Gezilecek Yerler

  Bartın Gezi Rehberi

  Batı Karadeniz kısmında bulunan ve bu bölgenin gözde yerlerinden biri olan Bartın her yıl yerli yabancı birçok kişinin ziyaretçiyi kendisine çeker. Bartın köklü tarihi ve güzelliklerini geçmişten günümüzü taşıyan bir şehir. Gaska kavminin egemenliğine kadar giden tarihe sahip olan şehre Hititlerden Romalılara, Romalılardan Candaroğullarına kadar bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış. Şehrin isminin ise antik Parthenia isminin günlük dilde zaman içinde değişime uğramasıyla Bartın halini almasından geldiği söyleniyor.

  Batı Karadeniz’de bulunan Bartın denize olan konumu ile olağanüstü kıyılara sahip. Ayrıca kentin tarihi dokusu kenti gezerken sizleri sarıp sarmalıyor. Şehirde bulunan tarihi kaleler ile Karadeniz manzarasının güzelliğine hayran olacaksınız. Bu yüzden Bartın ziyaretinizden memnun kalacağınıza eminiz.

  Bartın’ın Ulaşımı

  Bartın’a tüm şehirlerden özel araçla ulaşım sağlamak mümkün. Şehirler arası otobüsle direk ya da aktarmalı olarak da şehre ulaşım sağlanabilir. Ankara, İzmir ve İstanbul ya da Trabzon, Antalya ve Bursa istikametlerinden her gün şehre düzenli seferler yapılmaktadır. Bartın Otogarı şehrin merkezine yakın bulunuyor. Buradan minibüs ve otobüs ile merkeze ulaşım sağlayabilirsiniz.

  Bartın’da havalimanı bulunmuyor. Havayolu ile ulaşım sağlamak isterseniz en yakın Zonguldak Havalimanını kullanmanız sonrasında havalimanından kalkan otobüsler ile Bartın’a ulaşmanız gerekiyor.

  Benzer şekilde Bartın merkezde demiryolu da mevcut değil. Fakat demiryolunu tercih edecek olanlar Zonguldak’a bağlı Saltukova’daki tren istasyona gelebilir. Buradan Bartın’a geçmek için ilçe servisleri kolayca bulunabiliyor.

  Bunların dışında Bartın’a deniz yoluyla da ulaşım sağlanmaktadır. Bartın Limanı uluslararası ve işlek bir limandır. Aynı zamanda bu limandan yolcu giriş-çıkışı da yapılmaktadır.

  Bartın’da şehir içi ulaşım otobüs ve minibüsler ile rahat bir şekilde sağlanmaktadır.

  Ne Zaman Gidilir

  Batı Karadeniz bölgesinde kalan Bartın’da orta kuşak iklimi hakim. Bu yüzden de dört mevsim yağışın olduğu bir şehir Bartın. Sıcaklık farkı yıl içinde çok değişmiyor. Yazları serin ve sıcak geçerken kışları ılık geçiyor. Sonbahar ise Bartın’a en fazla yağışın düştüğü zaman.

  Genellikle Bartın’ın en soğuk zamanları şubat ayı en sıcak zamanları ise ağustos ayı oluyor. Bartın’ın doğal güzelliklerini ve tarihi dokusunu rahat bir şekilde görmek isterseniz size tavsiyemiz ise bu şehri yaz aylarında ziyaret etmeniz.

  Bartın’da Gezilecek Yerler

  Birçok güzelliğe sahip olan ve tarihi dokusuyla ziyaretçilerini sarıp sarmalayan Bartın doğası, ahşap evlerle çevrili dar sokakları ve denizi ile binlerce yerli yabancı insanı ağırlıyor.

  Muhteşem manzarasıyla sizi büyüleyecek olan İnkumu Plajı Bartın’ın en güzel yerlerinden. Yeşilliğin ve denizin mavisinin buluştuğu bu yer adeta bir cenneti andırıyor. Bartın ilçesi Amasra’nın Güzelcehisar Köyünde yer alan Güzelcehisar Kalesi Cenevizlilerden kalma. Günümüzde bir kısmı ayakta kalmış bu kaleye araba ile ulaşım oldukça zor. Fakat Kalenin tepesine kadar çıkan ziyaretçiler Karadeniz’in eşsiz manzarası ile karşılaşıp ödüllerini alıyorlar. Bartın ve Amasra arasında bulunan Gürcüoluk Mağarası gezginlerin ziyaret ettiği uğrak noktalardan. İçerisinde bulunan sütün, dikit ve sarkıtlar her yıl binlerce mağaracı gezgini bu noktaya çekiyor. Mağaraya ulaşım da oldukça kolay.

