Gezilecek Yerler

  Hakkari Gezi Rehberi

  Hakkari, ülkemizin Günyedoğu Anadolu bölgesinde yer alan, İran ve Irak ülkelerine sınır komşusu olan bir ilimizdir. Ülkemizin en yüksek bölgelerinden birisi olan şehrin neredeyse tamamı dağlarla çevrilidir. Pek çok dağın etrafında yer aldığı Hakkari ilinin yüzde 80’inden fazlası dağlık bölgelerde yer aldığından, yaşam alanı küçük ve kısıtlı bir bölgede kurulmuştur. Ülkemizin en doğusundaki illerinden birisi olan Hakkari’de, kışlar oldukça sert ve kar yağışlı geçiyor. Yılın yarısından fazlasında kar yağışı gözlenen bu şehirde, özellikle akşam ve sabah arasındaki sıcaklık farkları büyük dikkat çekiyor. Hayvancılığın ve biraz da tarımın gelişmiş olduğu bu şehirde sanayi faaliyetleri yok denecek kadar azdır.

  Hakkari’nin Ulaşımı

  Hakkari’de ulaşım sağlamak, ilçeleri birbirine uzak olduğu için kısmen zordur diyebiliriz. Şehirde gezmek istiyor ve detaylı bir rota oluşturmayı planlıyorsanız mutlaka ilçe ilçe gezmenizi öneriyoruz. Şehirde ulaşımı belediye otobüsleri ile sağlayabilir, çeşitli minibüslerle de gideceğiniz özel mekanlara ulaşabilirsiniz.

  Aynı zamanda şehirde bulunan Selahaddin Eyyubi Havalimanı’na da Yüksekova ilçesine giderek ulaşabilirsiniz. Bu havalimanı, şehir merkezine oldukça uzak bir bölgede bulunduğundan, şehirlerarası ulaşım epeyce zor. Bölgeye iniş yaptığınızda havalimanından şehir merkezine sefer yapan otobüsleri kullanarak Hakkari Merkez’e ulaşabilirsiniz. Fakat dediğimiz gibi düzgün bir planlama yaparsanız, Hakkari’yi daha kolay bir şekilde gezebilir ve mesafe dezavantajından etkilenmeden gezinize devam edebilirsiniz.

  Ne Zaman Gidilir

  Hakkari, ülkemizin en sert iklimlerine sahip olan ve oldukça zorlayıcı bir şehirdir. Neredeyse yılın her döneminde kar yağışı alabilen bu şehirde, kar yedi ay boyunca ilden gitmez. Hal böyle olunca, gezginlerin de bu durunu göz önüne alarak planlama yapmaları gerekiyor. Şehirde bir gezi planı yapıyorsanız bunun yaz aylarında olmasını özellikle tavsiye ediyoruz.

  Fakat sizler kış turizmi yapmak istiyor ve Hakkari’nin her mevsim gidilebilen dağlarında kayağın keyfini çıkarmayı planlıyorsanız durum başka. Özellikle bahar aylarında ziyaretçi akınına uğrayan kayak merkezleri, Hakkari’yi kışın oldukça renkli bir şehir haline getiriyor. Sizler de gezinizin amacını belirleyerek ile geleceğiniz zamanı planlayabilir ve oldukça güzel zamanlar geçirebilirsiniz.

  Hakkari’de Gezilecek Yerler

  Çoğu kişi Hakkari’yi sınır ili olarak bildiğinden, gezilecek mekanları hakkında çok fikir sahibi değildir. Fakat Hakkari hem tarihi hem de doğal güzellikler olarak gezginlerine keyifli zamanlar sunuyor. Özellikle şehrin doğal iklimi ve geçmişten gelen tarihi yapısı, bu mekanı oldukça özel kılan diğer detaylardandır diyebiliriz.

