En İyi Sorgun Otelleri

1 Otelden 1 - 1 arası gösteriliyor
Bölge
Değerlendirme
Sorgun Akadia Luxury
Sorgun
Oteli İncele

Yozgat'ın Kalbi Sorgun Otelleri


İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan Yozgat ilimize bağlı bir ilçe olan Sorgun, tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Sorgun içerisinde bulunan tarihi mirasları kadar kaplıcalarıyla da bilinmekte, kültür ve sağlık turizmi çerçevesinde her geçen gün kendini biraz daha geliştirmektedir. Sorgun termal turizmin kalbinin attığı yerlerden biri olduğu kadar köklü tarihi, el sanatları faaliyetleri, tarıma elverişli verimli toprakları, jeotermal enerji kaynakları, yeraltı ve yerüstü kaynakları, uranyum yatakları ile de İç Anadolu Bölgesi’nde dikkatleri üstüne çekmektedir. Kömür yatakları ve jeotermal kaynakları bakımından zengin bir yer olan Sorgun’da buna ek olarak 7000 tonluk, Türkiye’nin en zengin uranyum yatakları bulunmaktadır. Sorgun’un kuzey bölgesi Karadeniz Bölgesi’ne doğru taşmaktadır. İç Anadolu’nun Orta Kızılırmak kesiminde ve Yozgat – Sivas Yolu üzerinde kurulmuş olan Sorgun 100.000 civarındaki nüfusuyla Yozgat’ın en büyük ilçesidir. Kuzeydoğusu dağlık olan ilçe Bozok Yaylası içerisinde yer almaktadır. Sorgun ilçe sınırlarına dahil olan Eymir Yaylası İç Anadolu Bölgesi ve Karadeniz Bölgesi arasında doğal bir sınır niteliği taşımaktadır. İlçenin güney tarafında ise Kerkenez Dağları’nın devamı olan üç tepeler vardır. Sivri, Halil Baba ve Durali Baba ilçede bulunan en önemli yükseltilerdir.

Doğal güzellikler bakımından zengin olan Sorgun’un ortasında bulunan Eğriöz ve Delibaş dereleri Yozgat’ı ikiye ayırmaktadır. Akdağlar’ın batı tarafındaki eteklerinden gelen Kanak Suyu, Bozok Platosu’nun doğusunda bulunan suları da topladıktan sonra Merkez ilçeden geçip Sorgun Doğakent’ten gelen suları da toplar ve güneybatı yönüne doğru akmaya devam eder. Yeşilırmak Havzası’nda bulunan Çekerek Suyu ise Sorgun’daki küçük akarsuları da kendisine katarak kuzeyde Tokat şehri sınırları içerisine girer. Doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihiyle de öne çıkan Sorgun’un tarihinin Alişar Höyüğü’nde yapılan kazılar sayesinde 5000 yıl öncesine kadar uzandığı bilinmektedir.

Sorgun ve çevresi ilk çağlardan bu yana sırasıyla Hitit İmparatorluğu, Frigya ve Pers hakimiyeti altına girmiştir. Bir dönem Roma İmparatorluğu’na bağlı bir eyalet olduktan sonra Helenistik dönemde Orta Anadolu’ya hakim olan Galatlar’ın bünyesine girmiştir. Daha sonra ise Bizans İmparatorluğu bölgede hakim güç olmuştur. M.Ö 2. yüzyıldan beri Roma İmparatorluğu’nun Anadolu bölgesindeki hakimiyeti devamlı olarak genişlemiştir ve miladın ilk yıllarında da tüm Anadolu Roma İmparatorluğu’nun hakimiyeti altına girmiştir. Bölgeye Türkler girene kadar geçen sürede ise Bizans İmparatorluğu hakim güç olmuştur. Ayrıca Bizans Dönemi’nde buraya “Pitriya” adı verilmiştir. Bizans İmparatorluğu’nun İslam’ın yayılmasından önce Sasanililerle ve daha sonra Emevi ve Abbasilerle yaptığı uzun savaşlar sonucunda bölgedeki yerleşik nüfus giderek burayı terk etmiştir. Malazgirt Savaşı ile bölgeye Türkler giriş yaptıklarında bu alanda artık neredeyse kimse yoktur, yerleşim yeri denebilecek bir oluşum kalmamıştır.

İlçenin günümüzde kullanılan Sorgun adına ise bir Türkmen cemaatinin adı olarak ilk kez 1530 yıllarına ait Osmanlı arşivlerinde bulunan belgelerde rastlanmaktadır. Sorkun diye geçen cemaat ilk idari yapılanmasında Bozok kazası içinde bulunmaktadır ve Zakirlü Kabilesi’ne bağlıdır. Kabile bu dönemde, Sorgun mezrasını ekip biçmektedir. Sorgun ise Anadolu’da söğüt ağacının bir türüne verilen ve bölgede yaygın olarak kullanılan bir isimdir. Bu söğüt türü sultani söğüt, ban ağacı ve sepetçi söğüdü olarak da bilinmektedir. İlçe, ismini burada bolca söğüt yetişmesinden de almıştır. Sorgun’un tarihi topraklarını ziyaret etmek, şifalı sularından faydalanmak üzere birkaç günlüğüne burada kalmak istiyorsanız Sorgun otellerinden birinde konaklayabilirsiniz. Bilet Dükkanı üzerinden en uygun fiyatlara Sorgun otellerinden birine rezervasyon yapabilirsiniz.

