Hong Kong Yakınlarındaki Uçuş Noktaları

Hızlı Erişim

Hong Kong Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım
Hong Kong Kaç Günde Gezilir?
Hong Kong Tarihi Yerleri
Hong Kong Yemekleri
Haritasını İnceleyin

Çin yönetimi altında olan bölgenin uzun adı Hong Kong Özel İdari Bölgesi’dir. Eskiden uzun yıllar boyunca İngiliz sömürgesi olarak varlık göstermiş ve günümüzde de Çin etkilerinin büyük ölçüde gözlemlendiği Hong Kong’da çok kültürlü bir yapı bulunmaktadır. Hong Kong nüfusunun büyük bir kısmı Çinli ve Budist olsa da Müslüman, Konfüçyüsçü, Hristiyan, Musevi, Hindu ve Taoistlere de ev sahipliği yapmaktadır. Çok gelişmiş bir alt yapı v metro sistmi olan Hong Kong, Çin’in bir parçası olmasına rağmen Batı dünyasına oldukça yakın özellikler taşımaktadır. Dünyanın en önemli liman kentlerinden olan Hong Kong’da dünyanın en çok kullanılan 7. Para birimi olan Hong Kong Doları kullanılmaktadır. Yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda Hong Kong’un tarihi geçmişinin 30.000 yıl öncesine kadar uzandığı anlaşılmıştır. 1841 Çin – İngiliz savaşında bölgeyi ele geçiren Çin askeri güçleri, bu askeri başarısını Nanking Anlaşması ile noktalamış ve Victoria bölgesini Hong Kong’un başkenti ilan etmiştir. Çok kültürlü bir ortama sahip batılı Asya ülkesi Hong Kong’a seyahat etmek istiyorsanız Bilet Dükkanı üzerinden en uygun fiyata Hong Kong uçak bileti alarak gezinizi planlamaya başlayabilirsiniz. Seyahate çıkmadan önce Hong Kong hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak, Hong Kong tarihi yerleri ve Hong Kong yemeklerini tanımak istiyorsanız sitemizdeki rehber yazıya göz atmanızı tavsiye ederiz.

Hong Kong Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım


Chek Lap Kok Adası’nda yer alan Hong Kong Havalimanı, dünyanın en yoğun faaliyet gösteren havalimanlarından biridir. Yılda 70 milyondan fazla yolcuya hizmet veren Hong Kong Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için farklı birkaç yol alternatifiniz bulunmaktadır.

Hong Kong Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Airport Express Treni ile Ulaşım


Hong Kong Havalimanı’ndan şehir merkezine en hızlı şekilde ulaşım sağlayan Airport Express Treni, Terminal 1 ve 2’nin arasında bulunan istasyondan her 10 dakikada bir kalkmaktadır. Hong Kong, Kowloon, Tsing Yi ve Asia World Expo Fuar Alanı İstasyonlarından geçen tren ile Hong Kong ya da Kowloon duraklarında inerseniz otelinize daha yakın bir yere aktarma yapmak için bu duraklarda hizmet veren ücretsiz havalimanı servislerini de kullanabilirsiniz. Airport Express Trenleri ile havalimanından şehir merkezine yapacağınız yolculuk 24 dakika sürmektedir.

Hong Kong Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Halk Otobüsü ile Ulaşım


Havalimanından şehir merkezine ulaşımın en ekonomik yolu olan halk otobüsleri Terminal 1 ve 2 arasında kalan otobüs duraklarından hareket etmektedir. Hong Kong Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım sağlayan 30’dan fazla otobüs olduğu ve neredeyse hepsinin çalışma saatleri farklılık gösterdiği için gideceğiniz bölgeye göre otobüsün kodu ve sefer saati ile ilgili güncel bilgileri havalimanının resmi sitesinden kontrol etmenizde fayda var.

Hong Kong Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Havalimanı Ekspres Otobüsleri ile Ulaşım


Az sayıda durakta durarak havalimanından şehir merkezine ulaşım sağlayan ekspres otobüsler Terminal 1 ve 2 arasındaki otobüs duraklarından hareket etmektedir. Hong Kong’un en büyük otellerine her saat başı ulaşım hizmeti veren ekspres otobüsleri “Coach” tabelalarını takip ederek bulabilirsiniz.

Hong Kong Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Özel Transfer ile Ulaşım


Genellikle grup haline ya da çok bagajla seyahat edenlerin tercih ettiği özel transfer servisinden yararlanmak için önceden rezervasyon yapmanız gerekmektedir. Özel transfer servisi sayesinde havalimanında şoförünüz tarafından karşılanıp, şehir merkezinde gitmek istediğiniz noktaya direkt bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Hong Kong Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Taksi ile Ulaşım


Hong Kong Havalimanı gelen yolcu terminalinin çıkışında bekleyen taksiler yeşil, kırmızı ve mavi olmak üzere 3 renkte hizmet vermektedir. Renkler, taksilerin gittikleri bölgeyi temsil etmektedir. Kırmızı taksilerle Hong Kong merkezine ya da Kowloon’a, mavi taksilerle Lantau’ya ve yeşil taksilerle kuzeye doğru gidebilirsiniz.

