Irak Ortalama Sıcaklık

Gün
Min.
Maks.
Hava Durumu
Pts
23ºC
30ºC
Güneşli
Sal
23ºC
30ºC
Güneşli
Çar
23ºC
29ºC
Güneşli

Irak Yakınlarındaki Uçuş Noktaları

Sıkça Sorulan Sorular
Irak'a gitmek için en uygun zaman ilkbahar veya sonbahar aylarıdır.
Irak para birimi Irak Dinarı'dır.
Irak en ucuz uçak bileti için Bilet Dükkanı search kısmından sizin için uygun olan tarihi seçebilirsiniz.
Irak uçak bileti alırken gideceğiniz tarihi, kimlik ve pasaport bilgilerinizi doğru girdiğinizden emin olun.
Irak uçak bileti ortalama 6.000 TL civarındadır.

Sizin İçin Hazırladıklarımız

Hızlı Erişim

Bağdat Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım
Irak'ın En Güzel Yerleri
Irak'ta Gezilecek Yerler
Irak'ın Neyi Meşhur?

Ucuz Irak Uçak Bileti


Irak, Ortadoğu'da yer alan, Türkiye, İran, Kuveyt, Suudi Arabistan, Ürdün ve Suriye ile komşu olan bir ülkedir. Başkenti Bağdat'tır. Irak, bölgede gelişen Sümer, Babil ve Asur gibi eski uygarlıklar ile uzun ve zengin bir tarihe sahiptir. 

16. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu'nun bir parçası olmuştur ve Birinci Dünya Savaşı'nın sonunda İngiliz kontrolü altına girene kadar bu şekilde kalmıştır. Irak 1932'de bağımsızlığını kazanmıştır ve 1958'de cumhuriyet olmuştur. Irak'ın nüfusu yaklaşık 40 milyon olup, çoğunluğu Arap Müslümanlardan oluşur. 

Diğer etnik gruplar ve dini azınlıklar da ülkede yaşamaktadır. Arapça ve Kürtçe Irak'ın resmi dilleridir ve Asurca, Ermenice ve Türkmence gibi diğer diller de konuşulur.

Petrol, Irak için önemli bir gelir kaynağıdır ve ülke dünyanın en büyük petrol rezervlerinden bazılarına sahiptir. Ülke genel olarak son yıllarda ekonomik mücadeleler dahil olmak üzere çok sayıda zorlukla karşı karşıya kalmıştır. 

Farklı problemlerden etkilenmiş olsa da sahip olduğu zenginlikler sebebiyle birçok turist Irak uçak bileti alarak bu kendine has özelliklere haiz olan ülkeyi keşfetmek için seyahet etmektedir.

Bağdat Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım


Bağdat Uluslararası Havalimanı (BGW), Bağdat şehir merkezinin yaklaşık 20 km (12 mil) batısında yer alır. Irak uçak bileti yolcularının havalimanından şehir merkezine gitmeleri için birçok ulaşım alternatifi vardır.

Taksiler, havalimanından şehir merkezine ulaşımda yaygın olarak kullanılan bir ulaşım aracı olarak öne çıkar. Taksi durağı terminal binasının dışında yer almaktadır ve hem resmi hem de resmi olmayan taksiler mevcuttur. 

Resmi taksilerin sarı rengi vardır ve plaka numaralarından ve aracın yan tarafındaki logolarından tanınabilirler. Resmi olmayan taksiler, tipik olarak bağımsız çalışan beyaz sedanlar veya minivanlardır. Resmi olmayan bir taksiye binmeden önce ücret konusunda pazarlık yapmanız önerilir. Yolculuk yaklaşık 30-45 dakika sürer. Maliyeti de 15-25 dolar civarındadır.

Daha konforlu ve stressiz bir deneyim için özel transfer hizmetleri de önceden ayarlanabilir. Havaalanı limuzin ve özel araç hizmetleri de dahil olmak üzere havaalanı transfer hizmetleri sunan birkaç şirket vardır. 

Bunlar bir seyahat acentesi veya Bilet Dükkanı platformu aracılığıyla düzenlenebilir. Fiyatlar aracın tipine ve gidilen mesafeye göre değişmekle birlikte genellikle 30 dolardan başlamaktadır.

Havalimanından şehir merkezine direkt toplu taşıma seçeneği bulunmamaktadır ancak en yakın otobüs durağı olan Al Nahda'ya halk otobüsü veya dolmuşla gidip ardından başka bir otobüse veya taksiye aktarma yaparak şehir merkezine gitmek mümkündür. Bu seçenek, güvenlik endişeleri ve İngilizce bilgi eksikliği nedeniyle turistler için pek önerilmez.

Bağdat'taki güvenlik durumunun değişken olduğunu ve ziyaretçilere şehirde seyahat ederken uygun güvenlik önlemlerini almaları tavsiye edildiğini belirtmek gerekir. 

Ulaşımı önceden Bilet Dükkanı gibi saygın bir platform veya otel aracılığıyla ayarlamanız, seyahatinizi herhangi bir problem yaşamadan keyifle geçirmenize vesile olacaktır.

Irak'ın En Güzel Yerleri


Irak, zengin bir mirasa ve eski uygarlıklara dayanan bir tarihe sahip olan bir ülkedir. Irak uçak bileti ile seyahatiniz sonrasında hangi şehre giderseniz gidin, ülke genelinde ziyaret edilebilecek birçok güzel yer vardır. İşte Irak'ın en güzel yerlerinden bazıları:

Ur Zigguratı


Irak'ın güneyindeki Nasiriyah şehrinde bulunan Ur Zigguratı, M.Ö. 21. yüzyıla kadar uzanan eski bir basamaklı piramittir. Irak'taki en iyi korunmuş ziguratlardan biridir ve Sümer uygarlığının yaratıcılığının bir kanıtıdır.

