BiletDükkanı

İstanbul Batman Uçak Bileti

İstanbul Batman Uçuş Bilgileri

Ucuz Uçak Bileti Tahmini Fiyatı 331
Mesafe 1.300 KM
Popüler havayolu THY
Uçuş süresi 1 Saat 50 Dakika
Batman Ortalama Sıcaklık
Batman Uçak Bileti
Batman Havalimanından Batman Şehir Merkezine Ulaşım
Batman Seyahat Rehberi
Batman Haritasını İnceleyin

Batman Güneydoğu Anadolu bölgesinin en önemli şehirlerinden biri olması sebebiyle gezip görülmeye değer bir il olarak karşımıza çıkmaktadır. Eğer yolunuz Batman’a düşüyorsa, bu şehirde bir seyahat planlaması yapmanız gerekir. Son derece zengin tarihi ve Dicle Nehrini içine alan toprakları ile Batman, doğayı ve kültürel gezileri sevenler için eşsiz bir atmosfere sahiptir.

Dolu dolu bir tatili deneyimleyebileceğiniz Batman’da Hasankeyf başta olmak üzere, Orta Çağ’dan kalma pek çok izleri; köprüleri, camileri ve mağaraları ziyaret edebileceksiniz. Harika doğası ile beraber bu tarihi güzellikleri aynı alanda barındıran bu şehir hakkında merak ettiğiniz her türlü bilgiyi bu yazıda bulacaksınız.

Batman için biletdukkani.com ile en uygun uçak biletlerini istediğiniz tarihler için ayırtabilirsiniz. En ekonomik maliyetlerde Batman uçak bileti bu site ile rahatlıkla bulunabilmektedir.

###Batman Havalimanı

Batman Havalimanı şehrin merkezine yalnızca 7 km kadar bir uzaklıkla yer alır. Bu havalimanına Türkiye’nin pek çok yerinden direkt olarak veya aktarmalı çeşitli uçuş seferleri yapılmaktadır. Batman’ı ziyaret etmek isteyenler hem kolaylıkla Batman Havalimanı’na gelebilmekte hem de yakın konumu sayesinde buradan şehir merkezine kolaylıkla geçebilmektedir. Havalimanı – Şehir merkezi arası araçla yalnıza 10 dakika sürmektedir. Başlıca; ● Taksi vasıtasıyla, ● Otobüsle, ● Araç kiralamak suretiyle ulaşım olanağı elde edilebilmektedir. Havaş ulaşım yöntemi ise mesafelerin yakın olması sebebiyle Batman’da pek popüleritesi olan bir opsiyon olmamaktadır.

###Taksi

Vasıta tercihini taksiden yana yapmak şehir merkezine yakınlığı açısından son derece hesaplı ve konforlu olmaktadır. Batman havalimanı önünde sürekli olarak taksi bulabilmek mümkündür. Üstelik Batman şehrinin merkezine taksi ile 6-7 dakika gibi çok daha kısa bir sürede erişebilirsiniz. Şehir merkezine ulaşmanızın ardından gitmek istediğiniz rotaya doğru birçok ulaşım aracı ile devam edebilmeniz söz konusudur.

###Havaş

Batman Havalimanı’nda aktif bir Havaş sistemi yer almamaktadır. Şehir merkezine yakınlığı sebebiyle bu hizmete gereksinim duyulmamaktadır. Ancak her zaman için diğer ulaşım kanallarından yararlanabileceğinizden emin olabilirsiniz.

###Otobüs

Havalimanı önünden hareket eden halk otobüsleri, uçakların iniş saatine göre planlanmaktadır. Bu sayede her zaman için otobüs ulaşımı bulabilmeniz söz konusudur. Havalimanından hareket eden bu otobüslerin güzergâh ise sırasıyla; ● Gültepe Kavşağı, ● Diyarbakır Caddesi, ● İlçe Otogarı, ● Belediye olmaktadır.

