Gezilecek Yerler

  ARDAHAN Gezi Rehberi

  Ardahan Doğu Anadolu bölgesinin en kuzeydoğusunda bulunan bir sınır ilimiz. Önceden Kars’ın ilçesi olan Ardahan sonradan il statüsü verilerek Türkiye’nin 75. ili olmuş. Kars, Erzurum ve Artvin ile komşu olan Ardahan sınır illerimizden birisi olduğu için aynı zamanda Gürcistan, Ermenistan ve Acaristan Özerk Cumhuriyeti’yle de komşu. Deniz seviyesinden 1800 m yükseklikte kurulmuş bu şehir hem doğal güzellikleriyle hem de kaleleriyle sizleri büyüleyecek.

  Ardahan sınırları içinde bulunan ve Kasım ayından itibaren donup 1 metre kalınlıktaki buzla örtülen Çıldır gölü buzda balık tutma, atlı kızakla yolculuk gibi olağanüstü aktiviteleri gerçekleştirebileceğiniz bir mekan. Ardahan’ın 3000 metrelik doruklarına kurulu Yalnızçam Kayak Merkezi 4 kayak pisti ile her türden kış sporlarını gerçekleştirebileceğiniz bir tesis. Hemen hemen yılın 8 ayı karlar altında dinlenen ve ilkbahar-yaz aylarında tüm coşkunluğuyla canlanan Ardahan yaylaları ziyaretçilerine unutulmaz manzaralar sunuyor. Ardahan doğal güzellikleri yanında tarihi eserleriyle de dikkat çekiyor. 3000 yıllık tarihe sahip şehirde birçok anıt kale bulunuyor. Kısacası size bambaşka bir ülkedeymişsiniz gibi hissettirecek Ardahan’ı kesinlikle görmenizi tavsiye ediyoruz.

  Ardahan’ın Ulaşımı

  Ardahan’a karayolu, havayolu ve demiryolu seçenekleri ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Karayolu yolculuğunuz nereden gelirseniz gelin uzun bir yolculuk olacaktır. Ardahan Türkiye’nin en uç noktalarından birisinde bulunuyor. Fakat kara yolculuğunu tercih edenleri yolda karşılaşacakları muhteşem manzaraların tatmin edeceğiniz düşünüyoruz.

  Ardahan’a ulaşmak için bir diğer keyifli alternatif Doğu Ekspresi’ni kullanmak. Ankara – Kars arası işleyen bu sefer son yıllarda oldukça popüler. Bu yüzden bilet bulmakta zorlanabilirsiniz. Fakat bilet bulmayı başarırsanız Doğu Ekspresi’nin bu kadar sevilmesine siz de hak vereceksiniz. Yol boyunca kesintisiz biçimde akıp giden muhteşem manzaralar sizi bekliyor olacak.

  İstanbul’a 1456 km, Ankara’ya 1100 km ve İzmir’e 1690 km uzaklıkta olan Ardahan’a ulaşmanın en pratik yolu ise hava yolu. Bunun için Kars havalimanını kullanabilir ve oradan da şehirlerarası servisler ya da araç kiralama yoluyla Ardahan merkezine rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Şehir içi ulaşım halk otobüsleri, minibüsler ve taksilerle sağlanıyor. Fakat Ardahan’a görülecek yerlerin çoğu şehir dışında ve yaylalarda olduğu için gezinize özel aracınızla gitmenizi veya orada araç kiralamanızı tavsiye ederiz.

  Ne Zaman Gidilir

  Ardahan neredeyse yılın 8 ayı karlar altında olan bir şehir. Yer yer sıcaklıklar -25 derecelere kadar düşebiliyor. Fakat kış turizmi ve kış sporları deneyimlemek isteyen ziyaretçilerimiz için bu iyi bir haber. Ardahan her türlü kış aktivitesini gerçekleştirebileceğiniz kaliteli kar kütlesine yılın büyük bir kısmında sahip. Kış turizmcileri için en ideal zaman ise şüphesiz Ocak-Şubat ve Mart ayları. Ardahan’ın bir yüzü karlar altında sergilediği bembeyaz manzaraları ise bir diğer yüzü de yemyeşil yaylaları tarafından sergileniyor. İlkbahar ve yaz aylarında sürekli eriyen karlarla beslenen geniş yaylalar ve meralar yemyeşil çimenliklerle ve rengarenk dağ çiçekleriyle güzelleşiyor. Bu yüzden doğanın yeşil halini seven gezginlerdenseniz ilkbahar ve yaz aylarında da Ardahan’a gitmeyi tercih edebilirsiniz. Bu sırada her yıl temmuz ayında düzenlenen Damal ilçesindeki Atatürk’ün İzinde ve Gölgesinde Şenliğine katılmak isterseniz temmuz ayını tercih edebilirsiniz. Bu şenlikte doğal bir mucize eseri haziran-temmuz aylarında 17:50-18:10 saatleri arasında Damal tepelerinin birisinde Atatürk silueti beliriyor. Bu şaşkınlık veren doğa fenomenini şenliğe katılarak kendi gözlerinizle görmenizi tavsiye ederiz.

