Katar Yakınlarındaki Uçuş Noktaları

Sizin İçin Hazırladıklarımız

Hızlı Erişim

Doha Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım
Katar'da Gezilecek Yerler
Katar'da Ne Yenir?

Katar, Arap Yarımadasında Basra Körfezi ile çevrili bir ülkedir. Başkenti Doha olup resmi dili Arapçadır. Nüfusu yaklaşık 2,5 milyon olsa da doğalgaz ve petrol rezervleri dolayısıyla dünyanın en zengin 4. ülkesidir. Katar, dünyada suç oranının en düşük olduğu ve dolayısıyla en güvenli ülkedir. Denizle çölün buluştuğu nadir bölgelerden biridir. İki farklı iklimi bulundurduğu için de son derece çeşitli bir ekosistemi mevcuttur. Flamingolardan çöl tilkilerine kadar çok sayıda hayvana ev sahipliği yapar. Ayrıca dünyadaki en büyük beyaz köpekbalığı türü de Katar sınırlarında, yasak deniz bölgesi olan Al Shaheen’da bulunuyor. 

Yolcularımız için bir diğer güzel haber de dünyanın en iyi havaalanına sahip olmasıdır. Skytrax Dünya Havalimanı Ödüllerinde ödül almıştır. Bilet Dükkanı hem Katar uçak bileti fiyatları hakkında hem de Katar’da gezilip görülecek yerler, geleneksel yemekler gibi konularda yardımcı olur.

Doha Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım


Katar'ın Doha Havalimanı (Hamad Uluslararası Havalimanı), Doha'nın merkezine 14 km, araçla yaklaşık 20 dakika uzaklıkta elverişli bir konuma sahiptir. Havaalanından Doha'ya ulaşmak için Mowasalat tarafından işletilen Karwa taksileri, lüks limuzinler, otobüsler mevcuttur. Taksiler tarifelidir ve Doha Havalimanı'nın Gelen Yolcu salonunun solunda bulunan Taksi Durağından kolayca erişilebilir. Yine Mowasalat tarafından işletilen birkaç otobüs hattı Doha havaalanına hizmet vermektedir; otobüsler, havalimanının Geliş salonunun sağındaki Otobüs Köşkü'nden hareket etmektedir. Bu seçenekleri Katar uçak bileti alan yolcularımız için derledik:

Doha Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Taksi ile Ulaşım


Hamad Uluslararası Havalimanı'ndan Doha'ya ulaşmanın en hızlı ve en rahat yolu taksi kullanmaktır. Tüm resmi havaalanı taksileri, Katar devlet şirketi Mowasalat tarafından işletilen, tarifeli Karwa taksileridir. Bir Karwa taksisini telefonla arayarak veya Karwa Uygulaması aracılığıyla önceden rezerve edebilir veya bir taksi bulmak için Gelen Yolcu salonunun hemen dışındaki Taksi Durağına gidebilirsiniz. Ücret, varış noktanıza olan mesafeye göre belirlenir – havaalanından Doha'nın merkezine ulaşmak için taksi ücreti 10-15 € (40-60 QAR) civarındadır ve yolculuk trafiğe bağlı olarak yaklaşık 15-25 dakika sürer. Daha büyük gruplar veya aileler için sedan veya minibüsler mevcuttur ve daha lüks bir seçenek olarak limuzinler sunulmaktadır. Karwa taksilerinin tamamı ölçülüdür ve ücret, gideceğiniz yere olan mesafeye göre belirlenir. 

Ücret yaklaşık 6 € (25 QAR) bazında başlar ve gün boyunca 0,30 € (1,20 QAR) gece 9'dan akşam 5'e kadar 0,45 €'dur (1,80 QAR). Havalimanından Doha'ya ulaşım için taksi ücretinin 10-15€ (QAR 40-60) civarında olduğu tahmin ediliyor. Yalnızca yerel para biriminde nakit kabul edilir. Taksi Durağı yakınında ATM'leri bulabilirsiniz. Resmi Karwa taksileri, Doha havalimanının Gelen Yolcu salonunun hemen solundaki Taksi Durağında yer almaktadır. Katar uçak bileti olan ziyaretçileri Gelen Yolcu salonunun içinde, Taksi işaretleri Durağının yönünü gösterecek yardım için bilgi masaları mevcuttur. Dolandırıcılıklardan kaçınmak için Taksi Durağında yalnızca resmi bir Karwa taksisine binmeniz önerilir.

Doha Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Otobüs ile Ulaşım


Hamad Uluslararası Havalimanı'ndan Doha'ya ulaşmanın en ucuz yolu otobüs. Doha'ya ulaşmak için havaalanından Route 747 otobüsüne binebilirsiniz. Hedefinize bağlı olarak Route 777 otobüsü veya Route 109 otobüsü de iyi seçenekler olabilir. Route 747 otobüsü her gün 04:42'den 23:42'ye kadar her 20 dakikada bir çalışır ve 24 saatlik bir süre içinde iki yolculuk için Sınırlı Kart (Limited Card) 2,47 € (10 QAR) tutarındadır. Rota 747, Al Ghanim Otogarı'nda Hamad Uluslararası Havalimanı'nda bir durakla başlar. Hamad Uluslararası Havalimanı'ndan Doha'ya otobüsle gitmek için bir Karwa Smartcard satın almalısınız. Karwa Akıllı Kartlar, Gelen Yolcu Salonunda, Zemin Katta ve Otobüs Durağında bulunan bilet satış makinelerinden satın alınabilir. Üç tür akıllı kart vardır: 7,42 € (30 QAR) tutarında ve şarj edilebilir bir Klasik Kart. Konaklamanız sırasında sık sık otobüse binmeyi planlıyorsanız, bu en iyi seçenektir. 

