Gezilecek Yerler

  Batman Gezi Rehberi

  Batman Güneydoğu bölgesinde Diyarbakır’ın doğusunda, Mardin’in de kuzey doğusunda konumlanıyor. Şehrin diğer komşuları Siirt, Muş ve Van. Turistik açıdan önemli merkezlere yakın olan Batman komşularının biraz gölgesinde kalmış. Fakat bu bölgeye düzenleyeceğiniz gezilerde kesinlikle es geçmemeniz gereken bir durak.

  Dicle nehri ile Batman ve Garzan çaylarının beslediği Batman Ovasında konumlanmış şehir doğal canlılığıyla görülmesi gereken bir yer. Dünyaca ünlü Hasankeyf Ören Yeri bölgenin neolitik dönemden Osmanlı’ya kadar önemli bir yerleşim merkezi olduğunu binlerce tarihi eseri barındırarak kanıtlıyor. İlkbahar aylarında coşkun bir şekilde 30 km boyunca akan Sosan Çayı rafting severler için keşfedilmesi gereken bir güzellik. Dicle nehri kırsalında ya da Mereto, Aydınlık ve Raman dağlarında gerçekleştirebileceğiniz keyifli doğa yürüyüşlerini ise asla unutamayacağınızı düşünüyoruz.

  Batman’ın Ulaşımı

  Batman ulaşım konusunda karayolu, havayolu ve demiryolu seçeneklerine sahip. Karayolu ile hemen her şehirden günlük seferler ile Batman’a kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Kolaylıkla derken uzun otobüs ya da araba yolculuğunu sevenlere hitap ettiğimizi söylemek isteriz. İstanbul-Batman arası karayolu ile ortalama 17 saat sürüyor.

  Ankara’dan kalkan Kurtalan Ekspres’i ile Batman’ın merkezine ulaşabilirsiniz. Kesinlikle hızlı bir ulaşım olmasa da keyifli bir ulaşım seçeneği olacağını belirtmek gerekiyor.

  Şehri kısa bir süreliğine ziyaret etmek isteyenler için en mantıklı seçenek havayolu. İstanbul-Batman arasında günlük uçuş seferleri bulunabiliyor. Diğer şehirlerden de İstanbul aktarmalı olarak şehre gidiş yapılıyor. Batman uçak seferlerinin saatleri geziniz için uygun değilse, daha fazla seçenek barındıran Diyarbakır havalimanını tercih edebilirsiniz.

  Şehir içi ulaşım ise oldukça gelişmiş. Şehir merkezindeki gezileriniz için toplu taşımayı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Toplu taşıma için şehrin kendisine ait mobil uygulaması bile bulunuyor.

  Ne Zaman Gidilir

  Batman Akdeniz iklimi karakteristik özelliklerini gösteriyor. Yazları oldukça sıcak. Zaman zaman yağışlı dönemler olsa da genellikle yaz aylarında Batmanlılar dahi sokaklarda pek görülmüyor. Şehrin en canlı olduğu vakitler mayıs, eylül ve ekim ayları. Hem doğal güzellikleri hem de tarihi eserleri keyif alarak gezebileceğiniz bu dönemlerde Batman da festivalleri ile hareketleniyor.

  Batman Hasankeyf Kültür Sanat Festivali ekim ayları başında 3 gün süreyle düzenleniyor. Sosan Çayı kenarında düzenlenen Ceviz ve Bal Festivali eylül sonu ekim başı gibi düzenleniyor. Nuh Tufanı temalı Mereto Yaylası Helkis Şenlikleri ise 16 Mayıs tarihinde düzenli olarak gerçekleştiriliyor. Bu yüzden Batman’ın en güzel zamanı bahar ayları diyebiliriz.

  Batman’da Gezilecek Yerler

  Batman’ın en çok ziyaretçi çeken bölgesi şüphesiz Hasankeyf Ören Yeri. Hasankeyf’e Batman merkezden özel aracınızla yarım saatte ulaşabilirsiniz. Ya da Batman – Hasankeyf arası sürekli yapılan ilçe otobüs hatlarını kullanabilirsiniz.

