BiletDükkanı

İstanbul Berlin Uçak Bileti

Genel Bilgiler
Ucuz Uçak Bileti Tahmini Fiyatı 99,99
Mesafe 2.170 KM
Popüler havayolu THY
Uçuş süresi 2 Saat 40 Dakika
Berlin Ortalama Sıcaklık
Berlin Hakkında
Berlin'e Seyahat İçin Bilmeniz Gerekenler
Havalimanından Berlin Şehir Merkezi'ne Ulaşım
Berlin Seyahat Rehberi
Berlin'de Konaklama
Berlin'de Yeme İçme:
Berlin Haritasını İnceleyin

Berlin, Almanya'nın başkenti ve en büyük şehridir. Aynı zamanda bir eyalettir. Şehir 1961 ve 1990 yılları arasında 29 sene boyunca Doğu ve Batı Berlin olmak üzere bir duvarla ikiye ayrılmıştır. Almanya'nın birleşmesiyle duvar yıkılmış ve yeniden tek bir şehir olmuştur. Bu duvar daha sonra 'utanç duvarı' olarak tarihe geçmiştir.

Berlin Almanya'da sadece bir siyasi başkent değil ve aynı zamanda Avrupa'nın da kültür başkentlerinden biridir. Müzeleri, tarihi eserleri ve korunabilmiş mimari dokusuyla Dünya'nın en önemli kültür ve sanat kentlerindendir. Şehir, birçok farklı kültüre ev sahipliği yapan kozmopolit yapısı ve hareketli sosyal hayatı ile dinamik bir şehirdir. Bohem atmosferiyle adeta kendine ait bir ruhu vardır denebilir.

Tarih boyunca ekonomik, kültürel ve siyasi bir merkez olmuş olan Berlin’de günümüzde 6 milyon insan yaşamaktadır. Pek çok farklı dini inanç grubunu barındırır. Türklerin Türkiye'den sonra nüfusunun en yoğun olduğu şehirdir aynı zamanda; 400.000 kişi ile Berlin’de en yoğun olarak yaşayan millettir. Kentin tarihi ise orta çağ başlangıcına kadar uzanmaktadır. Tarih boyunca toplumsal, sanatsal ve politik olarak Dünya'nın kaderine yön veren bir şehir olmuştur.

Karasal iklim koşullarında sahip olan şehir kışları soğuk ve yağışlı geçirir. Soğuk iklime sahip olan şehirde kışın sıcaklık genelde 0 derecenin altında seyreder. Her yıl Dünyanın pek çok şehrinden milyonlarca insanı ağırlayan Berlin turizm olarak da en çok tercih edilen lokasyonlardan biri. Berlin Brandenburg Havalimanı tüm uluslararası uçuşların yapıldığı şehrin tek havalimanı.

Berlin soğuk iklime sahip bir şehirdir ve kışın sıcaklık genelde 0 derecenin altında seyreder. Bu sert soğuk şehri gezerken bir dezavantaj olacağından, geziniz için ilkbahar ve yaz aylarını tercih etmek sizin için daha iyi olabilir. Kent yurt içi ve yurt dışı pek çok noktadan yoğun yolcu trafiği alan bir metropoldür. Türkiye'den Berlin'e Türk Hava Yolları başta olmak üzere farklı havayolu şirketleri ile gidebilirsiniz. Yılın her dönemi turizm yoğunluğu olan kentte, seyahat planınızı önceden yaparsanız uygun uçak bileti ve konaklama imkanı bulabilirsiniz. İstanbul - Berlin arası ortalama 3 saat sürmekte.

