BiletDükkanı

İstanbul Taşkent Uçak Bileti

Genel Bilgiler
Ucuz Uçak Bileti Tahmini Fiyatı 398
Mesafe 4500
Popüler havayolu THY
Uçuş süresi 4 Saat 30 Dakika
Taşkent Ortalama Sıcaklık
Taşkent Hakkında
Taşkent’te iklim
Taşkent şehir rehberi
Taşkent’te gezilecek yerler
Taşkent’te konaklama
Özbek mutfağı
Taşkent’te gece hayatı
Taşkent Haritasını İnceleyin

Özbekistan’ın başkenti olan Taşkent, aynı zamanda ülkenin en büyük şehri unvanını da taşıyor. 2021 yılında yapılan son sayımlarda Taşkent’in nüfusu 2 milyon 264 bin 400 olarak kayıtlara geçti. Özbekistan’ın kuzeydoğu kesiminde yer alan Taşkent, aynı zamanda nüfus bakımından da Orta Asya’nın en büyük kentleri arasında yer alıyor.

Ülkede 1966 yılında yaşanan büyük deprem çok ciddi bir mal ve can kaybına yol açtı. Büyük yıkımların yaşandığı kentlerden biri olan Taşkent’in büyük bir kısmı bu tarihten sonra yeniden inşa edildi. Son dönemlerde turistlerin sıklıkla tercih ettiği yerlerden biri olan Taşkent’te; geniş yollar, yeşil alanlar, park-bahçeler, düzenli yerleşim ve sağlam alt yapı ile bölgedeki örnek şehirler arasında yer alıyor. Araştırmacılara göre bölgedeki ilk yerleşim M.Ö. 2. Yüzyıla dayanıyor. 751 yılında Araplar tarafından ele geçirilen şehir konumu bakımında da stratejik bir öneme sahip. İpek Yolu üzerinde yer alan şehir ilk olarak 11. Yüzyılda Biruni ve Kaşarlı Mahmud’un yazılı metinlerinde Taşkent adı ile anıldı.

Ticari anlamda stratejik bir konuma sahip olan Taşkent, 1865 yılında Rus İmparatorluğu tarafından ele geçirildi ve Rusya’nın Türkistan Genel Valiliği merkezi oldu. 1917 yılında Sovyet denetimine giren Taşkent 1918 yılında ise Türkistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin başkenti oldu. 1924 yılında kurulan Özbekistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti bu tarihten 6 yıl sonra cumhuriyetin başkenti ilan edildi. Taşkent 1991’de Sovyetler Birliği’nin dağılması ile birlikte bağımsızlığını ilan eden Özbekistan’ın tarihi başkenti oldu.

Taşkent’te kara iklimi hakimdir. Mart ve nisan aylarında 15 ila 20 derece arasında seyreden hava sıcaklığı mayıs ayı ile birlikte yükselişe geçiyor ve 30 derecenin üstüne kadar çıkıyor. Haziran, temmuz ve ağustos aylarında ise sıcaklık 40 derecenin üzerinde seyrediyor. Taşkent’te en soğuk ay ise ocak ayı. Kış aylarına hava sıcaklığı -5 ila 5 derece arasında seyrederken bölgelere göre -30 ila -35 dereceye kadar düşebiliyor. Taşkent’te gün ışığı yaz mevsiminde 15, kış mevsiminde ise 9 saat civarındadır. Kış ayları Taşkent’te ülkenin genel yapısına göre yumuşak geçer. Yaz ayları ise kuru bir hava hakim olur.

Taşkent'teki iklimi göz önünde bulundurarak seyahat tarihinizi; nisan ve haziran ayının ilk haftaları ile eylül ve ekim ayları olarak ayarlayabilirsiniz.

Özbekistan’da kurumlar arası resmi yazışmalarda ve sokak tabelalarında Latin harflerine uyarlanmış Özbek alfabesi kullanılıyor. Taşkent şehir merkezindeki bazı tabelalarda İngilizce çevirmeler kullanılsa da; tabelalarda kullanılan alfabe nedeniyle sorun yaşamamak adına Taşkent’e gidecek olan turistlerin yanlarında sözlük bulundurması işlerini kolaylaştıracaktır.

Taşkent uçak biletini Türk Hava Yolları, Uzbekistan Airways gibi hava yolu şirketlerinden alabilirsiniz. Sınırda vize alırken her şekilde davetiye, otel rezervasyonu ve uçak bileti gibi belgeleri de yanında bulundurmalısınız. İstanbul’dan Taşkent’e aktarmasız olarak yaklaşık olarak 4 saat 50 dakikalık bir uçuşla seyahat edebilirsiniz. Ankara’dan ise bu süre yaklaşık olarak 7 saat. Ayrıca İstanbul-Taşkent uçuşlarını İstanbul Havalimanından aktarmasız şekilde yapabilirsiniz.

