Macaristan Yakınlarındaki Uçuş Noktaları

Sıkça Sorulan Sorular
Macaristan'a gitmek için en uygun zaman yaz aylarıdır.
Macaristan para birimi Macar Forinti'dir.
Macaristan en ucuz uçak bileti için Bilet Dükkanı search kısmından sizin için uygun olan tarihi seçebilirsiniz.
Macaristan uçak bileti alırken gideceğiniz tarihi, kimlik ve pasaport bilgilerinizi doğru girdiğinizden emin olun.
Macaristan uçak bileti ortalama 2.000 TL civarındadır.

Sizin İçin Hazırladıklarımız

Hızlı Erişim

Budapeşte Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım
Macaristan’da Gezilecek Yerler
Macaristan’da Ne Yenir?

Avantajlı Macaristan Uçak Bileti


Macaristan, Orta Avrupa’da ve 4 bir yanı denizlerle çevrili bir ülkedir. Macaristan batıda Avusturya ve Slovenya, doğuda Romanya ve Ukrayna, kuzeyde Slovakya ile komşu bulunmaktadır. Başkenti Budapeşte olan ülkede resmi dil olarak Macarca konuşulmaktadır.

Macaristan’ın tarihi geçmişi çok eskilere dayanmaktadır. Uzun süren Kelt ve Roma egemenliklerinden sonra Macaristan 10. yüzyılda kurulmuştur. Macar Krallığı, ara sıra kopuşlar yaşansa da toplamda 946 yıl varlık sürdürmüştür. Batının kültürel merkezlerinden biri olan Macaristan 1. Dünya Savaşı’ndan mağlup çıktıktan sonra ülke topraklarının yarısından fazlasını kaybetmiştir.

Savaşın sonuçlarından biri olarak imzalanan Trianon Anlaşması ise tarih boyunca Macaristan’ın başına gelen en kötü şeylerden biri olarak görülmektedir. 2. Dünya Savaşı Dönemi’nde Nazi Almanyası ile birleşmiş olan Macaristan daha sonra Sovyetler Birliği’ne dahil olmuş ve 1989 yılına kadar komünist yönetime tabi olmuştur.

1989 yılında yaşanan devrimle Macaristan, sınırlarını Avusturya’ya açmış ve parlamenter cumhuriyete geçiş yapmıştır. Macaristan dünyanın en güzel 15 turistik merkezlerinden biri olarak görülürken başkent Budapeşte de dünyanın en güzel şehirlerinden birisi olarak anılmaktadır.

Macaristan, tarihi değerinin yanı sıra coğrafi olarak da önemli bir yerde bulunmaktadır. Karpatlarda kurulmuş olan ülkenin kuzey kesimi dağlık bir bölgedir. Macaristan sınırları içerisinde bulunan dağlar batıda Avusturya Alpleri ile birleşmektedir. Ülke sınırları içerisinde dağlık alanlarla birlikte Macar Denizi olarak tanınan Balaton Gölü de doğal güzellikler arasındadır. Macaristan’da denize kıyı olmadığı için karasal iklim gözlemlenmektedir.

Orta Avrupa’nın en güzel ülkelerinden olan Macaristan’a bir seyahat gerçekleştirmek istiyorsanız Bilet Dükkanı üzerinden en ucuz Macaristan uçak biletini satın alabilirsiniz. Gitmeden önce Macaristan hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz Bilet Dükkanı olarak sizler için hazırladığımız Macaristan hakkındaki rehber yazımızı okuyabilir, Macaristan otelleri ve araç kiralama hizmetlerimizden de yararlanabilirsiniz.

Budapeşte Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım


Budapeşte Ferenc Liszt Uluslararası Havalimanı, şehir merkezinin 16km güneydoğusunda bulunmaktadır ve Macaristan’ın en büyük havalimanıdır. 1950 yılında açılmış olan Budapeşte Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım sağlamak için pek çok yol bulunmaktadır.

Budapeşte Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Otobüs ile Ulaşım


Otobüsler havalimanından şehir merkezine en hesaplı ulaşım araçlarından biridir. 2A ve 2B terminalleri arasında gelen yolcu çıkışının oradan hareket eden otobüsler 100E ve 200E olmak üzere iki hatta hizmet vermektedir.

