Gezilecek Yerler

  AKSARAY Gezi Rehberi

  Aksaray İç Anadolu bölgesinde Kızılırmak’ın orta bölümündedir. Doğu tarafında Nevşehir ve Niğde şehirleriyle komşu olan şehir, Kayseri, Konya, Ankara ve Adana gibi büyük şehirlerin tam ortasında ve bu şehirlere yakın mesafede konumlanmıştır. Kapadokya’nın giriş kapısı olarak bilinse de aslında Aksaray kendine özgü görülecek yerleri olan turizm açısından gelişmiş bir şehrimiz.

  Anadolu’nun ilk köy yerleşimi olan Aşıklı Höyük, günümüzden 10.500 yıl önce de Aksaray yöresinde yerleşim olduğunu haber verir. Ihlara ve Manastır vadileri ilk Hristiyan döneminde Aksaray yöresinin önemli bir dini merkez olduğunu gösterir. Hanların Hanı Sultanhanı İpek Yolu üzerindeki en büyük kervansaray olmasıyla Aksaray’ın İpek Yolu üzerindeki önemini tesciller. Türkiye’nin en büyük ikinci dağı Hasan Dağı ve Türkiye’nin en büyük ikinci gölü Tuz Gölü de yine Aksaray sınırları içerisindedir ve şehrin doğal güzellikleri ile de sizleri memnun edeceğinin garantisini verirler.

  Tüm bunlara ek olarak yeraltı şehirleri, termal merkezleri, antik kentleri ve yöresel tatlarıyla Aksaray tüm ziyaretçilerine unutamayacakları bir gezi imkanı tanıyor.

  Aksaray’ın Ulaşımı

  Aksaray’a en kolay karayolu ile ulaşım sağlanıyor. Özel aracı ile seyahat edecek olanlar Ankara, Adana veya Mersin limanından yaklaşık 2,5 saatte, İstanbul’dan 7,5 saat, İzmir’den ise 8,5 saatte Aksaray’a kolayca ulaşabilirler. Ayrıca tüm şehirlerden günübirlik kalkan şehirlerarası otobüslerle de Aksaray’a oldukça rahat bir şekilde ulaşılabilir.

  Havayolunu tercih edeceklerin Kayseri, Konya veya Nevşehir havalimanlarından birisini kullanmaları gerekiyor. Özel araç ya da şehirler arası servislerle bu havalimanlarından Aksaray’a yaklaşık 2 saatte ulaşabilirsiniz.

  Aksaray’a doğrudan tren yolu ile ulaşım bulunmuyor. Fakat İstanbul-Konya YHT hattı ile 5 saat içinde Konya’ya oradan da şehirler arası servisler vasıtasıyla 2 saat içinde Aksaray’a ulaşabilirsiniz.

  Aksaray’ın şehir içi ulaşımı gelişmiştir. Hem şehir merkezinde hem de civar ilçelerde sabahın erken saatlerinden gecenin geç saatlerine kadar toplu taşıma olanaklarından yararlanabilirsiniz.

  Ne Zaman Gidilir

  Aksaray’da yaz aylarında sıcaklık en fazla 22 derece civarına yükseliyor. Kış aylarında ise sıcaklığın 1 dereceye kadar düştüğü görülebiliyor. Kış aktivitesi olarak Hasan Dağı mevcut durumda sadece deneyimli dağcılara zirve tırmanış seçeneği sunuyor. Fakat Aksaray belediyesinin yaptığı açıklamaya göre Hasan Dağı’na kurulacak bir kayak merkezi ile bölgenin turistik cazibesinin daha da arttırılması için çalışmalara başlanmış. Kayak merkezi tamamlanana kadar Aksaray’ı bahar ve yaz aylarında ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

  Aksaray’da Gezilecek Yerler

  Aksaray’da görülmesi gereken en önemli yer hem doğal hem de tarihi güzellikleriyle Ihlara Vadisi. Yaklaşık 18 km uzunluk, 150 m derinlik ve 200 m genişliğe sahip vadi, en geniş insan yerleşimi bulunan kanyon olmasıyla dünyadaki diğer kanyonlar arasında önemli bir yere sahip. Eski dönemlerden beri vadinin can damarı Melendiz Nehri. Bölgedeki karasal iklime karşı vadi içindeki alan yemyeşil ve Akdeniz iklimi özelliklerini gösteriyor. Güzelyurt ilçesi sınırları içerisinde bulunan vadide kayalara oyulmuş freskli kiliseleri (Sümbüllü, Yılanlı, Kokar, Alaçatı, Pürenliseki, Eğritaş, Kırkdamaltı, Bahattin Samanlığı gibi) gezerek kültür şoku yaşayabilir, aynı zamanda eşsiz bir doğa güzelliğini deneyimleyerek ruhunuzu dinlendirebilirsiniz.

