Malatya Otelleri

En İyi Malatya Otelleri

13 Otelden 1 - 13 arası gösteriliyor
Bölge
Değerlendirme

En Uygun Malatya Otelleri


Malatya, Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alır. Fırat havzası üzerinde konumlanan şehir, doğal güzellikler açısından oldukça zengindir. Tarihi değerler bakımından da bir hayli geniş yelpazede değerlendirilen Malatya, Hitit tabletlerinde Kültepe ismiyle geçer. Höyükleri, müzeleri, doğal güzellikleri ve tarihi mimarileriyle öne çıkan Malatya, pek çok şehir oteline de sahiptir. Kayısı meyvesiyle meşhur olan ve bu meyvenin üretiminden ihracatına kadar büyük yer tutan Malatya şehri, yılın hemen her döneminde yerli ve yabancı turistleri ağırlar. Malatya otelleri, bu şehrin kültürel değerlerini deneyimleyebilmenin en kolay olduğu yerlerde, yani Battalgazi ilçesinde konumlanır. 

Doğaseverlerin bilhassa tatil tercihlerinde ilk sıralara koyduğu Malatya şehri, bu anlamda bulunduğu bölgenin en fazla turist alan şehridir. Yüksek konforlu odaları ve kaliteli servisleri ile öne çıkan Malatya otelleri, misafirlerine sundukları üst düzey hizmetiyle bilinir. Öte yandan, Malatya otelleri, şehir turları hizmeti de vermektedir. Malatya otelleri ağırlıklı olarak Battalgazi ilçesinde bulunur. Bunun en önemli nedeni ise şehrin gezilip görülmesi gereken en tarihi en güzel ve en cezbedici noktalarının Battalgazi ilçesi ile çevresinde konumlanmasından dolayıdır.

Malatya’ya Ne Zaman Gidilir?


Karasal iklim kuşağında bulunan Malatya, bu sebepten ötürü sonbaharın ortaları itibarıyla oldukça sert bir kış dönemine girer. Sonbahar mevsimi de bir hayli yağışlı geçen Malatya’ya gitmek için en uygun dönemler ilkbahar ortası ile yaz mevsimleridir. Bu nedenle Malatya’ya ne zaman gidilir sorusunun en uygun cevabı hiç kuşkusuz nisan ayından eylül ayı sonuna değin olan süreçtir.

Malatya’da Hangi Otelde Kalınır?


Malatya şehri, Anadolu’daki ilk yerleşim yerlerindendir. Binlerce yıllık tarihe sahip olan şehirde asırları devirmiş tarihi yapılar ve göz alıcı doğal güzellikler bulunur. Malatya’da hangi otelde kalınır sorunun cevabı da otellerin konumlarında saklıdır. Malatya’da hangi otelde kalınır sorusunun cevabı, şehir merkezine yakın konumda bulunan otellerdir. Şehrin tarihi ve doğal güzellikleri bir arada bulunduğundan, merkezi konumdaki otelleri de en çok tercih edilenler arasındadır. Bunlardan en çok öne çıkanları ise Anemon Malatya Otel ile Ramada Plaza by Wyndham Malatya Altın Kayısı’dır.

Anemon Malatya Otel


Malatya’nın en yüksek puanlı otellerinden biri olan Anemon Malatya Otel, bu şehirde en çok tercih edilen konaklama merkezlerindendir. Emanet kasası, bagaj odası, spor salonu, buhar ve sauna odaları, uyandırma servisi, açık ve kapalı otoparklarının ücretsiz oluşuyla öne çıkan otel ayrıca toplantı, balo ve düğün salonlarına da sahiptir. Üstelik lüks ve şık restoranı ve açık büfe kahvaltı hizmetiyle öne çıkar.

Ramada Plaza by Wyndham Malatya Altın Kayısı Otel


Şehrin merkezinde konumlanan Ramada Plaza by Wyndham Malatya Altın Kayısı Otel, yüksek puanlarıyla öne çıkar. Ücretsiz internet hizmeti, kapalı havuzu, otoparkı, şık restoranı, barı ve yerel gezi servisi vardır. 14.00’dan sonra girişin yapılabildiği otelden 12.00’dan önce çıkış yapmak gerekir.

Malatya’da Yapılacak Aktiviteler


Malatya’nın her ne kadar oldukça zengin tarihi ve kültürel zenginliği bulunsa da çoğu kişinin bu şehirdeki aktivitelerden pek haberi bulunmaz. Biz de bu sebeple Malatya’da yapılacak aktiviteler listesi hazırladık. Malatya otelleri araştırması sona erdikten sonra ziyaretçilerin yapılacak aktiviteler listesinde ilk sırasında hiç kuşkusuz Malatya Uluslararası Kültür, Sanat ve Kayısı Festivali var. Bu festivale katılım sağlanmadan Malatya’dan dönüş yoluna doğru geçilmez. Daha ziyade Malatya seyahati bu festivalin yapıldığı döneme denk getirilir. Malatya’da yapılacak aktiviteler arasında pek tabii kaya tırmanışları ve dağ yürüyüşleri de bulunur. Doğa sporlarına gönül verenlerin Malatya’da mutlaka deneyimlediği bu aktiviteler, sporseverler için mutlaka denenmesi gerekenlerden. 

