BiletDükkanı

İzmir Adana Uçuş Bilgileri

Ucuz Uçak Bileti Tahmini Fiyatı 248
Mesafe 850 KM
Popüler havayolu THY
Uçuş süresi 1 Saat 25 Dakika
Adana Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Max
Çar
22ºC
37ºC
Per
22ºC
38ºC
Cum
22ºC
37ºC
Cts
23ºC
41ºC
Paz
22ºC
41ºC
Adana Uçak Bileti
Adana Şakirpaşa Havalimanından Adana Şehir Merkezine Ulaşım:
Adana Seyahat Rehberi
Adana Haritasını İnceleyin

Türkiye’nin tarihi en köklü şehirlerinden biri olan Adana, mutlaka herkesin bir kez olsun görmesi gereken bir ildir. Tarihi ve doğal güzellikleri ile beraber lezzetiyle de meşhur olması sebebiyle birçok kişinin ilgisini çekmektedir. Eğer sizlerin de bu şehre ayrı bir ilgisi bulunmaktaysa veya Adana’yı zaten ziyaret etmeyi planlıyorsanız, biletdukkani.com ile ucuz Adana uçak bileti arama zahmetinden kurtulacağınızı bilmelisiniz.

Ancak uçak biletini almanız, hatta Adana’nın havalimanına varmanız ardından ne yapacağınıza dair pek bir bilginiz bulunmamakta olabilir. Eğer bu şehri merak ediyorsanız, Adana içi ulaşımdan gezilecek ve kalınacak yerlere kadar bütün bu konulara dair kapsamlı bilgileri bu yazıdan öğrenebilirsiniz.

Adana Havalimanı

Adana şehri içinde neredeyse tek bir araçla, hiç aktarma yapmaya gerek duymaksızın yolculuk edilebilmektedir. Aynı şekilde Adana’nın havalimanı olan Şakirpaşa Havalimanı üzerinden de ulaşım son derece pratiktir. Havalimanında yer alan başlıca ulaşım imkanları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

● Taksi ile ulaşım, ● Havaş servisleri ile ulaşım, ● Belediye otobüsleri ile ulaşım.

Bu ulaşım yollarından Taksi ve belediye otobüsleri ile Adana şehir merkezine rahatlıkla erişebilirsiniz. Havaş otobüsleri ise şehir merkezinden çok Mersin ve Hatay istikametinde seyir etmektedir. Böylelikle Adana’nın istediğiniz rotasına doğru yola çıkma olanağına sahip olmaktasınız.

Söz konusu bu üç ulaşım opsiyonuna ek olarak bir diğer seçenek ise araç kiralamaktır. Havalimanında veya gelmeden önce aracınızı kiralama firmalarından rezerve etmeniz mümkündür.

Taksi

Adana’da son derece hızlı ve konforlu bir seyir deneyimi arzulayacak olursanız, taksinin her zaman için önemli bir tercih olduğunu bilmeniz gerekir. Havalimanlarından taksilerin genellikle oldukça maliyetli oldukları düşünülebilir. Ancak Adana Şakirpaşa Havalimanında taksi kullanımı çok daha avantajlıdır denebilir. Çünkü bu havalimanının konumu, Adana’nın merkezine çok yakındır. Bu yakın konumu sayesinde taksi ile ulaşımda büyük bir maliyet ortaya çıkmamaktadır.

Havaş

Adana havalimanı önünden uçuş saatlerine göre düzenli olarak Havaş servisleri hareket etmektedir. Adana’da şehir merkezinin aksi istikametinde bir noktaya ulaşacaklar için Havaş oldukça ekonomik ve konforlu bir yolculuk imkanı tanır. Havaş otobüsleri ile Adana Havalimanı, komşu iller olan Mersin ve Osmaniye şehirlerinin de hava ulaşım yükünü üstlenmiş durumdadır. Bu iki ayrı rotaya hareket eden başlıca iki farklı Havaş otobüsünün düzenli olarak bu havalimanından hareket ettiğini belirtmek gerekir. Osmaniye yönüne giden Havaş otobüsleri, Ceyhan ilçesinden geçmektedir. Bu istikamette hareket eden Havaş otobüslerinin toplam yolda seyahat süresi ortalama 1,5 saat kadardır.

Mersin istikametinde hareket eden Havaş otobüsleri ise yolculuk süresini ortalama 2 saatte tamamlamaktadır. Havaş otobüsleri bu her iki ayrı güzergâhta da pek çok durakta durmakta ve sizlere keyifli bir yolculuk sunmayı amaçlamaktadır. Ancak şehir merkezi istikametinde herhangi bir Havaş otobüs programının planlanmadığını belirtmek gerekir.

