BiletDükkanı

Ankara İstanbul Uçak Bileti

Ankara İstanbul Uçuş Bilgileri

Ucuz Uçak Bileti Tahmini Fiyatı 205
Mesafe 450
Popüler havayolu THY
Uçuş süresi 50
İstanbul Ortalama Sıcaklık
İstanbul Hakkında
İstanbul’a seyahat için bilmeniz gerekenler
İstanbul Seyahat Rehberi
Havalimanından İstanbul Şehir Merkezine Ulaşım
İstanbul Konaklama
İstanbul’da Yeme - İçme?
İstanbul Haritasını İnceleyin

İstanbul Türkiye’nin Marmara Bölgesi’nde yer alan,16 milyon nüfusa sahip, ülkenin nüfus olarak en kalabalık şehridir. Avrupa’nın da en büyük metropolleri arasında yer alan şehir Türkiye’de kültür ve sanatın başkenti konumundadır. Bu anlamda, sanatın her dalında festivallere, etkinliklere, ulusal ve uluslararası organizasyonlara, davetlere, sanat galerilerine ve atölyelere ev sahipliği yapmaktadır.

Tarihî, sosyo-kültürel olarak ve turizm açısından öncü olan şehir ülke ekonomisinin en önemli finans merkezidir. Şehir dört mevsiminde genel olarak Karadeniz ve Akdeniz iklim kuşağının etkisi altındadır. Ilıman bir iklimi vardır. Seyahat edilebilir pek çok alternatifiyle Türkiye’nin turizm sektörünün de en güçlü bölgesidir. Sahip olduğu kritik jeopolitik konum nedeniyle de Avrupa, Balkanlar ve Ortadoğu üçgeninde hava yollarının önemli uçuş güzergahlarından biridir. Anadolu yakası’nda Sabiha Gökçen Havalimanı ve Avrupa Yakası’nda İstanbul Yeni Havalimanı olmak üzere iki büyük havalimanına sahiptir. Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turisti ağırlayan şehir, dünya turizminin de gözde kentleri arasındadır.

.

İstanbul yurt içi ve yurt dışı pek çok farklı lokasyondan yoğun turist ve yolcu alan bir metropoldür. Her yıl milyonlarca yolcu İstanbul uçak bileti satın alarak bu şehrin büyülü havasını deneyimlemek için Türkiye’ye geliyor. Günümüzde pek çok farklı havayolu şirketi de turizmin en gözde cazibe merkezlerinden biri olan İstanbul’a dünyanın hemen hemen her noktasından yolcu taşıyor. Siz de unutulmaz bir seyahate çıkmak isterseniz, İstanbul uçak biletleri için biletdükkanı.com adresine girebilir ve size en uygun uçak biletlerinden alabilirsiniz.

İstanbul’da Gezilecek Yerler

Sekiz bin yılı aşkın tarihiyle dünya tarihinin en eski kentlerinden biri olan İstanbul, Roma ve Osmanlı İmparatorluğu’na da başkentlik yapmıştır. Sultanahmet meydanı, Ayasofya Camii, Topkapı Sarayı, Yerebatan sarnıcı Avrupa yakasında görülmesi gereken yerlerin başında gelir. Tarihi yarımadanın turistik Kapalı çarşılarından alışveriş yapabileceğiniz gibi her bütçeye ve zevke uygun restaurant ve cafelerde, geleneksel Türk mutfağının meşhur lezzetlerini deneyimleyebilirsiniz. Anadolu yakası’nda ise Üsküdar’da Mihrimah Sultan Camii, Kız Kulesi, Beylerbeyi Sarayı’nı ziyaret edebilir, Kuzguncuk’un rengarenk sokaklarını keşfedebilirsiniz. Kadıköy’de tarihi Haydarpaşa Garı’nı görüp sonrasında Bahariye ve Moda caddelerinde eğlencenin tadını çıkarabilirsiniz.

