Tokat Ortalama Sıcaklık

Gün
Min.
Maks.
Hava Durumu
Pts
6ºC
20ºC
Orta kuvvetli yağmurlu
Sal
8ºC
23ºC
Orta kuvvetli yağmurlu
Çar
8ºC
21ºC
Bölgesel düzensiz yağmur yağışlı

Tokat Yakınlarındaki Uçuş Noktaları

Sıkça Sorulan Sorular
Tokat uçakla Ankara'dan 1 saat, İstanbul'dan ise 1 saat 10 dakika sürer.
Tokat'a gitmek için en uygun zaman ilkbahar veya sonbahar aylarıdır.
Tokat en ucuz uçak bileti için Bilet Dükkanı search kısmından sizin için uygun olan tarihi seçebilirsiniz.
Tokat uçak bileti alırken gideceğiniz tarihi ve kimlik bilgilerinizi doğru girdiğinizden emin olun.

Hızlı Erişim

Tokat Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım
Tokat’ta Gezilecek Yerler
Tokat’ta Ne Yenir?

Avantajlı Tokat Uçak Bileti


Orta Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Tokat ili, ülkemizin köklü bir tarihe sahip olan illeri arasında yer alır. Hititler, Asurlar, Persler, Kimmerler ve Makedonyalıların hakim olduğu coğrafi bölgelerden birinde bulunan Tokat ilinden Türkiye’nin en önemli akarsularından biri olan Yeşilırmak geçer.

Tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin yoğun olarak gerçekleştiği il genelinde Türkiye Sigara Fabrikası, Dimes Meyve Suyu Fabrikası, Samaş Bentonit Fabrikası gibi çok sayıda fabrika bulunur. Yeşil sarma yaprağıyla ünlü olan Tokat’ta soğan, şeker pancarı, karpuz, tütün, kavun, patates, domates, fasulye ve mısır yetiştirilir.

Köklü tarihi ile ilgi çeken Tokat, çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmış ilk yerleşim yerlerinden biridir. Bu nedenle turizm açısından da birçok doğal güzelliğe ve tarihi dokuya sahiptir. Tokat Kalesi başta olmak üzere Niksar, Zile ve Turhal Kaleleri çok sayıda turistin ziyaret etmekte olduğu mekanlar arasında yer alır.

Latifoğlu Konağı Müze evi, Tokat Saat Kulesi, Gök Medrese, Tokat Ulu Camii, Yağıbasan Medresesi ve Ballıca Mağarası gibi çoğu kent merkezinde bulunan turistik mekanlar, her yıl birçok ziyaretçinin kente uğramasını sağlar.

Antik Bizans Dönemi’ndeki adı Komano olan Tokat ili, tarihler boyu çok sayıda isimle anılmış ve çok sayıda uygarlığa da ev sahipliği yapmıştır. En eski yerleşim yerlerinden biri olması ve köklü tarihi nedeniyle doğal güzellikleri yoğun ilgi gören ve Tokat Kebabı, çemen, Niksar Çöreği, Kuşburnu gibi pek çok yöresel lezzete ev sahipliği yapan Tokat’a seyahat etmek isteyenler, Bilet Dükkanı üzerinden satın alacakları Tokat uçak bileti ile sakin ve dolu dolu bir tatilin planlarını yapabilirler.

Bilet Dükkanı, Tokat Havalimanı’nda şehir merkezine ulaşım yöntemleri ve Tokat’ta gezilecek yerler, yenilecek yemekler üzerine Tokat rehberi sunar. Tokat, Türkiye’nin diğer illeri ve dünya ile bağlantısını, şehir merkezine 18 kilometre uzaklıkta olan Tokat Havalimanı ile gerçekleştiriyor. Tokat Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım ise birçok yöntem ile oldukça kolay bir şekilde sağlanıyor.

Tokat Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım


Kültürel yapısı ve tarihi dokusuyla gezilecek çok sayıda bölgeye ve mekana sahip olan Tokat, her yıl yoğun bir ziyaretçi akınına uğruyor. Tokat’ın diğer illerle ve dünyayla buluşturan Tokat Havalimanı, genel olarak yaz aylarında oldukça yoğun bir trafik alır.

Tokat Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım, toplu taşıma, taksi ve araç kiralama ile sağlanır. Tokat uçak bileti alarak Tokat Havalimanı’na iniş gerçekleştiren yolcular, havalimanından şehir merkezine ulaşım için kullanmaları gereken yöntemleri Bilet Dükkanı’nın web sitesi üzerinden öğrenebilirler. Ayrıca Tokat otelleri ve Tokat araç kiralama hizmetleri hakkında da bilgi alabilirler. Tokat'a kara yolu ile ulaşmak isteyenler, otobüs bileti sayfası üzerinden işlem yapabilirler.

Tokat Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Toplu Taşıma İle Ulaşım


Tokat Havalimanı’na yaklaşık 18-20 kilometre uzaklıkta olan şehir merkezine ulaşmak için toplu taşıma kullanılabilir. Tokat şehir merkezine giden yolcu servisleri ya da Tokat-Turhal arası sefer gerçekleştiren minibüsler, yolcuların havalimanından istedikleri yerlere ortalama 25-30 dakikada ulaşmasını sağlayacaktır.

