BiletDükkanı

Bakü

Bakü Azerbeycan'ın Hazar Denizi'nin batı kıyısında yer alan başkentidir. 2 milyonu aşan nüfusuyla Kafkasya'nın en büyük şehridir. Aynı zamanda en önemli kültür ve ticaret merkezi sayılan liman kentidir. Şehirde yaşayanların büyük çoğunluğunu Azeriler oluşturmaktadır.

“Kafkaslar’ın Paris’i” olarak adlandırılan kentin geçmişi, milattan önceki dönemlere kadar uzanıyor. Bakü özellikle son yıllarda turistlerin en fazla talep gösterdiği şehirlerden biri. Avrupa ve Asya’nın birleştiği bir coğrafyada yer alan kentin adı, Farsçada “rüzgar esintisi”, “rüzgarlar şehri” veya “tepe üzerindeki şehir” anlamlarına geliyor. Bakü siyasi başkent olmasının yanı sıra ülke için kültürel ve endüstriyel de bir merkez. Geniş petrol rezervlerine sahip olan ülke, her geçen gün büyüyen bir ekonomiye sahip.

Bakü için Ucuz Uçak Bileti Al

Bakü siyasi başkent olmasının yanı sıra ülke için kültürel ve endüstriyel de bir merkez. Geniş petrol rezervlerine sahip olan ülke, her geçen gün büyüyen bir ekonomiye sahip. Ilıman karasal iklime sahip olan şehir, yazları sıcak ve kurak, kışları ise soğuk ve kar yağışlı geçirir. Kış aylarında kayak turizminde de tercih edilen şehirlerden biridir. Tarihi ve modern yapıların yanı sıra gece hayatı ile de öne çıkan şehir bu özellikleriyle tüm dünyanın dikkatini çekmeye devam ediyor. Bakü'ye yurtdışından gelen yolcuların kullandığı havalimanı ise Bakü Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı.

Bakü'ye Seyahat İçin Bilmeniz Gerekenler

Bakü karasal iklimin hakim olduğu bir şehir olması nedeniyle sert kış koşullarına sahiptir. Şehir isminin hakkını verircesine, dört mevsim boyunca rüzgarın etkili olduğu bir yer. Kışın etkili olan yağışlı ve soğuk havaya rüzgar da eklenince sıcaklık daha düşük hissedilebiliyor. O nedenle Bakü'ye seyahatiniz için en uygun dönem tercihinize göre bahar ve yaz ayları olabilir. Azericenin Türkçeye yakın yapısı nedeniyle, insanlarla rahat anlaşabilirsiniz. Ancak bazı bölgelerde Rusça da konuşulmaktadır.

Türkiye'den Bakü'ye Türk Hava Yolları başta olmak üzere farklı havayolu şirketleri ile gidebilirsiniz. Ankara ve İstanbul'dan direkt uçuşlarla Bakü Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı’na ulaşım sağlayabilirsiniz. Yolculuk ortalama 2- 2,5 saat sürüyor. Azerbaycan seyahatlerinde Türk vatandaşlarının vize alması gerekmiyor. Azerbaycan’a sadece kimlikle gitmek mümkün. Kardeş ülke olarak da bilinen Azerbeycan’a gidip Kafkasların yükselen yıldızı Bakü'yü keşfetmek isterseniz , Bakü uçak biletleri için biletdükkanı.com'u ziyaret edebilir ve size en uygun bilet fırsatlarından faydalanabilirsiniz.

Havalimanından Bakü Şehir Merkezi ne Ulaşım

Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı, şehir merkezine 25 km uzaklıkta bulunuyor. Bu havaalanı, Azerbaycan'ın ana havalimanı olmasının yanı sıra bütün Kafkasya bölgesinin en büyük ve en işlek uçuş merkezdir. Turistik ziyaretlerin yanı sıra iş seyahatleri için de sıkça kullanılan havalimanında yılın her dönemi yoğun yolcu trafiği var. Bakü Havalimanından şehir merkezine farklı ulaşım imkanlarıyla yaklaşık 1 saatlik bir süre içerisinde geçiş yapabilirsiniz.

Havalimanı Express Otobüsleri

Havalimanından şehir merkezine ulaşımda en çok tercih edilen seçeneklerden biri 24 saat hizmet veren havalimanı otobüsleri. Şehir merkezindeki Vurğun Park’a her yarım saatte bir otobüs seferleri düzenleniyor. Gece seferleri ise saat başı olarak yapılıyor. 116 sefer numaralı otobüsler havalimanında kuzey ve güney terminallerinin birinci katından kalkıyor. Bu otobüslerle trafiğin yoğunluğuna göre ortalama 1 saatlik bir sürede şehir merkezine gidebilirsiniz. Otobüse bileti almak için öncelikle bir Bakü Kart satın almalısınız. Havalimanın içinde bulunan Bakü kart kiosklarından kart alabilir, nakit veya kredi kartıyla bakiye yüklemesi yapabilirsiniz.

