BiletDükkanı

İstanbul Moskova Uçak Bileti

Genel Bilgiler
Ucuz Uçak Bileti Tahmini Fiyatı 805
Mesafe 1920
Popüler havayolu THY
Uçuş süresi 2 Saat 45 Dakika
Moskova Ortalama Sıcaklık
Moskova Hakkında
Moskova’nın iklimi
Moskova şehir rehberi
Moskova’da gezilecek yerler
Moskova’da ulaşım
Rus mutfağı
Moskova Haritasını İnceleyin

Son zamanlarda turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden biri olan Moskova, Rusya’nın başkenti ve en kalabalık şehridir. Moskova şehir merkezinin yaklaşık olarak 10 milyon nüfusa sahiptir. Buna banliyöler de eklendiğinde nüfus 18 milyona kadar yaklaşır. Doğu Avrupa’nın en önemli politik, ekonomik, kültürel ve bilim merkezleri arasında gösterilen Moskova, İstanbul’un ardından Avrupa’nın 2. En büyük şehridir. Moskova topraklarının tamamı ise Avrupa’da yer alır.

Dünyanın en büyük 18’inci kentsel alanına sahip olan Moskova, Forbes’ın 2013’teki verilerinde dünyanın en pahalı 9. Şehri seçilmiştir. Global Şehir kabul edilen Moskova uluslararası turizm sektöründe en hızlı büyüyen kentler arasında yer alır. Moskova ayrıca yeryüzündeki en kuzeyde yer alan Metropol unvanına da sahiptir.

Moskova Nehri üzerinde yer alan Moskova, denize kıyısı olmayan en büyük şehirdir. Kapladığı alanın yüzde 40’ı orman ve yeşil alanlardan olan Moskova bu yönüyle dünyadaki en yeşil şehirlerinden biridir. İlk olarak Moskova Knezliği’ne başkentlik yapan Moskova daha sonra sırasıyla; Rusya Çarlığı, Rus İmparatorluğu, Sovyetler Birliği ve son olarak şu anki Rusya devletine başkentlik yapmıştır.

Rus kültürünün merkezi konumundaki Moskova, barındırdığı müze, tiyatro ve akademik kurumlardan dolayı sayısız bilim adamı ve sanatçıya ev sahipliği yaptı.

Şu anda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in çalışma ofisi olan Kremlin Sarayı da şehirdeki en önemli yapılardan biridir. Orta çağ kalesi olarak inşa edilen Kremlin, Moskova’daki Kızıl Meydan ile birlikte Dünya Mirası listesine girmiştir.

Moskova, yaygın bir transit ulaşım ağına sahip. Kentte 4 uluslar arası havalimanı bulunuyor. Bunlardan biri ise Domodedovo havalimanı. Bu havalimanı her yıl milyonlarca yolcuya ev sahipliği yapıyor. Kentte ayrıca 9 demiryolu istasyonu, sayısız tramvay yer alıyor. Dünyanın en derin yer altı hızlı taşıma sistemine sahip Moskova Metrosu kentteki ulaşımda önemli bir yere sahip. Moskova Metrosu ile şehir içinde rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca Moskova metrosun zengin mimari yapısıyla da şehrin simgesel alanları arasında yer alıyor. Dünyadaki tarihi kentlerden biri olan Moskova için çeşitli lakaplar takıldı. Bu lakapların büyük kısmı şehrin büyüklüğüne ve Rus ulusu için önemine atıfta bulunur. Moskova için takılan lakaplardan bazıları ise Üçüncü Roma, Beyaz Taşlı, İlk Taç ve Kahraman Şehir’dir.

Moskova’da ılıman karasal iklim etkisini gösterir. Güçlü don ve yıkıcı sıcaklıklar oldukça az görülür. Verilere göre yılın en soğuk ayı ocak ayıdır. Sıcaklık -7.5 seviyelerinde seyreder. Soğuk dalgalarının etkili olduğu dönemlerde ise hava sıcaklığı -20 dereceye kadar düşebilir.

Moskova’nın en sıcak ayı ise temmuz ayıdır. Ortalama sıcaklık 18 derece seviyelerinde seyreder. Yaz ayları boyunca ortalama olarak 5 ila 7 gün sıcaklık 30 derecenin üzerine çıkar. Meteoroloji verilerine göre Moskova’daki en sıcak 2010 yılında yaşandı ve sıcaklıklar 38 dereceye kadar yükseldi. En düşük sıcaklık ise 1940 yılının ocak ayında yaşandı. O dönemde hava sıcaklığı -48 derece seviyesini gördü. Moskova’ya seyahat tarihinizi ülkedeki hava durumuna göre ayarlayabilirsiniz.

