Lübnan Yakınlarındaki Uçuş Noktaları

Sıkça Sorulan Sorular
Lübnan'a gitmek için en uygun zaman haziran veya ağustos aylarıdır.
Lübnan para birimi Lübnan Lirası'dır.
Lübnan en ucuz uçak bileti için Bilet Dükkanı search kısmından sizin için uygun olan tarihi seçebilirsiniz.
Lübnan uçak bileti alırken gideceğiniz tarihi, kimlik ve pasaport bilgilerinizi doğru girdiğinizden emin olun.
Lübnan uçak bileti ortalama 4.000 TL civarındadır.

Sizin İçin Hazırladıklarımız

Hızlı Erişim

Lübnan Türkiye'den Vize İstiyor Mu?
Beyrut Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım
Lübnan'da Gezilecek Yerler
Lübnan Ne İle Meşhur?

Uygun Fiyatlı Lübnan Uçak Bileti


Doğu Akdeniz kıyısında yer alan Lübnan, köklü bir geçmişe sahip bir Arap ve Orta Doğu ülkesidir. "Beyaz dağ" anlamına gelen adı, manzaralarının çarpıcı güzelliğini yansır. Ülke, 2017 itibariyle 6.082 milyon nüfusa sahiptir ve cumhuriyet yönetimi altında faaliyet gösterir. 

Lübnan'da resmi dil Arapçadır, ancak İngilizce ve Fransızca da yaygın olarak konuşulmaktadır. Lübnan halkının, ülkelerinin sömürge geçmişinden dolayı Fransızlara özel bir yakınlığı vardır. 

Yabancı dil eğitimi anaokulundan itibaren zorunludur ve bu politika da Lübnan vatandaşlarının bu üç dilde akıcı olmasını sağlar.

Lübnan'ın tarihi, Fenike uygarlığına ilk ev sahipliği yapan bölge olması ile zengin ve çeşitlidir. Dört asrı aşkın bir süre Osmanlı İmparatorluğu tarafından yönetildikten sonra, Osmanlı İmparatorluğu'nun çöküşü ve ardından Fransız mandasının ardından 1943'te bağımsızlığını kazanmıştır. 

Başlangıçta dini eşitliğe dayalı bir cumhuriyet olarak kurulmuş olmasına rağmen Lübnan, İsrail'in kurulmasının ardından binlerce Filistinli mültecinin akını ile sonuçlanan önemli sonuçlarla karşı karşıya kalmıştır. Bugün Lübnan, dünyanın geri kalanına ayak uydurmaya çalışarak çalkantılı geçmişinden kurtulmaya ve daha da ileri gitmek için çaba gösterir. 

Lübnan uçak bileti alarak siz de bu egzotik esintilere sahip olan eşsiz ülkeyi daha yakından keşfetme şansına erişebilir ve mükemmel bir tatilin keyfine bakabilirsiniz.

Lübnan Türkiye'den Vize İstiyor Mu?


Evet, Türk vatandaşlarının Lübnan'a giriş için vize almaları gerekir. Gerekli vize türü seyahatin amacına ve kalış süresine bağlıdır. Turist, iş, öğrenci ve transit vizeleri dahil olmak üzere Lübnan'a giriş için alınabilecek çeşitli vize türleri vardır. Genel olarak turist vizesi 3 ay geçerli olurken, ticari vize 6 aya kadar geçerli olabilir. 

Lübnan'a vize almak için Türk vatandaşlarının Lübnan Büyükelçiliği veya Türkiye'deki Konsolosluğuna başvurmaları gerekir. Vize başvuru süreci tipik olarak, pasaport boyutunda bir fotoğraf, geçerli bir pasaport ve Lübnan uçak bileti gibi seyahat düzenlemelerinin kanıtı ve konaklama rezervasyonları gibi destekleyici belgelerle birlikte doldurulmuş bir başvuru formunun sunulmasını içerir.

Ek olarak, başvuru sahiplerinden Lübnanlı bir sponsordan bir davet mektubu ve Lübnan'da kalmaları için mali destek kanıtı sunmaları istenebilir. Vize başvuru ücreti ise talep edilen vize türüne ve kalış süresine göre değişir. 

Vize gereksinimlerinin ve başvuru prosedürlerinin her an değişebileceğini unutmamak önemlidir. Bu nedenle seyahat düzenlemeleri yapmadan önce Lübnan Büyükelçiliği veya Türkiye'deki Konsolosluğu ile görüşmeniz önerilir. 

Ayrıca gezginlerin Lübnan'a girmeden önce pasaportlarının en az 6 aylık geçerlilik süresi olduğundan emin olmaları tavsiye edilmektedir.

Beyrut Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım


Beyrut Havalimanı'ndan şehir merkezine seyahat etmek için birçok ulaşım seçeneği mevcuttur. En yaygın ve uygun seçenek ise maliyeti yaklaşık 20 dolar olan bir taksiye binmektir. Farklı sürücüler tarafından fazla bir ücrete tabi olmamak için resmi havalimanı taksilerini kullanmak önemli bir husustur.