Otobüs

Adana şehrinin Seyhan ilçesinde bulunan Şakirpaşa Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşabilmek için 135 hat numaralı belediye otobüslerini kullanabilirsiniz. Bu hat, havalimanı ile Seyhan Uygulama Hastanesi arasında çalışmaktadır. Bu otobüs ile aynı zamanda Hastane – Akıncılar metro hattına erişebilir, bu sayede istediğiniz noktaya rahatlıkla gidebilirsiniz.

Otobüslerin yanı sıra Şakirpaşa Havalimanı üzerinden şehir merkezine giden dolmuş ve minibüsler de mevcuttur. Hatta bu dolmuş ve minibüsler, belediye otobüsüne nazaran çok daha sık sefer sayısına sahiptir. Havalimanı – şehir merkezi ile Havalimanı meydan hattı olmak üzere iki farklı hatta hizmet veren bu taşıtlar, yalnızca birkaç dakikada bir olmak üzere sürekli kalkış yapmaktadır. Ulaşım yollarının çeşitliliği sayesinde hiçbir zaman araç bulamama olasılığınız da söz konusu olmayacaktır. Ayrıca çok daha konforlu bir yolculuk deneyimi elde edeceğinizden de emin olabilirsiniz.

###Araç Kiralama

Adana Şakirpaşa Havalimanı’nın çok büyük alana sahip bir otoparkı mevcuttur. Bu otoparka tam olarak 569 araç sığabilmektedir. Dolayısıyla bu otoparktan kiralama şirketlerinin araç filoları da yararlanmaktadır.

Adana havalimanı araç kiralama kapsamında hizmet sunan çeşitli firmaların ofislerini kolaylıkla fark edeceksinizdir. Dilerseniz bu ofislere başvurmak suretiyle kısa sürede kiralama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Ardından otoparktan aracınızı alarak havalimanı yolundan direkt otoyola bağlanır, Adana’nın eşsiz güzelliklerini gezmeye koyulabilirsiniz.

###Adana'da Gezilecek Yerler

Adana şehrinin adı oldukça eski zamanlara dayanmaktadır. M.Ö. 1650’li yıllara ait olan Hitit tabletlerinden bir tanesi üzerinden Uru Adania olarak anıldığı bilinmektedir. Bugüne kadar da isminde büyük bir değişiklik söz konusu olmamıştır. Kültürel bir derinliğe sahip olan bu şehirde birbirinden farklı ve merak uyandıran nice tarihi eseri keşfedeceksiniz. Bunun yanı sıra doğal güzellikleri ile de bu şehir sizlerin beğenisini kolaylıkla toplayacaktır.

Akdeniz kıyısından 30 km içeride yer alan konumu ile Adana, Seyhan ve Ceyhan nehirleriyle beslenen zengin bir şehirdir. Doğal bir güzelliğin içerisinde yer alan tarihi dokuya sahip yapıları dolaşmaktan da büyük bir keyif alacağınızdan emin olabilirsiniz. Adana gezilecek yerler kapsamında en başında Taşköprü’yü söylemek isabet olur. Taşköprü, Seyhan nehri üzerinde yer alan bir yapıdır. Roma İmparatoru Hadrian tarafından yaptırılan bu köprü, bugünlerde şehrin simgesi konumundadır.

Ceyhan nehri üzerinde bulunan Misis Köprüsü ise bir o kadar büyük öneme sahip bir yapıdır. Aynı ada sahip olan Misis Antik Kenti de Adana’da mutlaka görülmesi gereken bir yerdir.

Çeşitli müzelerle turistlere kaliteli bir zaman bahşeden bu şehirde Arkeoloji Müzesi büyük bir ilgiye sahiptir. Adana Arkeoloji Müzesi’nin yanı sıra Etnografya Müzesi DE tarihi bir değere sahip olan çok önemli bir yerdir. Atatürk Evi ve Müzesini de gitmişken ziyaret etmekten memnuniyet duyacaksınızdır.

Adana’nın merkezinde yer alan başlıca önemli yerler ise; ● Kasaplar Çarşısı, ● Sabancı Merkez Camii, ● Ulu Camii, ● Büyük Saat, ● Ziya Paşa Türbesi olmaktadır.