  Ardahan’da Gezilecek Yerler

  Ardahan’da gezilecek yerlerin başında Çıldır Gölü geliyor. Dünyadan ve Türkiye’den her yıl binlerce turist çeken göl en çok kışın üzerinde oluşan kalın buz tabakası ile dikkat çekiyor. Bu sayede göl üzerinde buz kırılarak balık tutma ve kızaklı atlarla seyahat etme gibi aktiviteler gerçekleştirilebiliyor. Göl içindeki 4 ada ise ilk bahar aylarında pek çok göçmen kuşa ev sahipliği yapıyor. Kışın bembeyaz manzarası ile ziyaretçilerini etkileyen Çıldır gölü ilkbahar ve yaz aylarında ise yemyeşil manzarası ile dikkatleri çekiyor.

  Ardahan’daki diğer göçmen kuş dinlenme noktaları ise Aktaş Gölü ve Putka Gölü. Buralarda da binlerce kuşu seyrederken keyifli vakit geçireceğinizi düşünüyoruz.

  Kış turizmi için Ardahan’ı ziyaret edeceklerin hedefi Yalnızçam Kayak Merkezi olmalı. Yalnızçam Kayak Merkezin’deki kar dünyada bir tek Alp Dağları ve Sarıkamış’ta bulunan “Kristal Kar” özelliğini gösteriyor.

  Ardahan aynı zamanda kaleler şehri olarak da biliniyor. Ardahan ziyaretiniz boyunca görmek isteyebileceğiniz kaleler Ardahan Kalesi, Savaşır Kalesi, Kinzi Kalesi, Sevimli Kalesi, Kalecik Kalesi, Şeytan Kalesi, Kurtkale, Kazan Kale, Attaş (Ur) Kalesi ve Kurnav Kale. Kalelerin mimari özellikleri Urartu döneminden Selçuklu dönemine kadar bu kalelerde ve çevresinde pek çok medeniyetin yaşamış olduğunu gösteriyor.

  Ardahan’a gitmişken yaylalarına ve Ardahan Ormanına uğramazsanız çok şey kaçırırsınız. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında rengarenk olan yaylalarda otlayan binlerce büyükbaş hayvanı görüp gözlerinize inanamayabilirsiniz. Kura Vadisi üzerinde bulunan Ardahan Ormanı ise Sarıkamış’la birlikte ülkemizdeki tek sarıçam ormanlarına ev sahipliği yapıyor.

  Ardahan’da Konaklama

  Ardahan ziyaret amacınıza göre pek çok konaklama seçeneğine sahip. Eğer yayla turizmi için geldiyseniz yaylalardaki otelleri tercih edebilirsiniz. Kış turizmi için ise Yalnızçam Kayak Merkezi mevkiinde bulunan oteller sizin için daha uygun olacaktır. Şehir merkezinde konaklamak isteyenler Kuzey Yıldızı Butik Otel, Çağrı Otel veya Ardahan İpekyolu Otel’i tercih edebilirler.

  Ardahan’da Ne Yenir

  Ardahan büyükbaş hayvancılığın oldukça gelişmiş olduğu bir il olsa da en ünlü yöresel yemeklerinin hamur işi yemeklerden ve ünlü Ardahan kaşar peynirinden oluşması bir hayli ilginç ve sevindirici. Bu durum yöresel halkın büyükbaş hayvancılığı sürdürülebilir bir yaşam şekli olarak görmesinden kaynaklanıyor olabilir.

  Ardahan’a gittiğinizde deneyebileceğiniz hamur işi lezzetler Pişi, Kete, Katmer, Etli Mantı, Helle Aşı ve Gevrek. Ardahan’a özgü bir diğer lezzet ise dünyaca ünlü Ardahan Çiçek Balı. Dünyadaki dört önemli arı ırkından biri olan Kafkas arılarının Ardahan meralarında bulunan 600 çeşit ballı bitkiden aldıkları özlerle ürettikleri Ardahan balı oldukça önemli ve değerli bir gıda. Ardahan’ın markası haline gelmiş bir diğer lezzet ise tabii ki Kaşar Peyniri. Ardahan yayla ve meralarında özgürce otlayan binlerce büyük baş hayvan sayesinde üretilen kaliteli kaşar peynirleri Ardahan’dan Türkiye’nin diğer bölgelerine ve dünyaya ihraç ediliyor.

  Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Ardahan dışardan gelen ziyaretçileri oldukça sıcak karşılayan yöre halkıyla son derece güvenli bir şehir. Ardahan geziniz öncesi oradaki iklim şartlarına uygun şekilde giysi ve ekipman edinirseniz tatiliniz esnasında herhangi bir sorun yaşayacağınızı düşünmüyoruz.

  Önceki Antalya Gezi Rehberi
  Sonraki Artvin Gezi Rehberi