BiletDükkanı

İstanbul Diyarbakır Uçak Bileti

İstanbul Diyarbakır Uçuş Bilgileri

Ucuz Uçak Bileti Tahmini Fiyatı 305
Mesafe 1200 KM
Popüler havayolu THY
Uçuş süresi 1 Saat 45 Dakika
Diyarbakır Ortalama Sıcaklık
DİYARBAKIR UÇAK BİLETİ
Diyarbakır Havalimanından Diyarbakır Şehir Merkezine Ulaşım
Diyarbakır Seyahat Rehberi
Diyarbakır Haritasını İnceleyin

Tarihi ve doğal güzellikleriyle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en gözde şehirlerinden biri olan Diyarbakır’a ulaşım kara ve hava yolundan birçok araç ile sağlanabilmektedir. Turistik gezileriniz, iş seyahatleriniz, aile ziyaretleriniz gibi önemli anlarınız için Diyarbakır uçak bileti alarak hızlı ve kolay bir ulaşımı tercih edebilirsiniz. Havalimanının şehre 6 km uzaklıkta bulunması ise sizin için bir avantaj sağlayacak ve gitmek istediğiniz konuma hızlı bir şekilde varabileceksiniz. Biletdukkani.com adresinden kolay bir şekilde alabileceğiniz uçak biletleri ile siz de Diyarbakır seyahatlerinizi planlamaya başlayabilirsiniz.

Diyarbakır Havalimanı

Şehre 6 kilometre uzaklıkta bulunan Diyarbakır Havalimanı, konumu açısından hızlı ve kolay bir ulaşım sağlamaktadır. 1952 yılından beri hizmet veren havalimanı modern teknolojilerin kullanıldığı bir hizmet alanı olmuştur. Havalimanında bulunan otopark, kafe ve alışveriş dükkanları sayesinde uçağınızın saatini beklerken vakit geçirebileceğiniz alanlar bulunmaktadır. Öte yandan havalimanının birçok kişi tarafından kullanılması uçak seferlerinin de artmasını sağlamıştır. Yolcuların istenilen saatlerde uçak bulabilmeleri mümkün hale gelmiştir.

Taksi

Havalimanından şehir merkezine ya da gitmek istediğiniz konuma hızlı bir şekilde ulaşmak isterseniz tercih edebileceğiniz en güvenilir araçlardan biri taksilerdir. Havalimanı dışında sizi bekleyen taksiler aracığıyla kolay bir şekilde ulaşım hizmeti alabilirsiniz. Ayrıca bazı taksilerde kredi kartı hizmeti bulunması da yolcular için avantaj sağlayan seçenekler arasında yer almaktadır.

Otobüs

Diyarbakır Havalimanı hizmetleri arasında bulabileceğiniz bir diğer ulaşım imkânı ise Havaalanı otobüsleridir. Neredeyse her havalimanında bulabileceğiniz bu otobüsler sayesinde istediğiniz konuma en yakın durakta inerek hızlı bir transfer süreci yaşayabilirsiniz. Diyarbakır’da şehir merkezinden düzenli olarak otobüs seferleri Z2 ve Z3 Havaalanı otobüsleri ile yapılmaktadır.

Araç Kiralama

Diyarbakır’a kendi aracınız ile gelme imkânınız yoksa havalimanında teslim alacağınız Diyarbakır havalimanı araç kiralama hizmetleri sayesinde kolay bir ulaşım yolu elde edebilirsiniz. İnternetten ya da havalimanında bulunan araç kiralama ofislerinden kiralayabileceğiniz araçlar ile dilediğiniz model araca istediğiniz kadar gün sahip olabilirsiniz.

Diyarbakır'da Gezilecek Yerler

Diyarbakır tarihin ve doğanın muhteşem uyumunu hissedebileceğiniz bir şehir. Bu şehre bilet alıp geldiyseniz mutlaka tarihin içerisinde gezdiğinizi hissedeceksiniz. Birbirinden güzel hanlar, kaleler, köprüler sayesinde tarihi bir şehir olma özelliği taşıyan Diyarbakır; Cahit Sıtkı, Ziya Gökalp ve Ahmed Arif gibi isimlerle de edebiyat ve sanat şehrine dönüşmüş. Siz de Diyarbakır gezilecek yerler nereler diye merak ediyorsanız bunları sizin için bir araya getirdik

1- Sülüklü Han Hanilioğlu Mahmut Çelebi ve kız kardeşinin isteğiyle 1683 yılında inşa edilen Sülüklü Han, hala hizmete devam eden Diyarbakır'ın simgesel mekanlarından biri. Kurtuluş Savaşı'na hizmet eden bu tarihi mekânın yalnızca bir katı günümüze kadar gelebilmiştir.

2- Hasan Paşa Hanı 1573 yılından günümüze uzanan tarihi ile Diyarbakırlılar için önemli bir yere sahip olan Hasan Paşa Hanı, şehre gelen turistlerin de yerli halkında sık sık ziyaret ettiği otantik bir mekân.

