Gezilecek Yerler

  Amasya Gezi Rehberi

  Pontus’tan Bizans’a, Bizans’tan Selçuklu’ya, Osmanlı’dan Roma’ya birçok medeniyetin izlerini taşıyan şehzadeler şehri Amasya, geçmişten günümüze tarihi yapısını bozmadan koruyan nadir şehirlerden. Yeşilırmak Nehri’nin iki tarafına kurulmuş bu sıcacık şehir, gezginlere bir Avrupa şehrinde geziyormuş gibi hissettirirken bir yandan da bizi geçmişe bağlıyor. Amasya’ya tarihi mirası o kadar iyi korumuş ki, şehri gezerken hangi zamanda yaşadığınızı unutmak mümkün.

  Amasya Ferhat ile Şirin efsanesinin geçtiği, romantik bir şehir. Kaldığınız süre boyunca nehir kenarında Yalıboyu evlerini izleyerek yaptığınız akşam yürüyüşleri favoriniz olacak.

  Amasya’da tıp müzesinden arkeoloji müzesine, kaya mezarlarından, aynalı mağarasına gezilecek çok fazla durak var. Konumu sayesinde ulaşımın oldukça kolay olduğu Amasya son yıllarda oldukça talep gören bir turizm şehri.

  Amasya’nın Ulaşımı

  Amasya şehirler arası ulaşım bakımından oldukça konforlu bir şehir. İç Anadolu bölgesini Karadeniz bölgesine bağlayan yolların üzerinde bulunduğu için karayolu ulaşımı oldukça kolaydır. Ayrıca şehir merkezinden köylere giden yollar asfaltlanmış ve düzenlenmiş olduğu için özel aracınızla rahatlıkla seyahat edebilirsiniz. Ayrıca otobüs firmaları birçok şehirden Amasya’ya seferler düzenliyor.

  Amasya’nın havaalanı Merzifon ilçesinde bulunuyor. Ancak büyük şehirlerden yapılan sefer sayısı kısıtlı, her gün uçuş bulunamayabiliyor. Bu yüzden tarihleri iyi ayarlamak gerekiyor.

  Ayrıca Amasya’ya Sivas üzerinden demiryolu ile ulaşmak da mümkün. Sivas-Samsun treni Amasya üzerinden geçer. Amasya’da şehir içi ulaşımda minibüsler ve otobüsler kullanılıyor. Ancak küçük bir şehir olduğu için toplu taşıma ağı çok gelişmiş değil. Zaten şehir içinde gezmek için çoğunlukla yürümek yeterli oluyor. Eğer başka ilçelere toplu taşımayla geçmek istiyorsanız minibüsler sık aralıklarla hizmet veriyor.

  Ne Zaman Gidilir

  Amasya, Karadeniz bölgesinde bulunmasına rağmen coğrafi yapısı nedeniyle tam olarak Karadeniz iklimi özellikleri göstermeyen bir şehir. Karadeniz ve iç Anadolu ikliminin kesişiminde bulunan şehir temmuz ve ağustos aylarında en sıcak zamanını yaşarken ocak ayında en düşük sıcaklığını yaşar. Karadeniz ikliminde her mevsim olan yağış Amasya’da yazın yaşanmaz. Yağmursuz bir gezi geçirmek isteyenler özellikle nisan ve mayıs aylarına seyahat planlamamalılar. Çünkü bu ilkbahar ayları Amasya’nın en çok yağış aldığı aylar.

  Amasya’yı gezmek için en iyi zamanın haziran ayından eylül ayına kadar olan yaz ayları olduğunu söyleyebiliriz. Eylül ayından sonra yağışların başlamasıyla şehri keşfetmek zor olacaktır. Ayrıca Amasya’nın en büyük festivali olan Amasya Uluslararası Atatürk Kültür ve Sanat Festivali 12-22 Haziran arasında yapılıyor. Festivalde şehir oldukça hareketli ve eğlenceli oluyor. Gezinizi bu tarihlere denk getirmenizi ve şehri keşfetmenin yanında farklı etkinliklerle zaman geçirmenizi de tavsiye ediyoruz.

  Amasya’da Gezilecek Yerler

  Amasya’ya geldiğinizde ilk görmeniz gereken yer şehri ortadan ikiye bölen Yeşilırmak’ın kenarında sıralanmış Yalıboyu evleri. Restore edilmiş bu evler Türk mimarisinin en güzel örneklerinden. Yeşilırmak üzerinde bulunan Alçak Köprü, Roma döneminden kalmış tarihi bir köprü. Nehir kenarındaki yürüyüşünüzde mutlaka görmeniz gereken bir yapı olduğunu düşünüyoruz.