Tokat Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Taksi İle Ulaşım


Tokat Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşımda yolcu servislerini ya da minibüsleri bekleyerek zaman harcamak istemeyenler havalimanından hizmet vermekte olan taksileri kullanabilirler. Tokat Havalimanı’ndan şehir merkezine taksi ile ulaşım, yaklaşık 25 dakika sürüyor. Ulaşım bedeli ise 40-50 TL aralığında oluyor.

Tokat Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Araç Kiralama İle Ulaşım


Tokat Havalimanı’ndan şehir merkezine araç kiralama ile ulaşım da bir diğer alternatif olarak biliniyor. Şehir merkezine yaklaşık 18-20 km uzaklıkta olan Tokat Havalimanı’ndan araç kiralayarak ulaşım sağlamak isteyen yolcular, havalimanında yer alan araç kiralama noktalarından işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Tokat'ta Gezilecek Yerler


En eski yerleşim yerlerinden biri olması nedeniyle kültürel yapısı ve tarihi dokusu oldukça zengin olan Tokat, her yıl özellikle yaz aylarında yoğun turist çeken illerimiz arasında yer almaktadır.

Tokat Kalesi’nden Tokat Saat Kulesi’ne, Ulu Cami’den Gök Medrese’ye, Latifoğlu Konağı Müze Evi’nden Ballıca Mağarası’na kadar pek çok mekanın bulunduğu Tokat’ta gezilecek yerler ve konaklama yerleri hakkında araştırma yapanlar, Bilet Dükkanı üzerinden geniş bilgiye ulaşabilirler. İşte kaleleriyle, medreseleriyle buram buram tarih kokan Tokat’ta gezilecek yerler:

 1. Tokat Kalesi

  En eski izleri 5. ve 6. yüzyıla ait olan Tokat Kalesi’nin hangi medeniyet tarafından yapıldığı belli değildir. Tokat’ın en eski yapıları arasında yer alan kale görülmeye değer tarihi özellikler taşımaktadır.

 2. Yağıbasan Medresesi

  Danişmendliler Beyliği Döneminde inşa edilmiş olan Yağıbasan Medresesi, Türkler tarafından Anadolu’da inşa edilen ilk medrese olarak kabul edilmektedir.

 3. Ballıca Mağarası

  Bilinen diğer adıyla İndere olan Ballıca Mağarası, Tokat’ın Ballıca Köyü’nde bulunmaktadır. Oluşumu yaklaşık olarak 3,4 milyon yıl önce başladığı tahmin edilmektedir.

 4. Taşhan

  Tokat tarihi kent merkezi içimnde bulunan Taşhan, 17. yüzyılda inşa edilmiş bir Osmanlı eseri yapısıdır. Anadolu’nun en büyük şehir hanları arasında yer almaktadır.

 5. Niksar Kalesi

  Pers kökenli Pontus Krallığı zamanında yapıldığı tahmin edilen Niksar Kalesi, Roma Dönemi’nde eklenen yeni yapılarla günümüzdeki konumuna ulaşmıştır. Kale içerisinde iki hamam, iki mescit, hapishane ve kilise kalıntıları bulunmaktadır.

 6. Mahperi Hatun Kervansarayı

  Tokat-Pazar yolunun 29. kilometresinde bulunan ve Pazar ilçesine yaklaşık 1 km uzaklıkta yer alan Mahperi Hatun Kervansarayı, 1238 yılında Aleaddin Keykubad’ın zevcesi Mahperi Hatun tarafından yaptırılmıştır.

 7. Almus Baraj Gölü

  Yeşilırmak’ın Omala Ovası boğazına girdiği alanda zonlu toprak dolgu tipinde yapılmış olan Almus Baraj Gölü, alabalık yetiştirme alanı olarak önem arz eden mekanlardan biri olarak kabul edilir.

 8. Tokat Saat Kulesi

  Tokat’ın Behzat semtinde bulunan ve 1902 yılında yapılmış olan Saat Kulesi, 33 metre yüksekliğe sahiptir. Kesme taştan yapılan yapı, dört yöne büyük kadranlarla her yarım saatte ve saat başında iki dakika ara ile çalmaktadır.

 9. Gök Medrese

  Taşhan yakınında uzun bir süre müze olarak kullanılmış olan Gök Medrese, 13. yüzyılda Müineddin Pervane Süleyman tarafından yapılmıştır. Anadolu Selçuklu Mimari ve sanatının özelliklerini taşımakta olan yapı, Tokat uçak bileti alarak Tokat’a gelenler tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir.

 10. Komana Antik Kenti

  Helenistik dönemden kaldığı düşünülen kalıntıların yer aldığı Komana Antik Kenti, Tokat’ın 9 km kuzeydoğusunda, Gümenek Mevkii’nde bir tepe üzerindedir. 