Siz de Avrupa'nın en güzel ve heyecanlı şehirlerinden biri olan Berlin'i gezmek ve şehrin bohem ruhunu yaşamak isterseniz, Berlin uçak biletleri için biletdükkanı.com'u ziyaret edebilir ve size en uygun bilet fırsatlarından faydalanabilirsiniz. Öncesinde ise Berlin Gezi Rehberini ve tüm bilmeniz gerekenleri biz sizler için hazırladık bile:

Berlin'de hangi havalimanına ineceğiz sorununun cevabı Brandenburg Havalimanı. Bir süre öncesine kadar Tegel Havalimanı ve Schönefeld Havalimanı olmak üzere iki havaalanı vardı. Ancak 2020 yılı sonunda Tegel Havalimanı tamamen kapatıldı ve Schönefeld Havalimanı da o tarihte yeni açılmış olan Brandenburg Havalimanı’na 5. Terminal olarak eklendi. Uçak yolculuklarında diğer merak edilen konu ise iniş sonrası şehir merkezine ulaşım. Brandenburg Havalimanı şehir merkezine kolay ulaşım imkanları sunuyor; tüm terminallerden araba, otobüs, araç paylaşımı, araç kiralama veya toplu taşıma ile Berlin’in her bölgesine kolay bir şekilde 24 saat boyunca ulaşılabilirsiniz.

Otobüs:

Brandenburg Havaalanı şehir merkezi arasındaki ulaşım için otobüs kullanabilirsiniz. Otobüslerin bulunduğu yere gitmek için Terminal A kapısından çıkmanız gerekiyor. Şehir merkezine ulaşım için 5 otobüs hattı var: 163, 171, X7, N7, N60. Bu otobüslerden N7 ve N60 gece otobüsleri. Gece otobüslerinin hafta içi günlerde 00.30-04.00 arası her 30 dakikada bir, hafta sonu ise 00.30-07.00 arası her 30 dakikada bir seferi var. N7 Spandau durağına, N60 ise S Adlershof durağına kadar gidiyor. 163 numaralı hattın son durağı S Kaulsdorf, 171 numaralı hattın U Hermannplatz. X7 numaralı hat ise ekspres hatlardan biri. Brandenburg-U Rudow arası işliyor. Bu hatlar için neredeyse her 10 dakikada bir, maksimum 30 dakikada bir sefer var. Otobüslerle şehrin direkt olarak merkezine gitmek mümkün değil ancak son duraklardan metro ve tren kullanarak kolayca şehrin merkezine ulaşabiliyorsunuz. Berlin’de toplu taşıma ücretleri bölgelere göre belirlenmiş. Otobüs biletleri için de bu uygulama geçerli. Otobüsler AB bölgesi için 3,00, BC bölgesi için 3,50 ve ABC bölgesi için 3,80 Euro.

Bahn Trenleri:

S-Bahn trenleri Berlin’de toplu taşıma ağının en önemli unsuru diyebiliriz. Brandenburg Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşımda da en çok tercih edilen seçenek. Havaalanından yaklaşık 7 dakika yürüyerek S Bahn istasyonuna ulaşabilirsiniz. Her 10 dakikada bir sefer var. Yolculuk ortalama 40 dakika sürüyor. Otobüsle ulaşımın aksine S Bahn ile şehir merkezine direkt ulaşabiliyorsunuz. S9 ve S45 olmak üzere 2 hat var. Berlin şehir merkezi için S9, daha güney kısımlara gitmek için S45’i kullanabilirsiniz.

Şehrin raylı sistemler ağ haritasını incelemek için bu linki inceleyebilir, havaalanından otelinize kadar rotanızı çıkarabilirsiniz:

https://www.berlin-airport.de/de/_dokumente/reisende/2019-07-u-_s-bahn-berlin.pdf

S9 rotası: Spandau – Charlottenburg – Zoologischer Garten – Hauptbahnhof – Friedrichstraße – Alexanderplatz – Ostbahnhof – Schöneweide – Adlershof – Flughafen Brandenburg

S45 rotası: Südkreuz – Neukölln – Baumschulenweg – Schöneweide – Adlershof – Flughafen Brandenburg Berlin’de raylı sistemler son derece aktif bir ulaşım yöntemi olduğu için muhtemelen seyahatiniz sırasında da kullanacaksınız.