100E otobüs hattı havalimanından Deak Ferenc Meydanı’na ulaşım hizmeti vermektedir. 200E otobüslerine göre daha seyrek seferleri bulunsa da daha hızlı bir ulaşım sağlamaktadır. 100E otobüsleriyle Deak Ferenc Meydanı’na 45 dakikada varabilirsiniz. 100E otobüsleri havalimanından kalkıp Kalvin Ter Metro İstasyonu ve Astoria Metro İstasyonu güzergahını takip ederek Deak Ferenc Meydanı’na gitmektedir.

200E otobüsleriyle ise M3 Nagyvarad Metro İstasyonu’na ulaşım sağlayabilirsiniz. 24 saat hizmet veren 200E otobüsleri Vecses Nyugat, Repüloter D porta, Ferihegy Tren İstasyonu, Szemeretelep Vasutallomas, Billentyu Utca, Csevezo Utca, Pestszentlorinc Vasutallomas, Felsocsatari Ut, Kobanya Kispest Metro İstasyonu, Hatar Ut Metro İstasyonu, Nepliget Metro İstasyonu ve Nagyvarad Metro İstasyonu güzergahını takip etmektedir.

Budapeşte Havalimanı’ndan Şehir Merkezine MiniBUD ile Ulaşım


MiniBUD, Budapeşte Havalimanı’nın resmi transfer aracıdır. Otobüslere kıyasla daha hızlı ve konforlu bir ulaşım hizmeti sunan MiniBUD transfer servisleri ile şehir merkezine ve çevre ilçelere ulaşım sağlayabilirsiniz.

MiniBUD servislerinin hizmetinden yararlanmak için önceden rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Servisler haftanın her günü uçak seferleriyle uyumlu olacak şekilde hareket etmektedir. Servislerle şehir merkezine yaklaşık 40 dakika içerisinde varmanız mümkündür.

Budapeşte Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Tren ile Ulaşım


Havalimanından şehir merkezine direkt ulaşım sağlayan trenler olmasa da 200E otobüsleriyle Ferihegy Tren İstasyonu’na giderek oradan şehir merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz.

Budapeşte Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Metro ile Ulaşım


Budapeşte Havalimanı metrosu henüz yapım aşamasında olduğu için yine 200E otobüsleriyle ilk olarak Kispest Metro İstasyonu’na gidip oradan M3 metro hattına aktarma yaparak şehir merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz.

Budapeşte Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Taksi ile Ulaşım


Toplu taşıma araçlarıyla ulaşım sağlamak istemeyenler, havalimanında hizmet veren taksileri kullanmayı tercih edebilirler. Havalimanından şehir içinde gitmek istediğiniz yere direkt ulaşım sağlamak istiyorsanız taksiler ile rahat ve hızlı bir ulaşım tercih edebilirsiniz.

Budapeşte Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Özel Transfer ile Ulaşım


Özel transfer hizmeti genellikle kalabalık gruplar halinde yolculuk edenler ya da çok bagajla yolculuk edenler tarafından tercih edilmektedir. Budapeşte Havalimanı’nda bulunan özel transfer hizmetinden ya da otelinizin sunduğu özel transfer hizmetinden yararlanarak havalimanından otelinize ya da şehirde gitmek istediğiniz yere direkt bir ulaşım sağlayabilirsiniz.

Macaristan’da Gezilecek Yerler


Avrupa’nın en uğrak turizm destinasyonlarından birisi olan Macaristan’ın dört bir yanı tarihi dokuyla sarmalanmış bulunmaktadır. Her yıl binlerce turistin görmeye geldiği Macaristan’da gezilecek yerleri sizler için listeledik.

