Popüler Yurtiçi THY Uçak Biletleri

Popüler Hava Yolları

Sizin İçin Hazırladıklarımız

Türk Hava Yolları, 20 Mayıs 1933'te kuruldu. Dünyanın en fazla ülkesine uçan hava yolu ünvanına sahip olan Türk Hava Yolları'ndan yurt içi veya yurt dışı uçak biletlerini fırsatlarla dolu Bilet Dükkanı'ndan avantajlı fiyatlara satın alabilirsiniz. THY uçak bileti olan yolcuların merak ettiği tüm soruları Bilet Dükkanı olarak cevapladık... 

Türk Hava Yolları'yla seyahat ederken yanımda ne kadar bagaj taşıyabilirim?


Türk Hava Yolları’nda bagaj hakkı, her bir bagaj 158 cm’yi geçmeyecek şekilde Economy Class’ta 23 kg, Business Class’ta ise 32 kg olarak belirlenmiştir. Gideceğiniz ülkeye girişte sorun yaşamamanız adına kısıtlı ya da yasak olan gıda maddelerini bagajınızda bulundurmamanız önemlidir.

Çocuk yolcuların bagaj hakkı, yetişkin yolcular ile aynı olarak belirlenmiştir. Bebek yolcuların EcoFly paketi haricinde gerçekleşen her uçuş için 10 kilogram ağırlığında bagaj hakkı vardır. Parça bagaj uygulaması kapsamındaki uçuşlarda ise bagaj hakkı 23 kg ile sınırlandırılmıştır. Bunun yanı sıra tüm uçuşlarda boyutu 115 cm’yi geçmeyen bir puset de taşıyabilirsiniz.

Türk Hava Yolları'nda el bagajı sınırlamaları nedir?


Kabin bagajı olarak da bilinen el bagajı, Türk Hava Yolları’nda Economy Class ve Business Class için ayrı ayrı sınırlandırılmıştır. Economy Class’ta el bagajı 23x40x55 cm ebatlarda 8 kg olarak belirlenmiştir. 8 kg el bagajının yanında 1 adet kişisel eşyanızı da yanınıza alabilirsiniz. Kişisel eşyanız için kullanacağınız çanta 40x30x15 cm ebatlarında olmalı, ağırlığı ise 4 kg’ı geçmemelidir.

Business Class için ebatı 23x30x55 cm ve her biri 8 kg ağırlığında 2 parça el bagajı alma hakkı tanımlanmıştır. Bunun yanı sıra 1 adet kişisel eşya alma hakkı da bulunmaktadır. Kişisel eşya olarak alınacak çantanın 40x30x15 cm ebatlarında olması, ağırlığının 4 kg’ı geçmemesi gerekmektedir. Bebek yolcuların el bagajı hakkı ise iç ve dış hat uçuşlarında her iki sınıf için de 1 adet ve 8 kg olarak sınırlandırılmıştır.

Türk Hava Yolları'nda ek bagaj ücretleri ne kadar?


Türk Hava Yolları’nda ek bagaj ücretini öğrenmek için bagaj hesaplama aracını kullanabilirsiniz. Bunun dışında ek bagaj ücretleri için belirlenmiş bazı kurallar bulunur:

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde görev yapmakta olan ve Türk Barış Gücü’ne mensup asker indiriminden faydalanan yolcular, KKTC uçuşlarında ek bagaj ücreti için her 1 kg için 20 TL ödemesi gerekir.

Öğrenci indiriminden yararlanan yolcular, KKTC uçuşlarında ek bagaj ücreti için her 1 kg için 20 TL ödeyecektir. Bu indirimlerden faydalanmak isteyenler, satın alma işlemlerini Türk Hava Yolları Satış Ofislerinde gerçekleşir. Söz konusu indirimler sadece Türk Hava Yolları seferleri için geçerlidir. Yurt içi direkt uçuşları ile aktarmalı uçuşlarda ek bagaj ücreti farklılık gösterebilir.

Türk Hava Yolları uçuşumu nasıl rezerve edebilirim?


