Gezilecek Yerler

  Çanakkale Gezi Rehberi

  Türk tarihinin en önemli şehirlerinden olan şehitler mekânı Çanakkale, Asya ve Avrupa arasında yer alan, ülkemizin zafer anıtı olarak yerini koruyor. Her yıl yerli yabancı yüzlerce turiste ev sahipliği yapan kentin köklü tarihi, geçmişe ışık tutmaya devam ediyor. Öyle ki, okullarda her yıl düzenlenen geziler eğitimciler tarafından tarihimiz ile gurur duymak adına hep Çanakkale’ye yapılır.

  Denize inen çam ormanlarının verdiği huzur, cennet mekân plajlarının sakinliği ve cıvıl cıvıl şehir yaşamı ile yaşanılası şehirlerimizdendir. Çanakkale Savaşlarının yaşanmış olduğu Gelibolu Yarımadası ve en eski çağlara tanıklık eden Assos ve Troia Antik Kentleri şehrin önemli yerleri arasında yer alır. Gün batımını rüzgâr gülleri üzerinden izleyebileceğiniz bu harika şehir hakkında bilmek isteyeceğiniz çok şey var.

  Çanakkale’nin Ulaşımı

  Çanakkale’ye uçakla gitmek isteyenler için en yakın havalimanı Balıkesir Edremit Havalimanı’dır. Balıkesir Havalimanı ile Çanakkale merkez arasında yaklaşık olarak 2,5 saat mesafe bulunuyor. Karayolu ile gelmek isteyenler için İstanbul istikametinden gelecek olanlar, Tekirdağ yönü üzerinden Gelibolu ve Eceabat yolunu kullanarak Çanakkale’ye gelebilirler. Bursa yönünden gelmeyi tercih edenler ise Karacabey ve Bandırma istikametinden Biga ve Lâpseki yolunu takip ederek, Çanakkale’ye ulaşabilirler. Ankara yolundan gelenler ise yine Bursa istikametini kullanmalıdır. Şehir içi ulaşımlarda otobüs ve minibüs gibi toplu taşıma araçları ya da taksi kullanarak dilediğiniz adrese kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

  Çanakkale’ye Ne Zaman Gidilir?

  Coğrafi konumu nedeni ile geçiş iklimine sahip olan Çanakkale hem Karadeniz hem de Akdeniz iklimi etkisi altındadır. Genel anlamda ılıman iklime sahip şehirde kış ayları oldukça soğuk geçer. Şubat ayında en düşük sıcaklık görülmesinden dolayı, bu aylarda ziyarete geleceklerin dikkat etmesini öneriyoruz.

  Balkanlardan gelen havanın etkisi altında olan şehrin rüzgârı çoktur. Kış aylarında yağışlı olması nedeni ile ilkbahar ve yaz aylarında gezmek için en ideal mevsimdir. Tarih ve kültür gezisi yapacaksanız bahar aylarını tercih edebilirsiniz. Ancak, amacınız deniz, kum, güneş ise yaz ayları bu şehir için en ideal mevsimdir.

  Çanakkale’de Gezilecek Yerler

  Türk ve dünya tarihinin en dikkat çeken şehirlerinden olan ve tarihi bakımdan önem taşıyan Çanakkale’de, gezilecek yerleri birkaç gün içerisinde bitirmeniz mümkündür. Çok büyük bir şehir olmaması nedeni ile işiniz daha kolay olacaktır. Kazdağları Milli Parkı ile doğanın güzelliklerini keşfetmeye başlayıp, kordon boyu yaparak Çanakkale Boğazı’nı seyre dalabilirsiniz. Troya Antik Kenti’ni gezmeden önce hikayesini mutlaka öğrenmenizi tavsiye ederiz. Babakale ve Assos Şehitlikler ecdadımıza olan vefa borcu için mutlaka gezilmesi gereken yerlerdendir. Bunun yanında Çanakkale simgesi olan Truva Atı da görülmeye değer güzellikler arasındadır. Aynalı Çarşı, Çanakkale Deniz Müzesi, Seyit Onbaşı Anıtı, Porta Caeli Bağları, Çanakkale Şehitleri Abidesi, Kilitbahir Kalesi, Seramik Müzesi, Çanakkale Deniz Müzesi, Troya Müzesi, 57. Alay Şehitliği, Conkbayırı, Atatürk Anıtı ve Siperler, Tevfikiye Arkeo Köy görülmeye değer yerler arasındadır.

  En önemli turistik yerleri arasında yer alan Gökçeada ve Bozcada mutlaka uğramanız gereken noktalardan bazılarıdır. Özellikle Polente Feneri bölgesinde yer alan rüzgâr gülleri üzerinden günbatımını izlerken, yaşamınızın en güzel anısını yaşadığınızı hissedeceğinizi unutmayın.

  Çanakkale’de Konaklama

  Çanakkale gezisi planlayanların ilk aklına gelenlerden biri de nerede konaklayacaklarıdır. Yüzlerce turist alan bu güzide şehirde, turistlik alanlara yakın çok sayıda otel bulunuyor. Yoğun ziyaretçi alması nedeni ile konaklama ihtiyacının artması sonrasında, her bütçeye uygun nitelikte otel yapılan şehirde sıkıntısız şekilde kalmanız mümkündür. Geziniz süresinde kendi kriterlerinize uygun Çanakkale otelleri arasından tercihinizi yapabilirsiniz.

  Çanakkale’de Ne Yenir?

  Tarihi oldukça eski olan Çanakkale mutfağı, oldukça zengin menüye sahiptir. Herkes tarafından adı duyulan ovmaç çorbası, soğan ve un ile yapılan şifa deposu olup, tadı damaklarda bırakan bir lezzettir.

  Bir kıyı şehri olması nedeni ile Çanakkale’den balık ve deniz ürünleri yemeden dönmek olmaz elbette. Denize kıyısı olan bu şehirde yapılan balık yemeklerini manzara eşliğinde yemenin keyfini anlatmaya gerek yok. Tatlı olarak da en meşhur olan peynir helvasının tadına bakmanızı ısrarla tavsiye etmekte fayda var.

  İskorpit çorbası, Ispanak Çorbası, Basma Helvası, Tumbi, sardalya, melki Çanakkale’nin diğer meşhur lezzetleri arasında yer alıyor. Şehirde tüm bu lezzetleri en güzel hali ile hazırlayan çok sayıda lokanta ve restoran bulunuyor.

  Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Çanakkale gezinizin sorunsuz ve seri bir şekilde geçmesi için kendi aracınız ile gelmenizi tavsiye ediyoruz. Araç kiralama imkânınız yoksa, taksi kullanmanız daha geniş kapsamlı bir gezi için ideal olacaktır. Ancak taksi fiyatları ortalamanın üzerindedir. Pazarlık yaparak fiyatı düşürme şansınızı deneyebilirsiniz. Toplu taşımalarda Kent Kart kullanma mecburiyeti olduğunu unutmamalı ve hes kodunuzu aldığınız bu kartlara tanımlamanız gerektiğini şimdiden hatırlatalım. Aksi halde geziniz tam bir fiyasko olabilir. Şehri tamamen gezmeniz için eğer aracınız yoksa, önceden rentecar üzerinden araç kiralamanızı öneririz. Her gezilecek yer arasında, uğramadan dönmemeniz gereken durakları ancak bu şekilde görmeniz mümkün olacaktır.

  Önceki Antalya Gezi Rehberi
  Sonraki Çankırı Gezi Rehberi