Tarih boyunca pek çok medeniyetin beşiği olmuş şehir, tarihi dokusu ve atmosferiyle doğal bir Açıkhava müzesi havası taşımaktadır. Bir tarafınızda Osmanlı dönemi eseri bir camiden ezan sesleri gelirken, biraz ilerde Bizans döneminden kalmış bir kiliseden çan sesleri duyabilirsiniz. İstanbul’u İstanbul yapan en özel şey işte bu çok kültürlü yapısıdır. Kentte en sık karşılaşacağınız şey de bu renkli kültürel yapının izleri olacaktır. Pek çok farklı dil, din ve etnik gruptan insanın bir arada yaşadığı kent bu özelliğiyle bir hoşgörü kenti olarak da görülmektedir. Tarihin pek çok dönemine tanıklık etmesi nedeniyle gezilecek çok sayıda müze ve tarihi yapı da İstanbul gezinizde sizleri bekliyor. Bu müzelerin bazıları Kültür ve Turizm bakanlığına bağlı, bir kısmı da özel müzelerdir. Kültür Bakanlığına bağlı müzelerin hepsini müze girişlerinden alacağınız Müzekart ile gezebilirsiniz. İstanbul Arkeoloji Müzesi, Türk ve İslam Eserleri Müzesi, Galata Müzesi, Topkapı Sarayı Müzesi, Yerebatan Sarnıcı, Galata Mevlevihanesi Müzesi, Aya İrini, Rumeli Hisarı Hisarlar Müzesi, Deniz Müzesi Yıldız Sarayı Müzesi, Beşiktaş Resim Heykel Müzesi Müzekart ile girebileceğiniz müzelerden bazıları. Müzekart uygulaması ve müzeler ile detaylı bilgi almak için Kültür Bakanlığını sitesini ziyaret edebilirsiniz: https://muze.gov.tr/muzeler

Rahmi Koç müzesi, İstanbul Modern Sanat Müzesi, Sakıp Sabancı Müzesi, İstanbul Oyuncak Müzesi, Masumiyet Müzesi, PTT Müzesi, Pera Müzesi, Doğa Bilim Müzesi, Türkiye İş Bankası Müzesi, Adalar Müzesi ise ziyaret edebileceğiniz özel müzelerin sadece bir kısmı.

İstanbul’un incisi Boğaziçi ise Asya ve Avrupa’nın buluşma noktası olarak eşsiz güzellikte manzaralara ev sahipliği yapmaktadır. Teknelerle Boğaz turuna çıkıp, sahil boyunca tarihi yalıları ve masmavi denizi seyredebilirsiniz, tüm Boğaziçi’ni panoramik olarak izleyebilirsiniz.

İstanbul’u eşsiz yapan en önemli özellik ise şehrin her noktasının farklı sürprizlerle dolu olmasıdır. Beyoğlu, Galata, Taksim, Tophane, Sultanahmet, Sirkeci, Cağaloğlu, ,Karaköy, Beşiktaş, Ortaköy, Bebek, Emirgan, Arnavutköy, Sarıyer gibi pek çok semt keşfedilmeyi bekleyen sürpriz güzelliklerle doludur.

Adalar bölgesi de en sık tercih edilen güzergahlardan biridir. Adalar ilçesi Prens adaları ve Kızıl adalar olarak bilinen büyüklü küçüklü 9 adadan oluşur ve özellikle ilkbahar ve yaz aylarında şehrin en keyifli seyahat rotalarından birini oluşturur. Büyükada, Heybeliada, Kınalıada, Burgazada ve Sedef Adası’nda kiliseleri, müzeleri ziyaret edebilir, bisiklet ve faytonla ada turu yapabilir hatta yazı aylarında denize bile girebilirsiniz. Adanın kendine has mimari dokusu ve sokak ruhu ise fotoğraflarınız için adeta doğal bir fon olacaktır.

Gece hayatı müdavimleri için de çok fazla alternatif sunan İstanbul, eğlence hayatının da nazını tutabileceğiniz bir şehir. Avrupa yakası’nda Taksim ve Beyoğlu rotanızı çevirebileceğiniz ilk adres bu anlamda. Gece klüpleri ve barların yoğun olarak bulunduğu bu bölge özellikle İstiklal Caddesi ile size istediğinizi fazlasıyla verecektir. Her bütçe ve zevke uygun alternatif bulabileceğiniz Beyoğlu hem tarihi dokusu hem de sınırsız seçenekleriyle İstanbul’un 7/24 yaşayan bir semti. Boğaz hattı boyunca da farklı eğlence mekanlarını görebilirsiniz. Ortaköy, Kuruçeşme, Bebek, Arnavutköy ve İstinye lokasyonları en gözde gece klüpleriyle gece hayatına yön veren bir başka bölge. İstanbul Boğazı’nın eşsiz manzarasının eşlik ettiği bu mekanlar dünyaca ünlü eğlence mekanları arasında yer alıyor. Anadolu yakası’nda ise Kadıköy gece hayatının en önemli lokasyonlarının başında geliyor. Bahariye caddesindeki gece klübü ve barlar özellikle gençlerin eğlence için ilk tercihleri arasında. Müzik, dans ve eğlencenin her çeşidine Kadıköy’de denk gelebilirsiniz.