Bilet Dükkanı üzerinden THY uçak bileti almak için arama kısmına kalkış ve varış noktalarınızla beraber seyahat etmek istediğiniz tarihi girmeniz gerekir. Uçuş arama adımında tek yön/gidiş-dönüş bilgisi ve kişi sayısı gibi bilgilerin ardından uçuşunuzu seçebilirsiniz. Ardından kimlik bilgilerinizi doğru bir şekilde doldurduktan sonra ödeme yaparak Türk Hava Yolları uçak biletinizi rezerve edebilirsiniz.

Rezervasyon adımından herhangi bir aksilik yaşarsanız Bilet Dükkanı çağrı merkezine hızlıca ulaşabilirsiniz.   

Türk Hava Yolları rezervasyonumu nasıl değiştirebilirim?


Bilet Dükkanı yaptırmış olduğunuz rezervasyonunuzu, Türk Hava Yolları rezervasyon değişikliği kuralları kapsamında değiştirebilirsiniz. Türk Hava Yolları internet sitesi ya da mobil uygulaması üzerinden yapmış olduğunuz rezervasyonun ardından rezervasyon bilgilerinde online olarak değişiklik yapılamaz. Rezervasyon değişikliğinin farklı bir kanal üzerinden yapılması durumunda rezervasyon ücreti iade edilmez. 

Türk Hava Yolları'nın iade ve iptal politikaları nelerdir?


THY biletinizi Bilet Dükkanı üzerinden havayolu şirketlerinin iptal ve iade kuralları geçerli olacak şekilde iptal veya iade edebilirsiniz. İade hakkı bulunan biletlerinizin iadesi için işlemi başladığında Türk Hava Yolları'nın iptal kuralları doğrultunda iade tutarı, bileti satın alırken kullanılan ödeme aracına yapılır.
 

İade tutarlarının ilgili banka veya kredi kartı hesaplarınıza yansıtılma süresi ortalama 2 ile 7 iş gününü bulabilir. İptal/iade işlemlerinde Bilet Dükkanı tarafından size bilgilendirme e-postası gönderilir. Detaylı bilgi için 0850 442 241 1923 numaralı Destek Hattı'nı 7 gün 24 saat arayabilirsiniz.

Türk Hava Yolları'nda online check-in nasıl yapılır?


THY online chek-in işlemleri için Bilet Dükkanı ana sayfasından Online Check - In sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Ardından hava yolları arasından Türk Hava Yolları'nı seçerek check-in sayfasına yönlendirileceksiniz. Ardından Yolcunun Soyadı ve Rezervasyon (PNR) Numarası bilgilerini girerek online check- in işleminizi tamamlayabilirsiniz. 

Türk Hava Yolları'yla seyahat ederken havalimanında ne zaman olmalıyım?


Bagaj ve güvenlik süreçleri göz önünde bulundurularak, iç hatlar için 2 saat, dış hatlar için ise 3 saat önce havalimanında hazır olunması gerekir.

Türk Hava Yolları check-in sırasında hangi belgeler gereklidir?


Check-in işlemleri için bilet numarası, rezervasyon kodu (PNR) ve kimliğinizin yanınızda olması gerekir.

Türk Hava Yolları'yla uçuşta hangi yemekler sunuluyor?


Türk Hava Yolları’yla uçuşta sunulan yemeklerde ev yapımı omlet seçenekleri ve yumurtalı kahvaltı alternatifleri, Adana kebap, ızgara ve makarna çeşitleri, mayalı ekmek ve içecek çeşitleri yer alır.

Özel diyet gereksinimlerini Türk Hava Yolları'na nasıl iletebilirim?


Özel yemek talepleri, uçuşa en geç 24 saat kala internet sitesi, mobil uygulama, çağrı merkezi ya da satış ofisine iletilmesi gerekir.

Miles&Smiles üyeleri, özel yemek tercihlerini hesapları içerisinden yönetebilmektedir. Miles&Smiles üyeliği ile gerçekleştirilen rezervasyonlarda seçili menü ikram edilecektir. Bu nedenle ekstra bir talep iletilmesine gerek duyulmaz.

