Gezilecek Yerler

  Ağrı Gezi Rehberi

  Doğu Anadolu bölgesinin kalbi olan güzel şehir Ağrı, kültür turizmi bakımından rakiplerine fark atıyor. Tarih boyunca Urartular, Persler, Hititler gibi pek çok uygarlığı topraklarında ağırlamış olan Ağrı, size her dönemden bir parça bulabileceğiniz muhteşem bir gezi olanağı sağlıyor. Şehre vardığınızda kendinizi yüzlerce yıl geriye gitmiş gibi hissedip tarihin sayfalarında kaybolabilirsiniz. Orta Asya’dan Mezopotamya’ya göç eden kavimler için bir geçiş noktası olan şehir pek çok farklı kültürün birleşiminden oluşuyor. En önemli özelliği ise tarihi yapıların oldukça iyi korunmuş olması.

  Ağrı doğal güzellikler açısından da oldukça zengin. Şehir adını Türkiye’nin en yüksek dağı olan ihtişamlı Ağrı Dağı’ndan alıyor. Şehirde oldukça ilginç mağaralar, ören yerleri, kaplıcalar gibi doğaya olan hasretinizi giderecek yerler var. Ayrıca mutfağıyla da ünlü olan şehir gezinizi yaparken enfes lezzetler tatmanıza olanak sağlıyor.

  Ağrı’nın Ulaşımı

  Ağrı konumu itibariyle batı illerine oldukça uzak. Bu yüzden ziyaretçiler genelde havayolu ulaşımını tercih ediyorlar. Ağrı’ya neredeyse her gün İstanbul veya Ankara’dan direkt uçuş bulabilirsiniz. Ancak diğer illerden ulaşmak isteyenler bu şehirlerde aktarma yapmak zorundalar. Neredeyse her gün tek uçuş var ve saat konusunda fazla seçeneğiniz yok. Havaalanından merkeze servis araçlarıyla gidebiliyorsunuz.

  Karayolu ulaşımı çok tercih edilmese de bir seçenek. İstanbul ve Ankara gibi batı illerinden neredeyse 18 saat süren bu yolculuk fazla yorucu olabilir. Ancak gezmek isteyeceğiniz yerlerin bir kısmı merkezdeyken bazıları da şehir merkezinin dışında. Bu yüzden kişisel aracınızın olması işinizi kolaylaştırabilir. Bu yüzden şehre uçakla gidip orada araba kiralama seçeneğini düşünebilirsiniz.

  Ağrı’da şehir içi ulaşımda otobüs ve minibüsler kullanılıyor. Merkezde seyahat etmek isteyenler için otobüs uygunken daha uzak yerlere minibüslerle ulaşılabiliyor.

  Ne Zaman Gidilir

  Ağrı karasal iklimin bütün sertliğiyle hissedildiği bir il. Kışları çok sert bir soğuk var ve genelde karlı oluyor. Yazları ise oldukça sıcak ve kurak. Bu nedenle ziyaretçilerin kış ve yaz aylarını tercih etmelerini önermiyoruz. Ağrı’nın en güzel ve gezmeye uygun olan zamanları nisan ve mayıs ayı. Bu tarihte doğa yeşeriyor, kar suları erimeye başlıyor, hava sıcaklıklarının artmasıyla ılık hava hakim oluyor. Ayrıca eylül ekim ayları da Ağrı gezisi için tercih edilebilir. Sonbaharda hava sıcaklıkları yazın etkisinden kurtulmuş oluyor ve bakır rengine dönen doğayı izlemek çok keyifli oluyor.

  Ağrı’da Gezilecek Yerler

  Ağrı gezilecek yerler bakımından oldukça zengin. Ancak şehrin adını duyduğumuzda aklımıza hemen Türkiye’de Topkapı Sarayı’ndan sonra belki de en meşhur saray olan İshak Paşa Sarayı geliyor. İshak Paşa Sarayı Osmanlı mimarisini en net gözlemleyebileceğiniz oldukça iyi korunmuş yapılardan biri. Bünyesinde camii, aş evi, merasim odası, iki adet avlu, çilehane, harem bölümü, türbe ve yüzden fazla oda bulunduran bu sarayın en önemli özelliği kalorifer tesisatının ilk kez kullanıldığı yapı olması. Efsaneye göre Ağrı’ya gidip de İshak Paşa Sarayı’nı görmeden dönerseniz, ömrünüzün geri kalanında yolunuz tekrar bu saraya düşermiş. Gitmişken görmeden ayrılmamanız gereken heybetli bir yapı İshak Paşa Sarayı. Şoşik Kalesi ise Karlıca ilçesinde bulunan, dik kayalar üzerine kurulmuş heybetli bir kale. Kalenin üzerinden şehir manzarasını izlemek oldukça keyifli.