İsterseniz sadece Berlin Havaalanı şehir merkezi ulaşım için, isterseniz tüm seyahatiniz için işinize yarayabilecek olan çeşitli S-Bahn biletlerinin fiyatlarını ve detaylı bilgileri bu linkte bulabilirsiniz:

https://sbahn.berlin/en/tickets/all-tickets/

Biletleri bu linkten online olarak alabileceğiniz gibi istasyonlardaki makinelerden de satın alabilirsiniz.

Ekspres Otobüsler:

X7 ve X71 otobüs hatları, Rudow Metro İstasyonu ve her iki terminal arasında ulaşım sağlıyor. Bu otobüslerle Terminal 1'e yolculuk yaklaşık 18 dakika sürüyor. Ayrıca BER1 (Steglitz Belediye Binası-BER T1 / 2) ve BER2 (Potsdam Merkez İstasyonu-BER T1 / 2 & T5) ekspres otobüslerinin günde birkaç kez Havalimanı'ndan şehir merkezine seferleri bulunuyor. Bölgesel Trenler: Berlin Havaalanı ve şehir merkezi ulaşımı için Airport Express (Havaalanı Ekspres) isimli tren hatlarını kullanabilirsiniz. Tren istasyonuna yaklaşık 400 metre yürüyerek ulaşabilirsiniz. Her 10 dakikada bir sefer var ve şehir merkezine yolculuk yaklaşık 30 dakika sürüyor. Havaalanından ulaşım için 3 hat bulunuyor: RE 7, RB 14 ve RB 22. R7 ve RB 14 ile direkt olarak şehir merkezine ulaşım mümkün.

 • RE 7 durakları: Dessau Hbf – Bad Belzig – Michendorf – Potsdam Babelsberg – Berlin Wannsee – Berlin Zoologischer Garten – Berlin Hauptbahnhof – Berlin Friedrichstraße – Berlin Alexanderplatz – Berlin Ostbahnhof – Berlin Ostkreuz – Flughafen Brandenburg – Blankenfelde – Zossen – Wünsdorf Waldstadt
 • RB 14durakları: Nauen – Falkensee – Berlin Spandau – Berlin Zoologischer Garten – Berlin Hauptbahnhof – Berlin Friedrichstraße – Berlin Alexanderplatz – Berlin Ostbahnhof – Berlin Ostkreuz – Flughafen Brandenburg
 • RB 22 rotaları: Berlin Friedrichstraße – Berlin Hauptbahnhof – Berlin Zoologischer Garten – Potsdam Hauptbahnhof – Golm – Flughafen Brandenburg – Königs Wusterhausen

Airport Express trenlerinin fiyatı Berlin Brandenburg Havaalanı şehir merkezi ulaşım tek seferlik tek yön bilet ücreti ise 3,80 Euro, 6-14 yaş arası çocuklar içinse indirimli. Havaalanından ulaşımın da dahil olduğu ABC Bölgesi içerisinde tüm gün limitsiz seyahat ücreti 9,60 Euro (A Bölgesi şehir merkezi oluyor).

Taksi:

Berlin Havaalanı şehir merkezi ulaşımı için taksi de konforlu bir tercih olabilir. Terminal A çıkışında taksi durağı bulunuyor. Havaalanından şehir merkezine taksi ücreti şehrin batısına (Hayvanat Bahçesi İstasyonu) gidecekseniz ortalama 45 – 50 Euro, doğusuna (Alexanderplatz) gidecekseniz 42 – 58 Euro. Berlin’de taksi ücretleri için daha farklı bir uygulama var. Km başına yazan standart yol ücreti dışında farklı şeyler için ekstra ücret alınabiliyor. Nadir de olsa belirlenmiş taksi kuyruğunda taksi olmadığı zamanlar olabiliyor. Böyle bir durumda Airport Taxi BB: +49 30 810588888 ve Taxi Berlin: +49 30 202020 firmalarına ulaşabilirsiniz.