Türk Hava Yolları'nda yemekler ücretli mi?


Türk Hava Yolları’nda yemekler ücretsiz olarak servis edilir. 

Türk Hava Yolları’yla seyahat ederken çocuklar ve bebekler için sunulan olanaklar nelerdir?


Bebekli ve çocuklu aileler için Türk Hava Yolları'nın sağladığı kolaylıklar şu şekildedir: 

 • Türk Hava Yolları’nda bebekli ve çocuklu yolcularımız, İstanbul Havalimanı’ndaki uçuşlarında güvenlik kontrolünden, “Önce Aile” geçiş noktalarını kullanarak hızlı bir şekilde işlemlerini tamamlayabilir.
 • 0-7 yaş arası çocuğu olanlar check-in işlemlerini yine İstanbul Havalimanı’nda kendileri için özel tasarlanmış olan aile kontuarında gerçekleşir.
 • Çocuklu ve bebekli yolculara, uçağa güvenli ve hızlı bir şekilde yerleşebilmesi için uçuşa kabulde öncelik tanınır.
 • Çocuk ve bebekler için uçuştan en az 24 saat önce ya da rezervasyon sırasında özel yemek ve bebek maması talebinde bulunmanız gerekir.
 • Bebekli yolcular, sıvı ya da katı mamayı en fazla 100 ml’lik kaplarda yanlarında bulundurabilirler. Isıtmak için ise kabin ekibinden destek alabilirler.
 • Bebeğinizin hijyenini ve konforunu sağlayabilmeniz için belirli lavabolarda yer alan alt değiştirme alanlarını kullanabilirsiniz.
 • Uzun süreli uçuşlarda çocuklarınızın ve bebeklerinizin seyahatlerini daha eğlenceli bir hale dönüştürmek için Türk Hava Yolları tarafından sunulan doğal malzemelerden üretilmiş oyuncakları kullanabilirsiniz.
 • Uzun süreli ve kıtalararası yolculuklarda çocuk ve bebek yolcular için çorap, terlik, diş sağlığı seti, uyku gözlüğü ve baş üstü kulaklık gibi seyahat setlerinden faydalanabilirsiniz.
 • Bebekli yolcuların bebek arabaları, sadece uçağın kargo bölümünde taşınmaktadır. Bu nedenle bebek arabasıyla uçağın kapısına gelebilir, daha sonra görevliye teslim edebilirsiniz.
 • Bebek arabalarınızı, kontuarda teslim ettiyseniz varış istasyonunda bagaj alım bandı üzerinden, uçak kapısında teslim ettiyseniz uçak kapısında geri alabilirsiniz.

THY bilet satın alma işlemi yaparken bebeğiniz ve çocuğunuz varsa yukarıda şartları detaylı incelemenizde size uçuşunuzda kolaylıklar sağlayacaktır. 

Engelli yolcular için Türk Hava Yolları hangi hizmetleri sunuyor?


Engelli yolcular için talep edilmesi durumunda eğer imkan dahilindeyse check-in, pasaport ve biniş işlemleri sırasında öncelik tanınır. Engelli yolcuların koltuklarının, seyahat edecekleri uçağın uygunluk ve müsaitlik durumuna göre ön sıralardan ayırmaya gayret edilir. İşte Türk hava Yolları'nın engelli yolcular için sağladığı imkanlar... 

