Dalaman Ortalama Sıcaklık

Gün
Min.
Maks.
Hava Durumu
Per
19ºC
25ºC
Bölgesel düzensiz yağmur yağışlı
Cum
17ºC
29ºC
Güneşli
Cts
18ºC
27ºC
Güneşli

Dalaman Yakınlarındaki Uçuş Noktaları

Sıkça Sorulan Sorular
Dalaman uçakla Ankara'dan 1 saat, İstanbul'dan ise 1 saat 20 dakika sürer.
Dalaman'a gitmek için en uygun zaman bahar ve yaz aylarıdır.
Dalaman en ucuz uçak bileti için Bilet Dükkanı search kısmından sizin için uygun olan tarihi seçebilirsiniz.
Dalaman uçak bileti alırken gideceğiniz tarihi ve kimlik bilgilerinizi doğru girdiğinizden emin olun.

Sizin İçin Hazırladıklarımız

Hızlı Erişim

Dalaman Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım
Dalaman’da Gezilecek 9 Yer
Dalaman’da Ne Yenir?

Ege Bölgesi’ndeki Muğla’nın 13 ilçesinden biri olan Dalaman, Muğla’nın diğer ilçelerinden olan Köyceğiz, Fethiye, Ortaca ve Denizli’nin bir ilçesi olan Çameli’nin arasında kalır. Güneyi ovalık diğer üç tarafı ise dağlık olan Dalaman’da, Fethiye Körfezi’ne paralel olarak uzanmakta olan dağlar sık ormanlardan oluşur. 

Eşsiz bir Ege tatili için avantajlı uçak bileti, otel, araç kiralama ve transfer hizmetlerine Bilet Dükkanı'ndan erişebilirsiniz.

Dalaman, dünyanın en verimli ovalarından biri olan Dalaman Ovası’na ve 229 km uzunluktaki Dalaman Çayı’na ev sahipliği yapar. Bu bölgede yeterli ölçüde arkeolojik çalışma yapılmadığından dolayı tarihi ile ilgili çok şey bilinmese de Antik Karya Bölgesi’nde bulunduğu için tarihi geçmişinin çok eskilere dayandığı tahmin edilir. 

Önceden Köyceğiz ilçesine bağlı olan Dalaman 1983 yılında ilçe statüsü kazanmıştır. Muğla’nın bu sevimli ilçesi Dalaman’da birkaç gün geçirmek istiyorsanız tatilinizi planlamaya Bilet Dükkanı üzerinden uygun fiyatlı Dalaman uçak bileti alarak başlayabilirsiniz. 

Dalaman uçak biletinizi aldıysanız eksiksiz bir tatil deneyimi yaşamak için Dalaman’da gezilecek yerler ve Dalaman’da ne yenir ile ilgili bilgiler bulacağınız, Dalaman hakkındaki rehber yazıya sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Dalaman Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım


Muğla’nın Dalaman ilçesinde, ilçe merkezine 6 km uzaklıkta yer alan Dalaman Havalimanı 1981 yılından beri hizmet vermektedir. Dalaman Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için çeşitli yol alternatifleri mevcuttur.

Dalaman Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Havaş ile Ulaşım


Dalaman Havalimanı’ndan çevredeki Marmaris ve Fethiye gibi tatil beldelerine de ulaşım hizmeti sağlayan Havaş otobüsleriyle rahat bir yolculuk yapabilirsiniz. Havalimanında iç hatlar terminalinin çıkışından hareket eden Havaş otobüsleri ile Dalaman yol ayrımında inerek ilçe merkezine ulaşım gerçekleştirebilirsiniz.

Dalaman Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Muttaş ile Ulaşım


Muttaş otobüsleri de Havaş gibi Dalaman Havalimanı’nda iç hatlar terminalinin çıkışından hareket ederek Marmaris ve Fethiye’ye doğru yol almaktadır. Hem Marmaris’e hem de Fethiye’ye giden Muttaş otobüsleri ilk durak olarak Dalaman’a uğradığı için bu otobüslere binerek Dalaman’a ulaşım sağlayabilirsiniz.

Dalaman Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Taksi ile Ulaşım


İlçe merkezine sadece 6 km uzaklıkta yer alan Dalaman Havalimanı’ndan 7/24 hizmet veren taksilerle çok hızlı ve rahat bir şekilde ilçede gitmek istediğiniz noktaya direkt olarak ulaşım gerçekleştirebilirsiniz. Dalaman Havalimanı’nın ilçe merkezine bu kadar yakın olması nedeniyle taksi ile ulaşım sıklıkla tercih edilir.