Kültür sanatın başkenti olan İstanbul yılın her dönemi ulusal ve uluslararası pek çok festival ve etkinliğe de ev sahipliği yapıyor. İstanbul Film festivali, İstanbul Caz Festivali, İstanbul Bienali, Contemporary İstanbul gibi etkinlikler sanat dünyasının en ses getiren organizasyonları arasında yer alıyor ve her yıl binlerce sanatsevere kapılarını açıyor.

Sabiha Gökçen Havalimanı

Anadolu yakası’nda yer alan Sabiha Gökçen Havalimanı İstanbul şehir merkezine 40 km uzaklıktadır. Türk Hava yolları başta olmak üzere pek çok uluslararası havayolu şirketinin uçuş düzenlediği bu havalimanı, adını Dünya’nın ilk kadın savaş pilotu, Türkiye’nin ilk kadın pilotu olan Sabiha Gökçen’den almıştır.
Havaalanından pek çok farklı ulaşım alternatifi mevcuttur. Kadıköy, Bostancı, Taksim, Beşiktaş, Levent, Maslak gibi pek çok merkezi noktaya ulaşım hatlarıyla kolaylıkla gidebilirsiniz. Kendi aracıyla gelmek isteyenler ise TEM otoyolundan gelebilmektedir. Araçlarını bırakmak isteyenler için ise havaalanının içinde katlı ve açık otoparklar bulunmaktadır.

Havabüs

Sabiha Gökçen’den şehir merkezine, şehir merkezinden de havaalanına karşılıklı olarak sefer düzenleyen Havabüs otobüslerini kullanabilirsiniz. Avrupa Yakası’nda Taksim, Anadolu Yakası’nda ise Kadıköy ve Yenisahra’ya hızlı, kolay ve uygun fiyatlarla yolculuk edebilirsiniz. Daha detaylı bilgi ve sefer saatleri için Havabüs internet sayfasını ziyaret edebilirsiniz: www.havabus.com

Otobüs

Sabiha Gökçen Havaalanı’ndan Avrupa ve Anadolu Yakası’ndaki pek çok noktaya şehir içi hat otobüsleriyle ulaşabilirsiniz. E11 ile Kadıköy’e, E9 ile Bostancı’ya, E18 ile Altunizade ve Ümraniye’ye, KM20 ve 132H ile Pendik’e, E3 ve 122H numaralı otobüsler ile de 4.Levent’e gidebilirsiniz. Detaylı bilgi için İEET sayfasına girebilir ve size uygun ulaşım seçeneklerini kontrol edebilirsiniz: https://iett.istanbul/

Taksi

Daha hızlı ve konforlu bir transfer için taksi ulaşımını da tercih edebilirsiniz.

Marmaray

Sabiha Gökçen Havaalanı’ndan Kadıköy- Kartal metro hattını kullanarak Anadolu Yakası’nda Maltepe, Küçükyalı, Bostancı ve Kadıköy’e trafik sorunu olmadan gidebilirsiniz. Avrupa Yakası’na gidecek yolcular ise metro güzergahında bulunan Ayrılık Çeşmesi durağında inip Marmaray’a aktarma yapabilir ve Sirkeci, Yenikapı gibi merkezi noktalara geçiş yapabilirler.

Araç Kiralama

İstanbul uçuşlarını gerçekleştiren yolcular, şehrin merkezi noktalarına ulaşım için araç kiralama şirketlerinden de hizmet alabilirler. Ulusal ve uluslararası pek çok kiralama şirketinin ofislerinin yer aldığı havaalanına inmeden önce, internet üzerinden yapacağınız online rezervasyonla, havaalanı çıkışında sizi hazır bekleyen aracınızla ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

İstanbul Yeni Havalimanı

Avrupa Yakası’nda 2018’de faaliyete açılan İstanbul Yeni Havalimanından şehir merkezine ulaşım için Kuzey Marmara Otoyolu ve TEM yolu kullanılabilir. Ayrıca Sabiha Gökçen Havaalanına gitmek için de Kuzey Marmara yolunun bağlantı yolu kullanabilmektedir. Havalimanı son teknoloji ile geliştirilmiş bir mimari tasarıma sahiptir. Ferah bekleme alanları, çok alternatifli restaurant ve cafeleri, geniş otopark alanı, danışma robotları ile maksimum konfor sağlayan Avrupa’nın da en büyük havaalanlarından biridir.

