Türk Hava Yolları ile Lufthansa’nın ortak girişimleriyle hayata geçen SunExpress, 1989 yılında kurulur. O dönem Antalya ve çevresi tüm dünya tarafından kabul görmüş bir turizm bölgesidir ve oldukça yüksek bir potansiyel vaat etmektedir. Bölgedeki turizm popülasyonunu artırmak ve ulaşımı kolaylaştırmak böylelikle birinci amaç olur. 1990 yılında ilk uçuşunu gerçekleştiren ve Frankfurt’tan Antalya’ya yolcu taşıyan SunExpress’in o dönem filosunda yalnızca tek uçak bulunur: Boeing 737-300. Şirket, aynı yıl Almanya merkezli satış ofisini de Frankfurt yakınlarındaki Neulsenburg’da açar.

Yıl 1993’e gelmiştir. Kuruluşunun ardından yalnızca üç yıl geçmesine rağmen SunExpress 1 milyonuncu yolcusunu ağırlar ve böylelikle ne kadar hızlı büyüdüğünü kanıtlar. Aynı yıl da filosundaki uçak sayısını beşe yükseltir ve beşinci uçak olarak filosuna Boeing 737-400’ü katar.

1995 yılına gelindiğinde büyüme sürecini hızlandıran SunExpress, yoğun taleplere karşılık verebilmek için bir adet Airbus A320 kiralayıp filosundaki uçak sayısını altıya yükseltir. Bu talepler doğrultusunda her hafta ortalama 150 uçuş gerçekleştire şirket, yine 1995 yılının Ağustos ayında, ilk kez bir ay içerisinde 100 binin üzerinde yolcu taşır ve kendi rekorunu kırar.

1996 yılına gelindiğinde artık SunExpress kısa bir süre içerisinde 900 bin yolcu taşır ve bu yolcuların yüzde 78’lik kısmı Almanya’dandır. Varış noktalarının üçte biri ise Antalya’dır. Böylelikle Almanya’daki Pazar payını yüzde 20 gibi oldukça yüksek bir seviyeye ulaştır. SunExpress, hemen ertesi yıl aileler için hizmet modelleri geliştirir. Geliştirdiği bu modelle, ailelere ayrı bir check-in kontuarı önceliği tanır. Öte yandan yine aileler, öncelikli boarding ayrıcalığına sahiptir ve ayrıca bebekli ailelere de özel pusetler sunulur. Tüm bunların yanı sıra başlattıkları bu modeli sürdürülebilir kılmak adına havaalanlarında "Aile Check-In Kontuarlar" açılır.

Takvimler 2000 yılını gösterdiğinde, SunExpress dört adet yeni Boeing 737-800 uçağını filosuna ekler. Ayrıca uçak içinde eğlence programları geliştirir. Böylelikle seyahat tarihinin üç saati aşan yolculuklarda filmler yayınlanmaya başlar. Filmlerin yanı sıra uçaklarda, biri çocuk kanalı olmak üzere sekiz adet farklı müzik kanalı da yolculara sunulur. SunExpress, taşıdığı milyonlarca yolcunun hayatlarındaki anılarına şahitlik etmesinin yanı sıra bir insanın ilk anısının da ortağı olur. Çünkü 16 Temmuz 2000 tarihli seferinde bir kız çocuğu dünyaya gelir.

2001 yılında tarifeli uçuşları başlayan hava yolu şirketi, 2002’de ise Antalya’da yeni merkez binasını açar. 2004’te 10 milyonuncu yolcusunu taşıyan SunExpress, bir yıl sonra filosundaki uçak sayısını 10’a yükseltir. Böylelikle dokuz adet Boeing 737-800 ve bir adet Boeing 757-200 ile yolcularına hizmet vermeyi sürdürür.

SunExpress, 2006 yılında İzmir’de yeni aktarma merkezini faaliyete sokarak büyümeye devam eder. Ardından aynı yıl, yurt içi uçuşlarını da devreye alır. Böylelikle İzmir’den pek çok farklı noktaya uçuşları başlar ve SunExpress halk arasında Türkiye’de Antalya İzmir merkezli olarak bilinmeye başlar. Yurt içi uçuşlarında kendi rekorunu kıran şirket, bir yıl içerisinde 4 milyon yolcu taşır. 2008’de ise üçüncü merkezini İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda çalışmalarını başlatır. Bir yıl sonra ise filosuna 18’inci uçağını alan şirket, aynı yılın sonraki aylarında iki uçağı daha filosuna ekler. SunExpress, 20’nci yaş gününde kurumsal marka yüzünü yeniler ve filosuna altı tane Boeing 737-800 daha ekler. 2011’de ise daha da fazla büyümek ve dünyanın daha farklı yerlerine de uçmak için yüzde 100 SunExpress sermayeli SunExpress Deutschland GmbH’yi kurar. Böylelikle aynı yıl Kızıldeniz ve Nil Nehri’ne direkt uçuşları başlar ve uçuş ağı Luxor, Sharm el Sheikh, Hurghada ve Marsa Alam’a kadar genişler.

2012 yılında Antalya’da yeni bir merkez binası daha açan hava yolu şirketi, SunPlaza adını verdiği yeni merkez binasıyla modern kimliğini binasına da taşımış olur. Aynı yıl Wet-lease Anlaşmasını yapan şirket, bu anlaşmayla birlikte ilk kez Türk Hava Yolları (THY) ile AnadoluJet’in uçuşlarının operasyonlarını gerçekleştirmeye başlar. Çalışmalarının geribildirimini yıllar boyunca alan SunExpress; İzmir’de 2009, 2010, 2011 ve 2012 yıllarında “En İyi Hava Yolu Şirketi” seçilir. Ayrıca Almanya ile Türkiye arasındaki ticari ilişkileri pekiştirmesinden dolayı da Alman-Türk Dostluk Federasyonu (DTF) tarafından, ismini Anadolu kültüründe yer alan ve aynı ismi taşıyan ödüle yani, Kybele Ödülü’ne layık görüldü.

2015 yılına gelindiğinde 25 farklı ülkede 3 binin üzerinde çalışanı bulunan SunExpress’in 51 bininci seferini gerçekleştirir. Bir yıl sonra da karbondioksit emilimini azaltmak ve yakıt tasarrufu yapmak adına filosuna 31 adet Boeing 737-800 uçağına Split Scimitar Winglets ile mordernize eder.

2017’de şirket bir rekora daha imza atar ve SunExpress Almanya, Mısır – Almanya arasındaki turistik uçuşlardaki Pazar payını yüzde 27’ye çıkartarak pazar lideri olur. Bir yıl sonra da SunExpress Bonus Programı hayata geçer ve böylelikle yolcular, SunExpress uçuşlarında BonusPoint toplamaya başlar.

2018 yılında dünya üzerinde Amazon Alexa üzerinden rezervasyon yapılabilen ilk hava yolu şirketi olan SunExpress, Facebook ve WhatsApp üzerinden müşteri hizmetleri sunmaya başlar. Öte yandan uçuş sırasında sanal gerçeklik (VR) gözlükleri ile de eğlence paketi içeriğini genişletir. Ayrıca yemek firması Foodora ve süpermarket paket servisi firması REWE ile de iş birliği yapar ve yolcularının tüm konfor alanlarını genişletmek için çalışır.

2019’a gelindiğinde, çevre koruma ve bu konudaki sürdürülebilirliği sağlama konusunda harekete geçen SunExpress, bu konuda ortak projeler yürütebileceği ve tamamen gönüllülük esasına dayalı olan “Green Alliance” ekiplerini kurar. Green Alliance’ın Ankara ekibi de SunExpress adına ilk ormanı, “SunExpress 30. Yıl Dönümü Ormanı” adıyla Ankara’da hayata geçirir. Bu çalışmayı İzmir Green Alliance ekibi izler ve İzmir’de yanan alanların yeniden yeşermesi adına bağış kampanyası başlatır.

Bugün bilhassa turizm odaklı uçak yolculuklarının bir numaralı adresi olan SunExpress, 2018 ile 2019 yıllarında “Dünyanın En İyi Beşinci Tatil Hava Yolu” seçilir. Türkiye’de ise aynı yıllarda açık ara farkla birinci sıraya yükselir. Bu ödüllere paralel olarak yine 2018 yılında, Avrupa’nın ve tüm dünyanın otorite olarak kabul ettiği DHMİ’nin gerçekleştirilen SAFA değerlendirmesinde 0.00 tehlikeli bulgu ile “Türkiye’nin En Güvenli Hava Yolu Şirketi” seçilir.

Seferleri düzenleyen ve uçak kalkış saatlerine verdiği önemle de adından sıkça söz ettiren SunExpress, 2018’de “Almanya’nın En Dakik Hava Yolu” seçilir. Ve yine aynı yıl, karbondioksit emiliminin azaltılmasına yönelik yaptığı çalışmalarla Ünlü iklim koruma örgütünün tanınan endeksi Atmosfair’ın listesinde altıncı sıraya kadar yükselir.

Bugün, güvenilirliği, sunduğu avantajları ve kalitesiyle bilinen SunExpress, onlarca yılın bilgi birikimiyle gelecek odaklı çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Güneşe doğru döşenen kilometre taşlarıyla her yıl milyonlarca yolcuyu ağırlıyor.

Siz de turizm odaklı seyahat planlamalarınızı yaparken https://www.biletdukkani.com/kampanyalar adresi üzerinden ya da mobil uygulamamızdan SunExpress uçak bilet fiyatının ve merak ettiğiniz hemen her konunun detaylarına kolaylıkla karşılaştırabilirsiniz. Unutmayın, tatille buluşmak da bir bilete bakar!
 

SunExpress Check-In İşlemleri Nasıl Yapılır?
 

SunExpress’ten alınan biletlerin check-in işlemleri, uçak kalkış saatinden tam bir gün önce yapılabilmektedir. Öte yandan biniş kartının çıktısı da bilhassa Zürih ve Almanya’nın pek çok havaalanındaki kiosklardan alınabilir. Ayrıca belirtelim ki SunExpress’in online check-in hizmeti, 2017’den beri yalnızca Türkiye çıkışlı uçuşlarda geçerlidir.

Bilet Dükkanı internet sitesinden ya da mobil uygulamasından kolaylıkla yapılabilen check-in işlemleri için yapmanız gereken tek şey sistem üzerinden isim, soyisim ve PNR numaranızı girmektir. Son olarak belirtelim ki; SunExpress ile yapacağınız uluslararası yolculuklarınızın check-in işlemleri, en erken bir gün önce, en geç ise uçuşunuza 3,5 saat kala yapılabilmektedir. Bu zaman dilimi yurt içi uçuşlarda, uçuşa 45 dakika kalaya kadardır.

SunExpress’in Yolcularına Sağladığı Bagaj Hakkı Ne Kadar?
 

Şirketin uçuşlarındaki bagaj ücretlendirmeleri, farklı paketlere göre modelleştirilmiş durumdadır. Bunlar SunEco, SunClassic ve SunPremium’dur.

SunEco: Alanya/Gazipaşa, Antalya, Dalaman ve Bodrum varışlı dış hat seferlerinde 20 kilogramdır. Aynı hatlardaki SunClassic bagaj hakkı ise yolcularına 25 kilograma kadar bagaj imkanı sağlamaktadır. SunPremium ise azami 30 kilogram imkanı sunmaktadır.

SunExpress ile seyahat etmek isteyenler için Türkiye’deki diğer varış noktalarına uygulanan paketler ise aynı ismi taşımakla birlikte ağırlıkları değişmektedir. Bunlar; SunEco paketinde 30 kilogram, SunClassic seçiminde 35 kilogram ve SunPremium tercihinde 40 kilogram ağırlıklarına kadar bagajlarını ücretsiz bir şekilde kabine vermelerini sağlayan paketlerdir.

SunExpress’in iç hat uçuşlarında ise SunEco yolcuları en fazla 15 kilogram, SunClassic’te 20 kilogram SunPremium’da da 25 kilogram ağırlık taşıma hakkı vardır. Yurt içi seyahlerde ise her ekstra kilogram başına 6 TL ücretlendirme uygulanmaktadır. Bu rakam yurt dışında, seyahatleriniz tek yön ise 10 avro’dur.

Şirketin dış hatlar el bagajı taşıma kuralları ise şu şekildedir: 55 cm x 40 cm x 20 cm. Ayrıca bagajın ağırlığı da en fazla kilogram olmalıdır.

SunExpress Koltuk Seçimi Ücreti Ne Kadar?
 

SunExpress ile uçuşlarda, istediğiniz koltuk için online check-in işleminiz sırasında koltuk seçme butonuna tıklamak gerekmektedir. Öte yandan dış hatlardan uçacaksanız, seçilen herhangi bir koltuk için tek yöne 10 avro; iç hatlardaki seçimlerde ise yine tek yöne 10 ödemeniz gerekmektedir.

Uçağın kalkış saatinden 48 saat öncesinde açılan koltuk seçme sistemi üzerinden rezervasyon kolaylıkla sağlanmaktadır. Bunun için de Bilet Dükkanı’nın internet sitesini ziyaret edebilir ya da mobil uygulaması üzerinden işlem yapabilirsiniz. Ayrıca SunExpress uçuşlarında seçilmek istenen acil çıkış sırasındaki koltuklar; iç hatlarda 40 TL, dış hatlarda ise 20 avrodur.

SunExpress’in Diz Mesafesi Ne Kadar?
 

SunExpress’in ücretli koltuk rezervasyon sistemindeki diz mesafeleri oldukça geniştir. “X-Leg koltuk” olarak geçen bu özel koltuklar, tüm uçuş boyunca yolcuların rahat etmeleri ve bir o kadar da güvende hissetmelerini sağlamak amacıyla edinilmiştir. Bu özel koltuklardan seçmek için yurt içi ya da yurt dışı uçuşunuzdan 3 iş günü öncesine kadar SunExpress ile iletişime geçilmelidir.

SunExpress Yiyecek, İçecek ve İkramları Nasıl?
 

SunExpress’in uçuşlarında SunCafé hizmet vermektedir. 1 avrodan başlayan kahve fiyatlarının yanı sıra pek çok sandviç, sıcak yemek ve çay gibi atıştırmalık alternatiflerini de yine uygun fiyatlara satın alabilirsiniz. Ancak belirtelim ki bunun dışında şirketin uçuşlarında ücretsiz ikramlar servis edilmemektedir.

Son olarak belirtelim ki şirketin sunduğu ucuz uçak bileti fiyatı, tıpkı bagaj hakkı gibi üç paketten oluşur: SunEco, SunClassic ve SunPremium. Seçtiğiniz uygun uçak biletini kapsayan pakete göre menü ve fiyatlar değişkenlik göstermektedir.