  Şehirde bulunan birçok müzeyi gezerek Amasya’nın köklü tarihi hakkında bilgi alabilirsiniz. Amasya Arkeoloji Müzesi bu müzeler içinde en önemlisi. Neolitik çağdan günümüze birçok eser bulunan müzenin en ilgi çekici yanı Türk mumyalarına ev sahipliği yapması. Sabuncuoğlu Tıp ve Cerrahi Müzesi ise müzikle tedavi yapılan ilk hasta olarak bilinmesiyle gezginlerin ilgisini çekiyor.

  Amasya’nın ilginç mimari yapılarından birisi de Gökmedrese Camii. Selçuklulardan günümüze ulaşmış bu yapının ağaç oymaları görenleri büyülüyor.

  Hareşna Dağı’nda bulunan Pontus Kral Kaya Mezarları’na ise biraz yokuş tırmanarak ulaşmanız gerekecek. Mezarlara vardığınızda kral mezarlarının sizi oldukça etkileyeceğini ve yorgunluğunuzu unutturacağını söyleyebiliriz. Kaya mezarların en iyi işlenmiş ve tamamlanmış yeri olan Aynalı Mağara da bu bölgede mutlaka uğranması gereken duraklardan.

  Amasya’ya gelmişken Osmanlı ruhunu tamamen yaşamak için bozulmadan kalan Sofular Mahallesi’nde zaman geçirmeniz çok keyifli olacaktır. Osmanlı mahalle yapısını yansıtan bu mahalle sit alanı ilan edilmiş ve korunmaya devam ediliyor.

  Amasya’da Konaklama

  Amasya’da konaklamak için pansiyonlardan otellere birçok seçenek bulunuyor. Şehir merkezi bütçenize uygun olanı seçebileceğiniz birçok tesise sahip. Amasya’nın tarihi yapısını tam olarak tecrübe etmek isteyen gezginler için en uygun konaklama imkânı şehir merkezinde bulunan ve butik otel olarak restore edilmiş konaklar. Bu butik otellerde günün yorgunluğunu atarken bir yandan da geçmişle bağlarınızı tazeleyebilirsiniz. Taşhan Butik Otel, Hatunca Butik Otel şehir merkezinde bulunan butik otellerden ve kaliteli hizmetleriyle biliniyorlar. Otelde kalmak isteyenler için şehir merkezinde bulunan ve Amasya’nın en büyük oteli olan üç yıldızlı Büyük Amasya Oteli iyi bir seçenek olacaktır.

  Amasya’da Ne Yenir

  Amasya Karadeniz ve İç Anadolu lezzetlerini birleştirerek kendine has bir mutfak oluşturmuş bir il. Denemeniz gereken farklı yemeklerinin seyahatinize renk katacağına eminiz. Amasya’ya gitmişken sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi olan Amasya çöreğini denememek olmaz. Haşhaşlı ve cevizli bu çöreğin en meşhur adresi Çörekçi Galip. Şehrin mutfağının en meşhur yemeklerinin başında etli bamya, bakla dolması ve helle çorbası geliyor. Amasya’nın meşhur ev yemeklerini deneyebileceğiniz, lezzetlerini keşfedebileceğiniz bir restoran arıyorsanız Yeşilırmak kıyısındaki Amaseia Restoranı tavsiye ediyoruz. Amasya’da düğünlerin ve bayramların vazgeçilmez lezzeti keşkek, tadanların favorisi olacak. Keşkek denemek için önereceğimiz adres ise Küçükağa Restoran.

  Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Amasya son yıllarda keşfedilen ve popüler olmaya başlayan turistik bir şehir. Oldukça güvenli olan bu şehirde güvenlik açısından bir sorun yaşayacağınızı sanmıyoruz. Amasya’da dikkat edilmesi gereken en önemli şey ise yolculuğunuzu planladığınız tarihler. Yağışın fazla olduğu zamanlara dikkat etmeli ve seyahatinizi planlarken mevsimi mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Karadeniz ikliminin bol yağışlı havasına hazırlıklı olmalı ve yanınıza mutlaka şemsiye almalısınız.

  Önceki Antalya Gezi Rehberi
  Sonraki Ankara Gezi Rehberi