 1. Buda Kalesi: UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Buda Kalesi, Macaristan’ın sembolleri arasında bulunmaktadır. Buda Kalesi 1686 yılında yaşanan kuşatmayla yıkılan bir sarayın yerine yapılmıştır. 18. yüzyılda Habsburg monarşi ailesi için restorasyona alınmış olan kalede 200’den fazla oda bulunmaktadır.
 2. Danube: Avrupa boyunca pek çok ülkeden geçen Tuna Nehri’ni, Macaristan’da Özgürlük Köprüsü’nde izleyebilir, manzaraya hayran kalabilirsiniz.
 3. Parlamento Binası: Tuna Nehri’nin kenarında yer alan ve inşasında 40 kilo altın bulunan Parlamento Binası, ülkenin en görkemli yapıları arasındadır. Macaristan’daki bu bina dünyanın 3. en büyük parlamento binasıdır. Neogotik tarzda mimariye sahip olan bina 691 oda, 10 avlu ve 27 adet girişe sahiptir. 1904 yılından beri kullanımda olan Parlamento Binası 96 metrelik yüksekliğiyle Aziz Stefan Bazilikası ile şehir merkezindeki en yüksek binalardır. Bazilikayla aynı yükseklikte inşa edilmesinin nedeni ise siyaset ve manevi değerler arasında denge olması gerektiğini vurgulamak içindir.
 4. Aziz Stefan Bazilikası: Budapeşte’nin sembolik yerlerinden biri olan bazilika 50 yılda tamamlanabilmiştir ve yapımı sırasında 3 farklı mimar çalışmıştır. Neoklasik tarzda mimariye sahip olan bazilika görenleri büyülemektedir.
 5. Lillafüred Mağaraları: Bükk Dağları’nda bulunan Lillafüred Mağaraları, ülkenin en meşhur spa merkezlerinden biridir. Burada Istvan Mağarası’nda inanılmaz sarkıt oluşumları, Petofi Mağarası’nda soyu tükenmiş bitki türlerinin izlerini görebilirsiniz.
 6. Szeged: Antik çağlardan beri Macaristan’ın önemli şehirlerinden biri olan Szeged, oldukça yüksek bir yaşam standardına sahiptir. Avrupa’nın en yaşanabilir şehirlerinden biri olan Szeged’i Tizsu Nehri ikiye bölmektedir.
 7. Zincir Köprü: 1842 ve 1849 yılları arasında inşa edilmiş olan Zincir Köprü, Tuna Nehri üzerinde Pest ve Buda bölgelerini birbirine bağlayan bir köprüdür. Köprü 2. Dünya Savaşı’nda büyük hasar görmüş olsa da orijinal yapısına uygun olarak yeniden inşa edilmiştir.
 8. Balıkçı Tabyası: Budapeşte’de bulunan yapı görünüş olarak kaleye benzese de tarih boyunca hiçbir zaman bu amaçla kullanılmamıştır. Budapeşte’nin en güzel şehir manalarından birini izleyebileceğiniz Balıkçı Tabyası Romanesk ve Neogotik stile sahip mimari yapısı vardır.

Macaristan’da Ne Yenir?


Macaristan tarihi ve kültürel özelliklerinin yanı sıra leziz mutfağıyla da ön plana çıkmaktadır. Eski Yugoslavya ve Balkan ülkelerinin mutfaklarından izler taşıyan Macaristan mutfağında yemekler genel olarak biraz yağlı, tuzlu ve baharatlıdır. Macaristan’da ne yenir merak ediyorsanız sizler için hazırladığımız listeye göz atabilirsiniz.

 • Gulaş: Macaristan’ın ulusal yemeklerinden biri olan gulaş et parçaları, patates, soğan ve sarımsaktan oluşan sulu bir yemektir.
 • Kiraz Çorbası: Kiraz çorbası, yoğun bir kiraz kompostosu olarak da düşünülebilir. Krema, un şeker ve kirazdan oluşan bu tatlı ve benzersiz çorbayı Macaristan’da pek çok yerde tadabilirsiniz.
 • Langos: Macarların çok sevdiği, enfes geleneksel lezzetlerden biri olan langosu ister ana yemeklerin yanında isterseniz de farklı malzemeler kullanarak ana yemek şeklide tüketebilirsiniz.

  Langosun kökeninin Türklere dayandığı düşünülmektedir. Langos yaygın olarak sarımsak sosu, ekşi krema ve peynir ile tüketilmektedir.

 • Palinka: Yemekle birlikte ya da öncesinde tüketilen, erik ve kiraz aromalı bir likör olan Palinka, Macaristan’a özgü lezzetler arasında bulunmaktadır.