Gezilecek Yerler

  Gümüşhane Gezi Rehberi

  Türkiye’nin dört bir yanında olduğu gibi Gümüşhane de antik zamanlarda birçok medeniyetin yaşadığı en özel şehirlerimizden bir tanesi. Harşit Çayı’nın sınırladığı ve vadi yatağına kurulmuş olan bu şehirde, Karadeniz havasını solumak mümkün. Osmanlı döneminde, gümüş madeninin çıkarılması, gümüş ve altın sikkelerin basılması görevini üstlenen bu şehrin geçmişi aslında çok daha eskilere dayanıyor.

  Perslerden Asurlulara, Urartulardan Makedonlara kadar pek çok Mezopotamya uygarlığının hakimiyetinde olan Gümüşhane, İpek Yolu’nun en önemli merkezlerinden bir tanesi. İlerleyen dönemlerde ise Doğu Roma İmparatorluğu’nun eline geçen bu kente, Bizanslılar da gümüş yeri anlamına gelen bir isim vermişler. Böylece Osmanlı, Trabzon fethi sırasında Gümüşhane’yi topraklarımıza kattığında da eskiden bu yana uzanan bu tarihi ismi korumayı seçmiş.

  Gümüşhane’nin Ulaşımı

  Gümüşhane, ulaşımın yaya olarak oldukça kolay bir şekilde yapılabildiği bir şehirdir. Bu yüzden gezeceğiniz ve göreceğiniz yerleri yaya olarak da ziyaret edebilirsiniz. Fakat uzak bölgelere gitmeyi tercih ediyor veya toplu taşımayı kullanmayı düşünüyorsanız önünüzde farklı alternatifler bulunuyor.

  Özellikle şehir içi belediye otobüslerinin sunduğu güzergahlar ile şehrin dört bir yanını gezmeniz mümkün. Üniversite’den başlayarak şehrin diğer ucuna kadar giden hatlarla Gümüşhane gezinizi daha hızlı bir hale getirebilirsiniz. Bunun yanında, dolmuşlar ve minibüslerle civardaki ilçelere ulaşabilir, bu ilçelerin güzelliklerini de geziniz sırasında gözlemleyebilirsiniz. Yani anlayacağınız, Gümüşhane’ye geldiğinizde şehrin her yanına rahatça ulaşabilecek ve oldukça keyifli bir gezi geçireceksiniz.

  Ne Zaman Gidilir

  Gümüşhane, yılın dört mevsimi de harika güzelliklere ev sahipliği yapan ve gezi tutkunlarının sıklıkla tercih ettiği bir şehirdir. Özellikle yazın şehirde yapılan şenlikler, şehrin yaz turizmi potansiyelini önemli ölçüde arttırıyor. Sahip olduğu sıcak ve yükseltiden dolayı serinleşen hava, yaz ziyaretleri için sizlere oldukça elverişli bir zemin hazırlıyor.

  Bunun yanında şehirde bulunan Ziyana Turizm Bölgesi’ni, kış aylarında görmenizi tavsiye ediyoruz. Gümüşhane, kısmen yüksek bir şehir olduğundan ve çoğunlukla Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer aldığından, kayakseverlerin en önemli destinasyonlarından birisi haline geliyor. Özellikle kışın donan göller, kalabalıklaşan kayak merkezi ve şehrin eşsiz havası, Gümüşhane’yi gezilmeye değer yapıyor.

  Gümüşhane’de Gezilecek Yerler

  Gümüşhane, antik dönemlerden günümüze kadar gelen oldukça köklü bir şehir olduğu için içerisinde pek çok tarihi eser ve doğal güzellik taşıyor. En eski imparatorlukların yaptırdığı yapılardan, geçtiğimiz çağa ait mimari eserlere kadar pek çok yapıyı bu şehirde bulmak mümkün. Aynı zamanda Karadeniz bölgesinin doğal güzelliklerinden de nemalanan şehirde, harika ve dolu dolu bir gezi geçireceğinizden eminiz.