3- Deliller Hanı Otel olarak da kullanılan bu han Diyarbakır Valisi Hüsrev Paşa tarafından yaptırılmıştır. Hacı adaylarına rehberlik eden delilerin burada konaklaması hanın adının Deliller Hanı olarak anılmasına neden olmuştur.

4- Kervansaray Günümüzde bir otelin işletmesinde bulunan 72 odalı bu tarihi yapının inşası 1527 yılında tamamlanmıştır. İnşası tamamlandıktan sonra kervanlarıyla gelenlerin rahat bir şekilde konaklaması için 800 deve için ahır ve alışveriş yapılabilmesi için 17 dükkân da hizmete açılmıştır. Günümüzde de bu yapıların neredeyse tamamını görebilmek mümkün.

5- Diyarbakır Kalesi Diyarbakır’a adım atar atmaz uğramanız gereken mekanların başında gelen Diyarbakır Kalesi UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Şehrin simgesi haline gelen kale 9 bin yıllık tarihi gözler önüne seriyor. İç kale ve dış kale, şehir burçları olarak adlandıran bölümlere de sahip olan bu heybetli yapı yapılan restorasyonlar ile turistlerin ve Diyarbakır halkının hizmetine sunulmuş. Diyarbakır ziyaretiniz sırasında siz de Diyarbakır kalesi ve çevresinde bulunan Şehir Burçları ve İç ve Dış kaleyi ziyaret edebilirsiniz.

6- Diyarbakır Surları ve Suriçi 19. yüzyıla kadar surların içerisinde yaşayan Diyarbakır halkı şehrin bu otantik hayatını o zamana kadar sürdürmüş. Diyarbakır geziniz boyunca hissedebileceğiniz çok kültürlü toplum yapısı ve muhteşem mimari eserlerin tümüne burada rastlamanız mümkün. Diyarbakır Surları yaklaşık 10-12 metre boyutundaki muhteşem görüntüsüyle adeta tarihin tozlu sayfalarında gezermiş gibi bir hisse kapılmanızı sağlıyor.

Mardin Kapı, Urfa Kapı, Harput Kapı, Su Kapı adlı dört ana kapısı da günümüze kadar ulaşan sur kalıntıları arasında yer alıyor. Suriçi ise şehrin otantik yapısının korunduğu hanların, hamamların, cami ve kiliselerin, müze ve kafelerin bulunduğu bir mekân.

7- Diyarbakır Arkeoloji Müzesi Diyarbakır’ın tarihi geçmişini en iyi müzelerden öğrenirim diyenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken Diyarbakır Arkeoloji Müzesi Paleolitik Dönemi’nden Osmanlı Dönemi’ne kadar olan eserleri sunuyor.

8- Gazi Köşkü Mustafa Kemal Atatürk 1916 yılında Kolordu Karargâhı için Diyarbakır’a gelmiştir. Bir yıl süreyle ona tesis edilen Gazi Köşkü, 1926 yılında Diyarbakır Belediyesi’nin Atatürk’ü “fahri hemşeri” olarak kabul edilmesinin ardından halk arasında toplanan parayla satın alınarak, Atatürk’e takdim edilmiştir.

9- Cahit Sıtkı Tarancı Evi Şehrin edebi yönünü hissedeceğiniz Cahit Sıtkı Tarancı evi, şairin doğduğu evin müzeye dönüştürülmesiyle oluşmuştur.

10- Ziya Gökalp Müzesi Ziya Gökalp’in doğup büyüdüğü evin müzeye dönüştürülmesiyle oluşturulan Ziya Gökalp Müzesi, şairin hayatına dair izleri bulabileceğiniz bir mekân.

11- Ahmed Arif Edebiyat Müzesi Şair Ahmed Arif’e ait el yazmaları ve eşyaların bulunduğu harika müze Diyarbakır’a yolu düşen herkesin uğraması gereken baştan aşağı edebiyat ve tarihi hissedebileceğiniz bir mekândır.

12- Diyarbakır Ulu Cami Anadolu'nun ilk camisi olan Ulu Camii farklı mezheplerden kişilerin kullanması için farklı alanlara ayrılmıştır. Paganizm döneminden bu yana farklı dinlerin ibadet merkezi olan Ulu Camii, Anadolu'nun ilk camisi olmadan önce Saint- Thoma Kilisesi'nden dönüştürülmüştür.

13- Şeyh Mutahhar Cami ve Dört Ayaklı Minare 1500 yılında Akkoyunlu Kasım Bey tarafından yapılan bu caminin en önemli özelliği dört sütun üzerine inşa edilmiş bir minarenin olması. Efsaneye göre minarenin ayaklarının altından 7 defa geçenlerin dileği kabul oluyor.

14- Surp Giragos Ermeni Ortodoks Kilisesi

1518 yılında yapımı tamamlanan bu kilise Ortadoğu’daki en büyük Ermeni kilisesi olma özelliği taşıyor.