 • Uçuştan en az 48 saat önce tekerlekli sandalye talep eden ve talebi onaylanan yolcular için ücretsiz tekerlekli sandalye hizmeti sunulmaktadır. 
 • 48 saat önce talep iletmeyen yolcular için ise istasyon imkanları dahilinde tekerlekli sandalye temin edilmeye çalışılmaktadır.
 • Özel gereksinimli yolcular için rehber köpekler, kabine ücretsiz olarak kabul edilir. Rehber köpekler ve duygusal destek köpekler için rezervasyonlar, uçuş saatinden 48 saat öncesine kadar yaptırılmalıdır.
 • Rezervasyonu yaptırılan rehber köpekler, uçuş süresi boyunca kafessiz olarak sahiplerinin ayaklarının dibinde oturabilir.
 • Rezervasyonu yaptırılacak rehber köpeklerin geçerli sağlık belgeleri, aşı kağıtları ve kimlik belgeleri hazır olmalıdır. Ayrıca varış ülkesi tarafından istenilen başka bir evrak varsa onların da eksiksiz olarak hazır bulundurulması gerekir.
 • Otizm, demans, konuşma güçlüğü, kaygı bozukluğu, görme güçlüğü ve okuma güçlüğü gibi durumlardan herhangi birine sahip olan yolcuların, seyahatleri sırasında yaşayabilecekleri zorlukların en aza indirilmesi için “Ayçiçeği Yaka Kartı Hizmeti” hayata geçirilmiştir. Bu kart sayesinde yolcular, daha fazla zamana, desteğe ve yardıma ihtiyaç duyduklarını kolaylıkla gösterebilmektedir.

Yukarıda sağlanan kolaylıklar dışında bir talebiniz varsa THY ile iletişime geçebilirsiniz.

Türk Hava Yolları'nda evcil hayvan taşıma politikası nedir?


Uçuşunuzda yanınızda evcil hayvanınızı götürmek istiyorsanız aşağıdaki politikalara uymanız gerekir. 

 • Türk Hava Yolları’nda seyahatiniz sırasında evcil hayvanınızı yanınıza almak istiyorsanız, seyahat ettiğiniz güzergah için belirlenmiş olan hayvan taşıma ücretini ödemeniz gerekmektedir.
 • T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı talimatına göre evcil hayvanınızla Türkiye’den yurt dışına gerçekleştireceğiniz seyahat öncesi, veterinerden sağlık sertifikası almanız gerekmektedir.
 • 1 Ekim 2021 tarihi itibariyle, evcil hayvanlarınızın sorunum problemi yaşıyor olması durumunda kargo bölümünde taşınmalarına kısıtlama getirilmiştir.
 • Evcil hayvanı ile kabin içerisinde seyahat eden yolcular, kafesteki evcil hayvanlarını önlerindeki koltuğun altında muhafaza etmelidir.
 • Evcil hayvanı ile kabin içerisinde seyahat edecek yolcuların, acil durumlarda tahliyeye engel olmaması için sadece pencere kenarında yer alan koltukları seçmeleri zorunludur.
 • Evcil hayvanlarınızın kabin bölümünde taşınabilmesi için kafesiyle birlikte 8 kg ağırlığını geçmemesi ve kafes ebatlarının ise 23 cm yükseklik, 30 cm genişlik ve 40 cm uzunluğa sahip olması gerekir. 

Daha detaylı bilgi için THY web sitesini inceleyebilirsiniz. 

Türk Hava Yolları Miles & Smiles nedir?


Türk Hava Yolları ve program ortağı olan hava yolu firmalarıyla gerçekleştirilen uçuşlardan, program ortaklarında yapılan harcamalardan, Miles & Smiles anlaşmalı kredi kartıyla yapılan alışverişlerden Mil kazandıran özel bir yolcu programıdır. Bu program ile biriktirilen Millerle, Türk Hava Yolları ve program ortağı olan hava yolu firmaları ile gerçekleştirilecek uçuşlarda kullanılabilecek ödül bilet alınabilmektedir. 

Kazanılan Millerle, Türk Hava Yolları uçuşlarında kullanılabilecek refakatçi bilet alınabilir, anlaşmalı program ortaklarında Mil harcanabilir veya ücretsiz kabin yükseltme yapılabilmektedir.

Türk Hava Yolları'nda puan nasıl kazanabilirim?


Türk Hava Yolları, AnadoluJet, Star Alliance üyesi olan ya da diğer program ortağı olan hava yolu firmaları ile yapılan uçuşlardan Mil puan kazanılmaktadır. 

