Çin Yakınlarındaki Uçuş Noktaları

Sıkça Sorulan Sorular
Çin'e gitmek için en uygun zaman ilkbahar veya sonbahar aylarıdır.
Çin para birimi Çin yuanıdır.
Çin en ucuz uçak bileti için Bilet Dükkanı search kısmından sizin için uygun olan tarihi seçebilirsiniz.
Çin uçak bileti alırken gideceğiniz tarihi, kimlik ve pasaport bilgilerinizi doğru girdiğinizden emin olun.
Çin uçak bileti ortalama 10.000 TL civarındadır.

Sizin İçin Hazırladıklarımız

Hızlı Erişim

En Popüler Çin Havalimanları Hangileridir?
Çin Kaç Günde Gezilir?
Çin’de Nerelere Gidilmeli?
Çin’in Doğal Güzellikleri
Çin’in Meşhur Yemekleri
Çin Hakkında

Yaklaşık 1,4 milyar nüfusuyla, alışılagelmiş medeniyetlerin dışında farklı bir noktada bulunan Çin dünyanın en kalabalık ülkesidir. Bambaşka bir kültür ve tarihe sahip Çin pek çok insan tarafından merak edilmekte olup tatil severlerin ziyaret ettiği ülkeler arasında bulunuyor. Ülke tek partili sistemle yönetilmektedir ve mevcut hükümet Komünist Parti’dir.

Ülke 33 eyaletten meydana gelir. Doğu Asya Bölgesinin, hatta dünyanın en fazla ürün ihraç eden ülke statüsüne sahip olan Çin, 9 milyon 500 bin kilometrekareyi aşan yüzölçümüyle ilk çağlardan beri çok sayıda tarihi olaya şahitlik etmiş, bunu yaparken de uygarlığını korumuştur. Kâğıt, barut ve pusulanın bugünkü Çin topraklarında bulunduğu bilinmektedir. 

Uçak bileti dışında otel, araç kiralama ve transfer hizmetlerine sizler için aracılık eden Bilet Dükkanı’ndan Çin seyahatinizin geri kalanını da planlayabilir, Çin hakkında fikir edinmek için sizler için hazırladığımız yazıyı okuyabilirsiniz.

En Popüler Çin Havalimanları Hangileridir?


Çin uçak bileti almayı düşünüyorsanız, ülkeyi gezmeye başlayacağınız şehirde yer alan havalimanında inebilirsiniz. İstanbul Havalimanı’ndan (IST) direkt ya da aktarmalı olarak Çin’deki havalimanlarına ulaşabilirsiniz. Ülkemizde yalnızca Türk Hava Yolları Çin’e uçuş seferleri gerçekleştirmektedir. Türk Hava Yolları’nın direkt ya da aktarmalı uçtuğu 65 havalimanından en popüler olanları aşağıda bulabilirsiniz: 

  • Guangzhou Baiyun Uluslararası Havalimanı (CAN)
  • Shangai Hongqiao Uluslararası Havalimanı (SHA)
  • Pekin Capital Havalimanı (PEK)
  • Urumqi Diwopu Uluslararası Havalimanı (URC)
  • Xiamen Gaoqi Uluslararası Havalimanı (XMN)
  • Kunming Havalimanı (KMG)
  • Şi-an Xiguan Havalimanı (XIY)
  • Shenzhen Havalimanı (SZX)

Çin Kaç Günde Gezilir?


Çin uçak bileti satın almadan önce Çin’i en az kaç gün gezmeniz gerektiğini merak ediyorsanız cevabımız kaç şehri gezmeyi planladığınıza göre değişir. Eğer tek bir şehri görmeyi istiyorsanız – en çok tercih edilen şehirler Şanghay ya da Pekin olmaktadır – ve yolculuğunuzun da en az 10 saat süreceğini varsayarsak Çin’e 5 gün ayırmanız yeterlidir. 

Yani sadece Pekin’i ya da sadece Şanghay’ı ziyaret edecekseniz Çin’e ineceğiniz ve Çin’den ayrılacağınız zaman zarfı aralığında 4 – 5 gün yeterlidir. Eğer İstanbul’dan uçmaya başlayacağınız zamanı da seyahatinize dahil ederseniz 4 – 5 gün kısa gelebilir. Birkaç önemli şehri gezmek istiyorsanız ise 1 hafta – 10 gün yeterli olacaktır.

Çin’de Nerelere Gidilmeli?