Moskova'ya seyahat edecek olan kullanıcılar uçuşlarını Türk Hava Yolları, Pegasus ve çeşitli uluslararası firma ile gerçekleştirebilir. Moskova'ya Türkiye'den ortalama 3 saatlik bir yolculuk ile aktarmasız şekilde ulaşabilirsiniz. Türkiye’den yolculuklarda en çok tercih edilen havalimanları ise Domodedova ve Sheremetyevo Havalimanı. Hava yolu ile ulaşım sağlayan turistler genellikle konumu bakımından bu iki havalimanına iniş yapmayı tercih ediyor.

Sizler de Avrupa’da en çok tercih edilen seyahat merkezlerinden biri olan Moskova’yı gezmek ve tarihe, Rus edebiyatında ince ince betimlenmiş caddeleri görmek için, Moskova uçuşlarını biletdükkani.com’u ziyaret ederek inceleyebilirsiniz. En uygun uçak seferi ve Moskova uçak bileti fiyatlarını karşılaştırarak kendiniz için ideal biletin hangi hava yollarında olduğunu inceleyebilirsiniz. Ayrıca İstanbul-Moskova arası uygun biletleri de yine biletdükkani.com’u ziyaret ederek takip edebilirsiniz.

Moskova tatilinizden önce Moskova şehir rehberini ve Moskova hakkında bilmeniz gereken bilgileri sizler için derledik.

Moskova'nın tarihinden gelen binalar şehir merkezinde sizlere adeta tarihi bir gezinti yaşatacak. Köşe başlarındaki binalar ile hem Moskova'nın tarihi ve mimari yapısıyla ilgili bilgi sahibi olacaksınız. Moskova'yı keşfetmek için ise en büyük yardımcınız metro olacak. Sanat sergilerini andıran metro istasyonları da seyahatinizde en çok büyülendiğiniz yerlerden biri olacak. Eğer soğuk iklime alışkın değilseniz Moskova'yı haziran ve temmuz aylarında ziyaret edebilirsiniz. Moskova'da konaklamak için otelleri tercih edenler ise tarihi mimariyi ve modern mimariyi bir arada bulunduran otelleri tercih edebilir. Şehir merkezine yakın alanlardaki konaklamalar güvenlik için daha uygun olsa da fiyat açısından biraz fazla gelebilir. Eğer Moskova'da uygun otel bulmak istiyorsanız planlı bir seyahat ayarlayarak oteldeki odanızı aylar öncesinden ayırtın. Otel tercihinin yanında yine restore edilmiş binalarda hostel tercihleri de yer alıyor.

Hosteller otellere göre daha uygundur. Bunun en büyük dezavantajı ise tanımadığınız biri ile aynı odada kalmak. Fakat gelenlerin büyük bir kısmı seyahat amaçlı geldiğinden dolayı odada genelde uyuma ihtiyacını karşılamak için kalıyor. Bunlar dışında da güvendiğiniz siteler aracılığı ile kiralık ev ya da oda bulma şansınız da var. Moskova seyahatinizi planlı bir şekilde yapmak ise size konaklama konusunda yardımcı olabilir. Kalmak istediğiniz oteli iki ya da üç ay öncesinden ayarlamanız durumunda daha uygun fiyata konuklama şansı yakalayabilirsiniz.

Tabelalarda yer alan Rus harfleri size gideceğiniz yeri bulma konusunda zorluk yaşatabilir. Bu nedenle yanınızda sözlük bulundurmanız faydanıza olur. Şehrin büyük bir kısmında tabelalarda İngilizce çeviriye yer verilse de bazı tabelalarda durum farklılık gösterebiliyor.

Moskova'da gezilecek yerler arasına ilk sırada yazılacak yer Kızıl Meydan. Kızıl Meydan'ın gezilmediği bir Moskova seyahati düşünülemez. Kızıl Meydan'ın adı bölgedeki kırmızı renginin fazlalığından gelmiyor. Rusçada kızıl rengi karşılayan kelime eskiden güzel için kullanılıyordu. Kızıl Meydan'ın adındaki kızıl da meydanın güzelliğini anlatmak için kullanılmıştır. Meydan geçmişte pazar yeri olarak bile kullanılmıştır. Taç giyme töreni ve infaz alanı olarak da kullanılan Kızıl Meydan günümüzde askeri geçit törenleri ve büyük çaplı konserler olmak üzere birçok etkinlik için kullanılıyor. Kızıl Meydan'a kış döneminde kurulan paten pisti de turistlerin ve Rus halkının en çok ilgi gösterdiği alanlardan biri oluyor. Büyük bir pastayı andıran Aziz Vasil Katedrali de turistlerin sıklıkla uğradığı alanlardan biri arasında bulunuyor. Kızıl Meydan'da bulunan katedrali ünlü mimar Le Corbusier sarhoş bir pastacının hezeyanı olarak tanımlamıştır. 16'nci yüzyılda inşa edilen Aziz Vasil Katedrali ile ilgili bir rivayet de bulunuyor. Başrolünde ise Korkunç Ivan bulunuyor. Rivayete göre Korkunç Ivan bu şaheserin bir benzerini yapamamaları için katedralin iki mimarını buluyor ve gözlerini kör ediyor.

