Mısır Yakınlarındaki Uçuş Noktaları

Sizin İçin Hazırladıklarımız

Hızlı Erişim

Kahire Havalimanından Şehir Merkezine Ulaşım
Mısır'da Gezilecek Yerler
Mısır'da Ne Yenir?
Mısır Seyahatinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mısır veya resmi ismiyle Mısır Arap Cumhuriyeti Kuzey Afrika’nın en kabalık nüfuslu ülkesidir. Başkenti Kahire’dir ve Orta Doğu’da bulunur. Nüfusun çoğunluğu Nil Nehri civarında konumlanır. En eski medeniyetlerden biri olup ilk medeniyetlere ve kavimlere ev sahipliği yapmıştır. Dolayısıyla son derece zengin ve köklü bir tarihe sahiptir. Herkesin merak ettiği, gizemiyle büyüleyen bu ülkeye gitmek için Bilet Dükkanı üzerinden en ucuz Mısır uçak bileti satın alabilir ve “Mısır'da ne yenir? Mısır'da gezilecek yerler” gibi konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Kahire Havalimanından Şehir Merkezine Ulaşım


Mısır’ın başkenti olup aynı zamanda Afrika’nın en büyük kentidir. Nil Nehri’nin doğusunda konumlanmıştır. Hem Mısır için hem de diğer çevre ülkeler için politik, ekonomik ve kültürel bir merkez teşkil eder. Çok sayıda eğitim ve kültür-sanat kurumu barındırır. Kahire Havaalanından şehir merkezine ulaşımın metro, otobüs, taksi, araç kiralama ve Careem olmak üzere 5 yolu vardır:

Kahire Havalimanından Şehir Merkezine Metro ile Ulaşım


Ramazan ayı dışında sabah 5 gece 1 arası her gün çalışan metro hattında kadınlar için ayrı vagon bulunur ve turistler için en ucuz ve güvenli ulaşım aracıdır. Şehir merkezine ulaşım için ilk önerilen metottur.

Kahire Havalimanından Şehir Merkezine Otobüs ile Ulaşım


Tüm gün hizmet veren ve 13 dakikada bir gerçekleşen 111 ve 381 numaralı otobüs hatları mevcuttur ve havalimanının 2. ve 3. terminalinden hareket ederler. Yolculuk yaklaşık 1 saat sürmektedir.

Kahire Havalimanından Şehir Merkezine Careem ile Ulaşım


Havalimanından şehir merkezine ulaşımın kalabalık seyahat grupları için en mantıklı yöntemidir. Araç çağırma uygulaması Careem rahat seyahat planlayan Mısır uçak bileti olan yolcuların vazgeçilmezidir. Şehir merkezine 30 dakikada sağlanan ulaşım için toplam 70 EGP ücret ödemek gerekmektedir. 

Kahire Havalimanından Şehir Merkezine Taksi ile Ulaşım


Pazarlığın son derece yaygın olduğu şehirde havalimanından Kahire şehir merkezine 125 EGP ödeyerek 30 dakikada ulaşım mümkündür. Taksiler genelde 3. Terminalde bulunur.

Mısır'da Gezilecek Yerler


Antik Firavunların evi olan Mısır, ziyaret eden herkesi büyüleyen göz kamaştırıcı tapınaklar ve mezarlarla dolu bir destinasyondur. 4WD maceraları için uçsuz bucaksız çöller, Kızıldeniz'in birinci sınıf mercan resifleri ve batıklar dalgıçlar için güzel bir seçenek oluştururken ünlü Nil Nehri üzerinde seyir ile kısacası Mısır'da her türden gezgin için yapılacak çok şey var. Plaj tutkunları güneşin tadını çıkarmak için Sina veya Kızıldeniz Sahili'ne giderken, arkeoloji tutkunları Luksor'da bir gün geçirebilir. Görülecek ve yapılacak çok şey olan Mısır, ziyaretçilerine kültürü, macerayı ve dinlenmeyi tek bir seyahatte birleştiren güzergahlar oluşturma şansı sunuyor. Mısır'da gezilecek yerleri Mısır uçak bileti alan yolcularımız için derledik: 

Giza Piramitleri: Antik Dünyanın Yedi Harikasının hayatta kalan son harikası olan Giza Piramitleri, dünyanın en tanınmış yerlerinden biridir. Çağlar boyunca gezginleri büyüleyen, esrarengiz Sfenks tarafından korunan Firavunlar Keops (Khufu), Chephren (Khafre) ve Mycerinus'un (Menkaure) bu mezarları, genellikle çoğu ziyaretçinin Mısır'da görülecek turistik yerler listelerinin başında gelir. Mısır uçak bileti olan yolcuların Mısır'da gezilecek yerler listesinde ilk sırada yer alır. 