Ayrıca trenle de Taşkent'e yolculuk yapabilirsiniz. Tren yolculuğundaki dezavantaj ise Türkiye'den direkt olarak seferin olmaması. Taşkent'e Moskova ve Kazakistan'dan tren seferleri yapılmaktadır. Tacikistan'dan veya Çin'den gelen bazı trenler de Kazakistan'daki aktarma noktasından Taşkent'e ulaşmaktadır. Tren ile yolculuk yapmayı tercih edenler ise yine bir dezavantajlar ile karşılaşacak. Yolcular biletleri sadece nakit ödeme ile alabilir. Tren ulaşımındaki bu dezavantajlar ise hava yollarının kullanımını artırıyor.

Sizler de turistlerin son dönemlerde sıklıkla ziyaret ettiği Taşkent'e seyahat etmek istiyorsanız, Taşkent uçak biletlerini web sitemiz ya da mobil uygulamamız üzerinden kolayca alabilirsiniz.

Fiyatları karşılaştırarak hangi hava yolu şirketinin en uygun ve en ucuz uçak biletini sattığını belirleyerek biletinizi satın alabilirsiniz. Taşkent’e seyahat edecek olanlar ise bilet kampanyalarını takip ederek en uygun biletleri alabilir. Taşkent'e ziyaret etmek isteyen kullanıcılarımız için Taşkent şehir rehberini ve burası için bilmeniz gereken her şeyi sizler için derledik…

Taşkent Uluslararası havalimanında dikkat etmeniz gereken bazı durumlar var. Havalimanında ne yazık ki sadece 2 tane bant bulunuyor. Bu da bagajınızı alırken zorluklar yaşatabiliyor. Bantların bulunduğu bölümdeki tabelalar ise her zaman doğru bilgiyi vermeyebiliyor. Bu nedenle iki bandın arasında bekleyerek her iki bandı da kontrol etmek sizlere kolaylık sağlayabilir.

Taşkent Havalimanından şehir merkezine ulaşım ise taksi ya da havalimanına ait mekik seferleri ile gerçekleştiriliyor. Ulaşımı taksi ile gerçekleştirmek isteyen yolcular yaklaşık olarak 15000 Özbek Som'u ödeyerek ulaşımını rahatlıkla gerçekleştirebilir. Bu miktar ise yaklaşık olarak 20 liraya denk gelmekte. Şehir merkezine ulaşım için mekik seferleri kullanmak isteyen yolcular ise havalimanında bulunan danışma noktalarından seferlerle ilgili bilgi alabilir. Ayrıca Taşkent Uluslararası Havalimanından araç kiralama yöntemiyle şehir içi yolculuğunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Şehir merkezinden yapacağınız yolculuklarda ise metroyu kullanabilirsiniz. Metro yolculukları için ise bilet satın almanız gerekir. Satın aldığınız biletlerde ise bilet iptali yapılmıyor. Şehir merkezinde yer alan metro istasyonlarının mimari yapısında ise eski Sovyet tarzı ve modern yapı bir aradadır.

Taşkent'te Sovyetler dönemine ait yapıları görmek mümkün. Komünist mimariye ait binalar ile yeni modern yapıların planlı bir şekilde yan yana getirilmesi kentte görsel bir haz uyandırıyor.

Turizmin yükselen noktalarından biri olan Taşkent'te birçok gezilecek yer bulunuyor. Tarihi bir birikime sahip olan Taşkent'te birçok tarihi yapı bulunuyor. Şehir merkezinde camileri, medreseleri ve tarihe adını yazdırmış kişilerin heykelleri vardır. Kentte tarihi binaların yanı sıra planlı peyzaj ve hareketli caddeler de Taşkent'e seyahat edenlerin ilgisini çekiyor. Tarihi birikime sahip Taşkent'te sanata ve bilime de ciddi bir önem veriliyor. Bu nedenle şehrin her yerinde müzeler, sanat galerileri ve konser salonları bulunuyor.