Çin Seddi başta olmak üzere Çin’de gezebileceğiniz çok sayıda yer bulunmaktadır. Çin uçak bileti satın aldıysanız ya da almayı düşünüyorsanız Bilet Dükkanı olarak Çin’de görmeniz gereken yerleri aşağıda listeledik:

Yasak Şehir


Çin’in başkenti Pekin’in tam ortasında yer alan Yasak Şehir dünyanın en büyük saray kompleksi olma unvanına sahiptir. UNESCO Dünya Mirası listesinde de yer alan Yasak Şehir yaklaşık 600 yıllık bir geçmişe sahiptir. Ming Hanedanlığının hüküm sürdüğü dönem oldukça ciddi önlemler alınarak korunan bir saray olduğu için buraya Yasak Şehir denilmektedir. Zamanında saraya düşman girmesin diye tek bir ağaç fidanının dahi dikilmediği Yasak Şehir’de 1925’te müze olarak hizmet verilmesinden öncesine kadar hiçbir suikast girişimi başarılı olmamıştır.

Toprak Askerler


Terrakotta Ordusu olarak da bilinen Toprak Askerler Çin’in Şi-an kentinde yer alıyor. Bilinen ilk Çin İmparatoru Qin Shi Huang’ın mezarında keşfedilen 8000 askerin, imparatorun bedenini koruduğuna inanılıyormuş. M.Ö. 246 yılında Toprak Askerlerin inşaatına başlanmış ve süreç 30 yılı bulmuştur. Boyları 195 santimetreyi bulan askerler devasa sayıları ve görüntüleriyle Çin’in en turistik yerlerinin başında geliyor. Haftanın her günü 08.30 – 17.00 saatleri arasında Toprak Askerler’i ziyaret edebilirsiniz.

Çin Seddi


Türklerin taarruzlarından korunmak için inşa edildiği bilinen Çin Seddi yeryüzündeki en uzun savunma hattıdır. 2000 yıldan daha uzun sürede yapımı tamamlanan Çin Seddi’nin uzunluğu 8850 kilometredir. Bu mesafe hayal edilemeyecek bir uzunlukta, ülkemizin en batısı Edirne’den en doğusu Ardahan’a olan mesafe 1625 kilometredir. Bu yüzden Çin Seddi’nin tamamını görebilmek mümkün değil, Pekin’e gittiyseniz şehrin kuzeyinden geçen Çin Seddi’nin bir kısmını görebilirsiniz. İnşaatı esnasında yüzlerce insanın hayatını kaybettiği Çin Seddi’ne bu cesetler gömülmüştür. Çin Seddi dünyanın yedi harikasından biridir.

Doğu’nun İncisi Kulesi


Şanghay’ın sembollerinden olan kule Doğu Asya’nın en uzun binasıdır. 468 metre uzunluğundaki kulenin tepesine çıkan asansör bir dakikadan kısa bir sürede sizi tepeye ulaştırıyor. Sanayisiyle gelişmiş bu şehrin göz alıcı manzarasını görebilir ve restoranında yemek yiyerek manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Kulenin en tepesi cam zeminden yapıldığı için yükseklik fobisi olan gezginlerin ziyaret etmeleri tavsiye edilmemektedir. 

Yazlık Saray


Çin’in en popüler şehirlerinden biri olan Kunming’de yer alan saray turkuaz rengi gölün kıyısında, yemyeşil ağaçların arasına inşa edilmiştir. Bugün müze olarak ziyarete açık olan Yazlık Saray, Longevity Dağı’na direkt olarak bağlanan bir koridora sahiptir.

Çin’in Doğal Güzellikleri


Çin’in tarihi zenginliği bir yana, böylesine geniş topraklarda kendiliğinden oluşmuş güzelliklerin de muhakkak olduğunu düşünüyorsanız haklısınız! Çin uçak bileti alanların en merak ettiği doğal yerleri aşağıda bulabilirsiniz.

Zhangjiajie Ulusal Orman Parkı: Hunan eyaletinde yer alan Zhangjiajie Ulusal Orman Parkı 1992 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine alınmıştır. Erozyonlar sonucu oluşan tepelerin üzerinde büyüyen yemyeşil ağaçlar, ürkütücü ama büyüleyici manzaranın bir parçası. 

Taş Orman: Yeşillikler arasında yer alsa da bu ormanda ağaç yerine taşlar yükseliyor. Oyukların rüzgâr ve sularla aşınması sonucunda muhteşem bir görüntüye sahip olan ormanı Yunnan eyaleti yakınlarındaysanız gezmenizi öneririz.