Diyarbakır Konaklama

Biletdukkani.com aracılığıyla alabileceğiniz Diyarbakır uçak biletlerinizin ardından Diyarbakır konaklama hizmeti konusunda kafa karışıklığı yaşayabilirsiniz. Fakat Diyarbakır’da her bütçeye göre otel, pansiyon, Diyarbakır günlük kiralık ev hizmeti bulabilirsiniz. Otel konaklamalarında bulabileceğiniz lüks hizmetin yanı sıra tarihi hanların konaklamaya elverişli alanlara dönüştürülmesiyle oluşan otelleri de tercih ederek Diyarbakır’ın tarihi güzelliği arasında kalabilirsiniz.

Farklı bütçelere uygun olarak bulabileceğiniz çeşitli oteller Diyarbakır şehir merkezi ve çevrelerinde yer almaktadır. Siz de Diyarbakır ziyaretinizde bu mekanlarda konaklayabilir seyahatinizin tadını çıkartabilirsiniz.

Diyarbakır Yeme-İçme

Birbirinden lezzetli tatları ve harika sunumlarıyla Diyarbakır yemekleri Türkiye’nin tadılması gereken lezzetleri arasında yer almaktadır. Bir gastronomi kendi olan Diyarbakır’da her damak tadına uygun lezzet bulabilirsiniz. Genellikle et ağırlıklı olan Diyarbakır mutfağı dokuz bin yıllık tarihin izlerini barındıran yemekleri sunuyor. Arap, Ermeni, Kürt, Zaza, Yahudi, Süryani ve Türk halkına ev sahipliği yapan bu şehir farklı milletlerin yemek kültürlerini de bir araya getiriyor. Siz de Diyarbakır’a geldiğinizde yemeniz gerekenleri merak ediyorsanız aşağıdaki listeye bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

1- Lahmacun Türk mutfağı denildiği zaman akla ilk gelen lezzetlerden olan lahmacunun Diyarbakır versiyonunda soğan ve kuyruk yağı ön plana çıkıyor. Burada yapılan lahmacunların servisi ise başka şehirlerden farklı olarak tabak boyutunda olmaktadır.

2- İçli Köfte İçli Köfte denildiğinde farklı şehirler akla gelse de Diyarbakır içli köftesi diğerlerinden tamamen farklı. Önce haşlanarak yapılan içli köfte yumurtaya batırıldıktan sonra tekrar pişirilmektedir.

3- Saç Tava En kaliteli sebze ve etlerden yapılan saç tava Diyarbakır mutfağında önemli bir rol oynuyor. Taze sebze ve etin bir araya gelerek saç üzerinde pişirilmesi tadı damakta bırakan bir lezzet yaratıyor.

4- Burma Kadayıf Diyarbakır’ın meşhur tatlısı burma kadayıf şerbetli bir tatlı olmasına rağmen oldukça hafiftir. Bu nedenle sık tercih edilir ve tüketilir. Kadayıfın içine sarılan ceviz ve üzerine serpilen fıstık onu şehrin yıldızı konumuna getirmiştir. Diyarbakır’a geldiğinizde yemeden gitmemeniz gereken lezzetler arasında yer almaktadır.

5- Meftune Mevsime göre farklı hazırlama teknikleri olan meftune kışın bal kabağı ve et yazın ise patlıcan ve et ile hazırlanmaktadır. Diyarbakır evlerinde neredeyse her mutfakta olan bu lezzeti esnaf lokantalarında ve yöresel lezzetler sunan restoranlarda bulabilirsiniz.

6- Tırşik Adı size ne kadar yabancı gelse de Diyarbakır halkının sıkça kullandığı kelimeler arasındadır. Tırşik yemeği ise neredeyse her mutfakta pişer. Sebze ve nohutun bir araya gelmesiyle oluşan Tırşik yemeğini yemeden şehirden ayrılırsanız çok üzülürsünüz…

7- Kibe Mumbar Diyarbakır’a gelen turistlerin oldukça sık tercih ettiği Kibe Mumbar sadece bağırsağın değil işkembenin de doldurulmasıyla yapılır. Et, pirinç, bulgur, bahar ve soğanın bir araya gelmesiyle oluşan iç pilav ise lezzete lezzet katan bir detaydır.

8- Ciğer Güneydoğu'ya özgü bu eşsiz lezzet Diyarbakır'da akşam yemekten kahvaltıya neredeyse her öğünde tüketilen bir yemektir. Ciğerin lezzeti kuzu böbreği, dalağı ve gömlek yağı ile pişirilmesinden gelmektedir. Diyarbakır'a yolu düşen herkesin tatması gereken lezzetler arasında yer almaktadır.

9- Ayvalı Kavurma Osmanlı’ya ait bir lezzet olan Ayvalı Kavurma, kuzu eti ve ayvanın bir araya gelmesiyle yapılır. Saray lezzetleri arasında yer alan bu yemek, yiyenlerin bir daha yemek isteyeceği bir yemektir.

10- Elma Düzmesi Osmanlı’nın bir diğer lezzetleri arasında yer alan elma düzmesi elmaların içine dolma harcı koyulmasıyla yapılır.

11- Hıllorik Aşı Bulgur, kıyma, maydanoz, soğan ve yumurtanın minik köfteler haline getirilmesiyle oluşan bu yemek sulu ve az salçalı şekilde servis edilir. Diyarbakır mutfağında en çok tüketilen yemekler arasında yer almaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular