BiletDükkanı

İstanbul İzmir Uçak Bileti

İstanbul İzmir Uçuş Bilgileri

Ucuz Uçak Bileti Tahmini Fiyatı 205
Mesafe 450
Popüler havayolu THY
Uçuş süresi 1 Saat
İzmir Ortalama Sıcaklık
İzmir hakkında
İzmir Seyahatinde Bilinmesi Gerekenler
İzmir Adnan Menderes Havalimanı Hakkında
Şehir merkezine nasıl gidilir?
İzmir içi ve İzmir dışı tüm ulaşım güzargahları
İzmir içi ve İzmir dışı tüm ulaşım güzargahları
İzmir'de Gezilecek Yerler
İzmir Haritasını İnceleyin

İzmir uçak bileti aldıktan sonra yapmanız gereken tüm detayları sizler için hazırladık. Bu yazımızda oluşturduğumuz kapsamlı İzmir seyahat rehberi ile birlikte merak ettiğiniz tüm sorulara yanıt bulmuş olacaksınız.

İzmir, Türkiye'nin Ege Bölgesi'nde bulunan; tatil bölgeleriyle, kentsel alanlarıyla, öğrenci yoğunluğuyla bilinen 81 ilden bir tanesidir. İzmir'e uçuş planınız varsa mutlaka bilmeniz gereken ve gittiğinizde ihtiyacınız olan tüm detayları tek bir arada topladık. İzmir 4.3 milyonluk nüfusuyla, Türkiye'nin yirmi üçüncü büyük şehridir.

1987 yılında açılan İzmir Adnan Menderes Havalimanı, adını Başbakan Adnan Menderes'ten almıştır. Yurtiçi ve yurtiçi uçuşlarında da önemli bir hacmi olan İzmir Adnan Menderes Havalimanı, yıllık yolcu kapasitesini 45 milyona çıkararak bu alanda farklı ülke ve şehirlere ulaşmanız için . İzmir'e havayolu ile gitmek istediğinizde, Adnan Menderes Havalimanı'nın şehir merkezine uzaklığının 18 km olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Bu sebeple İzmir şehir merkezine ulaşım için planlamalarınızı yaparken buna dikkat etmenizde fayda var.

İzmir şehir merkezine gitmek için pek çok alternatifiniz var. Hafif raylı sistem, HAVAŞ ve 7/24 çalışan halk otobüsleri olmak üzere bu üç seçenekle seyahatlerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Son yıllarda Doğu Anadolu Bölgesi’nin turizmdeki en gözde şehirlerinden biri olan Van’da, konaklama imkanları da her geçen gün genişliyor. Artan turistik ilgi ve talebe uygun olarak pek çok farklı seçenek bulabilirsiniz. Kent merkezindeki oteller şehri keşfetmek isteyenlerin en çok tercih ettiği seçenek. Şehir merkezinde beş yıldızlı otellerden apart otellere kadar her bütçe ve zevke uygun otel bulabilirsiniz. Merkezdeki otellere alternatif olarak ise Van Gölü kıyısında da konaklayabileceğiniz oteller mevcut.

İzmir şehir merkezine raylı sistemlerle ortalama 25 dakikada ulaşabilirsiniz. 00:04-23:40 saatleri arasında hizmet veren İZBAN, günlük ortalama 90 sefer düzenlemektedir. HAVAŞ seferleri ise; URLAÇEŞME-ALAÇATI, ALSANCAK-KARŞIYAKA-MAVİŞEHİR, AYDIN, KUŞADASI ve MANİSA'ya seferler düzenlemektedir. İzmir'e yaptığınız yolculuklarda şehir içi ulaşım için düzenlenen diğer tüm seferler şöyledir:

200 numaralı hat güzergâhı; Mavişehir semti, havalimanı 202 numaralı hat güzergâhı; Alsancak semti Cumhuriyet Meydanı, havalimanı 204 numaralı hat güzergâhı; İzotaş (Bornova - metro - otogar) havalimanı ESHOT otobüslerinin yanı sıra HAVAŞ otobüs işletmeleri de Mavişehir - Havalimanı ve Cumhuriyet Meydanı - Havalimanı güzergâhlarında hizmet vermektedir.