Luksor Tapınakları ve Mezarları: Krallar Vadisi, Karnak Tapınağı ve Hatshepsut Anıt Tapınağı ile ünlü olan Yukarı Mısır'daki Nil kıyısındaki Luksor kasabası, çok sayıda turistik cazibe merkezine sahiptir. Luksor'un doğu yakası, canlı çarşısıyla modern şehrin evidir; Karnak ve Luksor'un iki tapınağı ve müzesi bulunur. Batı yakasının yemyeşil tarım arazileri ve çorak kayalıkları, Luksor'un turistik mekanlarının büyük çoğunluğunun bulunduğu yerdir ve çok sayıda mezar ve tapınak manzarasıyla dünyanın en büyük açık hava müzesi olarak anılır. Mezarların renkli duvar sanatını keşfetmek ve tapınaklardaki devasa sütunlara hayranlıkla bakmak için burada birkaç gün geçirilmesini Mısır uçak bileti alan yolcularımıza tavsiye ediyoruz. 

Ebu Simbel: Ramses II'nin, dışında devasa heykeller ile süslenmiş büyük tapınağı ve duvar resimleriyle görkemli bir şekilde dekore edilmiş bir iç mekandır. 

Nil'de Seyir: Pek çok ziyaretçi için, Firavunlar döneminin yükselişini gören bu ünlü su yolunda günlük bir tekne gezisi, Mısır gezilerinin en önemli anlarından biridir. Mısır’ın sembollerinden biri olan Nil'de gezinmek aynı zamanda Luksor ve Aswan arasındaki rotada nehir kıyılarını süsleyen tapınakları görmenin en güzel yoludur, ayrıca kum tepeleri tarafından desteklenen hurma ağaçlarıyla dolu nehir kıyılarında gün doğumu ve gün batımını seyretmek de önemli bir deneyimdir. 

Kızıldeniz’de Dalış: Kızıldeniz'in mercan resifleri hem sergilenen yumuşak mercanlar hem de renkli resif balıkları, köpekbalıkları, yunuslar, kaplumbağalar, vatozlar ve hatta sığınaklara kadar uzanan geniş deniz yaşamıyla tüplü dalgıçlar arasında ünlüdür. Sırf Kızıldeniz'de dalış yapmak için binlerce insan Mısır uçak bileti alır. 

İslami Kahire'yi keşfedin: Başkentin İslami Kahire semtinin dar sokaklarını, camilerini, medreselerini ve Fatımi'den Memluk dönemlerine kadar uzanan anıtlarını ziyaret edin. Bakırcılar ve zanaatkarların hala küçük atölyelerinin olduğu ve tezgahların seramik, tekstil, baharat ve parfümle dolu Khan el-Khalili'nin labirent alışveriş çarşısını da burada bulacaksınız. El-Ezher Camii'ni ve göz kamaştırıcı Sultan Hasan Camii'ni ziyaret edin. 

Sakkara: Kahire'den günübirlik bir mesafe olan Saqqara, firavun yönetiminin her döneminde kullanılmış olan geniş bir mezar ve piramit nekropolüdür. En çok, Eski Mısır mimarlarının mühendislik bilgilerini sonunda gerçek bir piramit şekli oluşturmak için nasıl geliştirdiğini gösteren Eski Krallık Basamak Piramidi ile tanınır. Yakınlarda, Dahshur piramit bölgesi, herhangi bir Saqqara ziyaretine dahil edilmesi gereken Kırmızı Piramit ve Bent Piramidine ev sahipliği yapmaktadır. 