Her ne kadar Malatya’ya seyahat edilmiş olsa da şehir merkezine yalnızca 95 kilometre mesafede bulunan Nemrut Dağı’na da mutlaka gidilmelidir. Malatya ve tüm çevre illerde yapılacaklar listesine eklenen bu madde, 2 bin 150 metrelik Nemrut Dağı’nda binlerce yıllık tamamı taştan olan heykeller mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Malatya’da yapılacak aktiviteler listemizin bir diğer maddesi de çamur banyosudur. Haziran ile eylül ayları arasında açık olan Balaban İçmesi bu anlamda kesinlikle ziyaret edilmesi gereken yerlerden birisi. Öte yandan çamur banyosunun vücuda da oldukça sağlıklı etkileri olduğunu belirtelim. Malatya’da yapılacak aktiviteler arasında kesinlikle şehrin köylerini gezmek de yer alır. 

Bilhassa Günpınar Köyü’ne yapılan bir ziyaret sonrası Günpınar Şelalesi’ne uğranmalı ve bu doğal güzelliğin tadı çıkarılmalıdır. Bu şehirde yapılacak aktivitelerden biri de yöresel lezzetleri tatmaktır. Kayısısıyla meşhur olan şehirde o kadar leziz yöresel yemek bulunur ki bunları denemek de başlı başına bir aktivite sayılır. Son olarak, Malatya’da yapılacak aktiviteler arasında mutlaka Arslantepe Höyüğü, Malatya Müzesi ve Turgut Özal Tabiat Parkı başta olmak üzere şehrin önemli noktaları ziyaret edilmelidir.

Malatya’nın Doğal Güzellikleri


Malatya, doğasıyla adeta insanları büyüleyen güzelliktedir. Bu nedenle yıl içerisinde on binlerce doğaseveri ağırlar. Bilet Dükkanı olarak Malatya’nın doğal güzellikleri hakkındaki bu bölümü sizin için derledik. Listemizin ilk sırasında Gürpınar Şelalesi var. 

Günpınar Şelalesi: Üç farklı basamaktan dökülen çağlayanın en yüksek noktası 25 metredir. Göz alıcı güzelliğiyle kendine hayran bırakan şelale, Malatya’nın en önemli doğal güzelliklerindendir. Levent Vadisi: Tepe kısmında tüm manzaraya hakim olan seyir terası bulunan Levent Vadisi, 65 milyon yıl öncesine uzanan ve jeolojik deformasyonlar sonucu oluşan bir yerdir. 

Karakaya Baraj Gölü: Malatya, Elâzığ ve Diyarbakır’ın ortak noktasında kurulu olan baraj ile oluşan göldür. Şehrin en çok ziyaret edilen doğal güzellikleri arasında gösterilir. 

Orduzu – Pınarbaşı Mesire Alanı: Malatyalıların hafta sonları, Malatya’ya ziyarete gelenlerin ise günden bağımsız olarak doğayla iç içe vakit geçirmek istedikleri takdirde gittikleri mesire alanı, yeşilin hemen her tonunu barındırır. 

Tohma Çayı Kanyonu: Malatya’nın doğal güzellikleri listesinde olmayı sonuna kadar hak eden Tohma Çayı Kanyonu, Tohma Çayı ile iç içedir. Sivas’a değin uzanan kanyon, 150 kilometre uzunluğundadır. 

Malatya’da Her Şey Dahil Oteller


Doğa, tarih ve kültür turizmi alanlarında, geniş yelpazedeki değerleriyle öne çıkan ve yıl içerisinde on binlerce turist ağırlayan Her şey dahil Malatya otelleri listesi oldukça kalabalık olduğundan sizin için en yüksek puanlı olanları seçtik. Seyahatçilerin konaklamayı en sevdiği oteller sıralamasının başında gelen her şey dahil oteller, Malatya’daki konaklama merkezlerinin genel özellikleri arasında yer alır. 

Bilet Dükkanı olarak Malatya’da her şey dahil oteller listesini hazırlarken özellikle en çok tercih edilebilecekleri, şehir merkezine en yakın olanları ve yüksek puanlıları seçtik. Malatya’da her şey dahil oteller dendiğinde ilk akla gelen yerlerden biri Pırlanta Otel’dir. Grand Akkoza Otel ile Anemon Malatya Otel onu izlemektedir. Movenpick Malatya Hotel ve Malatya Hotel Neva da yine Malatya’da her şey dahil oteller listesinin üst sıralarında yer almaktadır.

Malatya’da Ne Yenir?


Doğu Anadolu’nun mutfağı en zengin illeri arasında ilk sıralarda yer alan Malatya bunu geçmişten günümüze çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmasına borçludur. Malatya yemekleri arasından en meşhur olanları ise; kiraz yaprağı sarması, içli köfte, kabak borani, banik köfte, acılı ayrandır.