BiletDükkanı

İstanbul Samsun Uçuş Bilgileri

Ucuz Uçak Bileti Tahmini Fiyatı 238
Mesafe 700 KM
Popüler havayolu THY
Uçuş süresi 1 Saat 20 Dakika
Samsun Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Max
Çar
14ºC
21ºC
Per
14ºC
24ºC
Cum
15ºC
25ºC
Cts
14ºC
25ºC
Paz
14ºC
24ºC
SAMSUN UÇAK BİLETİ
Samsun Çarşamba Havalimanından Samsun Şehir Merkezine Ulaşım
SAMSUN SEYAHAT REHBERİ
Samsun Haritasını İnceleyin

Karadeniz bölgesinin en gelişmiş şehirlerinden biri olan Samsun’a seyahat etmeyi planlıyorsanız hem kültürel hem de doğal güzellikler sizi bekliyor demektir. Samsun tarh boyunca farklı uygarlıklara ev sahipliği yaptığından dolayı tarihi miras açısından zengin bir şehir haline gelmiştir. Şehirde müzeler, anıtlar ve görülmesi gereken pek çok yer bulunmaktadır. Ayrıca coğrafi konumu sebebiyle de doğal güzellikleri de göz doldurmaktadır. Önemli liman şehirlerinden biri olmasının yanı sıra Samsun plajlarıyla da ün salmıştır. Gezilecek ve görülecek yerlerin doluluğu ile birlikte sahip olduğu kumsallar sayesinde yaz turizmi de gelişmiştir. Ayrıca Samsun’da bulunan kayak merkezi kış aylarında da ziyaretçilerini ağırlayarak yılın her mevsiminde şehre canlılık katmaktadır.

Samsun’da yapılacak etkinliklerin sunduğu zengin seçenekler mutfağında da bulunduğu için eşsiz lezzetler tatma imkanını yakalayacaksınız. Karadeniz bölgesine ait yemekleri burada tadabileceğiniz gibi şehrin kendine özgü mutfağı da birbirinden lezzetli tarifleri barındırır. Hem gezmek hem de yeme içme açısından sizi kalabalık bir listenin beklediğini eklemeliyiz. Dolu dolu bir tatil düşleyenler için Samsun ideal şehirlerden biridir. Aynı zamanda konaklama ve ulaşım konusunda da pek çok alternatif sunmaktadır. Eğer gezi planlarınız arasında Samsun yer alıyor ise Samsun uçak bileti alabilmek için biletdukkani.com ile aradığınız sefer bilgilerine kolaylıkla ulaşarak biletinizi alabilirsiniz.

Samsun Çarşamba Havalimanı

Çarşamba ilçesinde yer alan Samsun havalimanı şehir merkezine 23 km uzaklıkta konumlanmıştır. Samsun Çarşamba Havalimanı tek terminal binası içinde hem iç hem dış hatlar hizmeti verilmektedir. İstanbul, Ankara, İzmir gibi şehirler başta olmak üzere pek çok şehre hem direkt hem de aktarmalı seferleri bulunmaktadır. Çarşamba havalimanı içerisinde zaman geçirilebilecek restoran ve kafe seçenekleri mevcuttur. Ayrıca ihtiyaçlarınızı kolayca karşılayabilmenizi sağlayacak bankamatikler, büfeler, sabit telefonlar, internet erişimi gibi imkanlarda sunmaktadır. Şehre vardığınızda ise Samsun havalimanı içinden şehir merkezine ulaşımınızı sağlayacak pek çok seçenek bulunuyor. Samsun Çarşamba Havalimanı’ndan merkeze gitmek için tercih edebileceğiniz araçları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Taksi
 • Bafaş
 • Otobüs
 • Araç kiralama

Taksi

Samsun Çarşamba Havalimanı’ndan merkeze ulaşım sağlayabileceğiniz araçlardan biri taksilerdir. Samsun havalimanı önünde günün her saatinde 7/24 hizmet veren taksiler mevcuttur. Hem konforlu hem de hızlı bir yolculuk gerçekleştirmek için taksiler sıklıkla tercih edilmektedir. Sizi istediğiniz rotasyona güvenle ulaştıran taksilerle seyahat ederken bagaj sorunu da yaşamadan yolculuğunuzu tamamlamanız mümkün olacaktır.

