Gezilecek Yerler

  Erzincan Gezi Rehberi

  Doğunun gizemli şehirlerinden Erzincan, tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan konumu sayesinde tarih boyunca medeniyetlerin geçiş noktası olmuş bir şehir. Tarihi MÖ 900’lü yıllara kadar uzanan şehirde tarım gelişmiş değil. 1993 yılında yaşanan büyük Erzincan depreminde şehrin büyük bir bölümünün yıkılması, günümüze kadar süren yeniden yapılanma çalışmalarını başlattı. Şehrin kuzey kısmı oldukça yeni ve modern bir havası var. Günümüzde halkın büyük bir kısmı hayvancılıkla uğraşıyor. Bu yüzden et seven gezginlerin yüzünü güldürecek nefis bir mutfağı var Erzincan’ın. Ayrıca enfes tulum peynirinin ünü Türkiye sınırlarını aşmış durumda. Misafirperver halkı ve güzel havasıyla size mutluluk verecek bir şehir olan Erzincan, doğasıyla da sizi etkileyecek. Gölleri, kanyonu, Otlukbeli Gölü ve şelaleleriyle doğaya olan hasretinizi giderebilirsiniz.

  Erzincan’ın Ulaşımı

  Erzincan’a gitmek için havayolu, karayolu veya demir yolu seçeneklerinden birini kullanabilirsiniz. Şehirde 1998 yılından beri havaalanı var. Erzincan havaalanına İstanbul’dan her gün uçuş bulabilirsiniz. Diğer şehirlerden havayoluyla ulaşmak için İstanbul aktarması yapmanız gerekiyor. Havaalanından şehir merkezine ulaşmak için 30 dakikada bir kalkan servisleri kullanıp yarım saatlik bir yolculuk yapmanız gerekiyor. Karayolu ulaşımını tercih edenler için Türkiye’nin her yerinden düzenlenen otobüs seferleri iyi bir seçenek. Erzincan otogardan servisleri kullanarak gitmek istediğiniz noktaya ulaşabilirsiniz.

  Ayrıca son yıllarda oldukça popüler hale gelen Doğu Ekspresi de Erzincan’a ulaşmanın bir başka yolu. Doğu Ekspresiyle Ankara Tren Garı’ndan binip Erzincan’da inebilir, keyifli bir yolculuk yapıp güzel anılar biriktirebilirsiniz. Yalnız Doğu Ekspresi biletlerinin çabuk tükendiğini belirtmek isteriz.

  Erzincan’da şehir içi ulaşım minibüs, otobüs ve taksilerle sağlanıyor. Eğer bu araçları sık kullanacaksanız toplu taşıma kartı olan Can Kart’ı almanız, indirimli seyahat etmenizi sağlar.

  Ne Zaman Gidilir

  Erzincan karasal iklim özelliklerinin yoğun yaşandığı bir şehir olsa da Karadeniz bölgesine yakınlığı onu diğer doğu illerinden biraz daha ılıman yapıyor. Yine de kışları oldukça soğuk ve genelde kar yağışlı geçiyor ve mayıs ayından önce hava ısınmıyor. Ancak bu karlı iklim kar sporlarıyla ilgilenen gezginler için bir avantaj. Şehirdeki kayak Ergan Dağı Kayak merkezi kış sporları için oldukça popüler bir tesis. Eğer Erzincan ziyaretinizde kayak merkezinde zaman geçirmek istiyorsanız aralık-mart arasını tercih etmelisiniz.

  Erzincan ilkbaharda oldukça yağışlı oluyor. İlkbahar ayları doğanın en güzel zamanı olsa da beklediğinizden soğuk ve yağışlı bir Erzincan ile karşılaşabilirsiniz. Erzincan seyahati için en uygun aylar temmuz ve eylül diyebiliriz. Temmuz ayında sıcaklar rahatsız edici olmuyor, eylül ayında da hava gezmek için ideal hale geliyor.

  Erzincan’da Gezilecek Yerler

  Erzincan’da gezilecek yerler doğal güzellikler ve tarihi yapılar olarak ikiye ayrılıyor. Görmeniz gereken tarihi yapıların başında Altın Tepe Ören Yeri geliyor. Buranın özelliği günümüze kadar ulaşmış en sağlam Urartu antik şehri olması. Surlarla çevrili bu etkileyici antik şehir mutlaka gezilmeli. Erzincan Kalesi ise Kemah ilçesinde bulunan, asırlardır şehrin simgesi olmuş, kayalar üzerine kurulmuş heybetli bir yapı. Yürüyerek ya da minibüsle ulaşım sağlanabiliyor.

  Tercan ilçesindeki Arbenk Manastırı ve Mama Hatun Kervansaray ve Türbesi de görülmesi gereken tarihi yapılardan. Arbenk Manastırı günümüze ulaşmış en sağlam ve korunmuş Ermeni manastırlarından. Mama Hatun Kervansarayı ise tadilatlarda orijinalliğini kaybetmiş olsa da hala eski Türk mimarisinden parçalar taşıyor. Erzincan’ın tarihini detaylıca öğrenmek isteyen gezginler için Erzincan Müzesi önemli bir adres.

