Gezilecek Yerler

  Bayburt Gezi Rehberi

  Bayburt Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgesini birbirine bağlayan bir konumda kadim İpek Yolu üzerine kurulmuş bir şehir. Bu özelliği sebebiyle pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış Bayburt MÖ 3000 yılına tarihlenen ve demir çağından kalıntılara rastlanan yerleşim yerleri barındırıyor. Dünyaca ünlü seyyahlar Marco Polo ve Evliya Çelebi seyahatnamelerinde Bayburt şehrinden bahsetmiş. Türk destan geleneğinin öncüsü Dede Korkut’un bu bölgede yaşamış olduğu söyleniyor.

  Bayburt doğu kısmında Erzurum ve Rize, batı kısmında ise Trabzon ve Gümüşhane’yle komşu. Şehrin tam ortasından geçen Çoruh nehri şehir merkezine ve Bayburt il sınırındaki vadilere hayat veriyor. El değmemiş doğasıyla ziyaretçilerine huzurlu bir gezi imkanı sunan Bayburt’ta Kop Dağı Kış Sporları ve Kayak Merkezi’ne gidip sakin ve kaliteli bir kış turizmi tatili gerçekleştirebilirsiniz. Bayburt Kalesi, Ulu Cami, Saat Kulesi, Aydıntepe Yeraltı Şehri ve Dede Korkut Kümbeti gibi tarihi yerlerini ziyaret edebilir ya da modern Baksı Müzesi ve Kenan Yavuz Etnografya Müzesi’ne giderek bölgede üretilmiş eski ve yeni sanat eserlerini görebilirsiniz. Bayburt’un Çoruh Nehri havzası ve yüksek dağlarında bulunan Yakup Abdal Tabiat Parkı, Yedigöller, Çımağıl Mağarası, Helva Buz Mağarası gibi doğal güzelliklerini bu bölgelerde gerçekleştireceğiniz doğa yürüyüşleriyle el değmemiş halleriyle deneyimleyebilirsiniz.

  Bayburt’un Ulaşımı

  Bayburt’a ulaşmak için karayolu, havayolu ve demiryolu seçeneklerinden birisini kullanabilirsiniz. Özel aracınız veya hemen hemen her büyük şehirden kolayca bulabileceğiniz şehirlerarası otobüs seferleriyle Sivas-Erzurum anayolu üzerinden Bayburt’a ulaşabilirsiniz.

  Erzurum hava limanını kullanarak Bayburt’a havayoluyla ulaşım sağlamak da mümkün. Büyük şehirlerden her gün düzenlenen uçuş seferleriyle Erzurum Havalimanına gelip Bayburt merkeze doğru giden servisleri kullanarak şehre rahatça ulaşabilirsiniz.

  Meşhur Doğu Ekspresi’ni kullanarak Erzurum’a gelip oradan Bayburt’a geçmek de seçebileceğiniz bir diğer alternatif. Yılın her mevsimi muhteşem yol manzaraları eşliğinde gerçekleştireceğiniz böyle bir yolculuk gezinizin 1-2 gününü yolda geçirmenize sebep olsa da sizi kesinlikle memnun edecektir.

  Bayburt şehir içi ulaşımı şehirlilerin kullandığı rotalarda düzenli olarak çalışıyor. Fakat şehir dışındaki görülecek yerlere gitmek için özel aracınızın olmasını ya da araç kiralamayı isteyebilirsiniz.

  Ne Zaman Gidilir

  Bayburt karasal iklim özelliklerinin görüldüğü bir ilimiz. Şehir 1550m rakımda konumlandığı için kış dönemlerinde oldukça soğuk olabiliyor. Kış turizmi gerçekleştirecek gezginler aralık-mayıs ayları arasında herhangi bir dönemi tercih edebilirler. Kış turizmi amacı olmayan gezginlerin ise doğanın yeni uyanmaya başladığı, karların erimesiyle Çoruh vadisinin her köşesinde rengarenk çiçeklerin açtığı bahar aylarını tercih etmelerini tavsiye ederiz.

  Gezinizi planlarken Bayburt’ta gerçekleştirilen 3 festivale göre de gezi takviminizi oluşturabilirsiniz. Uluslararası Dede Korkut Kültür ve Sanat Şöleni, Baksı Müzesi Öğrenci ve Sanat Şenliği ve Bayburt Hasat Şenliği her yıl düzenli biçimde gerçekleştiriliyor. Pandemi sebebiyle şenlik tarihlerinde olabilecek değişiklikleri geziniz öncesi şenliklerin internet sitelerinden takip etmenizi öneririz.

  Bayburt’da Gezilecek Yerler

  Bayburt gezinize şehir merkezinde Çoruh Nehri kenarında sıralanmış yerel restoranlarda yapacağınız bir kahvaltı ile başlayabilirsiniz. Sonrasında nehir kenarından ilerleyen sokaklarda yürüyerek Bayburt Saat Kulesi, Bayburt Ulu Camii ve Bayburt Kalesine giderek şehrin tarihi dokusunu yakından deneyimleyebilirsiniz.