Kazandığım puanları Türk Hava Yolları'nda nasıl kullanabilirim?


Kazandığınız Mil puanlarla ödül bilet düzenleyebilir, ekstra bagaj satın alabilir, bilet sınıfınızı yükseltebilir, Cash&Miles ile bilet ücretinizin istediğiniz bir kısmını ödeyebilir, Tax&Smiles ile ödül bilet vergilerinizi ödeyebilir, uçuş için koltuk seçimi yapabilirsiniz.

Türk Hava Yolları'yla seyahat ederken lounge erişimi nasıl sağlanır?


Türk Hava Yolları Lounge hizmetlerinden, ortaklık bulunan ana marka ve AnadoluJet seferlerini tercih eden yolcular yararlanabilmektedir.
Yolcu beraberinde 0-12 yaş arasındaki bebek ve çocuklar için bir bedel talep edilmemektedir.
Miles&Smiles üyesi olmayan yolcular, üyelik formu doldurmaları durumunda lounge hizmetlerinden faydalanabilecektir.

Türk Hava Yolları'nda transfer hizmetleri nasıl işler?


Yurt içinden gelerek yurt dışına Türk Hava Yolları ile devam edecek olan yolcular;

 • Uçaktan inerken sadece kabin bagajlarını alarak dış hatlar terminaline geçmelidir.
 • Biniş kartı olmaması durumunda hava yolu firmasının kontuarına gidilerek biniş kartı alınabilir. Biniş kartının olması durumunda ise sadece pasaport kontrol bölümüne gidilmesi yeterli olacaktır.

Yurt içinden gelerek yurt dışına Türk Hava Yolları ile devam etmeyecek olan yolcular;

 • İç hatlar terminalinden bagajlarını almalıdır.
 • Dış hatlar terminaline giderek yurt dışına geçerken kullanılacak olan hava yolu firmasının kontuarında check-in işlemlerini tamamlamalıdır.

Türk Hava Yolları havalimanlarında duty-free alışveriş imkanları nelerdir?


Duty-free alışverişi ile yurt dışı seyahatlerinizde ucuz alışveriş yapabilirsiniz. Duty-free mağazalarında; parfüm, saat, çikolata, tütün ürünleri ve birçok hediye eşyayı görebilir, dilediğinizi satın alabilirsiniz.

Türk Hava Yolları'nda Business Class ve First Class hizmetleri nelerdir?


Türk Hava Yolları’nda Business Class’ta, yolcuların konforunun en üst seviyeye taşınması için özel olarak tasarlanan konforlu koltuklar kullanılır. İşte Business Class ve First Class hizmetleri: 

 • Business Class’ı tercih eden yolcular, havalimanında özel olarak verilen kontuar hizmeti aracılığıyla check-in işlemlerini beklemeden gerçekleştirebilirler.
 • Business Class yolcuları, Miles&Smiless avantajlarından yararlanırken, diğer sınıflara göre daha fazla Mil kazanabilirler.
 • Business Class ile seyahat edecek olan yolcular, daha fazla bagaj hakkına sahiptir ve priority (öncelikli) etiketi ile bagajlarını çok daha hızlı bir şekilde alabilirler.

Türk Hava Yolları'yla seyahat ederken özel koltuk seçimi mümkün müdür?


Bilet Dükkanı üzerinden satın aldığınız Türk Hava Yolları uçak bileti için online check-in adımında özel koltuk seçimi yapabilirsiniz. İç ve dış hat uçuşlarında Ekonomi sınıfı uçuşa 1,5 saat kalana dek, Business sınıf ise check-in süresi bitene kadar koltuk seçimi yapabilir. 

Türk Hava Yolları'nda uçuşta Wi-Fi hizmeti var mı?


Türk Hava Yolları’nda uçuş sırasında uçak içi Wi-Fi hizmeti verilmektedir. Yolculuğunuz sırasında internette dolaşabilir, e-postalarınızı takip edebilir ve ailenizle haberleşebilirsiniz.