24 saat çalışan otobüs hatları sayesinde, İzmirlilere gece yarısından sonra da toplu taşıma araçları ile ulaşım olanağı sağlanıyor. Detaylı bilgi için: www.eshot.gov.tr

İzmir yüzyıllar boyunca medeniyetlerin, krallıkların, imparatorlukların merkezi konumda olmuştur. İzmir, konumu itibari ile Ege kıyılarının en uç noktasında yer alıyor. Bu nedenle deniz taşımacılığı ve lojistik anlamında Türkiye'nin önemli bir bölgesidir. Bu konumu itibari ile geçmişten günümüze sahip olduğu tarihi dokusuyla ulaşmış, antik kentlerini korumuş bir şehir olarak karşımıza çıkmaktadır.

Tarihi Kemeraltı Çarşısı

Tarihi Kemeraltı Çarşısı, İzmir'in konak ilçesinde yer alan Mezarlıkbaşı semti ile Konak Meydanı'na kadar ulaşan bölgedir. 17. yüzyılda denize yapılan dolgu ile ticari anlamda değer kazanmıştır.

Mutlaka görülmesi gerekenler:

 • Hisar Camii
 • Anafartalar Caddesi
 • Kazlarağası Hanı

Smyrna Antik Kenti

Eski İzmir körfezinin kuzeydoğusunda yer alan Smyrna Antik Kenti, M.Ö 4. yüzyılda inşa edilmiştir. İzmir'in önceki medeniyetlerde merkezi olarak kabul edilen bölge, 100 dönüm araziye sahiptir.

İzmir Saat Kulesi

İzmir Saat Kulesi, İzmir'de Osmanlı padişahı II. Abdülhamid'in tahta çıkışının 25. yıldönümünü kutlamak için 1901'de inşa edilmiş tarihî saat kulesidir.

Kadifekale

İzmir Smyrna Antik Kenti içerisinde yer alan Kadifekale, 186 metre rakımıyla şehre tepeden bir bakış açısı sağlamaktadır.

Tarihi Asansör

Musevi iş insanı Nesim Levi tarafından yaptırılan Tarihi Asansör, iki semt arasında hızlı ve kolay ulaşım sağlamak maksadıyla inşa edilmiştir. Şu anki kullanım amacı ise; İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kültürel faaliyetler, dinlenme alnı ve çeşitli etkinlikler için kullanılmaktadır. İzmir'in en çok turistik ziyaret alan bölgelerindendir.

Alsancak Sevgi Yolu

İzmir'in İstiklal Caddesi olarak kabul gören Alsancak Sevgi Yolu, İzmir'lilerin en uğrak yerleri arasındadır. Çeşitli kafe ve restoranların yoğunlukta olduğu bölgede, kitapçılara da uğrayabilirsiniz.

Kıbrıs Şehitleri Caddesi

Eski Mesudiye Caddesi olarak bilinen Kıbrıs Şehitleri Caddesi, İzmir'in Konak ilçesinde yer almaktadır. Trafiğe kapalı olan cadde, eğlence kültürünün en yoğun olduğu bölgeler arasındadır.

Kordon Boyu

Kordon, her İzmir'linin bildiği ve vakit geçirdiği bölgedir. Dolgu zemin yöntemi üzerine kurulu olan Kordon Boyu, İzmir Limanı ve Cumhuriyet Meydanı arasında kalmaktadır. Yürüyüş yapmak ya da yaz aylarında çimlerin keyfini çıkarmak için oldukça elverişlidir. Bisiklet parkuruna da sahip olan Kordon'da, birçok aktiviteyi gerçekleştirebilirsiniz.

İzmir Arkeoloji Müzesi

İzmir Arkeoloji Müzesi, İzmir ve cihar bölgelerde bulunan arkeolojik eserlerin barındırıldığı müzedir. İlk olarak 1927 yılında hizmet vermeye başlayan İzmir Arkeoloji Müzesi, 1984'ten sonra Konak Bahribaba Parkı içerinde yer alan bina içerisinde eserlerini sergilemektedir.

St. Polycarp Kilisesi

İki farklı isimle bilinen St. Plycarp Kilisesi, Aziz Polikarp Kilisesi olarak da bilinmektedir. St. Polycarp Kilsesi Katolik kilise olmanın yanı sıra, adını on iki havariden biri olan Yuhanna'nın öğrencisi ve aynı zaman Psikoposu olan Polikar'tan almaktadır.