  Bayburt civar ilçelerde görmeniz gereken yerlerin başında ise Baksı Müzesi geliyor. Şehrin yetiştirdiği sanatçılardan Prof.Dr. Hüsamettin Koçan’ın kişisel girişimi ile başlayan eski adıya Baksı yeni adıyla Bayraktar köyünde 40 dönümlük geniş bir araziye kurulan sanat kompleksi Baksı Kültür Sanat Vakfı yönetiminde sosyal bir projeye dönüşmüş. Ziyaretçilerine sanat eserleri sergilemenin yanında bölgede yaşayan insanları sanata ve üretime yönlendirmek gibi önemli bir misyona sahip Baskı Müzesi. Burayı ziyaret ederek sergi salonlarını gezebilir, atölye ve konferans salonunda düzenlenen etkinliklere katılabilir ve konuk evinde konaklayabilirsiniz.

  Civar ilçelerde görebileceğiniz diğer yerler Kenan Yavuz Etnografya Müzesi, Aydıntepe Yeraltı Şehri, Büyüktepe Höyüğü ve Dede Korkut Kümbeti. Bayburt merkezinin dört bir yanındaki farklı ilçelerde bulunan bu yerleri ziyaret ederken Bayburt yöresel halkı ile daha yakından ilişki kurabilir, bölgenin saklı güzelliklerini keşfetme şansınızı arttırabilirsiniz.

  Bayburt doğal güzellikleri bakımından ise adeta el değmemiş durumda ve gezginler tarafından keşfedilmeyi bekliyor. Dünyanın en hızlı akan nehirleri arasında bulunan Çoruh Nehri her yıl yüzlerce profesyonel raftingciyi bu bölgeye çekiyor. Çoruh Vadisi’nde açan binlerce rengarenk çiçekler ise bölge halkını ve şehre gelen turistleri doğa yürüyüşleri gerçekleştirmeye teşvik ediyor. 1978 m rakımda bulunan Yakup Abdal Tabiat parkı sarıçam ormanları ve göletleri ile ciğerlerini temiz havayla doldurmak isteyenler için birebir. Daha yükseklere çıkmak isteyenler ise 2740 m rakımlı Haldizen Dağları üzerinde Yedigöller bölgesini ziyaret edip krater gölleri görebilir ve doğayla baş başa kalabilir. Şehir merkezine 30-40 km mesafede bulunan Çımağıl Mağarası ve Helva Buz Mağarası sarkıt ve dikitleriyle görülmesi gereken diğer doğal güzelliklerden.

  Bayburt’a turist çeken bir diğer önemli nokta şüphesiz Kop Dağı Kış Sporları ve Turizm Merkezi. 2950 m’de Kartal Tepesi sırtlarında bulunan tesisin farklı zorluk seviyelerinde 10 pisti bulunuyor. Fazla popüler olmayan kayak merkezi sakin bir kayak tatili yapmak isteyenler mükemmel bir seçenek.

  Bayburt’da Konaklama

  Bayburt merkezde konaklayabileceğiniz pek çok otel ve pansiyon bulunuyor. Çoruh nehri manzaralı odalarınızda güne başlayıp şehir merkezinde yürüyerek her yere ulaşabileceğiniz bu konaklama yerlerinde kalmak oldukça keyifli olabilir. Merkezde bulunan Bayburt Otel Konaklama ve Büyük Bayburt Otel’i tercih edebilirsiniz.

  Baksı Müzesi ve Bayburt Üniversitesi de konuk evleriyle konaklamak isteyeceğiniz diğer alternatiflerden. Baksı Müzesi konuk evleri bölgeye özgü mobilyalarla döşenmiş taş odalardan oluşuyor. Üniversite konuk evleri ise twin oda, double oda ve süit oda seçeneklerine sahip.

  Bayburt’da Ne Yenir

  Bayburt Lor Dolması şehre özel bir lezzet. Lor peyniri ve yabani pazı (evelik)le hazırlanan bu lezzeti hemen her restoranda deneyebilirsiniz. Galacoş ve Ekşi Lahana et severler için mutlaka Bayburt’a gelmişken denenmesi gereken lezzetlerden. Etsiz Yalancı Dolma ve Süt Böreği ise et tüketmeyenlerin favorisi olabilecek Bayburt’a özgü tariflerden. Tatlı olarak şehirde Tel Helvası ve Tatlı Çorbası yaygın olarak tüketiliyor. Sizin de bu tatlıları seveceğinizden şüphemiz yok.

  Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Bayburt merkez ortasından nehir geçen sakin bir şehir. Burada istediğiniz vakitlerde huzurlu yürüyüşler gerçekleştirebilirsiniz. Gece vakitlerinde kahvenizi içebileceğiniz kafeler bulmakta da sıkıntı çekmeyeceksiniz. Mevsime göre kıyafetlerle gerçekleştireceğiniz bir Bayburt gezisinde herhangi bir sorunla karşılaşacağınızı düşünmüyoruz. Çoruh Nehri’nde rafting yapmak isteyenler ya da Kop Dağı Kayak Merkezinde kayak yapmak isteyenlere ise gerekli ekipmanları ve güvenlik önlemlerini almalarını tavsiye ederiz.

  Önceki Antalya Gezi Rehberi
  Sonraki Bilecik Gezi Rehberi