Araç Kiralama / Özel transfer:

Havalimanından şehir merkezine ulaşım için araç paylaşım ve kiralama hizmetlerinden de faydalanabilirsiniz. Bu alanda Car2Go / Drive Now, MİL ve Sixt firmaları hizmet veriyor. Brandenburg Havaalanı’nda özel araç tarafından karşılanıp lüks araçlarla otelinizin kapısına bırakılacağınız transfer hizmetiyle stressiz bir ulaşım da sağlayabilirsiniz. Hizmetin fiyatı 8 kişilik gruplara kadar ortalama 100 Euro ve yolculuk ortalama 45-50 dakika sürüyor.

Özel transfer hizmetleri ile detaylı bilgi için bu linki ziyaret edebilirsiniz: https://www.getyourguide.com/-l17/-tc153/?redirector=91458

Berlin'de Gezilecek Yerler:

Berlin kültür ve sanat severler için tam bir cennet diyebiliriz. Şehrin her noktasında sanatla iç içe vakit geçirebileceğiniz bir mekan ve etkinlik bulabilirsiniz. Kentte tam 175 adet müze bulunuyor. Size hitap edecek bir müze bulmamanız neredeyse imkansız. En önemli müzelerin başında Pergamonmuseum geliyor. Diğer adıyla ‘Bergama Müzesi’. Müzeler Adası’nda yer alan bu müze, 1910 yılında Bergama, İzmir’de başlatılan kazılarda bulunan Zeus Sunağı, Milet Kapısı’nın Berlin’e parça parça taşınması sonucu oluşmuş.

Müzeler Adası'na gelmişken ada üzerinde bulunan Berlin Katedrali de muhakkak görülmesi gereken tarihi yapılardan. Yüksek Rönesans stilinde bir kilise olarak 18. yüzyılın başında inşa edilmiş. Reichstag yani parlemento binası da ziyaret etmeniz gereken binalarından biridir. Halen Alman Parlementosu’na ev sahipliği yapan binayı ücretsiz gezebilirsiniz.

Berlin deki en simgesel yapı ise şehrin silüetiyle özdeşleşen Brandenburg Kapısıdır. Almanya’da Neo-Klasik mimariyle inşa edilmiş ilk ve en çekici yapılardan biri olan kapının üzerindeki Quadriga isimli heykel, Johann Gottfried Schadow tarafından yapılmıştır.

Berlin 2. dünya savaşı ve sonrası döneme en yakından tanıklık edebileceğiniz bir açık hava müzesi olma özelliği de taşıyor. Berlin Duvarı ve East Side Gallery yakın tarihe yolculuk edebileceğiniz en önemli lokasyonlardan biri bu anlamda. Dünya tarihini değiştiren siyasi gelişmelerden biri olan Duvarın yıkılması ve sonrasındaki soğuk savaş döneminin izlerini hala görebilirsiniz. Kentin simgelerinden bahsederken Checkpoint Charlie den bahsetmeden olmaz. Soğuk savaş döneminde kullanılan bu kontrol noktası hakkında detaylı bilgiyi hemen yanı başındaki müzeye girerek de öğrenebilirsiniz.

Charlottenburg Sarayı ve Kaiser Wilhelm Anıt Kilisesi, Tiergarten Parkı, Berlin Hayvanat Bahçesi ve Berlin Botanik Bahçesi, Yahudi soykırımına adanan Holocaust Anıtı, Gendarmenmarkt Meydanı, Victory Column Anıtı, Kaiser Wilhelm Anıt Kilisesi, Berliner Fernsehturm (Tv Kulesi) ve Küçük İstanbul' yakıştırması yapılan Kreuzberg, Berlin'de görmeden gelmemeniz gereken yerlerden bazıları.

