Singapur Yakınlarındaki Uçuş Noktaları

Sizin İçin Hazırladıklarımız

Hızlı Erişim

Changi Aires Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım
Singapur’da Gezilecek Yerler
Singapur’da Ne Yenir?

Dünyanın sayılı şehir devletlerinden birisi olan Singapur Cumhuriyeti Güneydoğu Asya’da, kuzeyde Malezya’nın Johor eyaleti ve güneyde Endonezya’nın Riau Adaları ile komşu bulunmaktadır. Küçük bir ada ülkesi olan Singapur’da şehir manzarasını yoğun olarak gökdelenler oluşturmaktadır. Singapur, Ekvator’a 135 km mesafede bulunuyor olması nedeniyle tropikal bir iklime sahiptir ve yılın her dönemi sıcaklık yüksektir. Bu nedenle ülkede turizm kış aylarında da oldukça canlıdır. Hint Okyanusu ve Güney Çin Denizi’ne yakın konumda bulunan Singapur, dünyanın en işlek limanlarına sahiptir. Singapur, bir şehir devlet ülkesi olduğu için doğal olarak başkent de Singapur’dur ve resmi dili İngilizce, Malayca, Çince ve Tamilce’dir. Ülkenin çok ırklı bir yapısı olduğu için İngilizce ortak dil olarak kullanılmaktadır. Singapur ilk olarak 1819 yılında Doğu Hindistan’ın bir kolonisi olarak kurulmuştur. Daha sonra uzun süre boyunca İngiltere hakimiyeti altında kalan Singapur 1963 yılında Malezya ile İngiltere’nin sömürgesinden çıkmıştır ve 1965 yılında bağımsız bir şehir devleti haline gelmiştir. Ülke toprakları çok küçük ve kısıtlı olduğu için tarım arazisi ve doğal kaynaklar bakımından da kısıtlı imkanlara sahip olduğu için ülke çeşitli problemlerle karşılaşmıştır. Coğrafi olarak birtakım engellerle karşılaşmış olsa da Singapur, iş gücüne katılımı ve akıllı politikalar takip etmesi nedeniyle kısa zamanda hızlı bir gelişme kaydederek “Asya Kaplanları” arasında yer almıştır ve dünyanın en hızlı gelişen ekonomilerinden birine sahiptir. Bugün dünyanın en teknolojiye hazır ülkesi; en önemli ikinci yoğun ticaret limanı; en önemli üçüncü finans ve döviz pazarı ile petrol ticaret merkezi olarak anılmaktadır. Ekonomik anlamda gelişmiş bir ülke olsa da ülkedeki gelir eşitsizliği oldukça yüksek seviyelerdedir. Ancak bu durum ülkenin yaşam kalitesi, sağlık ve eğitim gibi alanlarda iyi durumda olmasını engellememektedir. Singapur’un Riverside yani nehir kıyısı olarak bilinen bölgesi koloni zamanlarından beri şehrin en canlı yerlerindendir. Riverside bölgesinde pek çok müze, restoran, bar, tiyatro ve gece kulübü yer almaktadır. Yıl boyunca on binlerce turisti ağırlayan Singapur’da bulunan büyük alışveriş merkezleri de Singapur’un turistik açıdan çekici yerlerinden birisidir. Güneydoğu Asya’nın en gözde destinasyonlarından olan Singapur’a bir seyahat düzenlemek istiyorsanız Bilet Dükkanı’nın kampanyalarından yararlanarak en uygun fiyata Singapur uçak bileti satın alabilirsiniz. Singapur’u eksiksiz gezmek için sitemizde bulunan Singapur hakkındaki yazımından yararlanarak kendinize bir gezi planı oluşturabilirsiniz.

Changi Aires Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım


Singapur’un doğusundaki Changi bölgesinde hizmet veren Changi Aires Havalimanı hem ülkenin hem de Güneydoğu Asya’nın en büyük havalimanıdır. 1981 yılından beri kullanılan Changi Aires Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım sağlamak için çeşitli yollar bulunmaktadır.

Changi Aires Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Tren ile Ulaşım


Havalimanı ve şehir merkezi arasında hesaplı ve hızlı bir ulaşım yolu olan trenler terminal 2 ve terminal 3 arasında yer arasında yer alan tren istasyonundan hareket etmektedir. MRT trenleri ile 2 farklı rota üzerinden şehir merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz. Havalimanında bulunan CG2 istasyonundan 3 numaralı trene binerek Tanah Merah Tren İstasyonu’ndan 1 numaralı metro hattına aktarma yapabilir, buradan şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Dilerseniz havalimanından CG1 istasyonundan 12 numaralı trenlere binerek Sungei Bedok İstasyonu’ndan 14 numaralı metro hattına aktarma yapıp şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Tren biletlerini istasyonda bulunan makinelerden alabilirsiniz.

Changi Aires Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Halk Otobüsleri ile Ulaşım


Havalimanından şehir merkezine hızlı olmasa da ucuz bir ulaşım sağlayan otobüsler farklı hatlarda hizmet vermektedir. Şehir merkezine en uygun ulaşımı 36 numaralı Orchard otobüsleri ile sağlayabilirsiniz. Sabah 05.30’da servise başlayıp gece yarısına kadar hizmet veren otobüslerle Orchard’a 1 saat içerisinde varabilirsiniz.