Dalaman Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Özel Transfer ile Ulaşım


Genellikle kalabalık gruplar halinde ya da elinde çok bagajla seyahat edenleri kullanmayı tercih ettiği özel transfer servisi ile Dalaman Havalimanı’ndan ilçe merkezinde gitmek istediğiniz yere direkt olarak en konforlu şekilde ulaşım gerçekleştirmeniz mümkündür. Özel transfer servisinden en iyi şekilde yararlanmak için önceden rezervasyon yapmanız gerekmektedir.

Dalaman Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Araç Kiralama ile Ulaşım


Dalaman’da geçireceğiniz süre boyunca ulaşım konusunda hiçbir sıkıntı yaşamamak için ya da hazır Dalaman’a gelmişken çevredeki tatil beldelerine de rahatlıkla uğramak için Dalaman Havalimanı’na indiğinizde burada hizmet veren araç kiralama şirketlerinden birinin ofisine giderek istek ve ihtiyaçlarınızı karşılayan bir aracı kiralayabilirsiniz. 

Aracınız siz oraya gitmeden sizin için ayrılmış olsun istiyorsanız yola çıkmadan önce otel rezervasyonu ve uçak bileti gibi hizmetlerin yanında araç kiralama olanağı da sunan Bilet Dükkanı üzerinden en uygun fiyata araç kiralama işlemi de yapabilirsiniz. Dönüş uçağınızdan birkaç saat önce kiraladığınız aracı ilgili ofise teslim etmeniz gerekmektedir.

Dalaman’da Gezilecek 9 Yer


Muğla’nın 13 ilçesinden biri olan Dalaman yoğun ilgi gösteren turistler nedeniyle özellikle yaz aylarında oldukça işlek bir yer olmaktadır. Her sene yerli ve yabancı binlerce turist ağırlayan Dalaman’da gezilecek yerleri sizler için tanıttık.

Dalaman Tren Garı


İlginç bir hikayeye sahip olan Dalaman Tren Garı’nın en büyük özelliği şimdiye dek tek bir trenin bile buradan geçmemiş olmasıdır.

Antik Demirciler Çarşısı


13. yüzyılda Rumlar tarafından yapılmış olan Demirciler Çarşısı’nda giderek unutulmakta olan demircilik örneklerine rastlayabilirsiniz. Dalaman’ın simgesi haline gelen yerlerden biri olan Demirciler Çarşısı’ndan hem kendinize hem de sevdiklerinize Dalaman hatırası demir ürünler alabilirsiniz.

Hippokome Antik Kenti


Eski Karya dilinde at şehri demek olan Hippokome bir tepe üzerine kurulu bulunmaktadır. Roma ve Bizans Dönemi’nden izler taşıyan Hippokome’de 3 adet kaya mezar ve yüzbinlerce yıllık kalıntıları görebilirsiniz.

Lissai


Zamanında Karya uygarlığının hakimiyetindeki yerlerden biri olan Lissai, Kocagöl’deki küçük bir adadan oluşan antik bir kenttir. 2017 yılında antik kentleri dahil eden bir yürüyüş rotası oluşturan Karia Derneği, Karia Yolu adını verdikleri bu rotaya Lissai’yi de eklemişlerdir.

Tios Antik Kenti


Likya uygarlığı sınırlarındaki en eski yerleşim yerlerinden biri olan Tios Antik Kenti, kendi döneminin en önemli dini, ekonomik ve kültürel merkezlerinden biridir. Kanatlı At Pegasus’un sahibi olan Bellaforonte’nin de yaşadığı yer olduğu düşünülen Tios Antik Kenti, Dalaman gezinize mutlaka eklemeniz gereken duraklardan biridir.

Kükürt Havuzları


42 dönümlük bir arazi üzerinde yer alan ve Şifalı Kükürt Gölü olarak da bilinen kükürt havuzları, içerisinde 17 adet mineral barındırmakta ve eklem, kas ağrıları, sedef gibi fiziksel sıkıntılara şifa olmaktadır.

Kille Koyu


Çam ağaçları ile çevrelenmiş olan Kille Koyu’nda mis gibi çam ağaçlarının kokusu eşliğinde doğa ile iç içe vakit geçirebilir; çakıllı denizde ister yüzebilir isterseniz de sörf yapabilirsiniz.