Siwa Vahası (Oasis): Batı Çölü'nün batı köşesinde tecrit edilmiş halde oturan Siwa, Mısır şehirlerinin kargaşasına karşın sakin bir bölgedir. Hurma tarlaları ve çok sayıda sıcak su kaynağı ile çevrili bu muhteşem küçük vaha, Batı Çölü'nün en güzel noktalarından biridir. Siwa kasabası, manzaraya hakim olan ve Shali Kalesi olarak bilinen geniş bir kerpiç kalenin kalıntılarının etrafında yer alırken, Büyük İskender'in tavsiye almaya geldiği söylenen Kehanet Tapınağı da dahil olmak üzere çeşitli tapınak kalıntıları, daha geniş vaha alanı boyunca dağılmıştır.

Mısır'da Ne Yenir?


Nil Nehri boyunca konumlanmış Mısır’da baklagil, sebze, meyve son derece sık kullanılan gıdalardır. Uzun tarihi ve farklı medeniyetlerle olan münasebeti dolayısıyla zengin bir mutfağı vardır. Mısır uçak bileti almış yolcularımız için Mısır’da ne yenir, bazılarını sıraladık: 

Koşari: Mısır’ın geleneksel ve ulusal yemeklerinden biridir. Makarna, mercimek, pirinç, nohut ve baharatlı soslarla hazırlanır ve sarımsak-soğan ile lezzetlendirilir. Hint ve İtalyan mutfağının bir karışımıdır. 

Havavşi: Bir et yemeği olan bu geleneksel tarifte genelde kuzu etiyle hazırlanan köfte geleneksel pide içinde tüketilir. 

Ful Medames: Mısır’ın en meşhur yemeklerinden biri olup sarımsak, fasulye, yağ ve limon ile hazırlanır. Kum içinde pişirilir ve tercihe göre tahin, pastırma, domates sosu veya yumurta ile servis edilir. 

Aish Baladi: Geleneksel bir ekmek türüdür. Aish geleneksel demek olup Mısır kültürünün en eski yiyeceklerindendir. 

Mulukhiya: Mısır mutfağının popüler yemeklerinden biri olup kişniş, Hint keneviri, corchorus bitkisi ve sarımsak ile hazırlanan bir sebze yemeğidir.

Mısır Seyahatinde Dikkat Edilmesi Gerekenler


Mısır’ın uzun ve gizemli tarihini ve doğal güzelliklerini görmek için Mısır uçak bileti almış olan yolcularımıza tatillerini daha keyifli geçirebilmeleri adına Bilet Dükkanı olarak Mısır seyahatinde dikkat edilmesi gerekenleri sıraladık: Mısır’da “Kazıklanma” Riski: Satıcıların son derece ısrarcı olması ve normalden fazla fiyat söylemeleri konusunda Mısır uçak bileti alan yolcularımızı uyarıyoruz. Bu riskten kaçınmak için Arapça sayılara aşina olmakta fayda var. 

Kâğıt havlu-Tuvalet Kâğıdı Sorunu: Mısır uçak bileti alan yolcularımıza tuvalette, restoranda ve dışarıda kullanacakları kâğıt havlu ve tuvalet kağıdını yanında getirmelerini tavsiye ediyoruz. Çünkü Mısır’da bu ürünlerin bulunması zor olabiliyor. 

Çöl İklimi: Özellikle Piramitler çölün ortasında yer almakta. Dolayısıyla güneşten korunmak adına güneş gözlüğü, güneş kremi, vücudu örtecek giysiler vb. tedarik edilmelidir. 

Taksiler: Mısır’da taksicilerin turistlere taksimetre açmaması son derece yaygın bir uygulama. Dolayısıyla Mısır uçak bileti almış yolcularımıza otellerin anlaşmalı taksileri ile veya uygulamalardan çağırılan taksicilerle seyahat etmesini tavsiye ediyoruz. 

Seyyar dövizciler: Seyyar olarak dolaşan dövizciler Mısır’da söz konusu. Fakat Mısır uçak bileti almış yolcularımıza dolandırılma ihtimallerini önemle hatırlatıyoruz. 

Hijyen: Mısır’da özellikle yemek konusunda ciddi bir hijyen problemi söz konusu. Dolayısıyla yolcularımızın sokaktaki ve hijyen koşullarına güvenmedikleri yiyecekleri yememelerini tavsiye ediyoruz.