Changi Aires Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ekspres Minibüsler ile Ulaşım


Havalimanından şehir merkezine diğer toplu taşıma seçeneklerinden daha pahalı ama daha hızlı bir ulaşım hizmeti veren ekspres minibüslerle şehir merkezindeki belirli otellerin kapısına kadar ulaşım sağlayabilirsiniz. Ekspres minibüslere havalimanının tüm terminallerinden gelen yolcu çıkışının önünden binebilirsiniz.

Changi Aires Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Taksi ile Ulaşım


Lisanslı taksilerle havalimanından şehirde gitmek istediğiniz yere direkt bir ulaşım sağlamanız mümkündür. Havalimanı ve şehir merkezi arasında en hızlı ve konforlu ulaşım yolu olan taksilerle ortalama yarım saat içinde ulaşım gerçekleştirebilirsiniz.

Changi Aires Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Özel Transfer ile Ulaşım


Genellikle kalabalık gruplar ya da çok bagajla seyahat edenlerin tercih ettiği bir ulaşım aracı olan özel transfer servisleriyle konforlu bir yolculuk gerçekleştirebilirsiniz. Otelinizin ya da Changi Aires Havalimanı’nın sunduğu özel transfer hizmetinden yararlanarak sizi bekleyen şoförünüzle buluşup rahat bir ulaşım sağlayabilirsiniz.

Singapur’da Gezilecek Yerler


Güneydoğu Asya’nın en az batılı ülkeler kadar gelişmiş olan ülkesi Singapur’da gezilecek yerler daha çok beşeri özellikler taşımaktadır. Singapur küçük bir şehir olsa da gezilecek pek çok yer bulunmaktadır.

Merlion Heykeli ve Park: Singapur’un en tanınmış simgelerinden biri olan Merlion Heykeli Marina Bay’de yer almaktadır. Gövdesi denizatı ve başı aslan görünümlü olan melez yapıdaki heykel Singapur’un görülecek özgün yerleri arasındadır. 8,5 metre uzunluğunda ve 70 ton ağırlığında olan heykel ağzından su fışkırtmasıyla da eğlenceli ve güzel bir görünüme sahiptir. 1964 yılından beri şehrin simgesi olan heykelin bulunduğu park da en az heykel kadar önemlidir. Şehrin hareketli bir noktası olan parkta yürüyebilir, kafe ve restoranlarda oturabilirsiniz.

Sentosa Adası: Singapur’un en eğlenceli yerlerinden olan Sentosa Adası insan yapımı bir yerdir. Sentosa Adası’nda 2500’den fazla balık görebilir, Sentosa Plajları’nda güneşlenip suya girebilirsiniz. Her bir yanında eğlenceli aktiviteler yapabileceğiniz adada kablolu kızaklarla adanın bir ucundan diğer ucuna havada süzülerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kampong Glam & Masjid Sultan Müslüman Mahallesi: 1800’lü yıllarda Arap, Bugis, Boyanese ve Cava kültürlerine ev sahipliği yapmış olan mahallede Müslüman kimliği ön plana çıkmaktadır. Renkli ve canlı bir yer olan bu Müslüman mahallesinde keyifli vakit geçirebileceğiniz pek çok kafe restoranla birlikte 1824 yılından kalan Sultan Camii de yer almaktadır. Sultan Camii, Singapur’un en büyük camisidir.

Chinatown: Eskiden Çinli göçmenlerin yaşadığı bir bölge olan Chinatown, günümüzde en turistik ve ucuz mekanlardan biridir. Chinatown’da Çin kültürüne ait yemeklerden tutun yöresel giysilere kadar pek çok şeyle karşılaşabilirsiniz. Buraya geldiğinizde Thian Hock Keng Tapınağı, Buddha Tooth Redih Tapınağı ve Sri Mariamman Tapınağı’nı da gezebilirsiniz.

Little India: Chinatown’a yakın bir konumda bulunan Little India’da kendinizi Hindistan’daymış gibi hissedebilirsiniz. Parlak renklere sahip binalar ve sokak sanatları ile Little India şehrin en turist çeken noktalarından birisidir.

Orchard Road: Singapur’un en popüler caddelerinden biri olan Orchard Road üzerinde 25 adet civarında alışveriş merkezi yer almaktadır. Alışveriş merkezlerinin yanı sıra cadde üzerinde mimari olarak hayran kalacağınız binalar da bulunmaktadır.

Singapur’da Ne Yenir?


Küçük bir şehir devleti olan Singapur’un sahip olduğu kozmopolit yapı mutfağına da yansımıştır. Pek kendine has yemeklere sahip olmayan Singapur’da daha çok diğer Asya mutfaklarından ödünç alınan yemekler ve fast food kültürü bulunmaktadır. Singapur’da ne yenir merak ediyorsanız sizin için hazırladığımız listeye bir göz atabilirsiniz.

Bak Kut Teh: Singapur sokaklarında sıklıkla rastlayacağınız bir yemek olan bak kut teh, domuz etiyle yapılan bir et haşlamasıdır.

Laksa: Çin ve Malay mutfağından esintiler bulunan laksa Singapur’da çok sevilen bir yemektir. Birden fazla çeşitte yapılabilen laksa Hindistan cevizi, fasulye, balık ve karides ile de yapılabilmektedir.

Satay: Şişe geçirilen domuz, sığır ve tavuğun kebap gibi pişirilmesiyle hazırlanan satay baharatlı bir fıstık sosuyla servis edilir.

Durian Meyvesi: Singapur’un en önemli lezzetleri arasında bulunan durian meyvesi, meyvelerin şahı olarak da bilinmektedir. Singapur’a geldiğinizde bu meyveyi mutlaka denemeniz gerekmektedir.