Gezilecek Yerler

  Elâzığ Gezi Rehberi

  Doğu Anadolu Bölgesi’nin dördüncü büyük ili olan, Gakkoşlar diyarı olarak bilinen Elâzığ, tarihi yapıları ve eşsiz doğası ile bilinir. Açık konuşmak gerekirse, bölgenin en gelişmiş ilidir. Mezopotamya ile Anadolu arasında geçiş noktası olması nedeniyle, geçmişten günümüze pek çok medeniyeti ağırlamıştır. 11 ilçesi olan kentte halk, birbirine hitap ederken, ağabey anlamına gelen ‘’gakko’’ sözcüğünü kullanırlar.

  Yukarı Fırat Havzasında bulunan Elâzığ, Anadolu kültürü ile harmanlanmış sıcakkanlı insanların yaşadığı, kültürü, coğrafi konumu, müziği, sanatı ile farklı zenginliklere sahiptir. Zengin kültüre sahip olmasının nedenleri arasında, farklı etnik kimliklerin bir arada yaşaması yer alıyor. Elâzığ aynı zamanda Anadolu kültür mirasçısı olarak bölgenin gözbebeği konumundadır.

  Elazığ’ın Ulaşımı

  Türkiye’de her bir bölgeye karayolu, hava yolu ve demiryolu ile ulaşım mümkündür. İstanbul üzerinden Elazığ’a, karayolu ile 14 saat yolculuk sonucunda ulaşabilirsiniz. Ankara’dan Elazığ’a gelmek istediğinizde ise 9 saati göze almalısınız.

  Önemli bir demiryolu ağına sahip olan şehirde Mavi Tren kullanılıyor. Van Gölü Ekspresi haftanın 2 günü, Eylül Mavi Treni ise haftanın 4 günü sefer yapıyor.

  Mesafeleri en aza indirmek isteyenler için Elâzığ Havalimanı, İstanbul ve Ankara bağlantılı olarak her gün seferler düzenliyor. Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük havalimanı olan bu bölge, sizler için iyi bir ulaşım yeri olacaktır. Elazığ’a havalimanı ile geldiğinizde, şehir merkezine ulaşmak için taksi ve otobüsleri kullanabilirsiniz.

  Ne Zaman Gidilir?

  Keban Barajı ile karasal iklimden Akdeniz iklimine geçiş yapan Elazığ’da, sıcaklık ortalaması bölgedeki diğer illere nazaran daha yüksektir. Kış aylarında çok fazla yağış alıyor olması nedeni ile Elâzığ gezisi yapmak isteyenlere kış aylarını pek fazla tavsiye etmiyoruz. Bunun yanında, yaz aylarında yaşanan yoğun sıcaklar ve bunaltıcı güneş tatilcileri zorluyor. Hal böyle olunca, Elazığ’a gitmek için en uygun mevsim hangisidir sorusuna vereceğimiz cevap: İlkbahar ve Sonbahar aylarıdır. Böylece ılıman iklim şartları ile hem eşsiz doğa güzelliklerine şahit olup, hem de tarihin eşsiz güzelliklerinin tadına varabilirsiniz.

  Elazığ’da Gezilecek Yerler

  Doğu Anadolu’nun parlayan yıldızı olarak adlandırılan Elâzığ, doğal güzellikleri ve tarihi dokusu ile harika bir gezi imkânı sunuyor. Medreseleri, kaplıcaları, türbeleri ve camileri ile dikkat çeken şehirde turizm oldukça hareketlidir. Yöresel lezzetler, gelenek görenekleri ve halk oyunları ile Doğu Anadolu Bölgesi’nde gezilmesi gereken yerler arasındadır.

  Yalnızca yaz aylarında değil, aynı zamanda kış aylarında da gezilebilecek olan şehirde Hazarbaba Kayak Merkezi’ne olan ilgi oldukça fazladır. Tarihi yapıları gezerek başlayabileceğiniz şehir turunda, Arkeoloji müzesi ve Etnografya Müzesi ilk sırada bulunuyor. Aynı zamanda Meryem Ana Kilisesi tarih itibariyle Anadolu’nun en eski mabetleri arasında yerini alıyor. Doğanın sunduğu muhteşem güzelliklerden olan Buzluk Mağarası, turistlerin gözde mekanları arasında en başta geliyor. Keban Barajı, Çırçır Şelalesi, Hazar Gölü, Golan Kaplıcaları, Harput Kalesi gezilecek yerler arasında listenizde mutlaka yer almalıdır.