Taşkent'e giden turistler Abdül Kasım Medresesi'ni ziyaret ederek geleneksel Özbek sanatının yeni nesiler tarafından icra edilişine tanıklık edebilir. Buradan el yapımı ürünler de satın Taşkent'ten bir anıyı da evinize götürebilirsiniz. Kentin önemli tarihi eserlerinden biri de Kukeldaş Medresesi. Bu medreseyi ziyaret ederek Taşkent'in tarihine tanıklık edebilirsiniz. Kukeldaş Medresesi 1966 yılındaki büyük depremde ayakta kalan yapılardan biridir. Barak Han Medresesi de Taşkent'teki önemli yapılardan biri. Mavi kubbeleri ile insanı kendisine hayran bırakan Barak Han Medresesi kesinlikle ziyaret edilmeli. Özbek tarihinin en önemli ismi olan Emir Timur Meydanı ise Taşkent'in kalbi olarak nitelendirilir. Meydanda bulunan Emir Timur Müzesi de yine turistlerin sık ziyaret ettiği yerlerden bir tanesi. Müzede dönemde yaşanan olaylar ve o döneme ait eserler sergileniyor. Uygulamalı Sanatlar Müzesi de Taşkent gezinizde uğramanız gereken yerlerden biridir. Özbekistan tarihini en iyi yaşayacağınız yerlerden bir tanesi de Müstakillik Meydanı. Bu meydan Özbekistan'ın bağımsızlığına ithaf edilmiştir ve yeşilliklerle doludur.

Taşkent'i kuş bakışı izlemek isteyenler ise Taşkent Televizyon Kulesi'ni ziyaret edebilir. Kulede sokaklarında gezdiğiniz tarihi kenti kuş bakışı izleyebilirsiniz. Özbekistan edebiyatının en önemli isimlerinden biri olan Ali Şir Nevai adına açılan Ali Şir Nevai Edebiyat Müzesi de içindeki eşsiz eserler ile turistlere unutamayacağı anlar yaşatıyor. Prens Romanov Sarayı da Taşkent’i ziyaret eden turistlerin görmesi gereken yerlerden bir tanesidir.

Taşkent seyahatiniz planlı bir seyahat ise 2-3 ay öncesinden ayırtacağınız odalar ile rahatlıkla otelde kalabilirsiniz. Bunun dışında uygun otel fiyatları da kente seyahat edenlerin konaklama sorunu yaşatmıyor. Şehir merkezindeki otelleri tercih etmeniz, seyahatinizi daha konforlu hale getirirken, güvenlik açısından da daha uygundur. Bunun dışında güvenilir platformlar üzerinden ev ya da oda kiralayarak da konaklayabilirsiniz.

Türk mutfağına yakın bir mutfağı olan Özbek mutfağında yadırgayacağınız tek şey yemek sıralaması olabilir. Özbek mutfağında çay önemli bir yere sahiptir ve yemekten önce ikram edilir. Çayın ardından ise tatlıya geçilir. Tatlının ardından ana yemek yenir ve sonrasında da mantı ya da pilav yenir. Yemeğin ardından meyve ikramına geçilir ve son olarak kapanış yine çay ile yapılır.

Özbek mutfağında mantının önemli bir yeri vardı. Özbek mantısı Türk mantısını andırsa da; kullanılan bol sumak ve hamuru kapatma şekli iki mutfağı birbirinden ayıran en büyük özelliktir. Plov da yine Özbek mutfağının önemli yiyecekleri arasında yer alır. Özbek pilavı olarak bilinen Plov bol baharat ve sebzelerle hazırlanır. Plov kuzu eti ya da tavuk eti ile servis edilir. Samsa da Özbeklerin sıkça tükettiği yiyecekler arasında yer alır. Bir çeşit börek olan samsanın iç malzemesi kıymadır. Nişalda tatlısı da Özbek mutfağının vazgeçilmezleri arasında yer alır. Turistlerin Taşkent'i ziyaret etmeden önce Türkiye'de bulunan Özbek restoranlarını ziyaret etmesini tavsiye ederiz. Böylece Özbek mutfağını seyahatinizden önce deneyimleme şansı bulabilirsiniz.

Taşkent’i Orta Asya’daki diğer şehirlerden ayıran en büyük özelliklerden bir tanesi de gece hayatıdır. Taşkent’teki gece hayatı Orta Asya’daki birçok şehre göre hareketlidir. Başkent’te birçok kafe, bar ve gece kulübü vardır. Kentte canlı müzik yapan birçok mekana rastlayabilirsiniz. Gece kulübü ve barlarda ise dünya geneline hitap eden müzikleri dinleyerek eğlenebilirsiniz. Özbek müziğini tercih eden mekanları da ziyaret ederek etnik bir gece yaşayabilirsiniz. Puşkin Caddesi ise bu konudaki en iddialı yerlerden biridir. Bu cadde Taşkent’te yaşayanların buluşma noktası haline gelirken, burada kendi eğlence anlayışınıza göre birçok mekan bulabilirsiniz.

Giriş ücreti talep eden bazı mekanlar kadın ve erkeklerden farklı ücretler almakta. Ayrıca bazı lüks gece kulüpleri ise kapıda kıyafet ve yüz kontrolü yapıyor. Bu tip bir gece kulübüne gitmek isterseniz tercih edeceğiniz kıyafeti iyi seçmelisiniz.