Montenegro Yakınlarındaki Uçuş Noktaları

Hızlı Erişim

Podgorica Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım
Montenegro’da Ne Yenir?
Montenegro’da Gezilecek Yerler

Balkanların Adriyatik kıyısında yer alan, uluslararası adıyla Montenegro, Türkçe Karadağ adıyla da bilinmektedir. Karadağ’ın etrafı kuzeyde Bosna Hersek, kuzeydoğuda Sırbistan, doğuda Kosova, güneydoğuda Arnavutluk, batıda ise Hırvatistan ve Adriyatik Denizi ile çevrilidir. Ülkenin başkenti, nüfusun yaklaşık %30’unun yaşadığı Podgorica’dır. 15. yüzyıl sonlarında adı ilk kez Karadağ olarak kullanılmaya başlanan Osmanlı egemenliği altındaki ülke 1696 yılında yeniden bağımsız olmuştur. 1. Dünya Savaşı’nda Yugoslavya’ya dahil olan Karadağ, parçalanmanın ardından Sırbistan ile bir federasyon kurmuş, ancak 2006 yılında yapılan bir referandum ile tamamen bağımsızlık elde etmiştir. Tarihi geçmişi İlirya’ya kadar dayanan Karadağ, 11. yüzyılda Bizans İmparatorluğu’ndan bağımsızlık elde etmeyi başararak tek başına tanınır bir krallık haline gelmiştir.  Ancak bu krallığın ömrü de çok uzun sürmedi ve 1186 yılında Karadağ Nemanjic hanedanlığının yönetimine girdi. 1350’li yıllardan sonra ise Sırp İmparatorluğu çökükten sonra Zetan aileleri arasında en güçlü olan Balsicler Zeta’a hükümdar oldu. 14. yüzyılın sonunda Karadağ’ın güney kesimi Balsiclerden sonra Crnojevic soylu ailesinin yönetimine girmiş ve bölgeye 15. Yüzyılda Crna Gora adı verilmiştir, Crno Gora ise günümüzde de Karadağ’ın Karadağca adıdır. 1. Dünya Savaşına doğru giderken Osmanlı ard arda yenilgilere uğrayınca Karadağ yeniden bağımsızlık ilan etmiş, Berlin Anlaşması ile de bağımsızlığını tanınır hale getirmeyi başarmıştır. Ancak savaş yıllarında Avusturya-Macaristan krallığı Karadağ’a üstünlük kurarak bölgeyi işgal etmiştir. 2. Dünya Savaşı Dönemi’nde ise Nazi Almanya’sının işgaline büyük bir ayaklanma ile tepki gösteren Karadağ daha sonra komünist Sosyalist Federal Yugoslavya Cumhuriyeti’nin kurucu üyelerinden bir olmuştur. Bu cumhuriyetin başkenti de Podgorica olarak belirlenmiştir. 1992 yılında Yugoslavya dağıldıktan sonra Karadağ Sırbistan ile bir Federal Cumhuriyet çatısı altında kalmaya devam etti ve 1991-1995 yıllarında Bosna Savaşları sırasında Sırbistan’a destek çıkmıştır. 2006 yılında yapılan referandumla Karadağ bağımsızlığını ilan etti ve Avrupa Birliği tarafından da tanınmıştır. Doğu Avrupa’da yemyeşil bir doğaya ve Adriyatik Denizi’ne kıyıya sahip olan Montenegro’ya birkaç gün ayırarak hem birden fazla şehir gezebilir ülkenin başlıca önemli yerlerini ve doğal güzelliklerini görebilirsiniz. Bilet Dükkanı üzerinden en ucuz Montenegro uçak biletini bulmanız mümkündür. Uçak biletinizi aldıktan sonra yine Bilet Dükkanı sitemizde sizler için hazırlamış olduğumuz Montenegro hakkında detaylı bilgi içeren gezi yazımızdan yararlanarak kendinize eksiksiz bir gezi planı oluşturabilirsiniz. 

