BiletDükkanı

İstanbul Elazığ Uçak Bileti

İstanbul Elazığ Uçuş Bilgileri

Ucuz Uçak Bileti Tahmini Fiyatı 248
Mesafe 1100 KM
Popüler havayolu THY
Uçuş süresi 1 Saat 45 Dakika
Elazığ Ortalama Sıcaklık
Elazığ Uçak Bileti
Elazığ Havalimanından Elazığ Şehir Merkezine Ulaşım
Elazığ Seyahat Rehberi
Elazığ Haritasını İnceleyin

Doğu Anadolu’nun Yukarı Fırat Bölgesinde yer alan Elâzığ, tarihi ve eşsiz doğal güzellikleri ile öne çıkar. Elazığ, bölgenin en gelişmiş kentlerindendir. Tarihinde birçok medeniyete ev sahipliği yapan Elâzığ, kervan yollarının da geçiş yolu üzerinde olduğundan çeşitli kültürleri bünyesinde barındırır. Karakoçan, Palu, Keban, Kovancılar, Maden, Alacakaya gibi 11 ilçesi bulunur. Sultan Abdülaziz döneminde şehrin ismi "El-Aziz" iken, Atatürk; 1937 yılında şehri ziyaret ettiğinde “El-Azık” ismini vermiştir. Bolluk bereket anlamına gelen bu isim, zamanla değişerek “Elâzığ” halini almıştır.

Doğu Anadolu Bölgesi’nin kışları en yumuşak geçen şehri Elazığ’dır. Fırat Üniversitesi’nin Elazığ merkezde bulunmasıyla öğrenci ve ailelerinin geliş gidişleri, muhteşem kaplıcaları, tarih ve lezzet keşifçilerinin uğrak noktası olması ve iş seyahati için tercih edilmesiyle Elazığ, Doğu Anadolu Bölgesi’nin gözde şehirlerindendir. Çayda çıra oyunu, öküzgözü üzümü, Harput Kalesi, cevizli sucuğu gibi sayısız güzellikleri barındıran bu nadide şehre gelmek isterseniz; biletdukkani.com'dan Elazığ uçak bileti alabilir, tatilin tadına varabilirsiniz.

Elazığ HAVALİMANI

Büyük şehirlerin kalabalık ortamından biraz uzaklaşıp doğa ile iç içe tatil yapmak için Elazığ’a gelebilirsiniz. Kültür turizmi, eğitim seyahati, gurme keşfi, tarih gezisi gibi sebeplerin yanında ayrıca kaplıcalarından şifa bulmak için de Elazığ’ı ziyaret edebilirsiniz. Elazığ Havalimanı, 1960 yılında sivil havacılığa hizmet etmeye başlamış, Türkiye’nin ilk sivil havaalanlarındandır. Elazığ Havalimanı, Elazığ – Diyarbakır kara yolu üzerinde bulunur ve şehir merkezine uzaklığı 12 kilometredir. İç hatlar ve dış hatlar aynı terminal üzerinden hizmet vermektedir. Havaalanında bulabileceğiniz başlıca hizmetler ise; kafeteryalar, büfe, otopark, mescit, engelli asansörü, bebek bakım odası, sağlık birimi, hediyelik eşya dükkanları ve VIP hizmetleridir.

Taksi

Elazığ Havalimanı varış noktasında, gideceğiniz yere en pratik şekilde hiç kuşkusuz taksilerle ulaşabilirsiniz. Elazığ havalanın yolcu çıkış kapısında haftanın her günü 24 saat taksi bulabilirsiniz. Bu taksilerde ayrıca gece saati uygulaması yoktur. Gideceğiniz noktayı belirttiğinizde ortalama ulaşım ücretini öğrenebilirsiniz. Taksi durak ücretleri, terminal çıkışında ilan panosunda yazabilir. Havaalanı ile otogar arasında fazla bir mesafe bulunmadığı için taksi hizmetinden faydalanabilirsiniz. Ayrıca kalacağınız oteli söyleyerek konforlu ve hızlı bir şekilde yolculuk sağlayabilirsiniz. Havalimanı ve Elazığ şehir merkezi taksilerle ortalama olarak 15 dakika sürmektedir.

