Otogar Bilgileri

Otogar Adres Telefon
Diyarbakır Otogarı
Talaytepe, 556. Sk, 21000 Kayapınar/Diyarbakır

Haritada Otogar

Diyarbakır Otogarı Kalkışlı Otobüs Biletleri

Sıkça Sorulan Sorular
Diyarbakır Otogarı'na; belediye otobüsleri, minibüsler, taksi ve otobüs firmalarının özel servisleri ile gidebilirsiniz.

Sizin İçin Hazırladıklarımız

Diyarbakır Otogarı Hakkında


Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde yer alan Diyarbakır Otogarı 2006 yılından beri şehirlerarası otobüs ulaşımı konusunda hizmet vermektedir. Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük şehirlerinden biri olan Diyarbakır’da bulunan bu otogar aracılığıyla pek çok şehre aktarmasız olarak direkt ulaşım sağlamanız mümkündür. Yolculuğa çıkmadan önce Diyarbakır Otogarı hakkında, Diyarbakır’da gezilecek yerler ve denenecek yemekler hakkında bilgi edinmek istiyorsanız Bilet Dükkanı sitesinde hazırlamış olduğumuz yazıdan yararlanabilirsiniz. Ayrıca sitemizin kampanyalarından yararlanarak en uygun fiyatlı Diyarbakır Otogarı otobüs biletini almanız da mümkündür.

Şehir Merkezinden Diyarbakır Otogarına Ulaşım


Şehir merkezinden Diyarbakır Otogarına ulaşım için belediye otobüslerini ya da toplu taşımayı kullanabilirsiniz. Otogara gitmek için binebileceğiniz otobüslerin hatları AZ, E1, F7, Z2, AY ve Z3 şeklindedir. Eğer toplu taşıma ile uğraşmak istemezseniz Diyarbakır’da bulunduğunuz yerden direkt olarak taksiye binerek de otogara ulaşım sağlayabilirsiniz.

Diyarbakır Otogarından Şehir Merkezine Ulaşım


Diyarbakır Otogara iniş yaptıktan sonra Diyarbakır’da istediğiniz yere nasıl gideceğinizi öğrenmek için Diyarbakır Otogarından şehir merkezine ulaşım ile ilgili hazırladığımız rehber yazıyı okuyabilirsiniz. Otogara indikten sonra şehir merkezine gitmek için AZ, E1, F7, Z2, AY ve Z3 kodlu belediye otobüslerine ya da taksilere binebilirsiniz.

Diyarbakır Otogarı Otobüs Bileti Ne Kadar?


Diyarbakır Otogarı otobüs bileti almak istiyorsanız öncesinde Diyarbakır Otogarı otobüs bileti fiyatları ne kadar öğrenmek isteyebilirsiniz. Diyarbakır Otogarı otobüs bileti fiyatları tercih edeceğiniz otobüs firmasına ve yolculuk mesafesine göre değişiklik göstermektedir. Otobüs bileti fiyatları mesafeye göre 250 TL ile 800 TL arasında değişmektedir. En uygun fiyatlı Diyarbakır Otogarı otobüs biletini satın almak için Bilet Dükkanı sitesini ziyaret edebilirsiniz. Diyarbakır otobüs bileti ile şehri ziyaret etmeden önce sitemiz üzerinden Diyarbakır otelleri sayfamızı ziyaret edebilir, dilediğiniz otel için erken rezervasyon fırsatlarımızı değerlendirebilirsiniz.

Diyarbakır Otogarı İletişim Bilgileri


Otogarda verilen hizmetlerle ilgili bir sorun veya sorununuz varsa aşağıdaki Diyarbakır Otogarı iletişim bilgilerini kullanarak direkt yetkililerle görüşebilirsiniz.

Adres: Talaytepe Mahallesi, 21000, Kayapınar/Diyarbakır
Telefon: 412 222 15 50

Diyarbakır’da Mutlaka Görülmesi Gereken 7 Yer


“Doğu Anadolu’nun Paris’i” olarak anılan Diyarbakır eskilere dayanan tarihi boyunca farklı pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış olması nedeniyle günümüzde hala gezilmeye değer birçok yer bulundurmaktadır. Diyarbakır’da mutlaka görülmesi gereken 7 yeri sizlerle paylaştık.