Mezopotamya Bataklıkları


Güney Irak'ta bulunan Mezopotamya Bataklıkları, çeşitli yaban hayatı ve bitki türlerine ev sahipliği yapan eşsiz bir sulak alan ekosistemidir. Ziyaretçiler, bataklıkları keşfetmek ve yüzyıllardır orada yaşayan Bataklık Araplarının geleneksel yaşam tarzlarını görmek için tekne turlarına katılabilir.

Erbil Kalesi


Başkent Erbil'de bulunan Erbil Kalesi, 7.000 yılı aşkın bir süredir ayakta olan antik bir kaledir. Dünyanın en eski sürekli yerleşim yerlerinden biridir ve UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer almaktadır.

Samarra Arkeolojik Şehri


Bağdat'ın kuzeyinde yer alan Samarra Arkeolojik Şehri, 9. yüzyıldan kalma sarmal bir minare olan ünlü Malwiya Kulesi'ne ev sahipliği yapmaktadır. Şehir ayrıca, Samarra Ulu Camii de dahil olmak üzere başka birçok antik yapı ve kalıntıya sahiptir.

Lalish


Lalish, Irak'ın kuzeyindeki Ninova eyaletinde bulunan Ezidi dini için kutsal bir sitedir. Birkaç türbe ve tapınağa ev sahipliği yapmaktadır. Çevredeki dağların büyüleyici manzarası burayı ziyaret etmek için güzel bir yer yapmaktadır.

Bağdat Hayvanat Bahçesi


Başkent Bağdat'ta bulunan Bağdat Hayvanat Bahçesi, Orta Doğu'nun en büyük ve en eski hayvanat bahçelerinden biridir. Çeşitli egzotik hayvanlara sahiptir ve hem yerel halk hem de turistler için popüler bir cazibe merkezidir.

Irak'ta Gezilecek Yerler


Irak uçak bileti ile bir tatil planı yapmaya karar verirseniz, bu ülkenin ziyaret edilecek birçok ilginç yere sahip olduğunu bilmelisiniz. Irak'ta ziyaret edilebilecek popüler yerler içerisinde adeta kaybolabilirsiniz.

Bağdat


Irak'ın başkenti, zengin bir tarihe sahip canlı ve hareketli bir şehirdir. Ziyaretçiler antik şehir duvarlarını ve kapılarını, Abbasi Sarayı'nı ve eski Mezopotamya'dan kalma geniş bir eser ve hazine koleksiyonuna ev sahipliği yapan Irak Ulusal Müzesi'ni keşfedebilirler.

Babil


Babil antik kenti, Bağdat'ın güneyinde yer alır ve bir zamanlar dünyanın en önemli şehirlerinden biri olarak tarihe adını kazımıştır. Ziyaretçiler şehir surlarının kalıntılarını, ünlü İştar Kapısını ve Antik Dünyanın Yedi Harikasından biri olan Babil'in Asma Bahçelerini görebilirler.

Erbil


Erbil, Irak'ın Kürdistan Bölgesi'nin başkentidir ve dünyanın sürekli yerleşimin olduğu en eski şehirlerinden biridir. Ziyaretçiler Erbil Kalesi'ni, Kürt Tekstil Müzesi'ni ve yakınlardaki Kürt kırsalını keşfedebilirler.

Necef


Necef, Şii Müslümanlar için kutsal bir şehirdir ve dünyanın en önemli hac yerlerinden biri olan İmam Ali Camii'ne ev sahipliği yapmaktadır. Ziyaretçiler ayrıca dünyanın en büyük mezarlığı olan ve önde gelen Şii şahsiyetlerin mezarlarını içeren Necef Mezarlığı'nı da keşfedebilirler.

Musul


Musul, Kuzey Irak'ta bir zamanlar İslami bilim ve kültür merkezi olan bir şehirdir. Ziyaretçiler tarihi Eski Şehir'i, Musul Müzesi'ni ve ünlü Al-Nuri Camii'ni keşfedebilirler.

Irak'ın Neyi Meşhur?


Irak mutfağı, zengin tatları ve aromatik baharatların kullanımıyla bilinmektedir. Orta Doğu'nun çeşitli ve lezzetli mutfaklarından biri olarak kabul edilmektedir. Irak seyahatinize Irak uçak bileti ile yaşadığınız keyifli bir uçak yolculuğuyla başladıktan sonra yerel lezzetleri deneyimledikçe bu yolculuğa ne kadar değeceğini daha iyi anlayacaksınız. Irak mutfağının yıllar boyunca Fars, Türk ve Hint mutfağı da dahil olmak üzere çeşitli kültürlerden etkilenerek benzersiz bir lezzet ve pişirme tekniği karışımı oluşturduğunu belirtmek isteriz.

Tabbouleh: Tabbouleh, kıyılmış maydanoz, domates, soğan ve bulgur ile yapılan, limon suyu ve zeytinyağı ile tatlandırılmış bir salatadır.

Dolma: Dolma, tipik olarak üzüm yaprağı, patlıcan veya biberle yapılan ve pirinç, otlar ve baharat karışımı ile doldurulmuş sebzelerdir.

Masgouf: Masgouf, ızgara veya fırınlanmış tatlı su balıklarıyla yapılan, tipik olarak demirhindi sosu ve gözleme ile servis edilen popüler bir yemektir.

Irak mutfağında ayrıca baklava, künefe ve helva gibi çeşitli tatlılar bulunmaktadır. Irak çayı, genellikle kakule ve diğer baharatlarla demlenen güçlü ve güzel kokulu tadıyla da ünlüdür.