Gezilecek Yerler

  Bitlis Gezi Rehberi

  Kendine has kültürü, köklü tarihi, enfes mutfağıyla Bitlis doğunun saklı kalmış güzelliklerinden. Van’la komşu olması Bitlis’i gölgede bıraksa da neolitik çağına uzanan tarihi ve doğal güzellikleri dikkatli gezginlerin gözünden kaçmıyor. Van Gölü’ne kıyısı olan Bitlis’in büyük çoğunluğu dağlık bölgelerden oluşuyor. Şehir merkezinde ve çevresinde çok sayıda güzel gezi rotası var.

  Süphan Dağı ve Nemrut dağı gibi doğal güzellikler özellikle dağcılık sporuyla ilgilenenler için oldukça popüler yerler. Bunun yanında meşhur kalesi, çarşısı, türbe ve müzeleriyle şehir merkezinden ayrılmadan da ziyaret edebileceğiniz birçok noktası var. Doğu mutfağının lezzetlerini tadıp unutamayacağınız yemekler yemek için de doğru adres olduğunu söylememiz gerekir.

  Tarih ve doğanın iç içe olduğu bu şehirde hoş bir tatil geçirmemeniz için hiçbir sebep yok. Kendine özel doğal yapısı, lezzetleri ve tarihiyle Bitlis gezginlere kucak açıyor.

  Bitlis’in Ulaşımı

  Bitlis’e ulaşmak için demiryolu, karayolu ve hava yolu kullanılabiliyor. Şehirde havalimanı bulunmuyor. Havayolu ile ulaşmak isteyen gezginler Siirt Havalimanı ve Van Ferit Melen Havalimanı’nı kullanmak durumundalar. Siirt havaalanı Bitlis’e 88 kilometre uzaklıkta ve uçak saatlerine göre kalkan servislerle şehir merkezine ulaşım sağlanabiliyor.

  Demiryolu ulaşımını tercih eden gezginler Ankara’dan kalkan Van Gölü Ekspresi’ni kullanabilirler. Bu keyifli ve nostaljik yolculuğun son durağı Bitlis’in ilçesi olan Tatvan. Tatvan Garı’ndan kalkan servislerle 35 dakikada Bitlis merkeze varabilirsiniz.

  Karayolu ulaşımı çok tercih edilen bir seçenek değil. Çünkü batı illerinden seyahat 20 saate kadar sürebiliyor. Eğer Bitlis’e Van’dan geçmek istiyorsanız günlük yapılan feribot seferleri çok keyifli olacaktır.

  Bitlis’te şehir içi ulaşım otobüs ve minibüslerle yapılıyor. Minibüs seferlerinin kalkış noktası Bitlis çarşı. Seferler sabah saat 7.00’de başlıyor ve akşam 22.00’de bitiyor. Ancak tarihi yapıların hepsini görmek istiyorsanız araç kiralamak da mantıklı bir seçenek olacaktır.

  Ne Zaman Gidilir

  Bitlis kış mevsiminin en erken başladığı ve en geç bittiği ilimiz. Şehirde karasal iklimin bütün özellikleri görülüyor. Yazları kurak ve sıcak, kışları ise oldukça soğuk, yağışlı ve çoğu zaman karlı. Bu nedenle eğer tek amacınız kar görmek değilse kışın gitmenizi tavsiye etmiyoruz. Yazları ise oldukça sıcak olan Bitlis, Van Gölü kıyısında yüzmek veya gölde tekne turu yapmak dışında pek seçenek sunamıyor. Bahar aylarının çok kısa olduğu Bitlis’te tarihi ve doğal güzellikleri rahatça gezmek istiyorsanız en elverişli tarihlerin eylül-ekim ya da nisan-mayıs ayları olduğunu söylemek isteriz. Özellikle ilkbaharda doğanın uyanışına tanıklık etmek oldukça keyifli olacaktır. Ayrıca her yerde 6 Mayıs’ta kutlanan Hıdırellez (bahar bayramı) Bitlis’te oldukça coşkulu kutlanıyor. Eğer tarihleri denk getirmek mümkünse festival havasında geçen bu kutlamayı kaçırmamanızı öneririz.

  Bitlis’te Gezilecek Yerler

  Bitlis’e gidenlerin görmesi gereken yerlerin en başında Bitlis Kalesi geliyor. Heybetli kayaların üzerine Büyük İskender zamanında inşa edilmiş bu kale, heybetli surlarıyla ve enfes manzarasıyla kesinlikle görülmesi gereken bir tarihi yapı.

  Bitlis Çarşısı da kalesi gibi oldukça popüler olan bir turistik mekân. Geçmişi çok eskilere dayanan bu çarşının hikayesine Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde de rastlanıyor. Gidenlerin yöresel lezzetlerin tadına bakmadan dönemediği çarşı, Bitlis tarihinin önemli bir parçası.