Bafaş

Samsun havalimanına iniş yaptığınızda yahut şehir içinden alana varmak için kullanabileceğiniz ulaşım araçlarından biri de Bafaş olacaktır. Havaalanındaki sefer saatlerine göre düzenli ve sürekli olarak taşımacılık hizmeti sunan Bafaş ile konforlu bir yolculuk gerçekleştirebilirsiniz. Samsun ilinin pek çok noktasına yolcu taşımacılığı yapan Bafaş’ın şehrin bazı noktalarında durakları bulunmaktadır. Havalimanına şehir içinden ulaşabilmek için belirtilen duraklardan düzenli şekilde kalkan Bafaş otobüslerini rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Otobüs

Havaalanı önünden geçen halk otobüsleri ulaşım sağlayabileceğiniz seçeneklerden bir diğeridir. Samsun Çarşamba Havalimanından geçen H2 otobüs hattının başlangıç durağı R10 olup güzergahı içinde toplam 23 durak bulunmaktadır. Hattın istikameti doğrultusunda yer alan durakları ise şöyle sıralayabiliriz:

 • R10 Başlangıç Durağı
 • Eczaneler
 • Pelitköy
 • Yeni Mahalle
 • Atakent Sapağı
 • Yüzme Havuzu (Atatürk Bulvarı)
 • Çobanlı Kavşağı
 • Türk-İş Sapağı
 • Mimar Sinan
 • Kredi Yurtlar
 • Atakum Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi
 • Karayolları
 • Güzel Sanatlar
 • Fener
 • Atatürk Bulvarı, 139
 • Büyük Cami
 • Hastane
 • Gar
 • Kılıçdede
 • Piazza Avm
 • Belediye Evleri Ekspress
 • Tekkeköy Kavşağı
 • Samsun Çarşamba Havaalanı

Araç Kiralama

Samsun Havalimanı içinden merkeze ulaşımda kolaylık sağlayacağı gibi şehir içi gezilerinizde de size kolaylık tanıyacak en iyi seçenek araç kiralama olacaktır. Samsun havalimanı araç kiralama konusunda elverişli olup araç kiralama firmasından aradığınız özellikleri taşıyan bir araba kiralayabilirsiniz. Aradığınız özelliklere sahip ve bütçenize uygun aracı bulduğunuzda şehir içinde yer alan pek çok lokasyona konforlu ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Samsun'da Gezilecek Yerler

Orta Karadeniz’de yer alan Samsun hem coğrafi konumu hem de tarihi kökeni ile önem taşır. Yunan mitolojisinde kadın savaşçılar olarak anılan amazonların Samsun’da yaşadığı söylenilir. Persler, Hititler gibi pek çok uygarlığa ev sahipliği yapan Samsun şehrinin bizim için en büyük önemi ise Kurtuluş Savaşı yıllarında edindiği roldür.

Bununla birlikte ülkenin önemli liman şehirlerinden biri olması da Samsun’a hem ekonomik hem kültürel anlamda değer katan özelliklerdendir. Tarih boyunca pek çok uygarlığa ev sahipliği yapan şehirde buna paralel olarak turistik özelliklerde zengin şekilde karşımıza çıkmaktadır. Hem tanık olduğu tarihin izlerini taşıması hem de doğal güzelliklere sahip olması nedeniyle Samsun gezilecek yerler listesi oldukça kalabalıktır.

Öncelikle Samsun’a yolu düşenlerin çok sayıda müze ile karşılaşacağını belirtmek gerekir. Bunların başında Bandırma Vapuru ve Milli Mücadele Parkı Açık Hava Müzesi gelmektedir. Ziyaretçilerin en çok ilgi gösterdiği yerlerin başında gelen müze Canik’te yer almaktadır. Bandırma Vapur’u içerisinde Kurtuluş Savaşı ile ilgili önemli izlere tanık olmak mümkündür.