Sarsala Koyu


Dalaman ilçe merkezinin 16 km güneydoğusundaki Kapukargın’da yer alan Sarsala Koyu, Büyük ve Küçük Sarsala olmak üzere iki bölgeye ayrılmaktadır. Turistlerin ilgisini çeken yer daha çok Büyük Sarsala Koyu olurken Küçük Sarsala Koyu’na da genellikle yatlar ve tekneler yanaşmaktadır.

Dalaman Çayı


Dalaman Çayı, kaynağını Gölhisar’ın güneyinde bulunan Yeşilgöl Dağları’ndan almaktadır. Dalaman ve Ortaca ilçeleri arasında doğal sınır oluşturan 229 km uzunluğundaki Dalaman Çayı Akdeniz’e dökülmektedir. Dalaman Çayı’nın yaklaşık olarak 26 kilometresinde, 3-4 derecelik bir zorluk seviyesine sahip rafting parkurunda Raft adı verilen su kanolarıyla spor yapmanız mümkündür.

Dalaman’da Ne Yenir?


Doğal güzellikleriyle öne çıkan ancak bir yandan da tarihi yerler de barındıran, Ege Denizi ve Akdeniz’in buluşma noktası Muğla’nın 13 ilçesinden biri olan Dalaman’da bu iki coğrafi bölgeden de esintiler görebileceğiniz leziz bir mutfak bulunmaktadır. Ortaca, Fethiye ve Marmaris gibi diğer pek çok tatil beldesine de yakın olan Dalaman’da ne yenir sizler için tanıttık.

  1. Deniz Börülcesi: Yalnızca Dalaman’a özgü olmayıp tüm Ege mutfağıyla özdeşleşen yemeklerden biri olan deniz börülcesi zeytinyağlı bir meze olarak da tek başına bir yemek olarak tüketilebilmektedir. Ege mutfağının vazgeçilmezlerinden olan deniz börülcesi iyice temizlendikten sonra haşlanıp, üzerine zeytinyağı ve limon eklenerek servis edilmektedir. Lezzetli olduğu kadar sağlıklı da olan deniz börülcesine hayran kalacaksınız.
  2. Mavru Kefali: Çeşit çeşit balığın bulunduğu Dalaman’da mutlaka tatmanız gereken şeylerden biri de mavru kefalidir. Hem tatlı hem de tuzlu suda yaşama özelliğine sahip olan mavru kefali, buranın yerli halkı arasında koca kafa olarak da bilinmektedir. Dalaman’da farklı versiyonları bulunan mavru kefalini ızgara, buğulama ya da pilaki şeklinde yemeniz mümkündür.
  3. Mavi Yengeç: Oldukça yüksek protein değerine sahip olan mavi yengeç, Türkiye’de en çok Ege Bölgesi’nde bulunmaktadır. Yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken bu leziz mavi yengeç yemeği, etin kalitesi ve her yerde rastlanan bir şey olmaması nedeniyle bu bölgedeki diğer yemeklerden daha pahalıdır.
  4. Silcan Yoğurtlaması: Yine Ege Bölgesi’nde ayrıcalıklı bir yere sahip olan yemeklerden biri olan silcan yoğurtlaması, bu bölgeye özgü yetişen otlarla yapılmaktadır. Bazı yerlerde sarmaşık olarak da bilinen silcan yoğurtlaması tadına bayılacağınız, yoğurtlu bir mezedir.
  5. Yayın Balığı: İri bir balık türü olan yayın balığını isterseniz marine edip isterseniz de ızgara ya da tavada pişirebilirsiniz. Hem çok lezzetli olması hem de neredeyse kılçıksız olması nedeniyle Dalaman’da sıklıkla tüketilen yayın balığı keyifli akşam yemeklerinin vazgeçilmezidir.
  6. Kabak Çiçeği Dolması: Ege Bölgesi’nde oldukça popüler olan, hem yerlilerin hem de turistlerin bayılarak yediği kabak çiçeği dolması, Dalaman mutfağında da yer almaktadır. Kabak çiçekleri güneş görünce kapandıkları için gün doğumundan önce toplanıp iç harç ile doldurulduktan sonra pişirilip servis edilmektedir.
  7. Turp Salatası: Dalaman’da çok meşhur olan turp salatası, limon ve zeytinyağı ile lezzetlendirilip ana yemeklerin yanında servis edilen oldukça sağlıklı bir salatadır.
  8. Şambali Tatlısı: Dalaman’da en çok tüketilen tatlılardan biri olan şambali tatlısı irmik, yoğurt ve un ile hazırlandıktan sonra pişirilip, servis etmeden önce üzerine şerbet ve badem dökülmektedir.