Cennet Gölü: Çin ve Kuzey Kore arasında yer alan bu doğal oluşumlu bu göl dünyanın en yüksek krater gölü olma özelliğini taşıyor.

Çin’in Meşhur Yemekleri


Dünyaca ünlü Çin Mutfağı Türkiye’de de gitgide popülerleşmekte, Çin uçak bileti alanların pek çoğu Çin’in lezzetlerini denemek için bu ülkeye gelmektedir. Çin’in çok geleneksel bazı yerlerinde köpek eti ve başka hayvanların yendiği doğru olsa da Çin Mutfağının bundan ibaret olmadığını hatırlatalım. Damak tadınıza uyabilecek Çin lezzetlerinin başlıca malzemesini soya fasulyesinden üretilen soya oluşturuyor. Günümüzde veganların et yerine tükettikleri tofu da soyadan yapılmakta olup Çin’de oldukça popülerdir. Çin uçak bileti alanların denemesi gereken Çin lezzetlerini sıraladık:

Wonton: Türkiye’deki Çin restoranlarında da gitgide popülerleşen Wonton hamurun içine et, tavuk ya da ördek eti koyulmasıyla hazırlanır. Kızartılan ya da buharda pişirilen Wonton için Çin Mantısı da denilmektedir.

Spring Rolls: İster etli, ister lahanalı yiyin, içine malzemeler koyulan çıtır çıtır ince yufka sarılır ve kızartılır. Çin Böreği olarak da bilinen Spring Rolls, yanında sweet chili (tatlı acı) sos ile servis edilir.

Noodle: Çin’e özgü bir makarna olan Noodle’ı şekil olarak incecik ve kesilmiş spaghetti makarna olarak düşünebilirsiniz, ancak hazırlanışı oldukça farklıdır. Soya sosuyla hazırlanan Noodle biber, havuç, lahana ve soya filiziyle hazırlanır. İsteğe bağlı olarak tavuklu, etli ve karidesli yiyebilirsiniz.

Pekin Ördeği: Çin’in geleneksel yemeklerinden olan Pekin Ördeği iç organları boşaltılarak bütün halinde pişirilir, sonrasında dilimlenerek yanında lavaş ve sweet chili sos ile servis edilir.

Fried Rice: Kızarmış Pilav olarak da bilinen Fried Rice, Noodle’daki malzemelerin pirinç ile hazırlanmasıdır. Pilavın içine kızartılmış yumurta parçaları eklenir.

General Tso Tavuk: Amerika’da da meşhur olan bu Çin yemeği tavuk parçalarının etrafına lokma kıvamındaki hamurun sarılarak kızartılmasıyla hazırlanır. Hunan eyaletine ait bu lezzet Türkiye’deki Çin restoranlarında da tercih ediliyor.

Yumurtalı Muhallebi: Doğu Asya ülkelerinde oldukça popüler olan bu lezzet Çin’de yemek sonrası en sevilen tatlılardan.

Çin Hakkında


Uzaydan görüldüğü söylenen meşhur Çin Seddi ile, gelişmiş sanayisiyle, ucuz ama nitelikli iş gücüyle ve uzakta konumlanmasıyla Çin hep merak edilen ülkelerden biri olmuştur. Ülkenin resmi dili Çince ve Mandarin Çincesi olmakla beraber Uygurca, Moğolca ve Tibetçe konuşulan diğer popüler diller arasındadır. 

Enlemesine olarak da geniş topraklara yayıldığı için aynı anda farklı saat dilimlerine sahip olan Çin’in farklı bölgelerinde farklı iklimler hâkim. Doğu Asya’da yer aldığı için Çin’de genel olarak Muson ikliminin hâkim olduğu düşünülse de iç bölgelere doğru gidildikçe Çöl iklimi, Kurak iklim, Savan iklimi ve Karasal iklim de yer yer görülür. 

Çin’in sınır komşusu olduğu ülkeleri ise kuzeyinde Rusya ve Moğolistan, doğusunda Kuzey Kore, güneyinde Bhutan, Laos, Myanmar, Vietnam ve Nepal ve batısında Hindistan, Pakistan, Afganistan, Kazakistan, Tacikistan ve Kırgızistan olarak sıralayabiliriz. 

Eğer Çin uçak bileti satın almayı düşünüyorsanız Bilet Dükkanı internet sayfasını ziyaret ederek size en uygun Çin uçak biletini satın alabilir, Çin’e sefer düzenleyen havayollarının Çin uçak bileti fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz.