Peru Yakınlarındaki Uçuş Noktaları

Hızlı Erişim

Jorge Chavez Havaliman'ndan Şehir Merkezine Ulaşım
Peru'ya Hangi Mevsimde Gidilir?
Peru'da Gezilecek Yerler
Peru Meşhur Yemekleri

Peru, kültür, tarih ve mutfak lezzetleri açısından zengin bir ülkedir. Kendine has doğal manzaraları ve canlı şehirleri ile dünyanın dört bir yanından gelen turistler için popüler bir destinasyon haline gelmiştir. Peru uçak bileti ile ülkenin neresine giderseniz gidin, keşfedebileceğiniz birbirinden özel yerel deneyim imkanları bulunmaktadır.

Peru kültürü, yerel bölgenin ve İspanyol etkilerinin bir karışımıdır. İnka uygarlığı belki de Peru'daki en iyi bilinen yerli kültürdür ve mirası ülkenin birçok yerinde günümüze kadar ulaşmıştır. İnka mimarisinin en ünlü örneği, And Dağları'nın yükseklerinde bulunan 15. yüzyıldan kalma bir kale olan Machu Picchu'dur. Bu kale kompleksi, İspanyol fethinden sonra İnka halkı tarafından terk edilmiştir ve 1911'de yeniden keşfine kadar gizli kalmıştır. Peru'nun kültürü, İspanyol sömürge geçmişinden de büyük ölçüde etkilenmiştir. 16. yüzyılda İspanyollar tarafından Peru sömürgeleştirilmiştir ve İspanyolların etkisi, dilden mimariye kadar her şeyde günümüzde de görülebilmektedir. Ülkenin kolonyal dönemden kalma binalarının çoğu korunmuştur. Lima ve Cusco gibi şehirlerde bunun örneklerini rahatlıkla görebilirsiniz. Peru müziği ve dansı da ülke kültürünün önemli bir parçasıdır. Geleneksel And müziği, pan flüt, charango ve quena gibi enstrümanların kullanımıyla karakterize edilmektedir. Peru'nun kıyı bölgelerinden gelen geleneksel bir dans olan marinera, ülkenin ulusal dansı olarak kabul edilmektedir.

Ziyaretçilerine eşsiz ve unutulmaz bir deneyim sunan bir ülke özelliğine sahiptir. Zengin kültürel mirası, birbirinden güzel manzaraları ve yerel lezzetleri, burayı tarih, doğa ve yemekle ilgilenen gezginler için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer haline getirmektedir. Antik kalıntıları keşfetmek, dağlarda yürüyüş yapmak veya ünlü Peru yemeklerinden bazılarını denemek isterseniz, bu güzel ülkenin her köşesinde farklı şeyler bulabilmeniz gayet kolay olacaktır.

Jorge Chavez Havaliman'ndan Şehir Merkezine Ulaşım


Jorge Chavez Uluslararası Havaalanı, Peru’nun ana havalimanı özelliğini taşımaktadır. Callao'da, şehir merkezine yaklaşık 11 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Havalimanından şehir merkezine ulaşım için taksiler, halk otobüsleri ve özel transferler gibi çeşitli yollar bulunmaktadır. Peru uçak bileti ile havalimanına geldikten sonra ziyaretçiler diledikleri şekilde şehir merkezine erişim sağlayabilmektedir.

Havalimanından şehir merkezine ulaşmanın en kolay yolu taksilerdir. Havalimanı terminalinin dışında resmi taksi durakları bulabilirsiniz. Şehir merkezine ulaşım maliyeti ve süresi, trafiğe ve günün saatine göre değişmektedir. Herhangi bir sürprizle karşılaşmamak için taksiye binmeden önce fiyat konusunda pazarlık yapmanız ve bilgi almanız tavsiye edilmektedir.

Şehir merkezine ulaşım için en ucuz seçenek halk otobüsleridir ancak şehre ilk kez gelen ziyaretçiler için biraz kafa karıştırıcı olabilmektedir. Havalimanından şehir merkezine her 15 dakikada bir hareket eden otobüslerin ücreti gayet uygundur. Ancak otobüs durağını bulmak zor olabilir ve özellikle trafiğin yoğun olduğu saatlerde otobüsler kalabalık ve ulaşım süresi uzun olabilmektedir.

Havalimanından şehir merkezine sorunsuz ve konforlu bir yolculuk yapmak isteyenler için özel transferler iyi bir seçenek olmaktadır. Yolculuğunuzdan önce Bilet Dükkanı üzerinden online olarak özel transfer rezervasyonu yaptırabilirsiniz. Peru uçak bileti ile yaptığınızı seyahat sonrasında terminal çıkışında özel transfer şoförü sizi havalimanı terminalinde bekliyor olacaktır. Özel transfer ücreti araç tipine ve yolcu sayısına göre değişmektedir.

Peru'ya Hangi Mevsimde Gidilir?


Peru, üç ana bölge ile farklı bir iklime sahiptir: Kıyı kesimi, yüksek yaylalar ve orman bölümü. Bu yüzden Peru'yu ziyaret edecek en iyi zaman, keşfetmek istediğiniz bölgeye göre değişebilmektedir. Bu taleplerinize göz önünde bulundurarak Peru uçak bileti almanız, sonrasında herhangi bir sorun yaşamamanız açısından önemlidir.