Bu hat üzerinde hemen her noktada bir otobüs durağı yer almaktadır. Dolayısıyla istediğiniz bir lokasyonda inebilir, gitmek istediğiniz yere rahatlıkla varabilirsiniz. Batman belediye otobüsleri, merkeze varmanız ardından ise oldukça geniş bir hat çeşitliliğinde şehrin dört bir yanına ulaşmaktadır. Batman HAT-1 kodlu belediye otobüsünden HAT-24 belediye otobüsüne kadar sırasıyla otobüs hatları bulunabilmektedir. Kalacağınız yer ile gezeceğiniz yerleri bir harita üzerinde görmeniz ardından bu otobüsler ile seyahatinizi nasıl planlayacağınızı da düşünebilirsiniz.

###Araç Kiralama

Eğer seyahat etmekte olduğunuz şehri en iyi şekilde tanımak isterseniz bir araç kiralamanızda fayda olacaktır. İstediğiniz noktada durmak ve istediğiniz yeri keşfetmek adına arabalar bambaşka bir pratiklik ve lüks sunmaktadır. Batman havalimanı araç kiralama aramalarınız sonucunda direkt olarak kiralama ofisini göreceksinizdir. Batman’da gezmek isteyebileceğiniz son derece önemli lokasyonlar bulunur. Bu lokasyonlarda istediğiniz kadar kalmak ve konakladığınız yere rahatlıkla ulaşmak adına araç kiralama şirketlerinin hizmetlerinden yararlanmanız çok cazip gelecektir.

Batman'da Gezilecek Yerler

Batman’da yer alan ilçeler; ● İl merkezi, ● Sason, ● Gercüş, ● Kozluk, ● Beşiri, ● Hasankeyf olmaktadır.

Batman şehri, Anadolu’nun çok eski bir yerleşim beldesidir. Bütün ilçeleri de tarihi anlamda son derece önemli noktalar olmaktadır. Adeta tarihin tozlu sayfalarında bir yolculuğa çıkacağınız bu şehrin kültürel zenginliği sizleri kendine hayran bırakacaktır. Batman’da tarih ile doğal güzellik adeta iç içe geçmiş bir konumdadır. Birçok değerli turistik noktasının yanı sıra Batman gezilecek yerler listesinde; manastırlar, kiliseler ve mağaralar da yer almakta olup, buralar farklı havaları ile sizleri çok büyüleyecektir. Batman şehrinde gezilecek lokasyonların en başında pek tabii ki Hasankeyf yer alır. Ardından ise Malabadi Köprüsü gelmektedir. Peşi sıra Zeynel Bey Kümbeti ve Memikan Köprüsü de en önemli turistik noktalardan diğerlerini oluşturmaktadır. Özellikle Hasankeyf, hala üzerinde araştırmalar yapılan bir beldedir. Günümüzde hala henüz ne zaman kurulduğu biliniyor değildir. Dolayısıyla bu belde, çok eski bir geçmişe dayanan köklere sahiptir. Hasankeyf kalesi ise M.S. 4. YY.’da Bizans İmparatoru Konstantinos emriyle, bölgeyi koruması adına inşa edilmiştir. 1981 yılından bu yana ise Hasankeyf, bir sit alanı ilan edilmiş olarak varlığını sürdürmektedir.

Hasankeyf mağaraları ise sizlere eşsiz bir atmosfer sunacak, görülmeye değer çok değerli noktalardır. Bu mağaraların 4000’i aşkın oldukları düşünülmektedir. Ayrıca buraların geçmişte Sümerlere, Asurlulara ve Babillilere ev sahipliği yaptığı da bilinmektedir. Bu mağaralarda kullanılan su sistemi ise günümüzde sifonlara benzer bir prensipte olup, fizik kurallarına dahi ilham kaynağı olmuş bir modeldir.

Hasankeyf’te yer alan ve kesinlikle görülmesi gereken bir diğer yer ise Yolgeçen Hanı olmaktadır. Bilindik tabiri ile geleni geçeni belli olmayan yer olarak bilinen bu isim, bu beldeden esinlenilerek oluşturulmuş bir deyim halini almıştır. Yolgeçen Hanı, 1000 kişilik doğal bir mağaradır. Tam olarak Hasankeyf kalesinin altında bulunmaktadır. Bu handa su stoğu oluşturmak için bir mahzen ile kaleye çıkmak için de gizli bir geçit yer almaktadır. Ayrıca, tarihte bu han, Dicle nehrini geçmek isteyenler için bir dinlenme alanı olup, geceyi geçirmek isteyenler için önemli bir konaklama noktası olmuştur.