Eğer Berlin’in dünyaca ünlü müzelerinde uzun zaman harcama planlarınız varsa Berlin Müze Kart adlı bileti satın alabilirsiniz:

https://www.getyourguide.com/-l17/-tc101/?redirector=68464

Şehri keşfetmek için sokaklarda, caddelerde uzun yürüyüşler yaptığınızda ise size Berlin'in ünlü köprüleri eşlik edecek. Gece hayatı ve şehrin eğlence yaşamını merak ettiğinizde ise hazır olun çünkü Berlin Gece Hayatı bu konuda bir dünya markası. Şehir gece kulüpleri, barları, alternatif eğlence mekanları ve sıra dışı eğlence anlayışıyla Avrupa’nın gece hayatı trendlerine yön veriyor. Berghain, Tresor, Golden Gate dünyaca ünlü Berlin gece kulüpleri arasında.

Friedrichshain bölgesinde de Berlin’in en meşhur gece kulüpleri ve barları yer alıyor. Mitte bölgesinde yer alan Exodos Club ve Traffic Club, Kreuzberg'de bulunan So 36, GMF Berlin ve Ritter Butzke, en meşhur gece kulüplerinden. Gece klübü ve eğlence mekanlarını zevkinize ve bütçenize göre seçebilir, dünyanın en dinamik ve renkli gece hayatını deneyimleyebilirsiniz.

Berlin şehre yayılmış geniş konaklama ağı ve farklı alternatifleriyle kendinize uygun oteli kolaylıkla bulabileceğiniz bir şehir. Konaklama yapabileceğiniz en güzel bölgeler: Alexanderplatz Meydanı başta olmak üzere Mitte, Charlottenburg, Tren İstasyonu çevresi ile Türkler’in yoğun olarak yaşadığı Kreuzberg. Bu bölgelerde her bütçeye uygun otel bulmak mümkün. Son yıllarda sıkça kullanılan Booking ve AirBnb siteleri de ev kiralama ve paylaşımlı evler için size uygun fırsatlar sunabilir. Gezmek istediğiniz yerler ve yapmak istediğiniz aktivitelere göre bir bölge seçip orada bir otel satın alırsanız, şehir içi ulaşım hatlarını kullanarak tüm Berlin'i kolayca gezebilirsiniz. Bölgeleri genel olarak şöyle sınıflandırabiliriz:

 • Kentin tarihi ve kültürel geçmişinin merkezi kabul edilen Mitte semti,
 • Yoğun Türk nüfusunun yaşadığı Kreuzberg,
 • Berlin Duvarı, East Side Gallery’nin bulunduğu Friedrichshain,
 • Özellikle sırt çantalı gezginlerin tercih ettiği Neukölln,
 • Doğu Berlin’in en eski bölgelerinden Prenzlauer Berg,
 • Alışveriş merkezlerinin çokça bulunduğu Schöneberg.

Alman mutfağı zaman içerisinde çok zenginleşmiş bir mutfak olmasa da kendi kültürünü oluşturmuş bir mutfak geleneğine sahip.

 • Currywurst” (sosis, patates kızartması),
 • Gebratene Leber” (Ciğer yemeği),
 • Kartoffelpuffer” (bir çeşit patates kroket),
 • Königsberger Klopse'' (sığır ya da domuz eti ana yemeği),
 • Donut benzeri bir tatlı olan ''Berliner'' ve sınırsız bira çeşitlerini Berlin’e özgü lezzetler arasında belirtebiliriz.

Berlin den bunları tatmadan dönmemenizi öneririz. Bununla birlikte Fransız, İtalyan, Japon ve Türk mutfaklarının en iyi restaurantlarını da yine Berlin'de bulabilir farklı lezzetler keşfedebilirsiniz.

Şimdiden iyi yolculuklar ve keyifli tatiller..