Gezilecek Yerler

  Denizli Gezi Rehberi

  Turizmin öncüsü illerimiz arasında yer alan, Pamukkale Travertenleri ile yerli yabancı turist akınına uğrayan Denizli, doğal ve tarihi güzellikleri ile hayranlık beslediğimiz şehirler arasında. Geçmişten günümüze köklü tarihe ev sahipliği yapan güzide şehrimizde yer alan Pamukkale Travertenleri ile karşılaştığınız ilk andan itibaren, kendinizi bir masalın içerisinde hissedebilirsiniz. Antik kentleri ile UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan bu şehre harikalar diyarı da diyebiliriz.

  Ege ve Akdeniz bölgesi arasında yer alan şehir, Ege’ye bağlı olup ülkenin en meşhur bağları ve şarap üreticiliği ile biliniyor. Bu özelliğini ise antik çağlardan gelen tarihi aktarım ile kazanmış olup, daha o zamanlarda dünyaya buradan şarap pazarlandığı biliniyor. Ayrıca Denizli’nin keten, yün ve ipekli kumaşlar ile üretilen tekstil ürünleri, sadece ülkemizde değil, dünyada ses getirmiştir. Denizli horozu ise dillere destan olup, ülkede adeta bir marka haline geldiğini hepimiz biliyoruz.

  Denizli’nin Ulaşımı

  Denizli’ye gitmek için şehrin kendisine ait olan havaalanını kullanabilirsiniz. Buradan taksi kiralayarak şehir merkezine ve kalacağınız otele kadar gitmeniz mümkün. Çardak Havaalanı ile şehir merkezi arası yaklaşık olarak 70 km’dir. Demir yolu ile de gelebileceğiniz şehirde, ulaşım sorunu yaşamayacağınızdan emin olabilirsiniz. Bunun dışında şehirlerarası otobüs ya da kendi özel aracınız ile de şehre giriş yapabilirsiniz. Denizli’de bulunan şehir içi belediye otobüsleri ile her yere ulaşabilirsiniz. Ancak, zamanınız kısıtlıysa ve bu doğa harikası şehrin her yerini gezmek istiyorsanız, araç kiralamanız en doğru seçim olacaktır.

  Denizli’ye Ne Zaman Gidilir?

  Denizli Ege ve Akdeniz arasında yer alan ilimiz olmasına rağmen, konumu itibariyle karasal iklime sahiptir. Bu nedenle kış ayları oldukça soğuk ve yağışlı geçer. Denizli gezinizde görmeyi amaçladığınız yerler genellikle antik kentler, Pamukkale Travertenleri ve şelaleler olunca, sizlere gezinizi yaz aylarında planlamanızı öneriyoruz. Genellikle temmuz ve ağustos aylarında şehrin nüfusunun ikiye katlandığını söyleyebiliriz. Özellikle mayıs haziran aylarında hem yağışsız hem de sıcak hava ile şehirde harika zamanlar geçirmeniz mümkündür. Eğer kalabalıktan hoşlanmıyor ve aşırı sıcaklarda gezmeyi istemiyorsanız eylül ayı sizin için en ideal zaman dilimi olacaktır.

  Denizli’de Gezilecek Yerler

  Tarihi ve doğal güzellikleri ile masalsı bir tatil geçirmenizi sağlayacak olan Denizli’de görülmeye değer pek çok yer bulunuyor. Milattan öncelere dayanan tarihi ve dillere destan efsaneleri ile ünlü çok sayıda mağarayı ziyaret edebilirsiniz. Pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan ilimizde Hierapolis ve Triapolis Antik Kenti’ni gezerken geçmişe yolculuk yapacaksınız. UNESCO’nun gözbebeği olan Pamukkale Travertenleri ise adeta başınızı döndürecek bir güzelliğe sahiptir. Termal su kaynakları ile pek çok hastalığa şifa olan Karahayıt Kaplıcaları ise hastalara umut kaynağıdır. Mağaraları, şelaleleri ve Buldan evleri de Denizli’nin görülmesi gereken güzellikler arasındadır.

  Şehirde yer alan doğal güzelliklerden bir diğeri ise Bağbaşı Kent Ormanı olup, buradan teleferik ile yaylalara çıkma deneyimini mutlaka yaşamalısınız. Denizli’de görmenizi tavsiye edebileceğimiz tarihi yerleri ise: Tarihi Kaleiçi Çarşısı, Horoz Heykeli, Pamukkale Hierapolis Arkeoloji Müzesi, Atatürk Evi ve Etnografya Müzesi, Laodikya Antik Kenti ve Hierapolis Antik Kenti şeklinde özetleyebiliriz.

  Denizli’de Konaklama

  Denizli’de konaklama için her bütçeye ve zevke uygun otel, hotel ve pansiyon bulabilirsiniz. Geziniz esnasında rahat etmeniz için şehir merkezinde yer alan oteller işinizi kolaylaştıracaktır. Eğer Pamukkale manzaralı bir konaklama istiyorsanız, Pamukkale bölgesinde yer alan otelleri tercih edebilirsiniz. Zaten otellerin genellikle Pamukkale ilçesinde yoğunlukta olduğunu söylememiz gerekiyor. Bütçeye uygun nitelikte çok sayıda otel ve pansiyon seçeneği bulunduğunu da hatırlatalım.

  Denizli’de Ne Yenir?

  Denizli mutfağı geleneksel Ege mutfağı ile birebir aynı özellikleri taşıyor. Geçmişten bu yana pek çok yemek kültürünün izlerinin şehirde yaşatıldığını görebilirsiniz. Tıpkı Ege mutfağında olduğu gibi zeytinyağlı yemekler şehir için büyük önem taşıyor. Un çorbası, sıyırma, darı ekmeği ve tirit şehrin yemeklerinin en meşhurları arasında yer alıyor. Bunun yanında kebapları ile damaklarınızda şölen yapan lezzetleri de mevcuttur. Ancak et yemeklerinde baharat olmaması Denizli kebaplarını daha özel hale getiriyor. Tavas Kebabı, Denizli Kebabı ve Tavas Güveci kentin doğal ürünlerinden yapılıp özel lezzetler arasında yer alıyor. İşin en güzel yanı ise Denizli halkının bu lezzetleri evlerinde yapıyor olmasıdır. Taş ocakta pişip harika bir sunum ile karşınıza gelen bu lezzetlerin tadı damağınızda kalacak.

  Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Denizli tatili düşünüyor ve bu masalsı kenti gezmek istiyorsanız, sizlere kesenlikle özel araç tavsiye ediyoruz. Tatiliniz boyunca kiralayacağınız bir araba veya kendi özel aracınız ile hem zaman açısından hem de maddi açıdan daha uygun bir gezi geçirebilirsiniz. Toplu taşıma araçları ile de gezebilmeniz mümkün fakat bu araçlardaki uzun yolculuklar sizi biraz sıkabilir. Her ne kadar Ege şehri olsa da Denizli’de kışın yoğun yağış nedeni ile dilediğiniz gibi gezmeniz mümkün olmayabilir. Bu nedenle, geleceğiniz tarihi bahar ayları ya da yaz tatili olarak ayarlamanızı öneriyoruz.

  Önceki Antalya Gezi Rehberi
  Sonraki Diyarbakır Gezi Rehberi