Podgorica Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım


Podgorica Havalimanı, Montenegro’nun Golubovci ilçesindeki Zeta Ovası’nda yer almaktadır. 2. Dünya Savaşından sonra büyük bir yenilenmeye alınan havalimanı 14 Mayıs 2016 tarihinde yeniden hizmete açılmıştır. Podgorica Havalimanı şehir merkezinden 11 km uzakta bulunmaktadır. Podgorica Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için birkaç farklı yol alternatifiniz bulunmaktadır.

Podgorica Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Otobüs ile Ulaşım


Podgorica Havalimanı’ndan şehir merkezine direkt olarak bir otobüs hattı bulunmadığı için havalimanından ana yola doğru 2 km kadar yürümeniz gerekmektedir. Anayoldan geçen L-20 kodlu otobüs hattıyla şehir merkezinde bulunan Capitol Podgorica’ya kadar gitmeniz mümkündür. L-20 otobüs hattı Budva, Niksic ve Bar güzergahını takip ederek şehir merkezine gitmektedir. Anayoldan hareket eden otobüsler her saat başı sefer düzenlemektedir ve yolculuk yaklaşık olarak 30 dakika sürmektedir.

Podgorica Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Tren ile Ulaşım


Tren ile yolculuk havalimanından şehir merkezine ulaşımın en hesaplı ve en hızlı yollarından birisidir. Podgorica Havalimanı’ndan 10 dakika yürüyerek Aeredom Tren İstasyonu’na ulaşabilirsiniz. Aeredom Tren İstasyonu’ndan şehir merkezine 7 dakikada ulaşım sağlanabilmektedir.

Podgorica Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Taksi ile Ulaşım


Podgorica Havalimanı’ndan şehir merkezine en rahat ulaşım yollarından biri taksi ile ulaşım sağlamaktır. Havalimanının çıkış kapısından hareket eden taksilerle şehir içinde gitmek istediğiniz yere direkt ulaşım sağlayabilirsiniz. Taksi ile yapacağınız yolculuk diğer ulaşım seçeneklerine göre daha pahalı bir yol olduğundan gideceğiniz yere tutan ücreti önceden öğrenmenizde fayda var.

Montenegro’da Ne Yenir?


Tarih boyunca çeşitli kültürlerin iç içe geçmiş olduğu bir coğrafyada yer alan Montenegro, bu özelliğini mutfağına da yansıtmıştır. “Montenegro’da ne yenir?” diye soruyorsanız Balkan ve Akdeniz ülkelerinden tanıdık gelecek enfes lezzetlerle karşılaşacağınızı söyleyebiliriz.

Cevapi: İlk bakışta bize İnegöl köfteyi çağrıştıran cevapi dana ve domuz kıymasından yapılmaktadır. Cevapi yaygın olarak yanında patates kızartması ve salata il servis edilir.

Rastan: Karadağ’da yetişen bir bitki olan Rastan lahana, et ve baharat ile hazırlanan bir yemektir. Rastan’ın içine girecek olan et yerden yere göre füme et, sosis, domuz eti ya da domuz pastırması olabilmektedir.

Kacamak: Balkanlarda ve Türkiye’de de muadillerini bulabileceğiniz bir yemek türü olan kacamak peynir, pataes püresi, mısır unu ve süt ile yapılmaktadır.

Buzara: Buzara, Karadağlıların en beğendiği yemeklerdendir. Kabuklu deniz ürünlerinden oluşan baharatlı bir yemek olan buzara özel bir sos ile pişirilmektedir.

Ispod Saca: Genellikle kuzu etiyle yapılsa da yerine göre keçi ve dana etiyle de yapılmış olan versiyonları bulunan Ispod Saca patates, havuç ve soğan ile pişirilmektedir.

Priganice: Balkan ve Türkiye mutfağında da rahatlıkla rastladığımız bir tür hamur işi olan Priganice un, su, yağ, tuz ve şekerden oluşan hamurların yağda kızartılmasıyla elde ediliyor. Reçel ya da bal gibi tatlılarla birlikte tüketince de inanılmaz bir lezzet patlaması oluyor haliyle.