Sorgun’a Ulaşım


Yozgat’a bağlı bir ilçe olan Sorgun’a ulaşımı kara yolu aracılığıyla sağlayabilirsiniz. Özellikle çevre şehirlerden Sorgun’a özel araçla kara yolu üzerinden ulaşım en fazla 2 saat 30 dakika kadar sürmektedir. Yozgat Merkez’den D-200 kara yolu ile yaklaşık olarak 48 dakikada içerisinde ulaşım sağlanabilmektedir. Sarıkaya ilçesine ise D-805 kara yolunu kullanarak 36 dakikada varmak mümkün. Kırşehir il merkezinden D-785 ve D-200 kara yolunu takip ederek 2 saat 10 dakika içerisinde, Çorum il merkezinden D-795 kara yolunu kullanarak 1 saat 40 dakika içerisinde ve Tokat il merkezinden Kadışehir Sulusaray Yolu’nu takip ederek 2 saat 14 dakika içerisinde Sorgun’a ulaşım sağlanmaktadır.

Sorgun’a Yozgat şehir içinde ulaşım sağlayabileceğiniz araçlar minibüs, taksi, halk otobüsleri ve otobüs terminalinden kalkan uzun yol otobüsleridir. Burada yerli halk daha çok minibüs ile ulaşım gerçekleştirmeyi tercih etmektedir. Sorgun’a diğer şehirlerden şehirlerarası otobüs ile seyahat edecekseniz bulunduğunuz yerden Sorgun Otogarı’na ya da Yozgat Otogarı’na bilet almanız gerekmektedir. Yozgat Otogarı’na bilet alıp ilk olarak oraya ulaşım sağlarsanız, indikten sonra yine terminalden hareket eden Sorgun otobüslerine aktarma yaparak ilçeye varabilirsiniz.

Sorgun’da Nerede Kalınır?


Sorgun’da geçireceğiniz birkaç günlük süre içinde Sorgun’da nerede kalınır, Sorgun otelleri ve daha birçok detayı Bilet Dükkanı olarak sizler için derledik.

Sorgun 5 Yıldızlı Oteller


Safa Sorgun Thermal Hotel Wellness Spa


Sorgun otelleri arasında bulunan Safa Sorgun Thermal Hotel Wellness Spa, misafirlerine konaklama yaptıkları süre boyunca pek çok hizmet sunmaktadır. Otelde kapalı yüzme havuzu, çocuk havuzu, kaydıraklı havuz, kadın ve erkek ayrı havuzları ve kapalı termal havuz bulunmaktadır. Otelde buhar odası, kaplıca, sauna, masaj, Türk hamamı, şok havuzu gibi sağlanan spa hizmetlerinden yararlanabilir, muazzam bir hafifleme yaşayabilirsiniz. Yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı karşılamak üzere açık büfe restoran, kafeterya bulunmaktadır, ayrıca dilerseniz yemeğinizi oda servisiyle odanıza da söyleyebilirsiniz. Otelde engelli kullanımına uygun oda, banyo ve tuvaletler bulunmaktadır. Sorgun otelleri arasında yoğun ilgi gören tesiste ücretsiz olarak sağlanan masa tenisi, tavla ve okey takımı gibi aktivitelerle oyalanabilirsiniz. Otel evcil hayvan kabul etmemektedir. 2 yaşına kadar olan tüm bebekler ve her odada en fazla 2 adet olacak şekilde 6 yaşına kadar olan çocuklar otelde ücretsiz konaklamaktadır. Otelin en erken giriş saati 14.00 ve en geç çıkış saati 12.00’dır.

Sorgun Apart Oteller


Misswak Hotel Sorgun


Sorgun’da Ankara Bulvarı üzerinde bulunan Misswak Hotel Sorgun, kısa süreli bir konaklamanızda tercih edebileceğiniz bir adrestir. Otelin tüm konaklama birimlerinde özel banyo ve tuvalet, saç kurutma makinesi, mini bar ve televizyon bulunmaktadır. Otelde restoran olmadığı için yeme içme ihtiyaçlarınızı otelin çevresindeki restoranlardan karşılayabilirsiniz.

Sorgun Her Şey Dahil Oteller


Sorgun’da her şey dahil otel bulunmamaktadır. Ancak Sorgun’da bulunan ve misafirlerine pek çok çeşitte hizmet veren diğer 5 yıldızlı ya da Yozgat Merkez’de bulunan 3 yıldızlı otellerde güzel bir konaklama deneyimi yaşayabilirsiniz.

Yozgat Çamlık Hotel Restaurant


Yozgat şehir merkezine 2 km mesafede bulunan Yozgat Çamlık Hotel Restaurant, misafirlerine 3 yıldızlı bir otel deneyimi sunmaktadır. Otelin tüm konaklama birimleri oldukça donanımlıdır. Otelde bulunan açık büfe ve a la carte restoranda geleneksel Türk ve Osmanlı mutfağından enfes yiyecekler ve tatlılar tadabilirler. Ayrıca restoran dışında içecek alabileceğiniz bar ve otomatlar da mevcuttur. Otelin bahçe, teras, dinlenme odası, özel sigara içilebilecek alan ve oyun odası gibi ortak alanlarında vakit geçirebilirsiniz. Otelde yapabileceğiniz aktiviteler arasında bilardo oynamak da vardır. Otel evcil hayvanları kabul etmemektedir. Otelde 2 yaşına kadar olan tüm bebekler ve her odada en fazla 1 adet olacak şekilde 6 yaşına kadar olan çocuklar ücretsiz konaklamaktadır. Otelin en erken giriş ve en geç çıkış saati 12.00’dır.