Bakü Kartla ilgili bütün detaylar için web sitesini inceleyebilirsiniz. Otobüs sefer saatleri ve detaylı bilgi için bu sayfayı inceleyebilirsiniz: http://www.aeroexpress.az/en

Taksi

Havalimanından şehir merkezine konforlu ve daha hızlı bir şekilde ulaşım sağlamak isterseniz, havalimanının çıkışında bulunan beyaz renkli taksiler ile Londra siyah taksileri gibi tasarlanmış resmi taksileri tercih edebilirsiniz. Taksi ile havalimanı şehir merkezi arası yaklaşık 15 ila 20 manat arası yani 35 – 40 TL arası bir fiyat tutuyor. Taksi ulaşımı için ödemeyi nakit veya kredi kartıyla yapabilirsiniz.

Araç Kiralama - Özel Transfer

İş seyahati yapan yolcuların da sıkça kullandığı araç kiralama seçeneğini kullanmak isterseniz, Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı’nda, çok sayıda araç kiralama şirketi de hizmet veriyor. Şehirde trafik koşullarının rahatlığı ve yakıt fiyatlarının uygunluğu da çoğu ziyaretçiyi araç kiralamaya yönlendiriyor. Bu acentelerden kiraladığınız araçlar ile şehir merkezine kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Aznur, Europcar, Avis havaalanındaki araç kiralama şirketlerinden bazıları.

Bakü’ye henüz varmadan bir özel transfer rezervasyonu yapmak ve havalimanına varışta şoför tarafından karşılanarak şehir merkezine gitmek isterseniz de, rezervasyonunuzu daha önceden çevrimiçi veya telefon ederek garanti altına alabilirsiniz. Bu hizmet için Lingo Taxi, Bakü Transfer Airport, Shuttle Direct ve Sixt acentelerine göz atabilirsiniz.

Bakü de Gezilecek Yerler

Bakü Osmanlı, Arap ve Rus mimarisinden izler taşıyan zengin kültürel mirasını çağdaş unsurlarla birleştirmiş bir şehir. Bu anlamda farklı kültürlerin harmonisini yansıtan şehir dünya turizminde önemli bir lokasyon olarak dikkat çekmeye başladı. Tüm şehri kapsayan geniş ulaşım seçenekleri ve düzgün şehir planlamasıyla ziyaretçilerin konfor ve kolaylıkla gezebileceği bir şehir. Tarihi ve kültürel yapılar şehrin atmosferini oluşturan en önemli dokulardan biri. Bu anlamda gezinizin ilk durağı İçeri Şehir olabilir. İçeri Şehir, içerisinde pek çok tarihi eser ile kent merkezinde görülmesi gereken ilk yerlerden. 50’nin üzerinde farklı tarihi yapısı olan eski kent bölgesi, UNESCO Dünya Tarihi Mirasları Listesi’nde yer alıyor.

Bu bölgede sayısız tarihi yapı ve eser bulunuyor. Eski kenti gezerken arnavut kaldırımlı sokaklarda kendinizi tarihi bir yolculuğa çıkmış gibi hissedebilirsiniz. İçeri Şehir'de yer alan Kız Kulesi de görülmesi gereken tarihi yapılardan. UNESCO listesinde de yer alan 1000 yıldan daha eski bir tarihe sahip Kız Kalesi’nin 18. yüzyılda bir Zerdüşt tapınağı olarak hizmet ettiğine inanıyorlar. 30 metrelik yapının gözetleme kulesinden şehir manzarasını seyredebilir harika kareler yakalayabilirsiniz.

İçeri Şehir bölgesinin en önemli yapılarından biri olan Şirvanşahlar Sarayı ise 15. Yy’da inşa edilen ortaçağ mimarisinin çarpıcı örneklerinden biri. 800 yıl boyunca Azerbaycan’ı yöneten hanedanın konutu olan Şirvanşahlar Sarayı'nda cami ve türbelerden oluşan yapılar bulunuyor.

Şehrin simgelerinden bir diğeri de Haydar Aliyev Kültür Merkezi. Uluslararası festivallerin düzenlendiği bu modern yapı, çağdaş Azerbaycan’ın sembolü gibidir. 2007- 2013 yılları arasında inşa edilen merkez konser salonlarına, sanat galerilerine, müze ve kütüphane bölümlerine ev sahipliği yapıyor.

Bakü deki en turistik yerlerden biri de Surakhani Kasabası’nda yer alan Ateşgah adlı mabeddir. Eski çağlarda Zerdüştlerin ibadet yeri olarak kullanılan yapı, 3 Mecusi tapınağından oluşuyor ve bugün müze olarak kullanılıyor. Azerbaycan halkı için manevi değeri olan tapınak her geçen gün turistlerin ilgisini çekmeye devam ediyor.