Montenegro’da Gezilecek Yerler


Çok büyük bir ülke olmayan Montenegro’yu ziyarete gittiğinizde Budva, Podgorica, Kotor, Tivat, Dobrota ve Herceg Novi gibi birkaç şehrine birden uğrayabilir buralardaki güzelliklere şahit olabilirsiniz. Montenegro’da gezilecek yerleri sizler için tanıttık.

Budva: Karadağ’ın en popüler ve en uğrak yeri olan Budva, Adriyatik Denizi’ne olan harika plajlarıyla pek çok kişi tarafından yaz tatillerinde tercih edilen bir yerdir. Budva doğasının yanı sıra Budva Old Town gibi mutlaka görülmesi gereken tarihi yerleri de içinde barındırıyor.

Sveti Stefan: Karadağ’ın “kartpostal” yerlerinden olan Sveti Stefan ilk olarak 15. Yüzyılda bir balıkçı köyü olarak kurulmuştur. Sveti Stefan anakaraya incecik bir yolla bağlı ada yapısında bir yedir. Etrafı Osmanlı’nın Balkan kuşatmalarından korunmak için surlarla çevrilmiş olan Sveti Stefan’da pek çok lüks konaklama imkanı bulunmaktadır ve adaya ancak otellerde misafir olduğunuz süre boyunca giriş sağlayabilmektesiniz. Otelde kalmadan adayı gezmenin tek yolu ise buradaki restoranlarda yemek yemek.

Kotor: Kotor Stari Grad olarak da bilinen Kotor Old Town, Kotor Körfezi’nde bulunen en büyük yerleşim yerlerindendir. Avrupa’daki en güzel Orta Çağ’dan kalma yerleşim yerlerinden birisi olan Kotor Old Town, bölgenin de kültür merkezidir.

Dobrota: Kotor Körfezi’nde, gezebileceğiniz pek çok yerin ortasında bulunan Dobrota’da genellikle yerel halk yaşamaktadır. Dobrota’da deniz Kotor’a göre daha temiz olduğu için burada yüzmeyi de tercih edebilirsiniz.

Perast: Karadağ’ın Sveti Stefan ile en çok fotoğraflanmış yeri olan Perast, Lady of the Rocks ve Sveti Djordje adında iki adaya sahiptir. Kotor’dan arabayla 15 dakikalık bir sürüşün sonunda varabileceğiniz Perast, görebileceğiniz en harika Orta Çağ köylerinden birisidir.

Tivat: Porto Montenegro adında bir marinaya sahip olan Tivat, diğer şehirlerin aksine bu marina sayesinde lüks ile tanışmış bir yerdir.

Herceg Novi: Hırvatistan’a doğru bulunan Herceg Novi büyük ölçüde diğer şehirlerin gölgesinde kalmış olsa da gezebileceğiniz sevimli, deniz kıyısı yerleşimleri arasında yer almaktadır. Herceg Novi’de tekne turu yaparak tamamen kaleden oluşan bir ada olan Mamula Fortress’i ve mavi suları olan büyük bir mağara The Blue Cave’i ziyaret edebilirsiniz.

Lovcen: Kotor’un tepesinde yer alan Lovcen inanılmaz bir manzara sunan bir milli parktır. Park içerisinde bulunan Njegos Mausoleum’un arkasından Boka Körfezi, Skadar Gölü, Durmitor, Komovi ve Prokletije gibi Kuzey Makedonya dağlarını seyredebilirsiniz.

Podgorica: Yerli halk yaz aylarında genellikle sahil yerleşimlerinde kalmayı tercih ettiği için Podgorica daha çok kışın hareketli olan bir şehirdir. Ülkenin başkenti olan Podgorica turistik anlamda çok uzun süre gezilebilecek bir yer değildir.