 11. Tokat Ulu Cami

  Danişmendliler Dönemi’nde yapılmış olan Tokat Ulu Cami, doğu ve batı yönünde iki adet son cemaat yeri bulunan bir yapıdır. Bu özelliği ile Anadolu’da tek olma özelliği taşımaktadır.

 12. Tokat Atatürk Evi

  Milli Mücadele yıllarında pek çok kez Tokat’ı ziyaret etmiş olan Atatürk’ün konaklamış olduğu bu ev, Bandırma Vapuru’nda Atatürk’ün yanında bulunan arkadaşı Tokatlı Piyade Yüzbaşı Mustafa Vasfi Süsoy’a aittir.

 13. Arastalı Bedesten

  Cumhuriyet Dönemi müzeleri arasında yer alan Tokat Müzesi’nde yer alan eserlerin daha sağlıklı şartlarda korunması amacıyla taşınmasıyla ziyarete açılan Arastalı Bedesten, Tokat Sulusoy’da bulunmaktadır.

 14. Latifoğlu Konağı Müzesi

  Tokat’ın nüfuzlu ayan ailelerinden biri olan Latifzadeler tarafından yaptırılmış olan Latifoğlu Konağı Müzesi, Osmanlı Barok üslubuna uygun bir şekilde inşa edilmiştir.

 15. Yeşilırmak Köprüsü

  Tokat’ın kuzeyinde Yeşilırmak üzerinde bulunan Yeşilırmak Köprüsü, Selçuklu Dönemi’nin en güzel eserleri arasında yer almaktadır. Kesme taştan yapılmış olan köprü, 5 kemerlidir ve 151 metre uzunluğundadır.

 16. Tokat Kültür Evi

  Barok tarzda inşa edilmiş olan Tokat Kültür Evi, sivil mimari örneklerinden biridir. Sulu Sokak içerisinde yer alan bu yapı, Tokat kültürünü doğrudan yansıtan mekanlar arasında yer almaktadır.

Tokat’ta Ne Yenir?


İlk yerleşim yerlerinden biri olması nedeniyle çok sayıda tarihi kalıntısı ve köklü bir kültürel alt yapıya sahip olan Tokat, yöresel yemekleriyle de dikkat çeken illerimizden biri olma özelliği taşıyor.

Tokat Kebabı başta olmak üzere birçok lezzete ev sahipliği yapan kenti ziyaret edenler, “Tokat’ta ne yenir?” sorusuna cevap arıyor. Tokat uçak bileti ile Tokat’a gelerek, yöresel lezzetleri denemek isteyenler için işte birbirinden güzel tatlarıyla hafızalardan silinmeyen Tokat yemekleri:

 • Tokat Kebabı: Kuşbaşı etle yapılan Tokat Kebabı, patlıcan ve patates eşliğinde yapılmaktadır. Tokat’ın en meşhur yemekleri arasında yer alan Tokat Kebabı, ziyaretçiler tarafından sıklıkla tercih edilir.
 • Tokat Çökeleği: Tokat’a özgü günlük olarak inek sütü ile yapılan Tokat çökeleği, yörenin en sevilen ve çevre illerden de sıklıkla tercih edilen lezzetlerden biridir. Sünebilen bir çökelik olması nedeniyle Çökelik sündürmesi için birebirdir.
 • Niksar Çöreği: Genellikle cevizli olarak yapılan Niksar Çöreği, Türk Mutfağının en sevilen lezzetleri arasında yer alır.
 • Tokat Yağlısı: Her katına yağ sürülerek yapılan ve yumuşacık yapısıyla bir yiyenin bir daha unutamadığı Tokat Yağlısı, yörenin en sevilen lezzetleri arasında yer alıyor.
 • Tokat Çemeni: Domates ve biber salçalarıyla, bol baharatlı ve cevizli bir şekilde yapılan Tokat Çemeni, ülke genelinde sıklıkla talep edilen lezzetlerden biri olarak biliniyor.
 • Çerkes Mantısı: Tokat’ta yaşayan Çerkesler tarafından yörede yaygın hale gelmiş olan Çerkes Mantısı, klasik mantıdan biraz daha farklı olarak daha büyük bir formda ve patatesli iç harcı ile yapılmaktadır.
 • Bat: Yeşil mercimek ve ince bulgur ile yapılan Bat, Tokat’ın meşhur yemekleri listesinde en sevilen lezzetler arasında yer alıyor.
 • Pehlili Pilav: Pirinç pilavının pehlilik et ile bir araya gelmesinden oluşan Pehlili Pilav, etin yoğurt ile terbiye edilmesinin ardından yapılır. Adını etin türünden alır.
 • Yoğurtmaç: Çökelek ve maydanoz ile yapılan Yoğurtmaç, hamur işi sevenler için birebirdir. Tokat’ın yöresel yemekleri arasında yer alan bu lezzeti, Tokat’a seyahat eden herkes mutlaka denemektedir.
 • Tokat Pağacı: Hamur işi sevenler için oldukça lezzetli tariflerden biri olan Tokat Pağacı, Tokat’ın en sevilen yemekleri arasında yer alır.