İnciraltı

Eski yıllarda İngiliz ve Rumlar'ın ikamet ettiği İnciraltı bölgesi, 1. Dünya Savaşının izlerini taşımaktadır. Savaş döneminde bombardıman saldırılarına maruz kalan Sancakburnu Kalesi'nde şehit olan üç asker için, dönemin Osmanlı Padişahı II. Abdülhamit'in tuğrasını taşıyan Yenikale Şehitliği de bu bölge içerisinde yer almaktadır.

Efes Antik Kenti

Gezi rehberimizde en çok merak edilen yerlerden biri olma özelliğini taşıyan Efes Antik Kenti, 6 bin yıllık geçmişiyle her ziyaretçinin ilgisini çekmektedir. Selçuk ilçesine 3 kilometre mesafede bulunan Efes Antik kenti, İyonya olarak bilinen önemli bir Roma kentidir. Yunan antik döneminde de bu bölge gözde bir kent olma özelliğini korumaktadır. Ayrıca Cilalı Taş Devri döneminde kurulmuş olmasından dolayı, binlerce yıllık tarihi bir zenginliğe sahiptir.

Yedi Uyuyanlar Mağarası

Efes Antik Kenti bölgesine yakın bir yerde bulunan Yedi Uyuyanları Mağarası, Hristiyanlar için değerli bir bölgedir. İslam dininde de bu mağaralara hakkında Kehf Suresi'nde tarif edilmiştir. Hristiyanlığın Roma İmparatorluğuna yayılmasında da önemli bir yere sahiptir. Yedi Uyuyanlar ya da Yedi Uyurlar hikayesinde de bu mağaradan bahsedilmektedir.

Yedi Uyuyanlar'ın kısa hikayesi

Milattan Sonra bu bölgede yaşan yedi Hristiyan genç yaşamaktaymış. Hikayeye göre, imparatorun kutsallaştırdığı tapınak için adak vermeyi reddeden bu yedi genç, ölüm tehdidi almışlardır. Dönemin imparatoru da kente girmelerini engellemek için bu mağaraların olduğu bölgeye duvar örülmesini istemiştir. Buraya sığınan bu yedi Hristiyan genç de korunmak için sığındıkları mağarada uyumaya başlarlar. Rivayete göre 200 yıl sonra uyandıklarında kente gitmişler ve ekmek almak için uzattıkları paranın eski imparatordan kaldığı anlaşılmıştır. 200 yıl sonra Hristiyanlığın yayıldığını öğrenen yedi gençten bir tanesi olayı fark edip mağaraya dönmüştür. Olayı anlattıktan sonra ise bu yedi genç sonsuz uykuya dalmıştır.

Meryem Ana Evi

Katolik halkı için mabet olarak kabul edilen Meryem Ana Evi, Selçuk ilçesine 7 kilometre uzaklıktadır. Anne Catherine Emmerich'in rüyalarına müteakiben 19. yüzyılda keşfedilen Meryem Ana Evi, çok sayıda turistin uğrak noktası haline gelmiştir.

Selçuk Kalesi

Kale tarihinin eski dönemlerine doğru gidersek, özellikle MÖ 1000’li yıllarda Efes Antik Kenti‘nin ilk yerleşim yerlerinden biri olduğu anlaşılmış. Lidya kralı Kroisos’un kenti almasıyla Artemis Tapınağı çevresinde düzlük bir alana taşınmış kent.

Selçuk kentinin tacı olarak anılan Selçuk Kalesi, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait bir kale. Moloz taş, devşirme malzeme ve tuğla kullanılarak inşa edilen yapı, 17 kuleyle güçlendirilmiş. Doğu ve batı yönünde iki ana girişi bulunan Selçuk Kalesi‘nin içinde bulunan yapılar depremler ve savaşlar yüzünden yıkılmış. Hatta kale duvarları bile taş yığını haline gelmiş. Ancak yapılan restorasyonlar sonucu günümüzdeki halini almış. Kalenin girişindeki fotoğraflara baktığınızda kalenin eski halinin zamana ne kadar yenik düştüğünü görebilirsiniz.

Mutlaka Görülmesi Gereken Diğer Yerler
 • Şirince Köyü
 • Pitane Antik Kenti
 • Allianoi Antik Kenti
 • Nebiler Şelalesi
 • Bozdağ Kayak Merkezi
 • Gölcük Yaylası
 • Karaburun Yarımadası
 • İzmir Kuş Cenneti
 • Homeros Vadisi
 • Karagöl
 • Foça Plajı
 • Çeşme Yarımadası
 • Urla
 • Seferihisar
 • Tire
Sıkça Sorulan Sorular