BiletDükkanı

Ankara Kiev Uçak Bileti

Genel Bilgiler
Ucuz Uçak Bileti Tahmini Fiyatı 398
Mesafe 1350
Popüler havayolu THY
Uçuş süresi 1 Saat 15 Dakika
Kiev Ortalama Sıcaklık
Kiev Hakkında
Kiev'e Seyahat İçin Bilmeniz Gerekenler
Havalimanından Kiev Şehir Merkezi'ne Ulaşım
Kiev Seyahat Rehberi
Kiev'de Konaklama
Kiev'de Yeme İçme
Kiev Haritasını İnceleyin

Kiev Ukrayna’nın başkenti ve en büyük kentidir. Dinyeper nehri üzerine kurulmuş şehir, Avrupa'nın da en kalabalık 7. kentidir. 3 milyona yakın nüfusu olan Kiev, son yıllarda dünya turizminde de ön plana çıkmaktadır.

Kentin kuruluşu ve tarihsel gelişimi Hazar Türklerinin olduğu döneme kadar uzanmaktadır. Kiev 250 yıl Hazarlar egemenliğinde kalmış, Osmanlı döneminde de yaklaşık 500 yıl Türkler tarafından yönetilmiştir. 1991'e kadar Sovyet Rusya'nın himayesinde olan kent daha sonrasında da bağımsız Ukrayna'nın başkenti olmuştur. Tarihinde Rusya ve Beyaz Rusya gibi iki önemli devlete de başkentlik yapmış olan Kiev, Ukrayna’nın kültürel ve ekonomik açıdan en önemli şehridir. Ukrayna, Sovyet ve Slav ekolünün etkisinde gelişen kültür ve tarihiyle, son yıllarda dünyanın pek çok yerinden turistin ilgisini çekmektedir.

Karasal iklimin hakim olduğu Kiev’de, yaz ayları nemli ve sıcaktır. Kış ayları ise karlı ve soğuktur. Kiev'e hava yoluyla gelen yolcuların kullandığı alan ise Kiev Boryspil Uluslararası Havaalanı'dır.

Karasal iklimin kuşağında yer alan Kiev’de, özellikle yaz aylarında nemli bir hava halim olur. Ayrıca yaz aylarında 30 dereceyi aşan bir sıcak görülür. Kış ayları ise karlı ve soğuktur. Kış geceleri soğukluk -10 dereceye kadar düşebilir ve yoğun buz olayı görülür. Soğukla aranız iyi değilse İlkbahar ve sonbahar ayları Kiev'e gitmek için sizin için daha ideal olabilir.

Bir diğer önemli nokta ise, Kyiv’de kullanılan alfabeden dolayı şehir içi ulaşımda problem yaşamanız oldukça muhtemeldir. Bu nedenle yanınızda bir sözlük bulundurmanız seyahatinizi kolaylaştıracaktır.

Türkiye'den Kiev'e Türk Hava Yolları başta olmak üzere farklı havayolu şirketleri ile gidebilirsiniz. Vize işlemi gerektirmeyen Kiev uçuşları İstanbul'dan direkt olarak gerçekleştirilmektedir. Ortalama 2 saat süren bir uçuşla İstanbul'dan Kiev'e varabilirsiniz.

Siz de Avrupa'nın yükselen yıldız şehirlerinden biri olan Kiev'i gezmek ve Slav kültürünün sembolik şehirlerinden birini tanımak isterseniz, Kiev uçak bileti fiyatlarını biletdükkanı.com'u ziyaret ederek karşılaştırabilir ve size en uygun bilet fırsatlarından faydalanabilirsiniz. Öncesinde ise Kiev Gezi Rehberini ve tüm bilmeniz gerekenleri biz sizler için hazırladık bile:

Kiev Boryspil Uluslararası Havaalanı şehir merkezine 40 km uzaklıkta bulunmaktadır. Havaalanında B, D ve F olarak adlandırılan 3 terminal mevcut ve bu terminaller arasında otobüslerle ulaşım sağlanıyor. Havalimanı’na indiğinizde şehir merkezine ulaşmak için ise 4 seçeneğiniz bulunuyor:

SkyBus Otobüsleri:

B ve D terminal çıkışlarından kalkan Sky Bus otobüsleri Kharkivska (Kharkiv) Metro İstasyonu ve Kyiv-Pasazhyrskyi Tren Garı’na uğradıktan sonra seferini Pivdenny Tren Garı’nda sonlandırıyor. Ulaşım trafik yoğunluğuna göre değişiklik gösterse de ortalama 1 saat sürüyor. 06:00 – 22:00 saatleri arasında 15 dakikada bir kalkan otobüslerin sefer sıklığı 22:00’den sonra 45 dakikada bire düşüyor. SkyBus otobüslerinin ücreti “Havaalanı – Pivdenny Garı” mesafesi için 100 UAH, “Havaalanı – Kharkivska (Kharkiv) Metro İstasyonu” mesafesi içinse 60 UAH.

Biletleri bu link üzerinden satın alabilirsiniz:

https://skybus.kiev.ua/en/across.html

Ya da havaalanında indiğinizde B ve F Terminalleri’ndeki Kiyavia Ofisleri’nden, PrivatBank ve Bank24 makinelerinden de temin edebilirsiniz. Taksiye kıyasla daha ekonomik bir alternatif olan otobüsler ile konforlu bir yolculuğun ardından kendinizi şehrin merkezinde bulabilirsiniz. Uzak mesafeli bölgelere ise Autolux, Gunsel ve Ukrbus adlı otobüslerle gidebilirsiniz.

Metro ve kent içi ulaşım ile bazı müzelerde de kullanabileceğınız Kiev kartla ilgili detaylı bilgi için bu linki ziyaret edebilirsiniz:

http://kyivpass.com/

Taksi:

Boryspil Havalimanı’ndan şehir merkezine giderken daha hızlı bir ulaşım için taksileri tercih edebilirsiniz. Havalimanındaki terminal binası önünden kalkan taksilerle, yaklaşık 40 dakikada şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Kiev’de taksiye binerken her zaman dikkatli olmalı ve pazarlık etmelisiniz. Dikkatli olmanız gereken nokta; uluslararası uçuşların indiği D Terminali çıkışındaki taksiler havaalanının lisanslı taksileridir, dolayısıyla buraya gitmelisiniz. Çünkü Kiev'de normal araçlar da taksi hizmeti verebiliyor. Ya da UBER uygulaması üzerinden taksi çağırabilirsiniz. Ortalama 350 – 400 UAH civarında bir ücretle şehir merkezine taksiyle ulaşım sağlayabilirsiniz.

Tren/Boryspil Express:

Borispol Havaalanından Kiev şehir merkezine gidiş seçeneklerinden tren ile Kyiv-Pasazhyrskyi Tren Garı‘na 40 dakikada ulaşabilirsiniz. En hızlı seçeneklerden biri olan ve 24 saat boyunca hizmet veren Boryspil Express trenleri geceleri saatte bir, gündüz ve akşam saatlerinde ise yarım saatte bir kalkıyor. Kişi başı 80 UAH ücreti olan tren biletlerini havaalanının 14 no’lu çıkışından ulaşabileceğiniz otomatik makinelerden kredi kartı kullanarak alabilirsiniz.

Araç Kiralama/ Özel transfer:

Bir başka konforlu ulaşım yöntemi ise özel transferler. Havaalanından otelinize giderken taksi, otobüs, tren bulma detaylarıyla uğraşmak istemiyorsanız veya fazla valiz ve çocuklarla seyahat gibi özel durumlarınız varsa Kiev Havaalanı şehir merkezi ulaşım paketleri sizin için ideal bir çözüm olabilir. En fazla 4 kişiye kadar grup olarak kullanılabilecek özel transfer servisi, havaalanında şoförünüz tarafından karşılanma ve otelinizin kapısına bırakılmayı kapsıyor. Hızlı onay ve son 24 saate kadar ücretsiz iptal gibi kolaylıkları da mevcut.

Detaylı bilgi ve rezervasyonlar için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz: Link

Terminal binasında bulunan araç kiralama ofislerden de araç kiralayarak rahatlıkla şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Europcar, Hertz, Sixt, Budget ve Avis kullanabileceğiniz araç kiralama firmalarından bazıları.

Kiev'de Gezilecek Yerler:

Doğu Avrupa’nın tarihi başkenti Kiev’deyiz.. Ünlü Alman edebiyatçı Goethe, Kiev ile ilgili şöyle demiş: “İçinde parklar olan şehirler gördüm ama parkın içinde şehri ilk kez görüyorum.” Gerçekten öyle. Her yer park, her yer yeşil, her yer orman. Ukrayna'nın Dinyeper Nehri kıyısına kurulmuş göz alıcı güzellikteki başkenti Kiev tabiatla iç içe bir şehir. Bunu şehrin her bir noktasında hissedebilirsiniz. Şehirleşme doğayla barışık bir şekilde ilerlemiş. Bu da şehri gezmeye gelen turistler için ferah ve nefes alır bir kent vadediyor.