Hong Kong Kaç Günde Gezilir?


Hong Kong kaç günde gezilir diye soruyorsanız aslında cevabın biraz sizde saklı olduğunu söyleyebiliriz. Hong Kong’u kaç günde gezip bitireceğiniz Hong Kong’da nerelere uğramak istediğinize göre değişiklik göstermektedir. Sadece tarihi ve başlıca önemli olan yerleri gezeyim yeter diyorsanız 2 gün içerisinde iyi bir planlamayla Hong Kong’u gezebilirsiniz. Ancak gitmişken hem yakındaki farklı adalara geçiş yapayım hem de Disneyland ve Ocean Park gibi yerleri de göreyim istiyorsanız 3-4 gününüzü ayırmanız iyi olacaktır. 

Hong Kong Tarihi Yerleri


Çin’in güneyinde özerk bir bölge olan Hong Kong’da hem doğulu Asya kültürü hem de batılı İngiliz etkisinin bir arada görüldüğünü söylemek mümkündür. Çok kültürlü bir yapıya sahip olan Hong Kong tarihi yerleri sizler için tanıttık.

Victoria Zirvesi


Şehir manzarasını en güzel şekilde seyredebileceğiniz Victoria Zirvesi 554 metre yüksekliğe sahiptir. Zirveye 130 yıldır hizmet vermekte olan tramvay ile çıkmanız mümkündür.

Tian Tan Buddha


1990-1993 yılları arasında inşa edilmiş olan Tian Tan Buddha, 34 metre yüksekliğinde bronz bir Buda heykelidir. Hong Kong istikrarı ve Çin’in refahını anlatan bu eser, Muk Yue Dağı’nın zirvesinde bulunmaktadır.

Tim Sha Tsui


Kowloon Yarımadası’nın güneyinde kalan Tim Sha Tsui’de pek çok mağaza, alışveriş merkezi, müze ve kültür merkezlerini gezebilirsiniz.

Temple Street Gece Pazarı


Güneş battıktan ve etraf kararmaya başladıktan sonra neon ışıklarla parlayan Temple Street Gece Pazarı’nın kökeni 1920’li yıllara kadar uzanmaktadır. Sokaktaki gelenek o dönemlerle din adamları ve öğrencilere hizmet etmek için bu bölgede toplanan yerel satıcılarla başlamıştır.

Man Mo Tapınağı


Çin Hanedanı tarafından 1847 yılında yapılmış olan Man Mo Tapınağı, adını Man (edebiyat) ve Mo (savaş) tanrılarından almıştır. Tapınağın girişinde göreceğiniz 4 yaldızlı levhada tapınak içerisinde uyulması gereken kurallar ve bu Taocu tapınağın yapılış amacı yazmaktadır.

Hong Kong Yemekleri


Tropikal bir iklimde yer alan Hong Kong’da hem bu iklimin hem de uzun yıllar İngiliz sömürgesi olmasının etkileri, mutfak kültürüne de yansımıştır. Genel olarak Asya, Çin ve İngiltere esintileri taşıdığını söyleyebileceğimiz Hong Kong yemekleri şu şekildedir:

Cheong Fun: Bir çeşit Hong Kong usulü sarma olan cheong fun, karides ya da etin yufka arasına sarılmasıyla hazırlanmaktadır.

Dim Sum: Bir tür Çin mantısı olan dim sum’un karidesli, yumurtalı, etli gibi pek çok çeşidi bulunmaktadır. Genellikle sabahları yenen bu yemek, yanında Çin çayı ile servis edilmektedir.

Congee: Pirinç püresi diyebileceğimiz congee, haşlanmış pirinçle yapılan ve Hong Kong’da günün her öğününde tüketilebilen bir yemektir.

Pekin Ördeği: Çin mutfağından gelen bir yemek olan, içi pirinçle doldurulmuş ve enfes baharatlarla tatlandırılmış Pekin ördeği, Hong Kong’da sevilen yemekler arasındadır.

Tong Sui: Biraz Türk mutfağındaki komposto mantığına benzetebileceğimiz tong sui, için tatlı bir çorba demek mümkün. Hong Kong’un geleneksel tatlılarından olan tong sui fasulye, şeker ve puding ile hazırlanmaktadır.

Sütlü Çay: Uzun yıllar İngiliz sömürgesinde kalmış bir bölgede meşhur İngiliz çayını görmemek şaşırtıcı olurdu. Çay, Hong Kong’da önemli bir yere sahip olsa da İngiliz usulü sütlü çay Hong Kong’da günlük hayatta büyük bir yer kaplıyor.