Sahili ziyaret etmek istiyorsanız, gitmek için en iyi zaman yaz ayları olan Aralık'tan Şubat'a kadardır. Sıcaklıklar yüksektir ve yağmur çok görülmemektedir. Bu dönem de plaj aktiviteleri ve açık hava maceraları için mükemmel olmaktadır. Yaylaları en iyi şekilde deneyimlemek için ise Mayıs'tan Ekim'e kadar olan kurak mevsimde ziyaret etmeniz önerilmektedir. Sıcaklıklar gündüzleri ılımandır ve geceleri soğuk olabilmektedir. Hava genel olarak açıktır ve dönem boyunca az yağmur yağdığı için Machu Picchu'yu ve diğer antik kalıntıları ziyaret etmek için en iyi zaman budur. Ormanlık alanlar için de Nisan'dan Ekim'e kadar olan dönem, ziyaret için en iyi dönem olacaktır. Sıcaklıklar ortalamanın biraz üstündedir ve nemli bir hava hakimdir. Orman maceraları yaşamak ve yaban hayatı gözlemleri yapmak için mükemmel olan bu zaman aralığında eşsiz bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz.

Peru'da Gezilecek Yerler


Peru, eski kültürünün günümüz yapıtaşları olan antik kalıntılardan âşık olabileceğiniz çarpıcı doğal manzaralara kadar Peru uçak bileti ile ülkeye gelen ziyaretçilere sunduğu çok şey olan bir ülkedir. Peru'da ziyaret edebileceğiniz yerlerden bazılarını sizler için listeledik:

Machu Picchu


Bu antik İnka şehri, Peru'nun en çok ziyaret edilen turistik yerlerinden biridir. Yaylalar bölgesinde bulunmaktadır ve trenle veya yürüyüşle ulaşılabilir bir konumdadır.

Lima


Peru'nun başkenti, modern ve kolonyal mimarinin, birinci sınıf müzelerin ve gelişen yemek ortamının bir karışımını harmanlayarak yerel halk ve ziyaretçileri ile buluşturan canlı bir metropoldür.

Cusco


Bu büyüleyici kolonyal dönemden günümüze erişen kasaba, Machu Picchu'ya açılan bir geçit görevi görmekle beraber zengin bir kültürel mirasa, çarpıcı mimari ile bezenmiş eserler ve canlı bir gece hayatına sahiptir.

Titicaca Gölü


Yüksek rakımlı bir göl olan Titicaca Gölü, Güney Amerika'nın en büyük gölüdür ve büyüleyici manzarasıyla ziyaretçilerin muhteşem bir deneyim yaşatmaktadır.

Nazca Çizgileri


Bu eski jeoglifler, Nazca Çölü'nde bulunmaktadır. Çeşitli hayvanları ve geometrik şekilleri tasvir etmektedir. Yalnızca havadan tam olarak değerlendirebileceğiniz yapıya sahip olan çizgiler ziyaretçileri eksantrik bir atmosfer içinde bırakmaktadır.

Colca Kanyonu


Bu eşsiz kanyon, dünyanın en derin kanyonlarından biridir. And Dağları'nın heyecan verici manzarasının yanı sıra yürüyüş ve vahşi yaşamı gözlemleme fırsatları sunmaktadır.

Huacachina


Bu çöl gölü, Ica şehrinin yakınında bulunmaktadır. Yalnızca 110 nüfusa sahip olan köy, çölde bulunan doğal bir gölün etrafına kurulmuştur. Kum sörfü yapabilir, safari gezintisine çıkabilir veya sadece göl kenarında rahatlatıcı bir vakit geçirebilirsiniz.

Peru Meşhur Yemekleri


Peru mutfağı, yerel kültürün ve İspanyol etkilerinin kaynaşmasının yanı sıra taze ve yerel malzemelerin kullanılmasıyla da bilinmektedir. Peru uçak bileti ile nereye giderseniz gidin, her bölgede eşsiz ve kendine özgü yerel lezzetlerle karşılaşmanız olağandır. Peru'da mutlaka denenmesi gereken yemeklerden bazıları ise şunlardır:

Ceviche: Limon suyunda marine edilmiş çiğ balık, soğan ve pul biberden oluşan bir yemektir. Genellikle tatlı patates, mısır ve avokado ile servis edilmektedir.

Lomo saltado: Sığır eti, soğan, domates ve patates kızartması ile yapılan bir kızartma yemeğidir. Genellikle pirinçle servis edilmektedir ve çoğu Peru restoranında bulunmaktadır.

Aji de gallina: Aji amarillo biberi, ekmek ve süt ile yapılan kremalı tavuk yemeği olan aji de gallina, genellikle pilav ve haşlanmış patates ile sofrada yerini alır.

Papa a la huancaína: Haşlanmış patates, aji amarillo biberi ve peynirle yapılan bir yemektir. Genellikle marul, haşlanmış yumurta ve zeytin ile buluştuktan sonra misafirlere ikram edilir.