  Nuh Tepesi ise Ağrı’da kutsal kabul edilen yerlerden biri. Bu tepe Kur’an ve Tevrat’ta Nuh Peygamber’in gemisini kurduğu yer olarak biliniyor. Bu bölge özellikle yabancı turislerin çok ilgisi çekiyor.

  Ağrı’da bulunan ve kutsal yerlerden biri olan Üç Kilise ise şehrin kültür mozaiğine verilebilecek en güzel örneklerden biri. Rivayetlere göre Nuh Peygamberin mezarı da bu yapıda.

  Meya Mağaraları da Ağrı da mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Kayaların oyulmasıyla oluşturulan bu mağaraların içinde ibadethaneler, odalar ve mezarlar bulunuyor. Gezmesi gerçekten ilginç olan bu mağaraların ilginizi çekeceğini düşünüyoruz. Bunun dışında Diyadin Kaplıcaları ve buz mağaraları da yerli ve yabancı turistlerin uğrak yerleri.

  Ağrı’da Konaklama

  Ağrı turistik bir merkez olduğu için birçok farklı konaklama imkanı sunuyor. Bunlar arasında yüksek fiyatlı lüks oteller ve daha uygun fiyatlı pansiyonlar var. Pansiyon tercih etmek isteyenler için Büyük Ağrı Pansiyon önerilenler arasında. Odaları oldukça temiz ve kaliteli hizmetiyle öne çıkıyor. Bir diğer alternatif ise Anatolia Apart Pansiyon. Güler yüzlü ve kaliteli hizmet veren bu pansiyonda uygun fiyatlarla konaklamak mümkün. Otel seçenekleri arasından en popüler olanı şehir merkezindeki Hatemoğlu Otel. Kafe, bar ve restoranlarıyla kaliteli hizmet veren bu otel, yerli ve yabancı turistler tarafından fazlaca tercih ediliyor. Şehir merkezinde kaliteli hizmetiyle bilinen bir diğer otel ise Alp Otel.

  Doğubeyazıt ilçesinde konaklamak istiyorsanız Grand Ağa Otel kafe, bar, restoran gibi sosyalleşme alanlarıyla özellikle gençler arasında oldukça popüler. Butik Ertur Otel ise ilçenin orta ölçekli ve konforlu seçeneklerinden biri.

  Ağrı’da Ne Yenir

  Ağrı’da güne güzel bir kahvaltı ile başlangıç yapmak isterseniz Alaçatı Cafe Restoran‘a uğrayabilirsiniz. Ağrı’nın en meşhur yemeklerinden Abdigör köftesi etin sinir ve yağsız yerinden et dövülerek hamur haline getirilip yumurta ve çeşitli baharatlar ile harmanlanarak yapılıyor. Abdigör köftesi ve diğer yöresel yemekleri tatmak için Ergül’ün Mutfağı tercih etmek isteyebileceğiniz bir mekan. Ortopedik hastalıklar için tüketilen ve meşhur alabalık lezzetini ise bir de Gökkuşağı Alabalık Tesislerinde tadın deriz.

  Buğdayların dövülerek toz haline getirilmesi sonrası içerisine konan tereyağı ile yapılan Haşıl Ağrı’da oldukça popüler. Kıymasız olarak yapılan bir çeşit mantı olan Hengel bir defa deneyenlerin bile lezzetine hayran kaldığı bir yemek. Oğlak ya da kuzu etinden yapılan Göşteberg et yöreye ait olan göşteberg baharatı ile karıştırılıp pişiriliyor ve pek çok yöresel mekanda bulunabiliyor. Ağrı’ya özgü yapılan murtuğa özgün ve hafif bir tatlı denemek isteyenler için.

  Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Ağrı’ya yapacağınız ziyaret için iklimi şartlarını mutlaka göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz. Keyifli ve verimli bir gezi için bahar aylarını tercih edebilirsiniz. Kışın sert ve kurak geçtiği için bu aylarda gezi planı yapmamanızı öneririz.

  Önceki Antalya Gezi Rehberi
  Sonraki AKSARAY Gezi Rehberi