  Hakkari’ye adım attığınızda gezebileceğiniz ilk mekanlardan birisi tabii ki şehrin göbeğinde yer alan Meydan Medresesi oluyor. Önceki çağlarda yapılan bu mekanda, nasıl eğitim verildiğini görmek ve tarihi dokuyu hissetmek oldukça keyif verici. Bu yapının yanında şehirdeki sarayları ziyaret edebilir, Şemdinli Taş Köprü’yü görerek geçmiş dönemin mimarisi hakkında bir fikir sahibi olabilirsiniz.

  Doğal güzellikler konusuna gelirsek, Hakkari burada da bizlere harika zamanlar vadediyor. Özellikle ülkenin her yerinde bilinen Merga Bütan Kayak Merkezi, mutlaka uğramanız gereken bir yer. Durankaya Yaylası’nı gezmeden de Hakkari’den kesinlikle ayrılmamanızı öneriyoruz. Cennet Cehennem Vadisi ve Seyithan Gölü gibi doğal güzellikleri gözler önüne seren bu yerleri gezince, Hakkari’nin değerini daha iyi anlayabileceksiniz.

  Hakkari’de Konaklama

  Hakkari, gezginlere ve şehrini ziyaret eden misafirlere büyük önem veren misafirperver bir şehirdir. Yani bu şehirde kendinize uyacak, konforlu ve sizi rahat hissettirecek bir mekan bulmanız gayet mümkün. Üstelik, şehrin merkezinde yer alan lüks otellerde ise şehrin lezzetlerini tadabilir, gezinizden daha büyük keyif alabilirsiniz.

  Hakkari’de konaklama planlamak istiyorsanız önce hangi bölgede kalacağınızı düşünmeniz gerekiyor. Yüksekova’da konaklayacaksanız o bölgedeki otelleri inceleyebilir, merkezde konaklamayı planlıyorsanız da buradaki merkezlere yoğunlaşabilirsiniz tercih sizin. Her nerede kalacak olursanız olun, sizin bütçenize, zevkinize ve rahatlığınıza uygun bir merkez bulacağınızdan emin olabilirsiniz. Hakkari’ye adım attığınızda, yerli halkın samimiyetini ve sıcaklığını görecek ve sizler de bize hak vereceksiniz.

  Hakkari’de Ne Yenir

  Hakkari, hayvancılığın ve tahıl tarımının geliştiği bir ilimiz olduğu için yemek kültüründe de bu malzemelerin etkisi görülüyor. Özellikle yemeklerde sıklıkla kullanılan buğday, nohut gibi tahıllar, şehrin kendine has bir lezzet yakalamasına olanak tanıyor. Gulul ve yoğurt çorbası gibi özel çorbalarda, buğday lezzetine rastlamanız mümkün.

  Bunun yanında Hakkari’de yapılan ana yemeklerin çoğunda kırmızı et ve buğdayın birleşimi kullanılıyor. Özellikle kırmızı etin ve buğdayın enfes birleşimiyle yapılan keşkeki mutlaka denemelisiniz. Doğaba ve Keledoş da tahıl ve et birleşimini en iyi şekilde gösteren yemekler arasında başı çekiyor. Doğu Anadolu’nun mutfağının mükemmel özelliklerini bünyesinde taşıyan Hakkari, gezginlerine adeta bir lezzet şöleni sunuyor.

  Dikkat Etmeniz Gerekenler

  Hakkari bir sınır şehri olduğu için gezdiğiniz ve girdiğiniz bölgelere dikkat etmek zorundasınız. Aksi takdirde yanlış bölgelere girebilir ve asker tarafından cezalandırılabilirsiniz. Bunun dışında kışların oldukça sert geçtiği bu şehirde, yanınıza oldukça kalın kıyafetler almanızı öneriyoruz. Aksi takdirde geziniz hiç beklemediğiniz şekilde sonlanabilir ve keyfiniz büyük ölçüde bozulabilir.

  Önceki Antalya Gezi Rehberi