  Hasankeyf MÖ 10.000’den itibaren kesintisiz olarak önemli medeniyetlere ev sahipliği yaptığı için Türkiye’de ve dünyadan pek çok ziyaretçi çeken önemli bir tarihi alan. Bu alanın bir kısmı ne yazık ki Ilısu Barajı inşaatı sonrası sular altında kaldı. Hasankeyf aşağı şehirde kalan oyuk mağaralar, kanyonlar ve buradaki eski yerleşim merkezi eski görkemiyle gezilemiyor. Fakat yine de ziyaretçiler için güzel gezi noktaları kalmış durumda, bölgedeki önemli eserler baraj açılmadan önce Arkeopark’a taşınmış ve burada sergileniyor. Arkeopark’ı ziyaret ederek Er-Rızk Cami, Artuklu Hamamı, Süleyman Cami, Koç Cami, Kızlar Cami, Zeynel Bey Türbesi, Orta Kapı ve İmam Abdullah Zaviyesi’ni bütüncül bir yapıda gözlemleyebilirsiniz.

  Hasankeyf yukarı şehir ve Hasankeyf Kalesi ise tüm görkemiyle ziyaretçilerin halen gezebilecekleri bir yerleşke. Roma İmparatorluğu tarafından doğuda inşa edilmiş en güçlü kale, 93m yüksekliğinde yekpare kaya üzerine konumlanmış. Bu yüzden oldukça korunaklı. Roma döneminden kalan binlerce ev ve Büyük Saray, Artuklu döneminden kalan Ulu Cami, Eyyubi döneminden kalan Küçük Saray Hasankeyf kalesinin önemli yapıları arasında.

  Batman tarihi zenginliğini koruma altına alan iki gelişmiş müzeye sahip Batman merkezdeki Batman Müzesi ve Müze Park ile Arkeopark yakınında bulunan Hasankeyf Müzesi. Bu müzeleri ziyaret ederek Paleolitik dönemden Orta Çağ’a kadar farklı medeniyetlerin izlerine rastlamanız mümkün. Süryani Hristiyan kültürü için önemli merkezlerden biri olan Batman’ın Turabidin bölgesini de görmenizi tavsiye ederiz. Bizans döneminde yoğun bir Süryani topluluğu gözlenen bölgede 80’e yakın kilise bulunmakta. Bunların en önemlisi Mor Kiryakus Manastırı. Bizans İmparatorluğu doğudaki Pers tehdidine önlem olarak Batman yöresinde pek çok sağlam kale inşa etmiş. Sosan ve Kozluk bölgesine giderek bu kaleleri ziyaret edebilirsiniz. Rabat Kalesi ve Kandil Kalesi günümüze kadar gelebilmiş olanlardan.

  Batman’da Konaklama

  Batman Diyarbakır, Mardin gibi daha tanınmış şehirlerin gölgesinde kalsa da ziyaretçilerine geniş yelpazede konaklama seçeneği sunabilecek şekilde turizm sektörünün gelişmiş olduğu şehirlerimizden.

  Batman merkezdeki Real Konak Hotel, The Ancient Mesopotamia Hotel, Batman Grand Hotel en şık otellerden.

  Hasankeyf bölgesine yakın konaklamak isteyenler için ise Hasankeyf Uygulama Oteli’ni tavsiye ederiz.

  Batman’da Ne Yenir

  Batman gezinizde yöresel çorba çeşitliliğini mutlaka deneyimlemeniz gerekiyor. Yoğurtlu Leben ve Ayran Çorbası bizim tavsiye ettiklerimiz. Et ürünlerinde de oldukça iddialı bir mutfağa sahip olan Batman’da deneyebileceğiniz etli lezzetler ise Kaburga Dolması, Şam Böreği ve Mumbar Dolması. Tatlı olarak ise Batman usulü Bayram tatlısını deneyebilirsiniz.

  Bölgede pek çok kaliteli restoran bulunuyor. Bizim tavsiye edeceklerimiz Çömçe Et Lokantası, Ziyade Et Lokantası, Xalo Heyran, Ciğerci Çavuş ve Ali Usta Et Lokantası.

  Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Batman hem ziyaretçiler hem de iş insanları için oldukça güvenli bir şehir. Şehrin ana bulvarı Diyarbakır Caddesi’nde gecenin geç saatlerinde dahil güvenle gezebilirsiniz. Doğa sporları yapmak isteyenlerin uygun ekipmanla bölgeye gelmelerini tavsiye ediyoruz. Yaz ve bahar aylarında ziyarete geleceklerin ise mutlaka ciddi güneş koruma önlemleri almaları gerekiyor.

  Önceki Antalya Gezi Rehberi
  Sonraki Bayburt Gezi Rehberi