Dominik Yakınlarındaki Uçuş Noktaları

Hızlı Erişim

Punta Cana Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım
Santa Domingo Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım
Dominik’te Gezilecek Yerler
Dominik’te Ne Yenir?
Haritasını İnceleyin

Karayipler’deki Hispanyola Adası’nda yer alan Dominik Cumhuriyeti’nin en büyük şehri ve başkenti Santa Domingo’dur ve ülkede konuşulan resmi dil İspanyolcadır. Hispanyola denen bölge Porto Riko’nun batısında, Küba ve Jamaika’nın doğusunda bulunmaktadır, Venezuela ile ise deniz sınırı vardır. Avrupalıların Amerika kıtasını keşifleri sırasında oluşturdukları ilk yerleşim yerlerinden biri olan Dominik Cumhuriyeti’i ve başkenti Santa Domingo da Amerikalardaki ilk sömürge başkentiydi. Dominik Cumhuriyeti bağımsız yaşadığı pek çok yıl boyunca siyasi olarak buhran dönemi geçirmiştir. Dominik Cumhuriyeti, bulunduğu coğrafya doğrultusunda tropikal bir iklime sahiptir. Ülkede mevsimsel sıcaklık farkından çok bölgesel sıcaklık farkları gözlemlenmektedir. Yaz ayları ve özellikle de Ağustos aylarının bunaltıcı derecede sıcak geçtiği ülkede yağışlı 2 mevsim vardır: Mayıs ayından Ekim ayına kadar güney kıyıları ve Ekim ayından Mayıs ayına kadar da kuzey kıyıları yağış almaktadır. Dominik Cumhuriyeti’nde Haziran – Eylül ayları ise kasırga dönemidir. Tropikal bir bölgede bulunan Dominik Cumhuriyeti’nde eskiden sık yağmur ormanları ve dünyanın başka hiçbir yerinde göremeyeceğiniz yaklaşık 1500 bitki türünü içinde barındıran bir bitki örtüsü bulunmaktaydı. Günümüzde ne yazık ki pek çok yer kurumuz ve bazı bölgeler kömür çıkarmak için kesilmiştir, yine de hala korunan bölgeler de mevcuttur. Eşsiz doğa güzelliklerine sahip Dominik Cumhuriyeti bu özelliği sayesinde de görülmek istenen yerlerden biridir. Dominik Cumhuriyeti son zamanlarda yaşadığı dönüşümlerle Karayipler’deki en lüks tatil yerleri arasına girmiştir, hatta Dünya Turizm Örgütü istatistiklerine bakıldığında Dominik Cumhuriyeti Karayipler’in en popüler tatil destinasyonudur. Karayip sahillerinde güneşlenmek, denize girmek; Dominik Cumhuriyeti’nin lüks otellerinde ve muntazam doğasında vakit geçirmek istiyorsanız Bilet Dükkanı üzerinden en uygun fiyata Dominik uçak bileti alabilirsiniz. Dominik’e gitmeden öne Dominik hakkında hazırladığımız rehber yazısından yararlanarak kendinize bir gezi planı oluşturabilirsiniz.

Punta Cana Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım


Punta Cana Uluslararası Havalimanı Dominik Cumhuriyeti’nin doğusunda yer almaktadır. Karayiplerdeki en yoğun 2. Havalimanı olan Punto Cana Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım sağlamak için birkaç farklı yol bulunmaktadır.

Punta Cana Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Otobüs ile Ulaşım


Havalimanından şehir merkezine ulaşım için en ucuz yollardan biri olan otobüsler Dominik’te denildiği şekilde guagua araçları ya da minibüslerden oluşmaktadır. Toplu taşıma yapan bu araçlar tüm yolculara ulaşım hizmeti vermek için bölgedeki tüm otel alanlarına gitmektedir. Bu nedenle yolculuk bir saatin üzerine çıkabilmektedir. Gelen yolcu çıkışının önünden hareket eden guaguaların resmi ve önceden belirli bir çalışma saatli yoktur ve bu araçlar kalabalık, güvensiz olabilmektedir.

Punta Cana Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Taksi ile Ulaşım


Punta Cana Havalimanı’nda 7/24 hizmet veren taksiler bulunmaktadır. Taksilerle havalimanından şehir merkezinde gitmek istediğiniz yere direkt olarak konforlu bir ulaşım saylayabilirsiniz. Dolandırılmamak için gideceğiniz yeri ve ödeyeceğiniz tutarı taksici ile net bir şekilde anlaşmakta fayda var.

Punta Cana Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Özel Transfer ile Ulaşım


Punta Cana Havalimanı’nın ya da otelinizin sunduğu özel transfer servisinden yararlanarak şehir merkezinde istediğiniz noktaya ya da otelinize direkt ulaşım sağlamanız mümkündür. Özel transfer servisinden yararlanmak için önceden rezervasyon yapmanız gerekmektedir. Özel transfer servisini genellikle kalabalık gruplar halinde ya da çok bagajla seyahat eden kişiler tercih etmektedir.

Santa Domingo Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım


Santa Domingo Uluslararası Havalimanı ya da diğer bilinen adıyla Las Americas Uluslararası Havalimanı, Dominik Cumhuriyeti’nde Santa Domingo yakınlarındaki Punta Caucendo’da hizmet vermektedir. Santa Domingo Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için birkaç farklı yol seçeneğiniz bulunmaktadır.