Ulu Cami


Roma Dönemi’nde yapılan bir kiliseden 639 yılında camiye dönüştürülen Ulu Cami, yıllar içinde deprem ve yangınlardan hasar gördüyse de 1240 yılında halkın da yardımıyla restore edilmiştir. Kara taşlar kullanılarak inşa edilen caminin avlusunda Selçuklu, Akkoyunlu, Artuklu ve Osmanlı dönemlerinden kalan yirmi adet kitabe bulunmaktadır.

Ahmed Arif Edebiyat Müzesi


2011 yılında meşhur şairimiz Ahmed Arif’e adanan bu müze 120 yıllık bir konakta yer almaktadır. Klasik Diyarbakır evleri görünümünde olan müzede şairin şahsi eşyalarını ve eliyle yazdığı şiirleri görmeniz mümkündür.

Gazi Köşk Şark Evi


15.yüzyılda inşa edilmiş olan Gazi Köşk Şark Evi, Akkoyunlu döneminin mimari özelliklerine sahiptir. Bazıları tarafından Seman Köşkü olarak da bilinen bu evde 1916 yılında, 16. Kolordu komutanı olarak görevlendirilmiş olan Mustafa Kemal konaklamıştır. Daha sonrasında da köşk buranın yerli halkı tarafından Atatürk’e hediye edilmiştir.

Cemil Paşa Konağı


1887 yılında inşa edilen Cemil Paşa Konağı, büyük bir avlu etrafında haremlik ve selamlık olarak bölünen binalardan meydana gelmektedir. Konağın inşasında kesme taş ve kireçtaşı kullanılmıştır ve konağın iki tane heybetli girişi bulunmaktadır.

Anzele Parkı


Eskiden kadınların çamaşır yıkamak için geldiği Sur ilçesindeki Anzele Parkı 2014 yılında park olarak hizmete açılmıştır. Sıcak yaz aylarında Anzele Parkı’na gelirseniz burada kendinizi serin sulara bırakıp ferahlayabilirsiniz.

Sülüklü Han


Tarihi Suriçi’nde yer alan Sülüklü Han, 1683 yılında Mahmut Çelebi ve kız kardeşi Atike Hatun tarafından yapılmıştır. Sülüklü Han’a gittiğinizde çok hoş bir ortamda kahvenizi ya da Süryani şarabınızı yudumlayabilirsiniz.

Saint George Kilisesi


Açık hava sanat galerisi olarak da kullanılan Saint George Kilisesi, kubbesi çökmüş olsa da hala oldukça ihtişamlı görünen bir yapıdır.

Diyarbakır’ın Meşhur 5 Yemeği


Oldukça köklü bir tarihi geçmişe sahip olan Diyarbakır’ın bu özelliği mutfağına da yansımıştır. Kendi yöresine has birçok yemeği olan zengin Diyarbakır mutfağı ülke çapında tanınmaktadır. Onlarca yemek arasından Diyarbakır’ın meşhur 5 yemeğini sizler için anlattık.

  • Meftune: En bilinen Diyarbakır yemeklerinden olan meftune, ekşi tada sahip bir et yemeğidir. Dilerseniz içerisine kabak ve patlıcan da ekleyebilirsiniz.
  • Pıçık: Yoğurt ve bulgur ile hazırlanan pıçık, elde edilen harç küçük toplar haline getirildikten sonra haşlanmakta ve üzerine kızgın yağ ile servis edilmektedir.
  • Duvaklı Pilav: Yapılışı çok zahmet isteyen duvaklı pilav genellikle kutlamalarda yapılmaktadır. Et, havuç ve patates ile hazırlanan bu pilav yanında yayık ayran ile servis edilir.
  • Nardanaşı: Nar, nohut ve maydanoz ile hazırlanan nardanaşı, ekşi ve salçalı bir tada sahip olan bir köfte yemeğidir.
  • Ayvalı Kavurma: Kuşbaşı kuzu etinin ayva ile birlikte kavrulmasıyla hazırlanan bu yemek Diyarbakır’ın vazgeçilmezlerindendir.