Özellikle, eğer bir araba kiralamayı tercih ederseniz, bütün bu doğal ve tarihi değerleri konforlu bir şekilde gezip görebilirsiniz. Birbirine farklı uzaklıklarda mesafelerde olmaları sebebiyle araba kiralamak suretiyle, Adana sıcağında yorulmadan seyahat edebilme lüksüne sahip olacaksınızdır. Araç kiralama haricinde otobüs ulaşımından faydalanacak olursanız da kalacağınız konaklama merkezine göre otobüs hatlarını ve gezeceğiniz noktaları kısaca bir araştırmanızda fayda olacaktır.

Belirtmek gerekir ki baharın ilk aylarında Adana’yı ziyaret ederseniz, seyahatinizin çok daha konforlu ve verimli olacağını bilmelisiniz.

Gezip göreceğiniz birçok yerde çeşitli hediyelik eşyalar da bulabilirsiniz. Adana’ya özgü geleneksel hediyelik ürünler mevcuttur. İşlemeli bakır ve demir işleri olarak oldukça özgün hediyelik eşyalar hemen her yerde satılmaktadır. El emeği olan kilimler de buradan yanınızda götürmek isteyeceğiniz yöresel izler taşıyan ürünlerdendir. El işlemeli yemeniler ise yörenin en gözde hediyelik eşyaları arasında yer alır.

Adana Konaklama

Adana’da pansiyondan otele çeşitli konaklama merkezlerini her yerde bulabilirsiniz. İster merkeze yakın isterseniz de çeşitli tarihi yerlerin yakınında konaklama imkanları elde edeceksiniz. Adana konaklama alanları doğal alanlardan tarihi alanlara kadar geniş bir beldeye yayılmaktadır. Kalacağınız otele göre, manzaranız ister doğaya, ister şehre isterseniz de tarihin ortasına bakabilir. Adana şehrinde ayrıca birbirinden eğlenceli ve kültürel etkinlikler de düzenlenmektedir. Adana seyahatinizi etkinlik tarihlerine denk getirebilir, bu etkinliklere yakın lokasyonlarda konaklayabilirsiniz. Böylelikle etkinliğe dair hiçbir ayrıntıyı kaçırmadan, ulaşımı dert etmeden tatil ve konaklama imkanına sahip olursunuz.

Söz konusu bu etkinlikler ise başlıca; ● Altın Koza Film Şenliği olarak da bilinen Uluslararası Adana Film Festivali, ● Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı, ● Adana Lezzet Festivali olmaktadır. Bütün bu gezileriniz esnasında Adana’nın yöresel lezzetlerini de keşfedeceğinizden emin olabilirsiniz. Adana Yeme-İçme Adana her ne kadar özellikle Hatay ve Antep sofralarından etkilenmiş olsa da, kendine has birçok lezzetli yemeği ile de bilinir. Adana mutfağı genel itibariyle; ● Et yemekleri, ● Bulgur içerikli yemekleri, ● Kebapları ile büyük bir popülerliğe sahiptir.

Adana şehrine ayak bastığınızda ilk olarak tüketmeniz gereken yemek için ise Adana kebap demek yanlış olmaz. Et ürünlerinin yanı sıra bu yörede meşhur olan bir ürün çeşidi de çorbalar olmaktadır. Adana’da çorba çeşitleri; ● Kamhi çorba, ● Hayır çorbası, ● Analıkızlı, ● Topalak, ● Toga olmaktadır.

Bütün bu çorbaların her biri de eşsiz bir lezzete sahiptir. Meşhur etli adana yemekleri ise aşağıdaki gibi sıralanabilir: ● Adana lahmacunu, ● Hırcıklı köfte, ● İçli köfte, ● Cığırtlak kebabı ● Kedi batmaz ● Mumbar.

Son olarak Adana’da yemekten sonra kesinlikle tüketmeniz gereken lezzetli tatlılar ise; ● Bici bici, ● Paliza, ● Karakuş, ● Kaynar, ● Sarı burma olmaktadır.

Kısacası Adana şehri, her açıdan sizlerde büyük bir memnuniyet oluşturacak bir ildir. Bu kapsamda tatilinizi Adana için planlayabilir, uçak biletinizi ise erkenden almak suretiyle çok ekonomik bir fiyata getirebilirsiniz. Bu konuda biletdukkani.com adresi sizlere hiçbir yerde bulamayacağınız çeşitli fırsatlar da sunmaktadır. Her turistin Türkiye’de en çok merak ettiği yerlerden biri olan Adana’da çok eğlenceli anılar biriktireceksiniz.

Sıkça Sorulan Sorular