Moskova'da görülmesi gereken yerlerden biri de Serçe Tepeleri. Beyazlar içindeki Moskova'yı izlemek için Serçe Tepeleri turistlerin uğrak noktalarından biridir. Öte yandan Moskovalı öğrenciler vakit geçirmek için genellikle Serçe Tepeleri'ni tercih ediyor. Görenleri kendine hayran bırakan Novodevichy Manastırı da Moskova'da ziyaret edilmesi gereken noktalardan biri. 1524 yılında kurulan ve günümüze kadar sağlam çıkmayı başaran manastır 2004 yılında UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak kabul edildi. Bu manastır Rus kraliyet aileleri için ayrı bir anlam ifade ediyordu. Kraliyet ailelerinin kadınları gözden düştükleri, itaatsizlik etmeye başladıkları anda bu manastıra gönderiliyordu. Masallardaki buzdan şato betimlemelerini Kurtarıcı İsa Katedrali ile gözünüzde canlandırabilirsiniz. Dev bir altın kubbeye sahip olan katedral kış aylarında karla kaplandığında muazzam bir görüntüye ev sahipliği yapıyor. Rusya'yı Napolyon'dan koruduğu için İlahi Takdire şükretme amacı ile yapılan katedral çileli bir geçmişe sahip. 44 yılda yapımı tamamlanan katedral 1931'de Sovyet Sarayı yapımı için yıkıldı. Saray hiçbir zaman inşa edilmezken, Sovyet lideri Nikita Kruşçev, saray yerine, su basan temel boşluğunu kullanarak dünyanın en büyük açık hava yüzme havuzunu açmaya karar verdi. Kruşçev'in bu hayali tabii ki de gerçekleşmedi. 90'lı yıllarda katedralin tekrar inşa edilmesi için modern teknoloji kullanıldı ve katedral şimdiki halini aldı. İnziva Bahçesi, Sanduny Banya, Garaj Müzesi, Arbat ve Lenin’in Mozolesi de Rusya’ya seyahat edecek olan turistlerin görmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

Moskova’da ulaşım sorununu çözmek aslında çok kolay. Metro… Dünyanın en sistematik metro hattına sahip olan Moskova Metorsu’nu kullanarak şehir içi ulaşımı rahatlıkla yapabilirsiniz. Fakat tek bir sorun var. Sabah saat 05:30’da başlayan ilk sefer gece 01:00’da son buluyor. Gecenin geri kalan kısmında ise tek ulaşım şansı taksi. Taksilerin ise sabit bir fiyatı bulunmuyor. Taksiye binmeden önce şoför ile pazarlık yaparak gideceğiniz yere ulaşabilirsiniz.

Pek çok mutfağın etkisinde kalan Rus mutfağında akla gelen ilk ürün deniz mahsulleri... Rusya’nın her alanına sinen tarih mutfağında da yer alıyor. Ürünler genellikle Çarlık Rusya döneminden kalma sunumlar ile servis ediliyor. Rus mutfağında en çok kullanılan ürün ise havyar. Mersinbalığından yapılan bu havyar sabah öğününden akşam öğününe kadar her öğünde servis ediliyor. Rus mutfağının en ünlü yiyeceklerinden olan Zakuski de denenmesi gereken yiyecekler arasında yer alıyor. Zakuski, içinde sıcak ve soğuk mezelerin bulunduğu bir tabaktır. Büyük bir tepsi içinde masa orasına konularak servis edilir. Zakuski’nin yanında ise vokta tüketiliyor. Taksim meydanındaki mısırcı ve kestaneciler Moskova’da da bulunuyor. Fakat sattıkları şey mısır ve kestane değil; karides… Her sokakta bulabileceğiniz karidesçilerden alışveriş yaparak Moskova’daki sokak lezzetlerini de deneyimleyebilirsiniz.

Rusya'da gece hayatı denilince akla ilk gelen yer Moskova. Gece kulübünün kültür haline geldiği Moskova'da gece hayatı biraz pahalıya patlayabiliyor. Gece kulüplerinde genellikle pahalı giriş ücretleri ve fiyatlarla karşılaşabilirsiniz. Eğlence mekanları genellikle Arbat Sokağı ve Ring Bahçesi çevrelerinde toplanmıştır. Tverskaya Sokağı da gece hayatının eğlenceli geçirildiği yerlerden biri. Lüks restoranlarda ise yüz kontrolü mevcut. Bu tip mekanlara giriş tamamen kapıdaki güvenliğe bağlı. Güvenlik müşteriyi beğenmediyse içeri almıyor.