Gezilecek Yerler

  Diyarbakır Gezi Rehberi

  Medeniyet beşiği olan tam bir kültür ve tarih kenti Diyarbakır, ülkemizin en kalabalık 12. şehridir. Tarihi bu kadar eskilere dayanan bu güzide ilimizde gezilecek görülecek pek çok yer bulunuyor. Mistik çarşıları, eşsiz mutfağı ve sıcakkanlı insanları ile kalbinizin bir yerinde sıcacık hatıralar bırakan bir şehirden bahsediyoruz.

  Türkiye’nin tarihi en büyük kenti olarak bilinen Diyarbakır, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alır. Geçmişe dönüp baktığımızda 9000 yıllık bir tarihe sahip olduğunu görürüz. Bu nedenle müze ve tarihi yapılar yönünden oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Medeniyetler beşiği olması nedeni ile kültür ve turizm sektöründe ülkemizde önemli bir konumda bulunuyor.

  Diyarbakır’ın Ulaşımı

  Güneydoğu’nun incisi olan Diyarbakır’a havayolu ve karayolu ile ulaşım mümkündür. İzmir, İstanbul ve Ankara’dan uçuşlar olup, haftanın belli günlerinde ise Adana ve Antalya üzerinden uçuşlar vardır. Havaalanı ile şehir merkezi arası 6 km gibi kısa mesafededir. Diyarbakır’a aynı zamanda demiryolu ile de ulaşım mümkündür. Adana – Elazığ istikametinde giden Fırat Ekspres ile ulaşabilirsiniz.

  Karayolu üzerinden gelmek istediğinizde ise Türkiye’nin her yerinden otobüs seferi imkânı bulunuyor. Otogar ile şehir merkezi arası 4 km olup, toplu taşıma ya da taksi ile şehir içine ulaşabilirsiniz.

  Ne Zaman Gidilir?

  Diyarbakır’da yaz ayları kara ikliminin çok sert geçmesi nedeni ile aşırı sıcak geçiyor. Bu nedenle gezi planladığınızda, ilkbahar ya da sonbahar aylarını tercih edebilirsiniz. Bunun yanında, kış mevsimi çok soğuk geçmez. Yok, ben sıcağa dayanırım diyorsanız, yaz aylarında tatil planınıza Diyarbakır gezisini ekleyebilirsiniz.

  Sıcaklıklar yaz aylarında zaman zaman 40 derecenin üstünde olan bu mistik kentte, gezi planı için en uygun zaman dilimi, mayıs ayının sonuna doğru yağışların kesildiği ve henüz sıcakların etkisini göstermediği zaman dilimidir.

  Diyarbakır’da Gezilecek Yerler

  Halk arasında Doğu’nun Paris’i olarak adlandırılan Diyarbakır’da gezilecek yerler oldukça fazla. Gezerken sizi şaşırtacak şeylerden ilki, bir doğu ili olmasına rağmen çok modern ve düzenli şehir görünümü olacak. Cadde üzerinde yer alan kafeleri ve sosyal yaşam alanları ile metropol şehirlere taş çıkarır Diyarbakır.

  Bu kadim şehrin bilinmeyen tarihi değerleri arasında, Çin Seddi sonrasında dünyanın en uzun surları yer alır. En az Göbekli Tepe kadar eski bir tarihe sahip olan Körtik Tepe de tarihi değerleri arasındadır. El-Cezeri tarafından dünyanın ilk robotu yine burada yapılmıştır. Dünya’da yerleşik hayata geçişin ilk temsilcisi olan Ergani ilçesi de bu şehirde bulunuyor.

  Mekke ve Medine’den sonra peygamber ve sahabe kenti olarak Şanlıurfa ile yarış halindedir. Bu nedenle Diyarbakır’da gezilecek çok sayıda türbe bulunur. Dünyanın 5. Harem-i Şerifi Ulu Cami olarak Diyarbakır’da yer alır. Yani Kabe’ye bir şey olması halinde İslam dünyasının merkezi olma özelliğine sahiptir.

  Diyarbakır’da gezilecek yerleri liste halinde sıralayacak olursak; Medreseleri, Müzeleri, Dört Ayaklı Minare, Malabadi Köprüsü, Meryem Ana Kilisesi, Safa Camii, Nebi Camii, Lala Kasım Camii, Hadım Ali Paşa Camii, İskender Paşa Camii, Zenciriye Medresi, Ömer Şaddat Camii, Arap Şeyh Camii, Sülüklü Han, Şehir Burçları, Saint George Kilisesi, Diyarbakır Kültür Evi, Diyarbakır Arkeoloji Müzesi, İskenderpaşa Konağı, Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi, Gazi Köşkü Şark Evi, Ziya Gökalp Müzesi , Ahmet Arif Edebiyat Müzesi’dir.

  Diyarbakır’da Konaklama

  Diyarbakır gezisinde konaklamak için her bütçeye uygun otel bulunuyor. Şehir merkezinde bulunan 3,4 ya da 5 yıldızlı otellerden dilediğinizi tercih edebilirsiniz. Şehir dışına konumlandırılmış otantik binalar ile de konaklama imkânı sunulmuştur. Gönül rahatlığı ile dilediğiniz otelde kalabilirsiniz.

  Diyarbakır’da Ne Yenir?

  Binlerce yıllık tarihe ve medeniyete ev sahipliği yapınca yemek kültürü de oldukça zengin olan Diyarbakır’a mideniz adeta bayram edecek. Araplar, Süryaniler, Ermeniler, Kürtler, Zazalar ve Türkleri ile harmanlanan bu kadim şehrin mutfağı oldukça zengin kültüre sahip. Kırmızı etin sofralardan eksik olmadığı, tereyağ, pirinç ve bulgurun her daim bulunduğu sofraları ile ziyafet çekebilirsiniz.

  Karpuzu ile ünlü olan ilimizin kebapları sofraların baş tacıdır. Kaburga dolması ve ciğer kebabı ile tanışmadan gitmeniz, kendinize yaptığınız en büyük haksızlık olacaktır. Buğday ile yapılan keşkek, lebeni sofraların vazgeçilmezleri arasındadır. Sütlü Nuriye, meftune, tatlılarının yanında Diyarbakır’ın en meşhuru olan burma kadayıfı, damaklarınızda adeta şölen yaratacaktır.

  Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Diyarbakır her ne kadar doğu ili olarak akıllarda olumsuz duygular bıraksa da aslında gayet güvenli ve gönül rahatlığı ile gezilecek bir şehrimizdir. Ancak hassas mahalleleri vardır. Suriçi bu mahallelerden biridir. Diyarbakır’a gezmeye gidenlerin yolu illaki bu ilçeden geçecektir. Bu mevkide biraz daha temkinli davranabilirsiniz. Özellikle hava karardıktan sonra bu mevkide dolaşmamanızda fayda var.

  Gezi planınızı yaparken eğer yaz aylarını düşünüyorsanız oldukça ince ve terletmeyen kıyafetler öneriyoruz. Hava sıcaklığının yüksek olduğu bu dönemlerde rahat gezmeniz için bu önemli bir detaydır. Kendi aracınız ile gelmeyi düşünmüyorsanız, gelmeden önce araç kiralamanız şehri yorulmadan seri bir şekilde gezmeniz açısından daha yerinde bir davranış olacaktır.

  Önceki Antalya Gezi Rehberi
  Sonraki Düzce Gezi Rehberi