  Elazığ’da Konaklama

  Elâzığ, yılın dört mevsimi ziyaret alan ilimiz olup, kış mevsiminde kayakçıları, bahar ve yaz aylarında ise doğa ve tarih severleri ağırlıyor. Elazığ’da konaklama seçenekleri arasında bütçenize uygun birçok seçenekler bulabilirsiniz. Şehirde yer alan oteller yüksek konforlu konaklama imkânı sunuyor.

  Sadece tarihi ve doğal güzellikleri ile kalmayıp, aynı zamanda kaplıcaları ile de ilgi gören kentimizde, birçok hasta insan şifa için ziyarete gelerek termal otel ve kaplıcaları kullanırlar. Siz de kaplıcaları tercih edebilir, sağlığınıza şifa bulabilirsiniz.

  Elâzığ otel fiyatları her bölgede olduğu gibi dönemsel değişiklik gösteriyor. Oteller genellikle şehir merkezine yakındır. Seyahat etmeyi düşündüğünüz tarih öncesinde rezervasyon yaptığınız takdirde, sıkıntı yaşamadan yerleşebilirsiniz.

  Hazar Gölü, Cip Barajı ve Baraj Gölü kıyısında kamp yapmak için harika olanaklar bulunduğunu da hatırlatalım. Özellikle yaz döneminde kampçılar tarafından çok beğenilen mekânlardır. Doğa ile iç içe vakit geçirirken konaklama ihtiyacınızı da bu şekilde karşılamış olursunuz.

  Elazığ’da Ne Yenir?

  Köklü bir mutfağa dayanan Elâzığ mutfağında 150 çeşit yemek ve tatlı yer alır. Ülkemizde Gaziantep mutfağından sonra en zengin mutfak unvanını alan şehir, size çok farklı tatlar sunacak. İddia ediyoruz ki, Elâzığ gezisinde mideniz adeta şölen yaşayacak. Geleneksel 3 öğün yemeğe ilave olarak bu şehirde kuşluk ve yatsılık sofralar kuruluyor.

  Yaz aylarında içinizi serinleten ayran aşı çorbası vazgeçilmezdir. Harput Köfte yemeden geri dönmeyi düşünmeyin sakın. Lobik çorbası, kömbe, Küncülü Köfte mutfaklarda sıkça pişen lezzetler arasındadır.

  Halbur Hurması, Patile, Dolanger, Cevizli Sucuk, Tutmaç, Karakavurma, Çedene Kahvesi, Tandır Ekmeği, Kaz Dolması, Tatlı Peynirli Ekmek,Harput Tatlısı İçli Köfte, Gıldırıklı Köfte, ve Menengiç kahvesi de Elazığ’ın en meşhur yemekleri arasında yer alıyor.

  Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Yılın her mevsimi ziyaretçi alan şehir yaz ve kış turizminden payına düşeni alıyor. Şehre gelen ziyaretçiler olark, gezinin ilk rotasını Harput olarak ayarlamalısınız. Çünkü bölgedeki ilk yaşam izleri buradan başlıyor.

  Akdeniz iklimine sahip olması nedeni ile yaz aylarında sıcakları göz önünde bulundurarak gelmenizde fayda var. Kış aylarında sert ve yağışlı geçen hava nedeni ile valiz hazırlığında gerekli önlemleri almalı, kalın giyeceklerinizi valize eklemelisiniz.

  Elazığ’a gitmeden önce yapılacak etkinlikleri gözden geçirebilirsiniz. Özellikle Elazığ festivallerine denk getirirseniz oldukça eğlenceli zaman dilimi yaşayabilirsiniz.

  Önceki Antalya Gezi Rehberi
  Sonraki Erzincan Gezi Rehberi