Havaist

İstanbul Havalimanı’na hem Avrupa yakası’ndan hem de Anadolu yakası’ndan Havaist otobüsleri ile ulaşabilir, havaalanından merkezi güzergahlara da yine aynı yolla gidebilirsiniz. Belirlenmiş noktalardan, günün farklı saatlerinde 30-40 dk aralıklarla kalkan otobüsler pratik ve uygun fiyatlı transfer için en çok tercih edilen yolların başında geliyor. Biniş noktaları 4. levent, Ataköy ve Acıbadem metro çıkışı duraklarından oluşuyor. Daha detaylı bilgi ve sefer saatleri için Havaist internet sayfasını ziyaret edebilirsiniz: https://www.hava.ist/

Otobüs

Yeni havaalanında şu an için raylı ulaşım hattı bulunmuyor. İETT ve belediye otobüsleri ile Mecidiyeköy, Halkalı, Mahmutbey metrosu, Hacıosman ve Cevizlibağ noktalarından H1, H2, H3, H6,H8 ve H9 sefer sayılı otobüslerle İstanbul Havalimanına kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgi için İEET sayfasına girebilir ve size uygun ulaşım seçeneklerini kontrol edebilirsiniz: https://iett.istanbul/

Araç Kiralama

İstanbul uçuşlarını gerçekleştiren yolcular, şehrin merkezi noktalarına ulaşım için araç kiralama şirketlerinden de hizmet alabilirler. Ulusal ve uluslararası pek çok kiralama şirketinin ofislerinin yer aldığı havaalanına inmeden önce, internet üzerinden yapacağınız online rezervasyonla, havaalanı çıkışında sizi hazır bekleyen aracınızla ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Taksi

Daha hızlı ve konforlu bir transfer için taksi ulaşımını da tercih edebilirsiniz. 600den fazla taksinin çalıştığı bu hat üzerindeki taksilerde kredi kartı ile odeme imkanı, güzergah / yol bilgileri ve trafik ekranı gibi ekranlar bulunmaktadır ve araç şoförleri İngilizce düzeyi sertifikasına sahiptirler.

Metro / Marmaray

Yeni Havalimanı metro çalışmaları hala devam etmektedir. Yakın bir sürede açılacak olan bu metro hattı, hem Gayrettepe’ve Halkalı güzergahlarına bağlanacak olması hem de Marmaray’a geçiş kolaylığı ile havaalanı ulaşımında yoğun bir hizmet verecektir. Marmaray ile ulaşım için Bakırköy ve ya Beylikdüzü’ne geçip oradan havalimanı otobüsleriyle geçiş yapabilirsiniz.

İstanbul’un neredeyse her semtinde istediğiniz bütçede kendinize uygun otel bulabilirsiniz. Büyük ve küçük ölçekli tüm otel seçenekleri için tek yapmanız gereken şehir için gezilerinize en uygun konumu belirlemek.

İstanbul Doğu ve Batı kültürünü aynı anda içinde barındıran kültürel zenginliği sonucu, Dünyanın en özel gastronomik duraklarından biridir aynı zamanda. Yüzyıllardır pek çok farklı dile, dine ve etnik kökene ev sahipliği yapması nedeniyle tüm bu farklı kültürlerin medeniyetlerinin kesişim noktasıdır ve bu çeşitlilik geleneksel mutfağına da yansımıştır.

Keşfedeceğiniz yeni lezzetler ve tatların İstanbul geziniz için en unutulmaz anlar olacağını şimdiden söyleyebiliriz. Şehrin her noktası, yemek kültürünün birbirinden farklı tatlarını deneyimleyebileceğiniz her bütçeye ve zevke uygun seçeneklerle doludur. Yani adımladığınız her sokak ve caddede her yönden burnunuza güzel yemek kokuları gelecektir.

Tarihi yarımadada Osmanlı mutfağından günümüze gelmiş farklı yemek seçeneklerini bulabilirsiniz. Sultanahmet’de köfte, Samatya’da balık keyfi yapabilir, Eminönü ve bu çevrede Anadolu’nun farklı pek çok kebap türünü yiyebilirsiniz.

Özellikle şehrin bazı semtleriyle özdeşleşen lezzetler de her turistin yapılacaklar listesindeki yerini alacak türdendir. Kanlıca yoğurdu, Sarıyer böreği, Ortaköy’de kumpir, Vefa bozası, Beyoğlu çikolatası, Eminönü’nde balık ekmek, Pierre Loti tepesinde bol köpüklü bir türk kahvesi, Moda dondurması, Çengelköy simidi bunların başlıcaları arasındadır. Ünlü sokak lezzetleri de sizi her köşe başında bekliyor olacaktır. Midye tava, midye dolması, kestane, sokak simidi, ıslak hamburger, nohutlu pilav, kokoreç, haşlanmış mısır, halka tatlısı, İstanbul denilince akla gelen başlıca sokak lezzetleridir.

Sıkça Sorulan Sorular