Santa Domingo Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Otobüs ile Ulaşım


Santa Domingo Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için otobüsler yaygın bir ulaşım aracı değildir. Yine de havalimanında hizmet veren mini van araçlarıyla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Santa Domingo Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Taksi ile Ulaşım


Havalimanında Güney Terminali kat 1 çıkışında bekleyen taksiler şehir merkezine oldukça ucuz fiyatlarda ulaşım hizmet vermektedir. Taksi ile şehir merkezinde dilediğiniz noktaya direkt ve konforlu bir ulaşım saylayabilirsiniz. Toplu taksiler daha ucuz ulaşım aracı olsa da 7 kişiye kadar araç doldurulduğu için kalabalık olabiliyor. Bu nedenle mümkün olduğunda normal taksilere binmeye çalışmanızda fayda var. Taksilerle şehir merkezine 40 dakika içerisinde ulaşım sağlamanız mümkündür.

Santa Domingo Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Özel Transfer ile Ulaşım


Santa Domingo Havalimanı’nın ya da otelinizin sunduğu özel transfer hizmetinden yararlanarak şehir merkezinde istediğiniz yere ya da otelinize direkt ve konforlu bir ulaşım saylayabilirsiniz. Havalimanından şehir merkezine ulaşımın en güvenli seçeneği olan özel transfer servisinden yararlanmak için önceden rezervasyon yapmanız gerekmektedir.

Dominik’te Gezilecek Yerler


Görenlerin özellikle doğasına hayran kaldığı Dominik Cumhuriyeti Karayipler’in en popüler turizm yeridir. Görmeden dönmemeniz gereken Dominik’te gezilecek yerleri sizler için listeledik.

Los Tres Ojos: En popüler turistik yerlerden biri olan Los Tres Ojos, yıllar boyunca su aşındırması ve çöküntülerle oluşmuş bir yerdir. Burada bulunan tatlı ve sıcak su canlı yaşamı için de oldukça elverişli olup içerisinde pek çok kaplumbağa ve balık bulunmaktadır.

Cap Cana: Ziyaretçiler Dominik’e geldiklerinde genellikle Cap Cana’da konaklamaktadırler. Lüks otellere ve mütevazı evlere sahip olan bölge Dominik’in doğu kıyılarında yer almaktadır.

Jaragua Ulusal Parkı: 1983 yılında kurulan ulusal park, ülkenin en büyük adalarındandır ve göçmen kuşların ziyaret alanıdır. Jaragua Ulusal Parkına geldiğinizde çok çeşitte kuş türü gözlemleyebilirsiniz.

Los Haitises Ulusal Parkı: Konik tepeleri ve durgun sahiliyle dikkat çeken Los Haitises Ulusal Parkı 1976 yılında kurulmuştur. Ormanlarla çevrelenmiş olan bu parkta yüzebilir, farklı birçok canlı türünü görebilirsiniz.

Fortaleza San Felipe: Korsan saldırılarından korunmak için 1577 yılında inşa edilen kale, günümüzde müze olarak hizmet vermektedir.

Bella Part Müzesi: 1999 yılında kurulan müzede 2000 adete yakın sanat eseri ve 1960’lardan günümüze kadar gelen farklı sanat akımlarını yansıtan eserler bulunmaktadır.

Parque Colon: Santa Domingo’daki Park Colombus içerisinde yer alan Parque Colon, şehrin simgelerinden biri olan bir anıttır.

Nueastra Senora de la Altagracia Kilisesi: 1970 yılında, Katolik Kilisesi’ne bağlı olan bu bazilika söylenene göre kutsal bil yer üzerine inşa edilmiştir. İlginç bir mimariye sahip olan Nuestra Senora de la Altagracia Kilisesi mutlaka görmeniz gereken yerler arasındadır.

Dominik’te Ne Yenir?


Karayiplerin en gözde tatil yeri olan Dominik Cumhuriyeti’nde birbirinden leziz yöresel yemekler bulunmaktadır. Dominik’te ne yenir merak ediyorsanız sizler için hazırlamış olduğumuz listeye göz atabilirsiniz.

Mangu: Dominik’te vazgeçilmez bir sabah kahvaltısı olan mangu yumurta, kızarmış ekmek, kızarmış peynir, salam ve sosisten oluşmaktadır, bunların altında da zemin olarak patates püresi bulunmaktadır.

Arroz Blanco: Dominik mutfağında önemli bir yere sahip olan pirinç sıklıkla kullanılan bakliyatlardandır. Pirinçlerin tane tane dökülecek şekilde ustalıkla yapılan pilavı tanıdık bulacağınız için de beğenebilirsiniz.

Sancocho: Sancocho yaygın olarak Latin Amerika’da yapılmaktadır ve 4 farklı hayvanın etinden yapılan bir güveç yemeğidir.

Habichuelas Guisades: Dominik Cumhuriyeti’nde geleneksel bir öğle yemeği olan habivhuelas guisades, bol baharatla pişirilen bir fasulye yemeğidir ve genellikle yanında arroz blanco ile servis edilmektedir.

Pollo Guisado: Hızlıca hazırlanılabilen pollo guisado kızarılmıi kemiksiz tavuk etinin kırmızı biber, yeşil zeytin ve baharatlarla karıştırılarak pişirilmesiyle elde edilmektedir.

Chimichurri: Genellikle hamburger içine sürülen bir sos olan chimichurri tatlı bir sostur ve hamburlerleri lahanayla birlikte olduğundan daha da lezzetli hale getirmektedir.

Habichuelas con Dulce: Habichuelas con Dulce Dominik’in en popüler tatlılarındandır. Fasulyeden yapılan bu tatlı ilk duyuşta hoş gelmese de aslında oldukça lezzetlidir.

Batida De Lechoza: Papaya meyvesinin sütle karıştırılmasıyla elde edilen serinletici bir içecek olan batida de lechoza özellikle yazın tercih edilmektedir.