  Eğer antik yapılara meraklıysanız, Satala Antik Kenti’ni ilk sırada gezmenizi öneriyoruz. Bunun yanında Santa harabeleri de gezinizin bir diğer eski ve köklü duraklarından birisi olma yolunda ilk aday gibi gözüküyor.

  Bunun yanında eğer doğal güzelliklerden hoşlanıyorsanız, Gümüşhane’de aradığınız şeyi bulmak oldukça kolay. Krom Vadisi’ni gezerken eşsiz hayallere dalabilir, Karaca Mağarası’nın gizemine kendinizi kaptırabilirsiniz. Limni Gölü’nün güzelliği karşısında büyülenirken, Tomara şelalesinde oldukça güzel bir gün geçirebilirsiniz.

  Tüm bu gezilecek yerlerin yanında, Canca Kalesi ve İmera Manastırı gibi geçmiş dönemlerden kalan güzide eserleri de gezi rotanıza ekleyebilirsiniz. Gümüşhane gezinizi ayarlarken şehri küçük olarak görüp de az bir zaman ayırmanızı önermiyoruz. Eğer bu hataya düşerseniz saydığımız yerleri gezemeyebilir ve bu zevklerden mahrum kalabilirsiniz.

  Gümüşhane’de Konaklama

  Gümüşhane, ziyaretçileri için pek çok konaklama seçeneği sunuyor desek yanlış olmaz. İsterseniz şehrin merkezinde bulunan mekanlardan birini tercih edebilir isterseniz de daha uygun konaklama alternatiflerine göz atabilirsiniz. Butik oteller veya lüks oteller arasından dilediğinizi tercih edebilir, gezinize kendi keyfinizce devam edebilirsiniz.

  Bunun yanında Gümüşhane’de bulunan yaylalarda da konaklama alternatiflerini gözden geçirmeyi unutmayın. Özellikle yaz döneminde sıklıkla tercih edilen bu yerler, gezi severler için adeta bulunmaz bir nimettir diyebiliriz.

  Gümüşhane’de Ne Yenir

  Gümüşhane, Karadeniz Bölgesi’nde bulunmasından dolayı pek çok özel ve eşsiz yemeğe ev sahipliği yapıyor. Şehirde hem bölgede yapılan güzel yemeklere rastlayabilir hem de Gümüşhane’nin kendine özgü yöresel yemeklerini tadabilirsiniz.

  Gümüşhane’nin en çok bilinen lezzetlerine örnek verecek olursak, çeşitli sebzeler ve patatesle hazırlanan lemis, dillere destan tadıyla mantı çorbası ve oldukça özel bir lezzet olan fırın erişte geliyor. Karadeniz Bölgesi’nin diğer illerinden ziyade daha çok hamur işleri konusunda öne çıkan Gümüşhane’de tıka basa doyacağınıza eminiz.

  Özellikle özel kahvaltı salonlarında yapacağınız Karadeniz kahvaltısının üstüne yiyeceğiniz birbirinden lezzetli hamur işleri aklınızı başınızdan alacak. Eğer sizler de Gümüşhane’ye bir gezi düzenlemeyi planlıyorsanız, kilo alabileceğinizi sakın unutmayın!

  Dikkat Etmeniz Gerekenler

  Eğer şehre kış aylarında gelmeyi planlıyorsanız, Karadeniz şehri olmasından dolayı ılık bir havaya sahip olacağını düşünmeyin. Mutlaka yanınıza kalın ve kışlık kıyafetlerinizi alın çünkü Gümüşhane çoğunlukla karasal iklimin hüküm sürdüğü bir şehirdir. Bunun yanında yazın yapılacak olan festivallerin ve etkinliklerin takvimini takip ederek gezinizi daha eğlenceli hale getirebilir daha özel zamanlar geçirebilirsiniz.

  Önceki Antalya Gezi Rehberi
  Sonraki Hakkari Gezi Rehberi