  Eğer temiz ciğerlerinizi temiz hava ile doldurmak isterseniz Küre Dağlarının Bartın kısmında bulunan Milli Parkı ziyaret edebilir ve burada keyifli doğa yürüyüşleri gerçekleştirebilirsiniz. Bartın’ın Amasra ilçesinde bulunan Amasra Kalesini ziyaret etmeyi unutmamanız gereken bir diğer yapı. Kale Roma döneminde inşa edilmiş ve stratejik konumu nedeniyle tarih boyunca önemli bir yere sahip olmuş. Kalenin dört bir yanından şehrin manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz.

  Bartın’ın ilçesi Ulus sınırları içinde yer alan Ulu Yayla doğa ile vakit geçirmek isteyenler için ideal olan alternatifler arasında. Burada doğanın tadını çıkarabilir ve yaz mevsiminde yapılan şenliklere katılabilirsiniz.

  Bartın’da Konaklama

  Bartın’da seyahatinizi rahat geçirmenizi sağlayacak pek çok konaklama imkanı bulunuyor.

  Şehir merkezinde ve deniz kıyısında yer alan yerler olduğu gibi ilçelerde de konaklama için seçenekler var. Şehir merkezinde rahat ve konforlu bir yerde kalmak isterseniz sizin için önerimiz Kemik Park Otel. Küre Dağların Bartın kısmında yer alan Küre Dağ Evi de rahat edebileceğiniz ve bulunduğu çevreyi daha rahat tanıma imkanı veren bir konaklama yeri. Doğanın içinde bulunacağınız bu yer huzurlu bir şekilde tatilinizi geçirme imkanı verecektir.

  Bartın’da her bütçeye göre uygun ve konforlu olan konaklama yerleri bulmanız mümkündür. Şehir butik otellerden yıldızlı otellere ya da pansiyon seçeneklerine kadar çeşitli konaklama seçenekleri sunmaktadır.

  Bartın’da Ne Yenir

  Bartın’a seyahat ettiğinizde şehrin en meşhur yemeği olan Pum Pum Çorbasını tatmanızı tavsiye ediyoruz. Mısır ununun et ve et suyuna eklenmesiyle bu adı alan çorbayı merkezde bulunan Yöresel Yemek Evinde denemelisiniz. Bartın’ın meşhur yemekleri arasında yer alan diğer bir yemekte Yumurtalı İsbut. Bartın’da bulunan İsbut otunun yumurtaya eklenmesi ile yapılan bu yemek Bartın’ın önemli tatları arasında yer alıyor. Eğer mantı sevenlerdesiniz Bartın’a gelmişken Bamutlaka Pirinçli mantıyı denemelisiniz. Büyük sinilere açılan hamurun içerisine kavrulmuş pirinç konulup üzerine sarımsaklı yoğurt eklenmesiyle ikram ediliyor.

  Tüm bu yemekleri tattıktan sonra tatlı yemeden dönmek olmaz. Kabak burması, yufkanın içine konulan bal kabağı ve ceviz sarılarak tepsiye yerleştirilen bir tatlı ve üzerine dökülen şerbet ile servis ediliyor.

  Eğer Bartın’a gittiğinizde pide ve pide çeşitleri denemek isterseniz Haydar Usta’nın Yeri tam size göre. Güzel bir sabah kahvaltısı için ise Türkan Hanım’ın Yerini tavsiye ediyoruz.

  Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Bartın’a gezi planlamanızı hava durumuna göre yapmanızda fayda var. Yaz aylarında seyahatinizi gerçekleştirmeniz şehri daha rahat gezmenizi ve keşfetmenizi sağlayacaktır. Eğer seyahatinizi yaza doğru gerçekleştirmek isterseniz mayıs - haziran ayları arasındaki bir haftada yapılan Bartın Çilek Festivali’ne uğrayıp festivalde yapılan çeşitli etkinliklere de katılabilirsiniz.

  Önceki Antalya Gezi Rehberi
  Sonraki Batman Gezi Rehberi