Classic Card ile Route 747 için ücret 0,74 €'dur (3 QAR). 2,47 € (10 QAR) tutarında ve 24 saatlik bir süre içinde iki yolculuk için kullanılabilen Sınırlı Kart. 4,94 € (20 QAR) tutarında ve 24 saatlik bir süre içinde sınırsız sayıda yolculuk hakkı veren Sınırsız Kart mevcuttur. Hamad Uluslararası Havalimanı'na hizmet veren otobüsler, havalimanının Gelen Yolcu salonunun sağındaki Otobüs Durağına yanaşıyor. Gelen Yolcu Salonunda, Otobüs Durağının yönünü gösteren tabelalar bulunur ve yardım için bilgi masaları mevcuttur. Ekonomik olmasından dolayı Katar uçak bileti olan ziyaretçiler otobüs seçeneğini kullanır.

Katar'da Gezilecek Yerler


Abdullah Bin Zid Almahmud Kültür ve İslam Merkezi: 7. Yüzyıl-19. Yüzyıl arası birçok İslami esere ev sahipliği yapan İslam Eserleri Müzesi’dir. Kabe örtüleri, Kabe’nin anahtarı gibi İslami ögelerin yanı sıra Osmanlı tarihine ait eserler de yer almakta. 

Al Wajbah Kalesi: Katar’ın en eski yapılarından biri olan bu kale 1893 yılında inşa edilmiştir. En turistik yapılardan biri olup ayrıca Osmanlı İmparatorluğu ile yapılan savaşta önemli bir rol oynamıştır. 

İnci Adası: Çok sayıda kültürden esintilere rastlanabilecek bu ada Venedik’ten esinlenmiş su kanalları ile bezeli olup gondollarla gezi mümkündür. En önemli ekonomik gelir kaynaklarından biri olan bu turistik ada yaklaşık 19 bin konutu taşımakta. Mathaf Arap Modern Sanatlar Müzesi: Henüz 13 senelik olan bu müzede dünyanın en büyük özel sanat koleksiyonu sergilenmektedir. Geleneksellikten ziyade çağdaş sanatın örnekleri yer almakta. 

Msheireb Müzeleri: Katar’ın en pahalı miras bölgesi olan bu yerde Doha’nın dört tarihi evi korunmakta. Değerli eserleri görmek isteyen Katar uçak bileti olan ziyaretçiler mutlaka Msheireb Müzeleri’ni görmelidir. 

Souq Waqif: Orta Doğu’nun başta gelen sanat merkezlerinden olan bu çarşısa çok sayıda sanat eseri ve koleksiyon ürünü bulunabilir. Geleneksel Arap kültürü ile modern kültürün birleştiği eklektik bir sanat anlayışı sunulmakta. 

Barzan Kuleleri: Doha’da inci dalgıçlarını incelemek için kurulmuştur. Uzaktan gelen dalgaları kontrol ederek dalgıçlara yardım eden ve bilgilendiren yapılardır. 

Doha Hayvanat Bahçesi: Çok sayıda farklı türü barındıran bu hayvanat bahçesinde 1500 adet canlı yaşamaktadır. 

Camel Pen: Develeri yakından incelemek isteyen ve bu süreci güvenli geçirmek isteyen yolcularımız için doğru bir uğrak noktasıdır.

Katar'da Ne Yenir?


Çok sayıda farklı kültürün bir arada bulunduğu Katar, mutfağında da Arap, Hint, Fas, Çin gibi çok sayıda Orta Doğu ve Asya mutfağından etkilenmiştir. İşte Katar uçak bileti ile gelenlerin aklındaki “Katar’da ne yenir?” sorusunun cevapları… 

Dukka: Aslen Filistin’e ait bir lezzettir. Özel bir tabakta sunulan bu tarif zeytinyağı, zeytin, zahter ve kişniş, susam, kimyon, rezene tohumu, iri dövülmüş karabiber ve kavrulmuş bademin iyice harmanlanmasıyla elde edilen özel bir baharat olan dukkanın birleşimiyle sunulan ve galeta ile tüketilen bir atıştırmalıktır. 

Eggplant Fatteh: Orta Doğu’nun en çok tercih edilen tariflerinden biri olarak kuzu eti, kimyon, yoğurt, çam fıstığı, patlıcan, havuç gibi gıdalarla hazırlanır. 

Kuskus: Yine Orta Doğu’da sıkça tüketilen bir yemek olarak kuskus pişirilme yöntemi ve kullanılan baharatlarla bir fark yaratmaktadır. Maftool: Yine esasen bir Filistin lezzeti olan bu tarifte deve, tavuk ve keçi eti, patates, havuç, salça ve nohut ile hazırlanmış bir sos ile servis edilir. Yanında sunulan pilavın içinde ise yer fıstığı ve çam fıstığı eklenir. 

Kung Pao Tavuğu: Bir Çin yemeği olup ince doğranmış tavuk, kırmızı acı biber, fıstık gibi ürünlerle lezzetlendirilir. 

Humus: Yine Orta Doğu’da çok sık tüketilen bir yemek olup Katar’da da karşımıza çıkmakta. Nohut, tahin, sarımsak, zeytinyağı, limon ile hazırlanan bu tarif her öğünde tüketilmektedir. 

Falafel: Aslen bir Lübnan yemeği olup nohut, baharat, yeşillik gibi gıdalarla hazırlanan bir çeşit köftedir ve aperatif olarak tüketilir.