Bakü'de gezilecek yerlerin arasında kentin modern yüzünü yansıtan bölgeler de göze çarpıyor. Alev Kuleleri bu yerlerin başında geliyor. 190 mt uzunluğundaki üç gökdelenden oluşan yapı, belirli bir mesafeden bakıldığında üçlü alevleri andırır. Gökdelenlerin üzerindeki LED ekranlarda geceleri yükselen alev görüntüleri de turistlere görsel bir şölen sunmaktadır.

Liman manzarası eşliğinde, sahil boyunca dinlendirici bir yürüyüş yapmak isterseniz Bakü Bulvarı’na gidebilirsiniz. Denizin doldurulması ile oluşturulan bu geniş alanda çeşitli eğlence merkezleri, müzeler ve anıtlar yer alıyor. Özellikle hafta sonları oldukça hareketli ve canlı olan bulvarda kaktüs bahçesi ve Mini-Venedik'i de gezebilirsiniz.

Azeri şair Nizami Ganjavi’nin adını alan Nizami Caddesi ise şehrin en lüks ve renkli güzergahlarından biri. 3.5 km uzunluğundaki bu caddede dünyaca ünlü lüks butik ve mağazaları gezebilir, lüks cafe ve restaurantlarda dinlenerek alışveriş yorgunluğunuzu atabilirsiniz. Mimari dokusundaki barok, gotik ve rönesans tarzı sizi estetik olarak da büyüleyecektir.

Çeşme Meydanı, Teze Pir Camisi, Parlamento Binası ve Bakü Filarmoni Binası, Guinness Rekorlar Kitabı’na giren dünyanın en uzun bayrağını görebileceğiniz Devlet Bayrağı Meydanı, muhteşem bir art nouveau mimarisi örneği olan Azerbaycan Devlet Akademisi Opera ve Bale Salonu, Azerbaycan Tarihi Müzesi, Bakü'de görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Bibiheybet Camii, kentin en eski yaşam kalıntılarının bulunduğu “Gobustan Ulusal Parkı“, Türk askerlerinin de yattığı “Şehitler Hıyabanı“, İsmailiye Sarayı, Eurovision Şarkı yarışmasının yapıldığı Kristal Salon, Bakü’nün tatil adası olarak da adlandırılan Apseron Yarımadası da bu listeye eklenebilir. Bakü’deki ilk Rus Ortodoks kilisesi olan Rus Ortodoks Kilisesi, Muhammad Camii, Nizami Edebiyat Müzesi, Azerbaycan Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi ve Mutluluk Sarayı da gezi planınıza eklemenizi önereceğimiz yerler arasında.

Bakü'de Konaklama

Bakü'de konaklama sektörü her zevke ve bütçeye uyabilecek geniş bir yelpazede hizmet veriyor. Şehrin tarihi dokusunu koruduğu nostaljik bir atmosferde konaklamak isterseniz eski şehir bölgesindeki konaklama seçeneklerini kullanabilir, tarihi yerlere yürüyerek ulaşabilirsiniz. Bayrak Meydanı da sakin ve uygun fiyatlı konaklama alternatifleri ile öne çıkıyor. Daha lüks konaklama imkanları arayanlar için ise alışveriş meraklılarının gözdesi olan Nizami Caddesi'ndeki lüks oteller tercih edilebilir.

Bakü'de Yeme İçme

Bakü mutfağı enfes yemekleriyle gezginlere adeta lezzet şöleni yaşatan bir kültürü sahip. Kentte yer alan pek çok restaurantta damak zevkinize uyan lezzetli bir yemek bulabilmeniz mümkün. Türk mutfağına yakın özellikler de taşıyan Azerbaycan mutfağının en bilinen lezzetlerini şöyle sıralayabiliriz:

 • Dovga; sade yoğurt ve çeşitli baharatlardan yapılan bir çorba,
 • Acıka; kırmızı biber, sarımsak, bolca baharat ve ceviz gibi ürünlerle hazırlıyor,
 • Chanakhi; Kuzu etinden yapılan bir yemek,
 • Khinkali ; Azeri mantısı,
 • Lyula; sığır, keçi, tavuk ve balık etleri ile yapılan bir kebap
 • Saperavi şarabı,
 • Azeri pilavı,
 • Bakü baklavası,
 • Kutab; bölgeye özgü bir gözleme çeşidi,
 • Şekerbura; fındıklı ve şekerli bir kurabiye;
 • Mürebbe, çayın yanında ikram edilen azeri reçelleri,
 • Badambura tatlısı,
 • Piti Aşı; kuzu etinin patates ve nohut ile bir araya geldiği yemek
 • Şah Pilavı; hamur içinde doldurulan kestane, kuzu eti ve pirinçten oluşan pilav. Şimdiden iyi yolculuklar ve keyifli tatiller..