Sovyet ve Slav kültürünün iç içe geçtiği Kiev, tarihi dokusu ve şehir mimarisiyle de şu an dünyada hatırı sayılır bir turist kitlesini etkilemeyi başarıyor. Orta Çağ'dan günümüze kalmış çok sayıda tarihi yapısı, manastırlarıyla ve kiliseleriyle insanı adeta büyülüyor. Ünlü Nezalezhnosti yani nam-ı değer Bağımsızlık Meydanı bunlardan ilki. Khreshchatyk Caddesi’nde yer alan bu meydandan her yere kolaylıkla gidebilirsiniz. Kısaca buraya şehrin tam göbeği diyebiliriz. Haftasonları bu cadde araç trafiğine kapatıldığından gezmesi çok daha keyifli oluyor. Bağımsızlık savaşında kaybedilenler için dikilmiş bu anıt Ukrayna’da gerçekleşen devrimlerin başlangıç noktası olarak kabul ediliyor ve şehrin en ünlü simgesi sayılıyor.

Meydanın yakınındaki Mariinsky Parkı’na da uğramalısınız. Burası çeşmeler ve heykellerin olduğu yemyeşil bir park. Dinyeper Nehri’nin nefis manzarasına hakim. Bu park Kiev’in en ünlü parkları arasında yer alıyor. Parkın içerisinde yer alan Mariyinsky Sarayı ise 18.yüzyılda Rus imparatoriçesi Elizaveta Petrovna tarafından yaptırılmış. Barok tarzını taşıyan bu saray günümüzde de cumhurbaşkanının resmi tören evi olarak kullanılıyor. Hristiyanlar için önemli mabetlerden biri kabul edilen Aziz Sofya Katedrali de Ukrayna’da bulunan ihtişamlı yapılardan bir başkası. 11. yüzyılda inşa edildiği bilinen bu yapı Unesco tarafından “Kültür Mirası Listesi”ne alınmış. Barok mimarisinin önemli eserlerinden olan katedral tüm ihtişamı ve heybetiyle ziyaretçilerini bekliyor. Katedralin çan kulesine çıkarak etkileyici şehir manzarasını seyredebilirsiniz.

XI. yüzyılda inşa edilen şehir çevresindeki surların merkez kapısı olan Golden Gate yani Altın Kapı da Kiev de gezilecek yerler arasında yer alır. Kostantinapolis Altın Kapıları’nın benzeri olarak kabul edilen bu yapıya halk arasında Gökyüzü Kapısı da denilmektedir.

Bir Ukrayna Gezi Rehberi hazırlayacaksanız burada kesinlikle olması gereken yapılardan biri de Mağaralar Manastırı, çünkü dünyada başka bir eşi benzeri yok. Ortodoks inancına göre Hac noktalarından biri olan Mağaralar Manastırı'nda, burada yaşamış keşişlerin mumyalarını görebilirsiniz, genellikle her biri mağaraların ayrı bir bölmesinde yer alıyor. Oldukça büyük olan manastırın bünyesinde 18 adet kilise yer alıyor. Unesco Dünya Mirasları Listesi’nde de yer alan manastır, mağaralardaki mumyalar ve mezarlar nedeniyle biraz ürkütücü bir atmosfere sahip. Ancak cesaretinizi toplayın, çünkü burayıdeneyimlemeden Kiev’den dönmemeniz gerek.

Müzeleriyle de zengin şehrin en önemli müzesi İkinci Dünya Savaşı Müzesi. Alman-Sovyet Savaşı anısına yaptırılan bu müze, özgürlük ve bağımsızlık açısından Ukrayna halkı için büyük önem taşıyor. Müzenin tepesinde yer alan Anavatan Heykeli’de simgesel bir yapı. Bu heykel, Sovyetlerin Hitler zaferi sonrasında yapılmış. Çernobil Müzesi de ilgi gören müzelerden biri. Bu müzede Çernobil faciası sırasında neler yaşandığını, reaktörleri, planlamaları ve müdaheleleri kanıtlarıyla görmeniz mümkün. Eğer daha çok vaktiniz varsa düzenlenen turlarla Çernobil Bölgesi'ne de gidebilirsiniz. Herkesin çok tercih etmeyeceği türden bir tur olan bu gezi, Kiev'e gelmişken yapılması düşünülen ekstra gezilerden biri olabilir.