Bir diğer çok değerli bir yapı ise On Kemerli Köprü olmaktadır. Eski bir tarihi geçmişi olmayan bu yapının inşası 1944 yılında tamamlanmıştır. Ancak görülmeye değer bir güzelliği ve eşsiz bir manzarası vardır. Bu yapı, Batman şehrinin merkezine sadece 7 km kadar bir uzaklıkta olup Batman çayına kurulmuştur. İmal edildiği dönemde Tren ve hayvan geçişinin sağlanması amaçlanmıştır.

Diğer görülmesi gereken yapılar ise aşağıdaki gibi sıralanabilir: ● Hızır Bey Camii, ● Bozikan Kalesi, ● Mor Aho Manastırı, ● İmam Abdullah Zaviyesi, ● İbrahim Bey Camii, ● Mor Kiryakus Manastırı, ● El Rızk Camii, ● Kozluk Kalesi.

Batman şehri tarihi zenginliklerinin çok olması sebebiyle bir günde gezilerek bitirilemez. Dolayısıyla konaklama gereksiniminin kaçınılmaz olduğunu da belirtmek gerekir.

Batman’da çeşitli beldelerde hediyelik alışveriş noktaları da yer alır. Yöreye özgü pek çok değerli eşya bulabileceğinizi bilmeniz gerekir. Batman’da alışveriş konusu açıldığında akla her zaman ilk olarak geleneksel dokumacılık sanatı gelir. Bugünlere kadar maalesef köklü bir şekilde taşınamamış olan bu dokuma türü, günümüzde çok az sayıda esnaf tarafından sürdürülen bir gelenektir.

Seyahatinizin gezi ve konaklama kısımlarının yanı sıra buradan yanınızda götürmek isteyeceğiniz başlıca hatıralar; ● İğne oyası, ● Kazak, ● Dantel, ● Yün çorap, ● Kanaviçe üzerinde nakış, ● İpek kumaşlar olacaktır.

Sevdikleriniz için eşsiz birer hediye konumunda olacak olan bu yöresel ve klasik ürünler, şehrin kokusunu sizlere her zaman duyumsatacaktır. Bunların yanı sıra son zamanlarda Batman’da kilim ve halı dokumacılığı alanı da büyük oranda gelişme göstermiş olup, hediye kapsamında bir alternatif konumuna gelmiştir. Dilerseniz estetik ve otantik yapılardaki bu kilimleri de hediye paketleri yaptırabilirsiniz.

Batman Konaklama

Batman’da şehirde konaklamak için pek çok seçenek bulunmaktadır. 5 yıldızlı otellerde konaklayabileceğiniz gibi bölgenin tarihi dokusuna uygun butik otellerde de konaklayabilirsiniz. Batman konaklama seçeneklerinden diğer alternatiflere kıyasla daha hesaplı olan konaklama seçenekleri ise günlük kiralık evler ve pansiyonlardır. Kalacağınız tarihe ve bölgeye göre tercih yapabilir, bölgeye gelmeden önce rezervasyonunuzu yaptırarak olası problemlerin önüne geçebilirsiniz.

###Batman Yeme-İçme

Bu şehrin mutfağında yer alan en önemli yemeklerin başında Bumbar (Mumbar) dolması yer alır. Bu dolma çeşidi; bağırsağın temizlenmesi ile içerisine soğan ve bulgur koyulması suretiyle hazırlanan leziz bir üründür. Batman yemekleri arasında çok popüler olan Bumbar dolması, öğünlerinizde ana yemek konumunda sofranızda yer alacaktır. Batman’ın en meşhur yemeklerinden biri ise Perde pilavıdır. Perde pilavı; et, tavuk, hamur ve çiğ köftenin bir araya geldiği enfes bir yemektir. Bunun yanı sıra deri bir kuyuda hazırlanan tandır ekmeği ve Şam böreği de mutlaka tatmanız gereken diğer lezzetlerdir. Zengin doğası, kültürü ve lezzetleri ile Batman, hemen her şehirden kalkan uçakların iniş yaptığı aktif havalimanı ile her zaman hizmetinizdedir. Biletdukkani.com adresi üzerinden her zaman için bir bilet bulabilir, yılın istediğiniz zamanına bir Batman tatili planlayabilirsiniz.