  Erzincan’ın doğal güzellikleri saymakla bitmiyor. Girlevik Şelalesi’ne giderek sakin bir gün geçirebilir ve çevresindeki piknik alanlarında yemek yiyebilirsiniz. Otlukbeli ve Aygır Gölü’nde ise kartpostallardan fırlamış gibi görülen manzaralarla karşılaşıp doğada zaman geçirerek dinlenebilirsiniz. Erzincan ayrıca rafting, kano, yamaç paraşütü gibi doğa sporları için de oldukça fazla seçenek sunan bir şehir. Karanlık Kanyon da bu sporların yapıldığı adres. Özellikle rafting parkuru karayolunu takip etmesiyle dünyadaki diğer parkurlardan ayrılıyor. Yerli ve yabancı birçok turist gibi siz de bu sporları deneyimleyebilirsiniz. Ayrıca Karanlık Kanyon dünyanın en büyük 4. Kanyonu olmasıyla da görülmeye değer.

  Erzincan’da Konaklama

  Erzincan’da konaklamak için beş yıldızlı oteller, butik oteller ve apart oteller her bütçeye uygun seçenekler sunuyor. Fazla popüler bir tatil lokasyonu olmadığı için yer bulmada sorun yaşayacağınızı düşünmüyoruz. Beş yıldızlı otel arayışındaysanız Grand Alemdar otel şehirdeki en büyük ve tek seçenek. Konforlu odaları ve spa hizmetleriyle meşhur bu otel günün yorgunluğunu atmak için iyi bir adres. Şehir merkezinde otelde konaklamak için dört yıldızlı Grand Simay Otel tavsiye edilen bir başka seçenek. Ayrıca Eriza Hotel butik oteller arasında konumuyla öne çıkıyor ve kaliteli hizmetiyle biliniyor. Apartta kalmak isteyenler için ise Moonlight Apart Otel gibi birçok seçenek var.

  Daha uygun fiyatlı bir konaklama arayışındaysanız Erzincan Merkez Öğretmen Evi merkezi konumuyla sizi tatmin edecek bir seçenek. Gezilecek yerlere oldukça yakın olan Öğretmen Evi, uygun fiyatı nedeniyle oldukça popüler ve erken rezervasyon gerektirebilir.

  Erzincan’da Ne Yenir

  Üzümü, balı ve tulum peyniriyle öne çıkan Erzincan mutfağı özellikle et yemekleriyle ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Hayvancılıkla uğraşan halkı et konusunda oldukça titiz. En meşhur et yemeklerinden biri Kemah tiridi. Kuzu etinin ince ince doğranıp tandır ekmeğiyle servis edilmesiyle yapılan bu yemek et sevenlerin doyamayacağı bir lezzet.

  Ayran aşına benzer gendime çorbası da Erzincan’a özel lezzetlerden. Erzincan merkezde bulunan Bozkurt Restoran bu çorba için önerilen bir mekân.

  Kelecoş Erzincan’ın en ünlü yöresel yemeklerinden. Tandır ekmeği, tereyağı, soğan ve kuzu kavurmanın bu muhteşem birleşimini merkezde bulunan Konak Mazlum Sofrası’nda yemenizi tavsiye ediyoruz.

  Daha önce Erzincan dönerini duymuş muydunuz bilmiyoruz ama Erzincan Evin Döner’de kesinlikle bu lezzeti tatmalı ve yediğiniz bütün dönerleri unutmalısınız. Şehrin verimli otlaklarında gezen hayvanların etiyle yapılan bu döner gerçekten de diğerlerinden çok farklı.

  Erzincan’a gitmişken kete yemeden dönmek olmaz. Buğday unuyla yapılan hamurun ekmek şekline getirilip kıymayla doldurulup sacda pişirilmesiyle yapılan kete tereyağıyla çok güzel bir ikili oluyor.

  Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Erzincan’a seyahat tarihlerinizi ayarlarken iklimini mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. İlkbahar’ın başlangıcında hala karlı veya yaz akşamları oldukça soğuk olabilir. Bu yüzden yanınızda mutlaka kalın kıyafetler götürmelisiniz.

  Eğer Doğu Ekspresi kullanarak seyahat etmek istiyorsanız biletlerin satışa çıkar çıkmaz tükendiğini, özellikle yataklı vagonlara bilet bulmanın zor olduğunu hatırlatalım.

  Rafting, kano gibi doğa sporlarını yaparken güvenlik önlemlerini ciddiye almanız gerekiyor. Tesislerde eğitmenlerin verdiği bilgileri dikkatli dinleyerek uygulayın.

  Önceki Antalya Gezi Rehberi
  Sonraki Erzurum Gezi Rehberi