Bununla birlikte şehirde yer alan diğer önemli müzelerden bir diğeri Gazi Müzesi’dir. Samsun Gazi Müzesi önceden Mantika Palas ismiyle otel olarak hizmet veriyorken bugün müzeye dönüştürülmüştür. Onuncu Yıl Nutku orijinal hali Gazi Müzesinin en görülmeye değer parçalarındandır.

Müzeler konusunda listenin kalabalık olduğu şehirde bulunan diğer isim ise Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’dir. Şehrin kıymetli arkeolojik geçmişine tanık olabileceğiniz müzedeki eserler Tunç Çağı’na kadar uzanmakla beraber çeşitlilik göstermektedir. Ancak Samsun gezilecek yerler elbette müzelerle sınırlı değil. Şehrin arkeolojik geçmişinin yansımalarını görebileceğiniz bir diğer adres ise Amisos Tepesi olacak. Amisos Antik Kenti’nde yer alan Kral Mezarları özellikle tarih severlerin ilgisini çekecektir. Ulaşımı teleferik aracılığı ile sağlayacağınız alan aynı zamanda manzarasıyla da oldukça meşhurdur.

Şehrin Yunan Mitlerinde bulunan öneminden bahsetmiştik. Bu söylencenin hayat bulduğu Amazon Köyü Samsun gezilecek yerler içinde en ilgi çekenlerdendir. Bu köy Samsun kent merkezinde yer alan Batı Park’a kurulmuştur. Savaşçı kadınların hayat bulduğu balmumu heykeller adeta canlı birer amazon görünümleriyle ziyaretçileri büyülüyor. Yunan mitolojisine tanık olabileceğiniz Amazon köyüne otobüs, dolmuş ve tramvay gibi pek çok ulaşım seçeni bulunuyor. Şehirde muhakkak görülmesi gereken noktalardan biri de Samsun’un en eski yerleşim yeri olarak anılan Arkeolojisi Vadisi’dir. Ancak bura Tekkeköy Mağaraları ismiyle de bilinmektedir. İlk insanların yaşamına ait pek çok araç gereci görebileceğiniz mağaraya ulaşım da oldukça kolaydır.

Tarihi değerlerden bahsediyorken son olarak Onur Anıtı’ndan söz etmek gerekiyor. Samsun merkezde yer alan anıtın diğer ismi ise Atatürk Anıtı… Heinrich Krippel isimli Avusturyalı sanatçı tarafından yapılan anıt Atatürk Parkı’nda yer alıyor. Tarihi ve kültürel mirasının yanı sıra doğal güzellikleriyle de göz dolduran Samsun gezilecek yerler içinde UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne giren Kuş Cenneti var. Bafra ili Kızılırmak Deltası’nda bulunan alanda 321 kuş türünü görmek mümkün. Bunun yanı sıra alanda bulunan göller sayesinde balık çeşitliği mevcut olduğu gibi delta flora açısından da fazlasıyla zengin. Tüm bu güzelliklere birde Samsun’un eşsiz kumsallarını eklemek gerekiyor. Samsun Atakum plajı ise bunların başında yer alıyor. Şehrin diğer plajlarını ise Fener, Çatalcam ve Yakakent Plajları şeklinde sıralayabiliriz. Aynı zamanda plajlarıyla yaz turizmine canlılık katan Samsun, Akdağ Kayak Merkeziyle kış turizminde de yerini alıyor.

