Gezilecek Yerler

  Ankara Gezi Rehberi

  Ülkemizin kalbi, yönetimin merkezi ve Türkiye’nin başkenti olan Ankara’ya hepiniz hoş geldiniz! Kendine has yaşayış tarzı, önemli bölgeleri, gezilecek mekanları ile tarihin merkezi ve ülkenin nabzının attığı bu şehri her Türk vatandaşının gezmesini öneriyoruz.

  Bizzat Kurtuluş Savaşı ve Atatürk dönemine ait izler taşıyan, o zamanki olayları daha kolay anlamamızı sağlayan Ankara, sahip olduğu onlarca doğal güzelliği ile de bizleri büyülüyor diyebiliriz. Özellikle Anıtkabir gibi Türkiye’nin en anlamlı yapısına sahip olması bile bu şehri bizim gözümüzde özel yapmaya yetiyor. Sizler de milli mücadele döneminde üs halinde kullanılmış Türkiye’nin en önemli şehrini gezip görmek istiyorsanız bu rehberimizden yardım alabilirsiniz.

  Ankara’nın Ulaşımı

  Ankara’da, Türkiye’nin başkenti olması ve kalabalık bir şehir olması sebebiyle ulaşıma oldukça önem veriliyor. Şehir içi ulaşımda otobüs, metro, hafif raylı sistem, teleferik ve banliyö kullanarak tüm rotalarınıza hızlı şekilde ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda daha kısa mesafeler için minibüsü de kullanabilirsiniz. Şehir dışından ulaşım da şehir içi gibi oldukça basit ve hızlı. İster havayolları ile Esenboğa Havalimanı’na inebilir, isterseniz de tren ve hızlı tren ile Ankara Garı- Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı’na gelerek gezinize başlayabilirsiniz.

  Ne Zaman Gidilir?

  Gezi rotanızı Ankara’ya çevirmek istiyorsanız tercihiniz ilkbahar ve sonbahar aylarından yana olmalıdır. Kışın soğuğu iliklerinize kadar hissetmemeniz için ve yazın sıcaktan bunalmamak için özellikle mayıs-haziran-eylül ayları Ankara gezisi için oldukça ideal. Hafif serinlikte, nemi çok hissetmeyeceğiniz bu aylar, rahatlıkla ve zevkini çıkartarak gezmeniz için çok uygun bir tarih.

  Ankara’da Gezilecek Yerler

  Ankara’da, Türkiye’nin başkentinde ilk ziyaret edilmesi gereken yer tabi ki Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün mabedi Anıtkabir’dir. Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’ün anıt mezarı, mükemmel bir mimariye sahip. Kemal Paşa’yı anarken aynı zamanda Anıtkabir içerisinde yer alan Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi’ni de gezebilirsiniz.

  Ankara’nın en hareketli bölgesi Kızılay Meydanı, kuşkusuz görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Birçok alışveriş merkezine ev sahipliği yapan meydana şehrin her yerinden ulaşım sağlayabilirsiniz.

  Tüm Ankara’yı tek bir yerden izlemek istiyorsanız hemen Ankara Kalesi’ne rotanızı çevirin. Kültür kokan şehri iliklerinize kadar hissedeceğiniz kale, tam merkeze konumlanmış durumda. Girişi ücretsiz olan Ankara Kalesi, muhteşem bir yapıt diyebiliriz.

  Tarihi yapılar ve sanat eserleri incelemek istediğinizde yolunuz Kocatepe Camii’sine ve Hacı Bayram Veli Camii’sine düşebilir. Osmanlı döneminden kalma bu baş yapıtlara tüm ilçelerden otobüs ve metro ile ulaşabilirsiniz. Estetik bir mimariye sahip camiler, özellikle ince detaylarla işlenmiş nakışları ile kendini çok sevdiriyor.

