Öyküsü 20 Mayıs 1933 yılında beş adet uçak ve 30’dan az personelle başlayan Türk Hava Yolları, ilk olarak İstanbul Yeşilköy’deki havalimanının tamamlanmasıyla uluslararası uçuş trafiğine başlar. 1985 yılına gelindiğinde ise bu başlangıç noktası, Atatürk Havalimanı ismini alır. Zaman içinde global ölçekte bir buluşma noktası haline gelen yer, on binlerce anıya şahit olur.

Yıl 1958, yer THY Atatürk Havalimanı... THY’nin filosuna beş adet Viscount 794 uçağı katılır ve böylelikle pistonlu motor yerine jet motorlu uçaklarla Türkiye’nin havacılık tarihinde yeni bir döneme imza atılır. Hemen bir yıl sonra da Mesut Manioğlu, 9 bin metrede dahi uçabilen yaban kazından ilham alarak, THY’nin bugünkü logosunu tasarlar ve hepimizin bildiği logo göklerde böyle süzülmeye başlar.

Kaptan pilotlar Zihni Barın ile Nurettin Gürün, 1961 yılında başka bir ilke imza atarak Atlas Okyanusu üzerinden 30 saat süren uçuşu tamamlar ve iki adet F-27 uçağını Amerika Birleşik Devletleri’nden İstanbul’a getirir. 1972’ye gelindiğinde 200 milyonluk sermaye 400 milyon TL’ye ulaşır ve bir yıl sonra da McDonnel Douglas DC-10 uçağı filoya dahil edilir. Böylelikle 24 personel ile başlayan THY öyküsü aynı 4 bin 437 kişiyle devam eder. 2015’te ise Avrupa’nın En İyi Hava Yolu seçilir.

Yıl 1998, uçak bileti alımını kolaylaştırmak adına internet sitesi faaliyete geçer. Böylelikle uçak biletini almak, acentelere gitmeyi gerektirmez. 2017’de ise kurumsal internet sitesini kuran ve turkishairlines.com’u hizmete sunan THY, Turkish Airlines ismini de böylelikle hafızalara kazır.

Bugüne gelindiğinde ise THY, Avrupa’nın en iyi, modern ve genç filosuna sahip hava yolu şirketi konumunda. Artık devleşen ve 371’e ulaşan uçak THY uçağı filosu, 120’nin üzerinde ülkede 280’den fazla noktaya uçuyor. Öte yandan “Dünyanın en çok ülkesine uçan hava yolu” olarak anılıyor. Böylelikle daha başlangıçta dünyanın çok daha büyük olduğuna inanmasıyla başlayan öyküsünü, başarılarıyla perçinliyor.

Türk Hava Yolları Commercially Important Person (CIP) Salonu Nedir? Ticaret ile uğraşan önemli kişilerin ağırlandığı salonlar olan Commercially Important Person (CIP) Salonları, bulunduğu hava yolu şirketlerinde, müşterilerin yolculuk kalitesini önemli ölçüde artırır. THY ise buna bağlı olarak bilhassa İstanbul Havalimanı bünyesinde CIP Salonu bulundurmakta ve müşterilerine sıradan bir uçuştan ziyade deneyim yaşatmak konusunda oldukça iddialı bir şekilde çalışmakta. Öte yandan biletiniz business class ise ve Miles & Smiles Elite, Elite Plus ya da Star Alliance Gold üyesi kartına sahipseniz bu deneyimi siz de yaşayabilirsiniz.
 

Türk Hava Yolları Online Check-in İşlemleri Nasıl Yapılır?
 

Türk Hava Yolları’ndan bilet almak ve biletlerin chek-in işlemlerini yapmak için biletdukkani.com.tr adresini kullanabilirsiniz. Sitemiz dahilinde tüm işlemleri hızla ve kolayca gerçekleştirebilir, bilet iptal ya da uçuş ertelemelerinizi de sorun yaşamadan halledebilirsiniz. Online olarak check-in işlemi yapmış olduğunuz biletleriniz, havalimanına gitmeye gerek kalmaksızın tamamlanır, akıllı cep telefonunuz ya da e-posta adresiniz üzerinden gönderilecek kare kodlu resim (QR Code) ile mobil biniş kartınızı da böylelikle edinebilirsiniz. Sonrasında yapmanız gereken yalnızca dış hat ya da iç hatlardan uçağınıza doğru giderken kodu güvenlik görevlisine göstermektir.

Türk Hava Yolları Mil Puanları ile Nasıl Uçulur?
 

Miles & Smiles kartınızı kullanarak Türk Hava Yolları’ndan gerçekleştirdiğiniz her uçuş için mil puanı kazanabilir, böylelikle dünyanın dört bir yanına biriken milleriniz ile ücretsiz uçak bileti kazanabilir ve uçabilirsiniz.

Türk Hava Yolları Online Bilet Satışı Nasıl Yapılıyor?
 

Türkiye’de istisnasız her havalimanına uçan Türk Hava Yolları’nın uçuş ağı oldukça gelişmiştir. Kuzey Amerika, Avrupa, Güney Amerika, Orta Doğu ve hatta Güney-Kuzey ve Orta Afrika’ya THY’nin bünyesinde uçabilirsiniz. Öte yandan son dakika uçuşlarınızı planlama konusunda da yine Bilet Dükkanı’ndan yararlanabilirsiniz.

Türk Hava Yolları’nın Sunduğu Ayrıcalıklar Neler?
 

Türk Hava Yolları, bilet iptali ya da değişimi taleplerinizi kolayca gerçekleştirebileceğiniz bir hava yoludur. Öte yandan isterseniz biletdukkani.com.tr adresinden yalnızca kendinize değil, çoklu işlem yaparak sevdiklerinize de Türk Hava Yolları uçak biletini alabilir, böylelikle spontane gelişen seyahatler düzenleyebilirsiniz. Avrupa’nın en iyi havayolu unvanıyla müşterilerine hizmet veren THY, 2000 yılından beri Miles&Smiles ve Star Alliance üyesi sigorta güvencesi ile yolcularının uçuş kalitesini artırıyor. Öte yandan Turkish Do&Co ile de gerçekleştirdiği iş birliği ile de filosunda şefler bulunduruyor. Böylelikle her uçuşunuzda size yalnızca bulutlarla kaplı gökyüzü değil, en lezzetli anlar da eşlik ediyor. Dünyanın her yerinden müşterilerine aynı kalitede ve üst seviyede hizmet sunmak için çalışan THY, yolcularına kendi anadillerinde hizmet vermek konusunda da oldukça titiz davranıyor. Öyle ki İtalyanca, İngilizce, Almanca, Fransızca, Japonca, İspanyolca, Portekizce, Korece, Çince ve Rusça gibi pek çok farklı dil seçenekleriyle hizmet veriyor.

Türk Hava Yolları En Çok Nereye Uçuyor?
 

Avrupa'nın en iyi havayolu seçilen Türk Hava Yolları'nın uçuşlarıyla ilgili en çok merak edilen konulardan biri de en çok tercih edilen uçuşlarının hangileri olduğu. Bu konuda öncelikle belirtilmesi gereken detay, iç hatlarda THY'nin oldukça yoğun bir hatta sahip olduğu. Dış hatlar göz önüne alındığında ise günlük ortalama 30 uçuş ile birinci sırada Almanya bulunuyor. Dış hatların sıralamasında Almanya'dan sonraki yeri sırasıyla Amerika Birleşik Devletleri, Rusya ve Ukrayna ülkeleri takip etmekte.