  Yine Güzelyurt ilçesinde bulunan Manastır Vadisi’ni “küçük Ihlara Vadisi” olarak düşünebilirsiniz. Adından da anlaşılabileceği gibi erken dönem Hristiyanlık için önemli bir merkez olması, 28 tane kaya oyma kiliseyi ve ilk manastır yaşamı örneklerini barındırmasından kaynaklanıyor. Güzelyurt ilçesindeki turunuzu Güzelyurt Gelveri Evleri’ni görmeden bitirmeyin. İlk dönemlerde kullanılan kaya oyma konaklama mekanlarının önlerine kemer çatılı evlerin yapılmasıyla oluşturulan bu yapılar Kapadokya’nın en güzel mimari temsilcilerinden. Ayrıca bu bölgeye gelmişken Selime Katedrali ve peribacalarını ziyaret etmenizi de tavsiye ederiz. Selime Katedrali Kapadokya’nın en büyük katedrali ve önemli freskleri barındırıyor.

  Aksaray’ın bir diğer önemli gezilecek yeri Saratlı Kasabası. Çünkü burada Roma’nın baskısından kaçan Hristiyanların inşa ettiği yer altı şehirlerinden iki tanesi bulunuyor. Saratlı Kırkgöz Yeraltı Şehri’nde 40 oda mevcut. 7 katlı bu yeraltı şehrinde su kuyu ve sarnıçlardan, ekmek şehir sakinlerinin toplu üretiminden, aydınlatma kuyruk yağı yakılmasından, hava ise hava bacaları kullanılmasından elde edilerek uzun süreler yaşanabiliyormuş. Mevcut durumda 3 katı ziyaret edilebiliyor. Bölgedeki ikinci şehir Aziz Mercurious Yeraltı Şehri ise daha çok tehlikeli zamanlarda sığınak olarak kullanılmış. Diğer yeraltı şehirlerinde bulunan küçük kiliselerin aksine katedrali andıran büyük bir kiliseye sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

  Yazının başında Aksaray’ın Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden birisi olduğundan bahsetmiştik. Bu da bölgede pek çok höyük ziyaret edebileceğiniz anlamına geliyor. Bunlardan en önemlileri Orta Anadolu’nun ilk köy yerleşkesi olduğu düşünülen Aşıklı Höyük. Aşıklı topluluğu Kapadokya mimarisi ve yaşam biçimini 1000 yıl boyunca şekillendirmiş bir erken dönem topluluğu. Acemhöyük 4000 yıl öncesinin ünlü Asur kenti, dönemin de maden üretim merkezi. Musular Höyük ise 8000 yıl öncesine tarihlenen bir yerleşke. Daha yakın dönemlerden bir yerleşke görmek isterseniz Antik Nora Kenti sizleri Roma ve Bizans döneminden kalma eserleriyle bekliyor. Kapadokya’nın en iyi korunmuş bu antik kentinde 1000 adet sivil konut, 32 kilise ve 20 sarnıç kalıntısı görebilirsiniz.

  Aksaray Selçuklu döneminden de önemli mimari eserlere ev sahipliği yapıyor. Bu döneme ait yapıları görmek isterseniz Sultan Hanı, Eğri (Kızıl) Minare ve Ulu Camii’yi ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

  Tuz Gölü ise özellikle suların çekildiği yaz döneminde ziyaretçilerine unutulmaz manzaralar sunuyor. Tuz Gölü ziyaretiniz sonrası bölgedeki dükkanlarda satılan şifalı Tuz Gölü ürünlerinden birkaç hediyelik almayı unutmayın.

  Aksaray’da Konaklama

  Aksaray turistik bir şehir olmasıyla ziyaretçilerine geniş bir yelpazede konaklama seçeneği sunuyor. Şehir merkezinde bulunan 4-5 yıldızlı otellerde, Ihlara Vadisi içindeki otellerde, Melendiz Nehri kenarındaki pansiyonlarda ya da Kapadokya mimarisine sahip Güzelyurt konaklarında ve pansiyonlarında kalma seçenekleri arasında zorlu bir tercih sizleri bekliyor.

  Hangi tercihi yaparsanız yapın konaklamanızdan memnun kalacağınızı söyleyebiliriz. En çok tavsiye edilen yerler ise Grand Altuntaş Hotel, Kuzucuklar Park Hotel, Karamanlı Konağı, Akar Otel, Star Pension, Ağaçlı Otel ve Üç Yıldız Otel.

  Aksaray’da Ne Yenir

  Aksaray mutfağının en meşhur yemekleri kuzu etiyle yapılıyor. Aksaray Tulum Kebabı kuzu eti, tuz, karabiber, kekik, reyhan baharatlarıyla birlikte tereyağı ve tulum peyniri katılarak odun fırınında 5 saat pişiriliyor. Sonrasında iç pilav ile servis ediliyor.

  Aksaray Tava kuzu eti, domates, biber ve sarımsak lezzetlerinin birleşimiyle hazırlanıyor. Hasan Dağı Testi Kebabı yöresel kuzu eti ve kuyruk yağı kullanılmasıyla bölgeye özgü bir yemek olma özelliğine sahip.

  Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Aksaray’daki görülecek yerlerin çoğunun kayalık ve engebelik bir arazide dağılmış olduğunu unutmamanızı tavsiye ederiz. Bölgeyi ziyaret ederken yanınızda rahat yürüyüş ayakkabıları ve kıyafetler getirmeniz faydanıza olacaktır.

  Önceki Antalya Gezi Rehberi
  Sonraki Amasya Gezi Rehberi