiniz.

  Termal otellerin arasındaki rekabet sık sık kampanyalar yapılmasına neden oluyor. Bu nedenle fiyatlar oldukça değişkenlik gösterebiliyor. Otel rezervasyonu yapmadan önce bütün seçenekleri araştırmanız yararınıza olacaktır. Ancak genel olarak Afyonkarahisar termal otellerinde kaliteli hizmet alacağınız konusunda emin olabilirsiniz.

  Afyonkarahisar’da Ne Yenir?

  Herkes bir tatil dönüşü mutlaka Afyonkarahisar’da durmuş, meşhur sucuk veya kaymaklarından almıştır. Ancak Afyon’da bunlardan çok daha derin bir yemek kültürü bulunuyor. Hamur işleri, haşhaşlı ürünler ve et ürünleriyle oldukça zengin bir mutfağa sahip olan Afyonkarahisar, uzun yıllardır korunmuş bir yemek kültürüne sahip.

  Yaklaşık 150 yıldır hizmet veren Bacaksız Lokantası’nda kuzu tandır ve kaymaklı ekmek kadayıfını mutlaka tatmalısınız. Ancak saat 3’ten önce gitmeye özen göstermenizi tavsiye ederiz. Çünkü restoran bu saatten sonra kapanıyor.

  Bir başka popüler restoran olan İkbal Lokantası’nda 90 yıllık tecrübeyle yapılan patlıcanlı börek çok meşhur. Bunun yanında et yemekleri de oldukça lezzetli.

  Kaymaklı ekmek kadayıfı Afyonkarahisar’da yenmesi gereken en önemli lezzetlerden. Bunun için de Nur lokantası akla gelen ilk adres oluyor. Doğal manda kaymağıyla yapılan kadayıf başka yerde yediklerinize hiç benzemiyor. Ayrıca meşhur Afyon lokumunun patentine sahip olan Atalay Lokum hem hediyelik lokum alışverişleri için hem de gezerken atıştırmak için mutlaka uğranması gereken bir durak.

  Son olarak Afyon’a geldiyseniz her fırında bulabileceğiniz haşhaşlı ekmeği es geçmemenizi öneriyoruz.

  Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Afyonkarahisar oldukça güvenli bir şehir. Hatta Türkiye çapında yapılan bir araştırmaya göre yaşayanların en mutlu olduğu 2. şehir seçilmiş. Bu nedenle gezginlerin şehri keşfederken bir sıkıntı yaşayacağını düşünmüyoruz. Eğer özel aracınızla gitmiyorsanız bütün toplu taşıma araçlarında kullanacağınız Afyonkart çıkarmanız yararınıza olacaktır. Ayrıca müze, ören yerleri ve antik kentlere girerken kullanmak için müze kartınızın olması gerekiyor. Afyonkarahisar karasal iklim özellikleri gösteriyor. Yani gece ve gündüz sıcaklık farkları çok fazla olacaktır. Akşam gezisine çıkacaksanız yanınıza mutlaka kalın giysiler almanızı tavsiye ederiz.

  Önceki Antalya Gezi Rehberi
  Sonraki Ağrı Gezi Rehberi