Kiev'de tarihi keşfetmek için gezerken, bir mola verip dinlenilecek ve yeşille baş başa kalınacak öyle çok park var ki.. Shevchenko Park, Hydro Park, Ukrayna'nın yöresel evlerini ve yaşantısını gösteren açık kırsal alandaki Pirogovo Açık Hava Müzesi, Botanik Park, Kioto Parkı, Golosiyivsky Ormanı, Dinyeper Nehri’nin kıyısındaki Khreshchatyj parkı, Lansdcape Alley Parkı bunlardan sadece birkaçı.. Şehri çepeçevre saran bu parklarda yapılabilecek en güzel şeyler listeniz de burada: gün batımını izlemek, bisiklete ya da kanoya binmek, nehre girmek, yürüyüş yapmak ve çimlere uzanmak..

Kiev'i dünyadan sayısız insanın ziyarete gelmesinin belki de en büyük nedeni ünlü gece hayatı ve eğlence yaşamı hiç şüphesiz. Başka Dünya şehirlerine göre daha uygun fiyatları, gayet bol alternatifli ve renkli eğlence kültürü gezginleri fazlasıyla cezbediyor. Şehirde 22.00 ve 06.00 saatleri arasında eğlence sınırsız bir şekilde devam ediyor. Gece barları için Arena Bölgesi’ni, daha sakin bir akşam için bar, pub ve restoranların yer aldığı Podil Bölgesi’ni tercih edebilirsiniz. Kyiv’in en tercih edilen bazı gece kulüpleri ise Forsage, Crystal Hall, Karayipler ve Club Ajur diyebiliriz. Pub ve barlarda ise en çok tercih edilenler arasında The Golden Gate Pub, O’Briens ve Belfast Pub ve Le Commopolite Belle-Vue pubları geliyor. Her şeyin tek adreste bulunabileceği Arena Eğlence Kompleksi de striptiz kulüpleri, bar ve restoranlar bulmak isteyenler için, 4 katlı bir adres.

Kiev'e gelip alışveriş yapmadan dönmek istemeyenler için ise şehirde pek çok seçenek mevcut. Khreshchatyk Caddesi alışveriş tutkunlarının mesken tuttuğu bir cadde. Tüm global mağazaları ve yerel butikleri bir arada bulabileceğiniz caddede, sonrasında onlarca cafe ve restaurantta alışveriş yorgunluğunuzu atabilirsiniz. Ayrıca alışveriş merkezleri de soğuk Kiev günlerinde sıkça tercih edilen bir seçenek. Globus isimli yer altı alışveriş merkezi, City Center, Billa, Furshet, Mandarrin Plaza ve Metrograd da şehrin önemli alışveriş merkezleridir.

Otel fiyatlarının da oldukça uygun olduğu şehir, her yıl binlerce turisti ağırlar. Kyiv’de konaklamak için pek çok otel, hostel ve pansiyon bulunur. Ancak şehrin merkez bölgesine yakın bir otelde konaklamanız güvenlik açısından daha doğru olacaktır. Ayrıca popüler olarak kullanılan AirBnb ve Booking siteleri üzerinden ev ya da oda kiralayan pek çok kişi de Kiev tatillerinde cazip fiyatlarla konaklayabilmektedir.

Tarihi boyunca birçok farklı kültürden etkilenmiş olan Kiev’de zengin bir yemek kültürü vardır. Slav, Karadeniz ve Rus kültüründen izler görülen Ukrayna mutfağındaki geleneksel lezzetler her damak tadına uygun seçenekler sunmaktadır. İşte bunlardan bazıları:

  • Kievski isimli tavuk köftesi
  • Meşhur Ukrayna votkası
  • Rus mantısı olarak da bilinen ünlü Pelmeni
  • Borscht yemeği olarak da bilinen ve pancardan yapılan Borş çorbası
  • Piruhi ya da hengel olarak da bilinen hamur işi Varenyky
  • Kovbasa adı verilen füme et
  • Deruny adı verilen ve kızartılmış patates ruloları olan yiyecek
  • Tavuk veya hindi kıymasından yapılan Kotlety
  • Patatesli Pancake
  • Kuru üzüm ve peynir dolgulu tatlı Nalisniki

Ayrıca şehrin yerel lezzetlerini hem tadıp hem de geleneksel gıda ürünlerini alabileceğiniz ünlü Besarabsky Pazarı'nı da ziyaret edebilirsiniz. Ukrayna’nın milli içkisi Horilka ve Poltava Balı eve dönerken götürebileceğiniz ürünlerin başında geliyor.

Şimdiden İyi Yolculuklar, Keyifli Tatiller..