  Ankara’nın tam merkezinde konumlanan Güvenpark, diğer adı ile Emniyet Park, turistler tarafından en çok ziyaret edilen yerler arasında yer alıyor. Atatürk’ün sözünün yer aldığı anıt bulunan parkın Ankara taşından yapıldığı belirtiliyor. Ulaşımı oldukça kolay olan bu merkezi noktayı görmeden geçmeyin.

  Yaz aylarında yapılan aktiviteler ile çok sevilen konum Hamamönü, Ankara gezinizin olmazsa olmazlarındandır. Tarihi evleri ve sokakları ile çok sevilen bu bölge, sizi geçmişe götürecek. Gelmişken el ürünleri pazarını da ziyaret edip gezinize devam edebilirsiniz.

  Ankara’da Konaklama

  Ankara, başkent şehri olması ve iş gezilerinin oldukça yoğun olduğu bir şehir olması sebebiyle konaklama konusunda oldukça gelişmiş bir şehirdir. Konaklamaya en uygun bölgeler ise merkeze yakın olmasından dolayı Kızılay, lüks mekanların bulunduğu Kavaklıdere ve eski bölgelerden Ulus’tur. Bu konumlarda Best Western Hotel 2000, Eyüboğlu Hotel, Neva Palas, Divan Ankara Çukurhan, Antik Hotel Ankara, Başak Termal Otel ve Kaplıca Termal Hotel tercih edebileceğiniz lüks ve prestijli oteller arasında yerini alıyor. Saydığımız bu kapsamlı otellerde günün yorgunluğunu atabilir, konforlu bir tatil geçirebilirsiniz.

  Ankara’da Ne Yenir?

  Ankara şehri, saymakla bitmeyecek bir lezzet şölenine sahip. Bu şölene ilk önce aspavadan başlamak gerekiyor. ‘Allah sağlık para afiyet versin âmin’ anlamına gelen aspava, bir yemek kültürüdür. Özel soslar ile dürümün birleştiği bu tat, farklı mezeler ile birlikte yenir ve Ankara’nın meşhur yemekleri arasında yerini alır. Aspava’nın en önemli adresi ise Meşhur Özçelik Aspava’dır.

  Ankara’nın yöresel lezzetlerinden bir diğeri de Ankara simididir. Fırından çıktığı an tükenen bu popüler simit, susam ve pekmezin harmanlanarak yapılması ile tüm ziyaretçilerin kalbini fethediyor.

  Kıtır kıtır farklı bir lezzet ise Beypazarı kurusu. Tereyağı ve tarçın ile muhteşem bir lezzet haline gelen bu Ankara’ya özgü lezzet, tüm turistlerin favori yiyeceği haline gelebilir.

  Yapılışı Ankara halkını ikiye ayırsa da lezzeti herkesi ortak noktada buluşturan meşhur tat Ankara tava, mutlaka yemeniz gereken bir lezzet. Saydıklarımız dışında Ankara’nın meşhur yemekleri öllüğün körü, Beypazarı güveci, çubuk turşusu ve inceğiz çorbası da menünüzde mutlaka yer almalı. Zengin yöresel lezzetleri ile Ankara şehri hem gözünüzü hem karnınızı doyuracak gibi duruyor!

  Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Ankara’da dikkat edilmesi gereken en önemli detay tabii ki de hepimizin bildiği Ankara ayazıdır. Kış aylarında pek çok sağlık problemlerine sebep olacak soğuklardan mutlaka korunmalı ve bu dönemlerde dışarıya pek fazla çıkmamalısınız. Ayrıca Ankara’nın bürokratik olarak merkez olması burayı yoğun bir şehir haline getiriyor. Gezi rotanızı mevsimlere, siyasi buluşmalara ve diğer değişkenlere göre ayarlayarak daha sakin bir gezi geçirebilirsiniz.

  Önceki Antalya Gezi Rehberi
  Sonraki ARDAHAN Gezi Rehberi