  Ahlat Selçuklu Mezarlığı Bitlis’in Ahlat ilçesinde bulunan büyük bir açık hava müzesi niteliğindedir. Bu mezarlıkta orta çağ Türk mimarisini bütün ayrıntılarıyla gözlemleyebileceğiniz 118 tane mezar bulunuyor. Bu mezarlar alıştığımız mezar boyutlarından çok daha büyük ve heybetli. Bitlis topraklarını kontrol eden tüm medeniyetlerden izler taşıyan bu mezarlığı mutlaka görmenizi tavsiye ederiz.

  Bitlis’in doğal güzelliklerinden biri olan Süphan Dağı Türkiye’nin en yüksek 3. Dağı olma özelliğini taşır. Dağa tırmanış için yetkililerden izin almak gerektiğini de söyleyelim.

  Nemrut dağı ise halen aktif olan bir yanardağ olmasıyla gezginlerin oldukça ilgisini çekiyor. En son lav çıkışı 1441 yılında olmuş. Tepesindeki kraterde Nemrut Gölü bulunuyor ve görülmeye değer ilginç bir güzellik oluşturuyor.

  Adılcevaz ilçesi ise şehrin Van Gölü kıyısında ve yaz aylarında oldukça popüler. Şehrin sıcağından kaçıp gölde yüzme tecrübesi yaşamak isteyenler için tavsiye edebileceğimiz bir lokasyon.

  Bitlis’te Konaklama

  Bitlis’te bulunan konaklama tesislerinin büyük bir kısmı Tatvan ilçesinde. Bu tesisler genelde göl manzaralı ve göle yürüyüş mesafesinde. Taşar Royal Otel bu tesislerin en ünlülerinden biri. The Crater Otel ise Tatvan’daki en lüks seçenek. Eğer Bitlis merkezde konaklamayı tercih ederseniz Özçavuşoğlu Otel en çok tavsiye edilen seçenekler arasında yerini alıyor. Otel üç yıldızlı, temel ihtiyaçlarınızı rahatlıkla karşılayacak ve kaliteli hizmet verecektir. Merkezin biraz daha dışında Yeşil Irmak Merit Otel ise Bitlis’in en büyük ve tek dört yıldızlı oteli. Eğer kayak yapmak veya kar görüntüsüne doymak istiyorsanız Bitlis Kayak Merkezi’nde bulunan Kayak Evi ihtiyacınızı karşılayacaktır. Ayrıca şehirde farklı ilçelerdeki birçok öğretmen evi uygun fiyatlı konaklama olanağı sunuyor.

  Bitlis’te Ne Yenir

  Lezzetli mutfağıyla meşhur Bitlis’e gitmişken tatmanız gereken birçok ünlü yemek var. Bunların başında büryan geliyor. Diğer yerlerden farklı olarak Bitlis’te büryan kebabı sadece erkek keçi etiyle yapılıyor. Bitlis merkezde Azmi Usta ve Medeni Usta büryan konusunda oldukça iddialılar. Ancak burada yemek isteyenler saat 12.00’yi geçirmemeye dikkat etmeliler.

  Avşor çorbası ise Bitlislilerin kahvaltıda tercih ettikleri etli bir çorba. Büryan etinin kaynatılmasıyla hazırlanan bu çorba genelde kış aylarında tercih ediliyor.

  Glorik ilginç ismiyle de ilgiyi çeken, Bitlis’in meşhur sulu yemeklerinden. Bu yemek kıyma ve bulgurla yapılıyor ve enfes bir lezzeti var. Ciğer taplaması ise ciğerin daha önce tatmadığınız bir şekli olarak damaklarınızda iz bırakacak. Tatvan’da bulunan Ciğerci Talat ciğer taplaması yemek için tavsiye edilen bir adres.

  Bu et yemeklerini yedikten sonra sıra tabii ki tatlıda. Teter sadece Bitlis’te bulabileceğiniz az malzemeli, basit ama çok lezzetli bir tatlı. Bayat ekmeklere pekmez, su ve tereyağıyla yapılan şerbetin dökülmesiyle gerçekten çok güzel bir tat ortaya çıkıyor.

  Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Bitlis’in iklimi gereği 6 ay boyunca karlı olduğunu göz önünde bulundurmak gerekiyor. Oldukça dağlık olan bu coğrafyada sık sık yollar kapanıyor, aylarca ulaşılamayan köyler oluyor. Bu yüzden seyahatinizde sıkıntı yaşamamak için hava durumunu ve gittiğiniz bölgeleri daha önceden araştırmanızı öneririz. Tırmanış için gidecek olan gezginlerin çığ tehlikesine karşı gerekli önlemleri alması hayati önem taşıyor. Doğa koşulları Bitlis’te oldukça sert ve gezginlerin buna hazırlıklı olması için kalın kıyafetler tercih etmeleri iyi olacaktır.

  Önceki Antalya Gezi Rehberi
  Sonraki Bolu Gezi Rehberi