Samsun Konaklama

Turizm çeşitliliği ile oldukça zengin olan şehirde konaklama imkanları da epey zengin. Her zevke ve her bütçeye uygun konaklama imkanı sunan Samsun’da öncelikle olarak ne tür bir tatil geçireceğinize karar vermelisiniz. Samsun konaklama imkanları hem şehrin iç kısımlarında hem de kıyı kesimlerde mevcut. Ancak belirtildiği gibi öncelikle seyahat döneminize karar vermeniz doğru olacaktır. Eğer şehrin plajlarında güzel bir yaz tatili geçirmeyi planlıyorsanız kıyı şeritte konumlanmış konaklama alanları sizin için doğru tercih olacaktır. Burada yaz tatili geçirmek için her bütçeye hitap eden oteller, pansiyonlar hatta kiralık evler bulunmaktadır. Hem ihtiyaçlarınız hem de bütçeniz doğrultusunda sizin için uygun olan konaklama seçeneğine kolayca ulaşabilirsiniz.

Ancak seyahat planınız daha çok kültür gezisi şeklinde ise kıyı kesimden ziyade şehir merkezinde ve iç kesimlerinde bulunan Samsun konaklama seçeneklerini araştırmanızda fayda var. Merkez içinde de taleplerinizi karşılayacak farklı seçenekler mevcut durumda bulunuyor. Şehir içinde konaklamayı tercih ederseniz ulaşım açısından avantaj sağlayarak görmek istediğiniz rotasyonlara kolaylıkla erişebilirsiniz. Bunların yanı sıra kış turizminden faydalanmak ya da farklı bir konaklama imkanı yaşamak isteyenler içinse Dağ evi konseptli seçeneklerde mevcut. Değişik konsepte sahip bir tatil geçirmek için ideal konaklama adreslerinden biri şüphesiz dağ evleri olacaktır.

Samsun Yeme-İçme

Bir geziyi ölümsüz kılan tecrübelerden en önemlileri bölgeye ait olan tatları deneyimlemektir. Orta Karadeniz bölgesinin önemli şehirlerinden biri olan Samsun’da bölge mutfağından pek çok esinti bulacaksınız. Aynı zamanda şehrin kendine özgü lezzetlerini tatma imkanına da sahip olacaksınız.

Samsun yemekleri dendiğinde akla gelen isim şüphesiz pide olacak. Samsun pidesi şehir içinde olduğu kadar ülke genelinde de adından söz ettiriyor. İç harcının pide yapım aşamasından bir gün önce hazırlanıyor olması Samsun pidesini özel kılan sebeplerden. Ayrıca hepsi taş fırınlarda pişirilen meşhur pidenin doğduğu nokta ise Samsun’un Bafra ilçesidir. Buraya kadar gelmişken Samsun pidesi yemeden dönmek olmaz.

Bafra’nın Samsun mutfağına kazandırdığı bir diğer lezzet ise Nokuldur. Nokul cevizle yapılan bir hamur işi olarak sofralarda yerini almayı başarmıştır.

Şehre özel bir diğer lezzet ise Oymaağaç Kebabı’dır. Samsun’da kebap kültürü öyle önemli ki eski Samsun evlerinde bir odanın sadece kebap yapımı için ayrıldığından söz ediliyor. Oğlak etiyle yapılan bu özel kebap türü şehrin mutfağına renk veren lezzetlerden biri haline gelmiştir. Samsun’un Çakallı mevkiinde yapılan ve ismini buradan alan menemendir. Çakallı menemeni, Samsuna özgü yapılışı olan meşhur simitle birlikte tercih edilmektedir. Çakallı menemeni ve Samsun simidi şehrin vazgeçilmez kahvaltılarındadır.

Bahsettiğimiz bunca lezzetli isimle birlikte hep kuru kuru olmaz diyerek Haluçkadan söz etmek gerekecek. Nohut ve tavuk etiyle yapılan bu sulu yemek kimileri tarafından çorba olarak anılıyor. Ancak bölge Karadeniz olduğunda Samsun yemekleri içinde vazgeçilmezlerden biri enfes balık yemekleridir. Salaş ya da lüks pek çok farklı mekanda balık çeşitlerini tadabilirsiniz. Ayrıca Karadeniz mutfağının vazgeçilmez tariflerinden biri olan turşu kavurması da Samsun’a geldiğinizde mutlaka tatmanız gereken lezzetlerdendir.

Sıkça Sorulan Sorular