PNR Sorgulama

Bilet Dükkanı PNR Sorgulama
 

PNR sorgulama, ön rezervasyon yaptırılmış ya da satın alınmış olan uçak bileti ile ilgili tüm uçuş bilgilerine rahatlıkla ulaşılmasını sağlayan işlem için kullanılan ifadedir. Açılımı, ‘Passenger Name Record’ olan PNR, ‘yolcu isim kaydı’ anlamına gelmektedir. Uçuş terminolojisinde ‘rezervasyon numarası’ anlamına da gelen PNR numarası, internet üzerinden satın alınan uçak bileti ile ilgili detaylara rahatlıkla ulaşılmasını sağlamaktadır. PNR sorgulama alanında ad ve soyadı bilgilerinizi girerek uçak biletini görüntüleyebilir, bilgilerinizi kontrol edebilirsiniz. Havalimanında gerçekleştirilecek olan bilet işlemleri sırasında kolaylık sağlamakta olan PNR numarası, tüm hava yolu firmaları tarafından tanınmaktadır. Uçak bileti aldığınız hava yolu firmasına göre Pegasus PNR sorgulama, THY PNR sorgulama ve AnadoluJet PNR sorgulama işlemleri online olarak gerçekleştirilebilmektedir. Sorgulama işlemlerinizi yapabilmeniz için ise PNR numarasının (kodunun), uçak bileti satın aldığınız hava yolu firması tarafından e-posta ya da SMS yolu ile gönderilmesi gerekmektedir.

PNR Numarası Nedir?
 

PNR numarası ya da PNR kodu, uçak bileti rezervasyonundan sonra verilmekte olan harf ya da rakamlardan oluşan elektronik bir bilgidir. ‘Passenger Name Record’ ifadesinin kısaltması olan PNR, yolcu isim kaydı anlamına gelmektedir. Rezervasyon numarası olarak da bilinen PNR numarası, uçak bileti üzerinde değişiklik yapmak ya da online check-in işlemlerini kısa sürede tamamlamak için kullanılmaktadır. Altı karakterden oluşan, harflerle sayıların bir arada kullanıldığı alfasayısal bir kod olan PNR numarası ile kaybedilen biletlerin yenisini çıkarabilir, havalimanında bilet çıktısı almak için uçuş bilgilerinizde düzenleme yapabilirsiniz. Uçak bileti satın aldıktan sonra verilen bu numarayı, işlemlerinizi rahatlıkla yapabilmeniz için saklamanız gerekmektedir.

PNR numarası, en fazla 999 farklı bilgi içermektedir. Bunlardan 5 tanesi ise bu kodun içinde mutlaka olması gereken bilgilerdir. PNR kodu içerisinde bulunması gereken bu bilgiler aşağıdaki gibidir:

  • İsim bilgisi (ad-soyad-cinsiyet)
  • İletişim bilgisi
  • Uçuş parkuru
  • Biletleme ya da opsiyon (Bilet numarası veya rezervasyonun ne zamana kadar biletlenebileceğine dair bilgi)
  • PNR’ı oluşturan kişi (Rezervasyon işlemini yapan hava yolu satış ofisi ya da acenteye dair bilgi)

PNR numarası, online bilet alımlarınızda mobil biniş kartınızın sağ tarafında yer almaktadır. Aldığınız bilet basılı bir bilet ise bu numarayı, biletin üzerinde yazılı olarak görebilirsiniz.

PNR Numarası İle Nasıl İşlem Yapabilirim?
 

Hava yolu firmalarından satın almış olduğunuz uçak biletiniz için tanımlanan PNR numarası, biletinizdeki bilgilerin değişimi, online check-in işlemleri, kaybedilen biletlerin yeniden çıkarılması ve bilet çıktısı alınması gibi işlemlerin daha rahat yapılabilmesi için oldukça önemlidir. ‘PNR numarası ile nasıl işlem yapabilirim?’ sorusunun cevabını arıyorsanız, uçak bileti satın aldığınız hava yolu firmasının internet sitesi üzerinden kapsamlı bilgiye ulaşabilirsiniz. Yapacağınız, Pegasus PNR sorgulama, THY PNR sorgulama ve AnadoluJet PNR sorgulama gibi araştırmalar sonucunda tarafınıza yönlendirilen kodu saklamanız, fayda sağlayacaktır. PNR numaranızı öğrenebilmek için hava yolu firmalarının tarafınıza göndermiş olduğu e-posta ya da SMS bilgilerini kontrol edebilirsiniz.

PNR numarası sorgulama işlemleri için Bilet Dükkanı’nı ziyaret edebilir, ana sayfa üzerinde yer alan ‘PNR Sorgula’ seçeneğine tıklayarak, işleminizi tamamlayabilirsiniz. Kod ile ilgili doğru bilgiye ulaşabilmeniz için uçak bileti satın alırken girmiş olduğunuz e-mail adresi ve telefon numarası bilgilerinizin doğruluğundan emin olmanız gerekmektedir. Bunun için de bilgilerinizi iki kez kontrol etmekte fayda bulunmaktadır. Mobil biniş kartınızın sağ tarafında, dijital seyahat belgenizin de orta bölümünün aşağısında yer alan PNR kodunu öğrendikten sonra Bilet İşlemleri Sayfası üzerinden PNR kodu ve soyadı bilgileri ile işlemlerinizi yapabilir, bunun yanı sıra ek bagaj hakkı satın alabilir, ek hizmet alabilir ve iletişim bilgileriniz üzerinde değişiklik yapabilirsiniz.