Diğer bir seçenek ise şehir merkezine gitmenin güvenilir ve ekonomik bir yolu olan Uber'i kullanmaktır. Uber yolculuğunun maliyeti yaklaşık 12-13 dolardır ve yolculuk yaklaşık 10 dakika sürer. Uber'i kullanmak için havalimanındaki CityFone mağazasından alabileceğiniz yerel bir sim kartınız olması gerekir. Lübnan uçak bileti ile havalimanına geldiğinizde bu işlemi kolaylıkla halledebilirsiniz.

Özel transferler de mevcuttur ve uçuşunuzdan önce Bilet Dükkanı sitesini kullanarak ilgili rezervasyonları halledebilirsiniz. Taksi şoförleriyle pazarlık yapmak veya şehir merkezine kendi yolunuzu bulmak konusunda endişelenmenize gerek kalmayacağından bu hizmet kullanışlıdır. Şunu belirtmek gerekir ki diğer seçeneklerden daha pahalı olabilmektedir.

Minibüsler ise başka bir seçenektir, ancak resmi durakları veya tarifeleri olmadığı için genellikle turistler için önerilmez. Araç kiralama da bir seçenektir ancak Lübnan'daki yüksek kaza oranları ve kaotik trafik nedeniyle son çare olarak düşünülmesi tavsiye edilir. 

Sonuçta kimse tatilini trafiğin açılmasını beklemek ya da park etme yeri bulmak ile geçirmek istemez.

Lübnan'da Gezilecek Yerler


Lübnan uçak bileti ile dilediğiniz şehre gidin, gezmeye değer sayısız yer bulmanız çok kolaydır. Ziyaret edebileceğiniz birkaç yeri sizler için listemizde derledik:

Beyrut Amerikan Üniversitesi


61 dönümlük geniş bir arazide yer alan Beyrut Amerikan Üniversitesi, Lübnan gezinizde kaçırılmaması gereken oldukça saygın bir akademik kurumdur. 1860'larda Amerikalı misyonerler tarafından kurulan kampüs, büyüleyici tarihi binalara, yemyeşil botanik bahçelere, bir kuş cennetine ve hatta özel bir plaja sahiptir. Üniversitenin arkeoloji müzesi, antik eserlerin büyüleyici bir koleksiyonunu barındıran, mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yerdir.

Muhteşem Saray


19. yüzyıldan kalma Muhteşem Saray, Beyrut'un eşsiz bir simgesidir ve her ziyaretçinin mutlaka görmesi gereken bir turistik noktadır. 1788'den başlayarak 30 yıllık bir sürede inşa edilen sarayın, mimarının II. Emir tarafından ellerinin kesilmesine yol açtığı rivayet edilmektedir. Chouf'un ağaçlıklı dağlarında yer alan Osmanlı dönemi sarayı, ziyaretçilerine nefes kesen manzaralar sunmaktadır.

Hükümet Konağı


Şu anda Lübnan başbakanının merkezi olarak hizmet veren Hükümet Konağı, Osmanlı döneminden kalma etkileyici bir yapıdır. Ne yazık ki, öneminin ve görevinin devam etmesi nedeniyle bina barikatlar, askerler ve dikenli tellerle korunmaktadır ve bu da fazla yaklaşmayı zorlaştırmaktadır. Toplam 430 odaya sahip sarayda Hamidiyyeh Saat Kulesi yer alır. 

Saray Tepesi'nde askeri merkez olarak kullanılan anıtın yanı sıra Hükümet Sarayı da mutlaka görülmesi gereken bir cazibe merkezidir. 900 günlük bir restorasyon sürecinden geçen Büyük Saray, 1998 yılında yeniden ziyarete açılmıştır.

Lübnan Ne İle Meşhur?


Lübnan'da meşhur hangi yemekler yenir diye merak ediyorsanız, ülkenin en popüler ve lezzetli yemeklerinden bazılarını kaçırmamalısınız. Humus, Arap dünyasında çok sevilen, nohut ve zeytinyağı ile yapılan, mutlaka denenmesi gereken bir mezedir. Daha doyurucu bir seçenek için etle servis edilen humusu deneyebilirsiniz. Özellikle Lübnan uçak bileti ile gerçekleştirdiğiniz seyahatin sonrasında doyurucu ve lezzetli bir alternatif olarak humusu mutlaka denemelisiniz.

Damak tadınıza hitap edecek bir diğer Lübnan yemeği ise haşlanmış bulgur, mis kokulu yeşillikler ve çeşitli baharatlarla yapılan bir salata olan Tabbule’dir. Bu yemek genellikle birçok Lübnan yemeğinin yanında servis edilmektedir.

Et yemeklerinin hayranıysanız, Lübnan'daki kebap çeşitlerine bayılacaksınızdır. Bu lezzetli lokmalar şişlerde kızartılır ve yöresel soslarla servis edilir. Kuzu bazlı köfte de Lübnan mutfağında popüler bir et yemeğidir. Kebap, Lübnan'da en çok tüketilen yemeklerden biridir ve ülke genelinde sayısız kebapçı bulabilirsiniz. Orfalı, intabli ve istambouli gibi farklı isimlerle ve her biri biraz değişiklik gösteren farklı kebap türlerini deneyebilirsiniz. Porsiyon olarak kebap sipariş etmenin size bir Burrito’dan biraz daha pahalıya mal olacağını bilseniz de doyurucu ve lezzetli olması bu farkı fazlasıyla kapatacaktır.