Havaş

Elazığ Havalimanı seyahatiniz sona erdiğinde Havaş servislerini kullanarak şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Havalimanına inen tüm uçak seferleri göz önünde bulundurularak servis saatleri düzenlenir. Havaalanından ayrılırken iç hatlar yolcu terminali çıkışından Havaş otobüslerine ulaşabilir ve pratik bir şekilde şehir merkezi, otogar, orduevi veya öğretmenevine ulaşabilirsiniz. Havaş servis otobüslerinin şehir merkezine giderken izlediği güzergâh şu şekildedir: • Elazığ Havalimanı, • Keklik Tepe Kavşağı • Otogar • Doğu Garajı • Zaimoğlu Petrol Kavşağı • Orduevi • Beyaz Çeşme • Hozat Garajı • Öğretmenevi şeklindedir. Havaş servis otobüslerinin havaalanından şehir merkezine giderken yolcu indirme durakları ise; • Elazığ Havalimanı • Keklik Tepe Kavşağı • Otogar • Doğu Garajı • Zaimoğlu Petrol Kavşağı • Orduevi • Beyaz Çeşme • Hozat Garajı • Öğretmenevi noktalarıdır. Seyahatinizi planlarken havaalanından Havaş servisleri ile ayılmak için yukarıdaki durakları göz önünde bulundurabilirsiniz. Seyahatiniz sona erdiğinde dilerseniz Havaş servisleriyle havalimanına ulaşım sağlayabilirsiniz. Havaalanına gelmek için yolcu durakları ise: • Hozat Garajı • Öğretmenevi • Vali Fahri Bey Otobüs Durağı • İstasyon Caddesi Üst Geçit Durağı • Aytaçlar Petrol Önü • Doğu Garajı • Otogar • Keklik Tepe Kavşağı • Elazığ Havalimanı noktalardır.

Havaş servis otobüsleri, haftanın 7 günü hizmet veriyor ve havaalanından ortalama 30 dakikada Elazığ'a ulaşıyor. Kesin kalkış saatlerini öğrenmek için Havaş’ın sitesinden bilgi alabilirsiniz.

Otobüs

Elazığ Havalimanı ve Elazığ otogarı arası 8 kilometre olduğundan toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. Uçak seyahatiniz sonrasında, varmak istediğiniz noktaya otobüs ile gitmek isterseniz, Elazığ Otogarında hizmet veren otobüs şirketlerini araştırmalısınız. Elazığ Havaalanından şehrin birçok noktasına zorlanmadan varabilirsiniz. Havalimanına gitmek için belediyeye ait otobüsleri de tercih edebilirsiniz. Elazığ, ziyaretinizde şehirdeki toplu taşıma araçlarından faydalanmak için El-Kart satın alabilirsiniz. Belediye otobüsleri ile şehrin birçok noktasına ulaşabilirsiniz. Ayrıca, özel halk otobüsleri, minibüs ve taksilerle şehir içinde seyahat edebilirsiniz.

Araç Kiralama

Elazığ havalimanı yolculuğunuz sonrasında tatil rotanızı konforlu bir şekilde sürdürmek adına araç kiralayabilirsiniz. Elazığ havalimanı araç kiralama ile Elazığ’da gezilmesi tavsiye edilen ve mutlaka tatmanız gereken lezzet noktalarına rahatça ulaşabilirsiniz. Elazığ’ı hak ettiği gibi gezebilmek için kısıtlı süreniz varsa araç kiralamanızı öneririz. Şayet vakit yetersizliği yüzünden gezemediğiniz yerler ve tadamadığınız yemekler için pişmanlık duyabilirsiniz. Aracınızı kiraladıktan sonra şehrin tarihi güzelliklerini daha hızlı ve bağımsız şekilde keşfedebilir, kaplıcaları ziyaret edebilirsiniz. Özellikle şehirde biraz vakit geçirmek ve çevre illeri ziyaret etmek istiyorsanız araç kiralamak daha hesaplı olabilir. Araç kiralama hizmeti veren firmalar arasında bütçenize uygun olanı tercih edebilir, rezervasyon yaptırarak vakit kaybetmeden aracınızı Elazığ Havalimanı’ndan teslim alabilirsiniz.

Elazığ'da Gezilecek Yerler

Elazığ gezilecek yerler arasında Harput en başta gelen merkezdir. Şehir merkezine 5 kilometre uzaklıkta bulunan Harput, kentin ilk yerleşim merkezidir. Harput, 4000 yıllık kadim bir tarihe sahiptir. Hititler, Asurlular, Urartular, Pers, Roma, Bizans, Sasani; bölgeye hakim olmuş eski medeniyetlerdir. Harput Kalesi, milattan önce sekizinci yüzyılda Urartular tarafından inşa edilmiştir. Kalenin bir diğer adı Süt Kalesidir. Bir rivayete göre; eski dönemde su kıtlığı yaşanmış. Kalenin inşaatında kullanılan harç için süt kullanılmış. Bu nedenle halk arasında Süt Kalesi olarak anılmış. Bu göz alıcı tarihe tanıklık etmek için Harput Kalesini ziyaret etmeden Elâzığ’dan ayrılmayınız.

Harput’ta bulunan Elazığ Arkeoloji ve Etnografa müzesini gezi rotanıza mutlaka eklemelisiniz. Yapımı 1965 yılına dayanan müzede Karakaya ve Keban barajlarının inşaatı sırasında ortaya çıkan tarihi kalıntılar sergilenir. Müze şehir merkezine 10 kilometre uzaklıkta yer alır.

Elazığ gezilecek yerler araştırmasında Keban Gölü Barajı da atlanılmaması gereken yerler arasındadır. Gölün eşsiz manzarasının tadını çıkarmak, harika fotoğraflar çekmek için seyir terasına çıkabilirsiniz. Göl kenarında bulunan olimpik yüzme havuzunda yüzebilirsiniz. Baraj gölü oluşurken ortaya çıkan Çırçır Şelalesi ise dünyanın en genç şelaleleri arasındadır. Şelalenin soğuk suyundan içebilir, sıcak günlerde serinleyebilirsiniz. Ayrıca bölgede bulunan restoranlarda alabalık yiyebilirsiniz.

Saklı Kapı Kanyonu; Bir kolu Fırat nehrine açılır ve 4 kilometre uzunluğundadır. 20 ile 200 metre aralığında değişen yüksekliği, karstik oluşumları ve florasıyla doğa tutkunlarının ilgisini çekmektedir.

Anadolu’nun eşsiz güzelliklerini bulabileceğiz Elazığ’da gezilecek diğer yerler: • Kömürhan Köprüsü, • Süryani Kadim Meryem Ana Ortodoks Kilisesi, • Ulu Camii, • Hazar Gölü ve Plajı, • Hazarbaba Kayak Merkezi, • Buzluk Mağarası • Kapalı Çarşı olarak sıralanabilir.

Elazığ Konaklama

Doğu Anadolu’nun memur ve öğrenci şehri Elazığ’da pek çok konaklama seçeneği bulunur. Ziyaret amacınıza göre konaklamak istediğiniz tesis türüne karar verebilirsiniz. Elazığ konaklama tesisleri, genellikle şehir merkezinde yer alır. Kışın kayak sporu yapmak isteyenler merkez ve çevre ilçelerde yer alan otellerden rezervasyon yaptırabilirler.

Elazığ’a iş amaçlı gelmeyi düşünüyorsanız, şehir merkezinde yer alan konferans salonu bulunan otelleri tercih edebilirsiniz. Eğer doğa tatili yapmak istiyorsanız Hazar Gölü etrafındaki otel seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Otel fiyatları sunmuş oldukları hizmet çeşitliliğine, konumuna ve sezonuna göre değişiklik gösterebilir. Çeşitli hastalıkların tedavisi için de termal oteller ve kaplıcalar rağbet görür. Golan Kaplıcaları birçok ziyaretçi tarafından şifa bulmak ve gevşemek için tercih edilir. Elazığ konaklama seçenekleri arasında kaplıca otellerini araştırabilir, bütçenize ve tatil rotanıza en uygun tesisi seçebilirsiniz. Kaplıca otellerinde hamam, sauna, termal havuz, masaj gibi rahatlamanızı sağlayacak hizmetler verilir. Otel tercihi yaparken, restoran, oda servisi, havalimanı ulaşım hizmeti ve araç kiralama gibi hizmetleri sorgulayabilirsiniz.

Elazığ Yeme-İçme

Türkiye’de lezzet çeşitliliği bakımından en zengin mutfaklarından birisi de hiç şüphesiz Elazığ’dır. Elazığ yemekleri, 154 çeşit yemek, tatlı ve içecek türlerinden oluşan bir lezzet cümbüşüdür. Gurme lezzetleri tatmak isteyenler için Elazığ yemekleri, gerçek bir hazinedir. Geleneksel Elazığ mutfağında geçmişi Oğuzlara kadar dayanan kara kavurma, tutmaç, anamaşı gibi lezzetler yüzyıllardır değişmeyen yemekler arasındadır. Bölgede yetişen ürün türlerine göre yapılan yemeklerin çoğu sadece Elazığ’a özgüdür. Kuşluk ve yatsılık gibi özel öğünleri vardır. Elazığ’dan ayrılmadan önce şiddetle tatmanızı istediğimiz lezzetler: • Harput Çorbası; ayran aşı olarak da bilinen soğuk yenen çorbadır. • Lobik Çorbası; börülce, buğday, kuru fasulye, nohut gibi pek çok kuru baklagilden yapılan salçalı, baharatlı ve besleyici bir çorbadır. • Harput Köftesi; kentin simgesi haline gelmiş bu yemek, bol salçalı ve reyhanlı olarak diğer köfte yemeklerinden ayrılıyor. • İçli Köfte; Elazığ’a özgü sunumu ve lezzeti ile mutlaka tatmanız gereken lezzetlerdendir. • Küncülü Köfte; diğer adı susam köftesi olan bu yemek, ince bulgur kıyma ve farklı malzemelerin susama batırılıp kızartılmasıyla pişirilir. Elazığ’a geldiğinizde mutlaka tatmalısınız. • Gömbe; ceviz veya kıyma ile yapılan hamurlu ana yemek çeşididir. • Sırın; kıvrılarak kesilip kurutulan yufkaların tepsiye dizilerek, yoğurt ve farklı harçlarla ıslatılmasıyla elde edilen şahane bir lezzettir. • Patile; incecik açılan kat kat yufkalardan peynirli veya kıymalı olarak hazırlanan yarımay biçimindeki börek türüdür. • Kibe Dolması; diğer adıyla işkembe çorbası, işkembe severlerin tatması gereken lezzetler arasında bulunuyor. • Balakgazi Böreği; görüntüsüyle gözlere, lezzetiyle damaklara bayram yaşatan bu börek, içi kıyma ve kaşar peynirli, dışı ise çıtır çıtır galeta unlu olarak hazırlanıyor. • İşkene (İşgene); kavurma, tandır ekmeği soğan ve yağ ile pişirilen sulu ve doyurucu bir yemektir. • Bastık; cevizli sucuğun pestil halidir. • Ağın Leblebisi; sonbaharda yapılan ve kışın satışta olan leblebi türüdür. • Orcik (Cevizli Sucuk); pekmez ve cevizin harika kombinasyonu olan bu lezzeti, sevdiklerinize ikram olarak da alıp götürebilirsiniz. • Dolanger (Burma Tatlısı); İçi leziz mi leziz, dışı çıtır mı çıtır bu tatlıyı yemeden Elazığ’dan ayrılmamalısınız. O kadar seviliyor ki, pek çok ziyaretçi bu tatlıdan alıp sevdiklerine götürüyor. • Harput Çedene Kahvesi; Elazığ ziyaretinizde kahve molası verdiğinizde mutlaka Çedeneyi denemelisiniz. Sevdiklerinize paket paket alıp hediye edebilirsiniz. Çedene meyvesi ağaçtan toplandıktan sonra kurutuluyor; isterseniz çerez, isterseniz de öğütülüp kahve olarak tüketiliyor.

Elazığ’a gelerek eşsiz tarihi mekanları gezebilir, damaklara şenlik yöresel lezzetleri tadabilir, kaplıcalarda şifa bulup yenilenebilirsiniz. Buradan ayrılırken sevdiklerinize de götürebileceğiniz birçok hatıra eşya ve tatlılar atabilirsiniz. Yaz aylarında göl kenarındaki tesislerde serinleyebilir, kış aylarında ise kayak yapabilirsiniz. Tüm eşsiz güzellikleri bir arada yaşayabilmek için Elazığ uçak bileti araştırmanızı biletdukkani.com'dan yapabilirsiniz. Kredi kartına taksit imkanı ile bütçenizi yormadan sevdiklerinizle birlikte rahatça seyahat edebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular