Ardahan Yakınlarındaki Uçuş Noktaları

Sizin İçin Hazırladıklarımız

Hızlı Erişim

Kars Karakani Havalimanı’ndan Ardahan Şehir Merkezine Ulaşım
Ardahan’da Gezilecek Yerler
Ardahan Yemekleri
Haritasını İnceleyin

Ardahan ili Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan ilidir.Toprakları kısmen Doğu Karadeniz’dedir.Ardahan, batıda Artvin, doğuda Gürcistan, güneybatısında Erzurum, güneyinde is Kars iliyle sınır komşusudur.Ardaha için Türkiye Cumhuriyeti’nin kafkaslara açılan kapısı denilebilir.
Ardaha ilinin nüfusu son sayıma göre 100.809’dur.Nüfusun çoğunluğu kırsal kesimde yaşar.Ardahan’da insanlar geçimlerini genellikle tarım ve hayvancılıkla sağlarlar.
Ardahan ilinin iklimi Karasal iklimdir.Yazları sıcak ve kurak, kışları ise sert ve kar yağışlıdır.Kışın sıcaklıklar -30 derecelere inmektedir.Bitki örtüsü de yer yer değişiklik göstermektedir.İlin batı ve kuzey kesimlerinde ormanlık alanlar görülürken güney kesimlerinde çayır ve meraları görebilirsiniz.Bu özellikleriyle Ardahan büyükbaş hayvancılığın yoğun yapıldığı yerlerden birisidir.Bölge insanı genellikle hayvancılık yapmaktadır.
Bu nadide şehir Ardahan uçak bileti almış olan gezginleri bekliyor.
Ardahan’a seyahat etmek istiyorsanız o halde sizin için en iyi alternatif Bilet Dükkanı. Sürekli sürdürmekte olduğu kampanyalar ile en ucuz Ardahan uçak bileti bulmanın yanı sıra Bilet Dükkanı, Ardahan’da geçireceğiniz zaman için adeta size özel rehberlik imkanını da sağlıyor. Bilet dükkanı üzerinden uygun fiyatlı Ardahan uçak bileti satın alırken, aynı zamanda Ardahan’da neler yapabileceğinize, nereleri gezebileceğinize ve nasıl yemek yiyebileceğinize dair bilgilere de yine Bilet Dükkanı üzerinden erişebilirsiniz

Kars Karakani Havalimanı’ndan Ardahan Şehir Merkezine Ulaşım


Ardahan’da henüz havalimanı bulunmadığından dolayı Ardahan uçak bileti alan gezginlerimizin Kars Karakani Havalimanı’na gidip sonra Kars şehir merkezine geçmeleri gerekiyor.Kars Karakani Havaliman’nın şehir merkezine olan uzaklığı 5 km’dir.Şehir merkezine gitmek isteyenler için birçok seçenek bulunmaktadır.Kars Belediyesi’nin işlettiği belediye otobüslerini kullanabilirsiniz.Ayrıca taksiler,özel transfer ve araç kiralama gibi hizmetleri de kullanabilmeniz mümkün.

Otobüs ile Ulaşım


Kars Belediyesi’nin işlettiği bu otobüsler uçuş saatlerine göre iki yön olarak hizmet vermektedir.Otobüsler iç hatlar terminalinin çıkışında beklemektedir.Mesafe de kısa olduğundna dolayı bu yolculuklar maksimum 10 dakika sürmektedir.Bilet ücretinizi şoföre nakit olarak ödeyebilirsiniz.

Taksi ile Ulaşım


Toplu taşıma araçlarını beklmek istemeyen gezginler için taksi hizmeti de bulunuyor.Taksiler toplu taşıma araçlarına göre daha hızlı ve konforlu olduğundan dolayı bolca tercih ediliyor.İç hatlar  terminali çıkışında bekleyen taksileri günün her saati orada bulabilirsiniz.Taksi ücreti de açılış ve gideceğiniz kilometre tutarının toplamından oluşmaktadır.Tüm gün bu tarife üzerinden değerlendirilir.Taksi ücreti ise maksimum 40 TL gibi bir ücrete denk gelmektedir.

Özel Transfer ile Ulaşım


Eğer kalabalık bir grupsanız ve çok bagajınır varsa özel transfer de seçenkler arasında bulunmalıdır.Taksi gibi hızlı ve konforlu bir ulaşım türü olan özel transfer hizmeti yapabileceğiniz firmalar havlimanında sizi beklemektedir.

Araç Kiralama ile Ulaşım


Araç kiralayarak da ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.Hem daha konforlu hem de daha hzılı bir ulaşım türü olan araç kiralama için Bilet Dükkanı’nı ziyaret edebilir, istek, ihtiyaç ve en önemlisi bütçenize göre araçları görebilirsiniz.
Tüm bunları yapıp Kars şehir merkezine ulaştıktan sonra yapmanız gerekn tek şey Ardahan’a giden bir otobüse binmektir.Kars şehir merkezi ve Ardahan şehir merkezi arasında yaklaşık olarak 89 km mesafe bulunmaktadır.Otobüs yolculukları yaklaşık olarak 2 saat sürmektedir.Bilet fiyatları da 70-150 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Ardahan’da Gezilecek Yerler


Ardahan Karadeniz ve Doğu Anadolu Bölgeleri’nin kesişiminde yer aldığından dolayı iki coğrafyanın da güzelliklerini içinde bulunuyor. Hem Artvin’e hem de Kars’a komşu olan Ardahan’da gezmeniz gereken eşsiz doğal güzellikler bulunuyor. Ardahan’ı gezmek için en iyi zaman genellikle yaz aylarıdır. Kış ayları çok sert geçtiğinden dolayı yaz aylarında daha iyi bir gezi yapabilirsiniz. Ardahan uçak bileti alan gezginler için gezebilecek yerleri şöyle sıralayabiliriz:

Şeytan Kalesi


Ardahan’da gezilecek yer konusunda akla ilk gelen yerlerden birisidir. Şeytan Kalesi Ardahan’a bağlı Çıldır ilçesinin Yıldırımtepe Köyü'nde ziyaretçilerini beklemektedir. Bir derenin sağında yer alan kale, üç tarafı uçurum olması sebebiyle ziyaretçilerin nefesi kesiyor. Kaleye dar bir patikadan gidiliyor. Son dönemlerde restorasyon çalışmaları yapılan kalenin ışıklandırma sistemi geliştirilmek ve seyir terası eklenmek gibi yenilikler ön plandadır.

Atatürk Silüeti


Damal ilçesinde yer alan bu silüet, Ardahan şehir merkezinden yarım saat uzaklıkta bulunuyor. Silüet 1954 yılında bir çoban tarafından keşfedilmiştir. Sonra Genel Kurmay Başkanlığı tarafından koruma altına alınmıştır. Eğer temmuz ayında buraya gelirseniz, her yıl düzenlenen Damal Şenlikleeri’ni de görebilirsiniz.

Ardahan Kalesi


Bu kale de Şeytan Kalesi gibi kesinlikle ziyaret etmeniz gereken tarihi bir yapı. Osmanlı Dönemi’nden kalma olan bu kale nehir kenarında bulunuyor. Mimari yapısı ve eşsiz çevresiyle ziyaretçileri mest edecek bir gezi turunun parçasıdır.

Karagöl-Sahara Milli Parkı


Karagöl-Sahara Milli Parkı eşsiz görüntüsüyle ziyaretçilerini her sene ağırlıyor. Bu park 1994 yılında milli park olarak kabul edilmiştir. Parkın içerisinde Sahara yaylası ve Şavşat Karagö bulunmaktadır. Park Ardahan şehir merkezinden 1 saatlik bir mesafede yer alıyor. Parkın içerisinde konaklayabilmek mümkün değil. Civar köylerde konaklayabilir ya da parkın içerisindeki tesislerin çadır hizmetinden faydalanabilirsiniz.
Göle geldiğinizde kesinlikle yapmanız gereken aktivite ise sandalla göl turu.Bu turun 20 dakikası 20 TL gibi bir ücreti bulunmaktadır.

Yalnızçam Kayak Merkezi


Ardahan’da kışların sert ve çok kar yağdığını biliyoruz. Bu havayı değerlendirmek isteyen gezginlerimizin kayak yapmak için gidebilecekleri en iyi yer olan Yalnızçam Kayak Merkezi, ziyaretçilerini bekliyor. Kayak merkezi şehir merkezine 13 km uzaklıkta bulunuyor. Kayak merkezi 2018 yılından Avrupa Birliği desteğiyle açılmıştır. Bu kayak merkezinin 73 yatak kapasiteli bir tesisi de var. Konaklamak isterseniz bu tesisi kullanabilirsiniz.

Ardahan Yemekleri


Karadeniz ve Anadolu mutafığının eşsiz lezzetlerini buluştutan bir mutfağa sahip olan Ardahan mutfağı, zengin mutfağı ile Ardahan uçak bileti alan gezginleri bekliyor.Mutfağın özellikle et yemekleri çok meşhur. Ardahan’da hayvancılık yaygın olduğu için et yemekleri gelişmiştir.Yiyebileceğiniz yemekleri şöyle gösterebiliriz:

Kaz Etli Üçlü Pilav


Et yemekleri konusunda çığır açmış olan Ardahan mutfağının eşsiz lezzetlerinden birisidir. Kaz etinden yapılıyor. Kaz etini denemek isteyenler kazların kesilme zamanı geldiğinde Ardahan’ı ziyaret edebilir.

Ardahan Köfte


Ardahan Köfte, adından da anlaşılacağı üzere Ardahan mutfağına özgü bir yemektir. Yapılışı yönüyle de gayet basit bir yemektir. Közlenmiş patlıcan ve kıyma harcı kullanılarak yapılır. Adıyaman yöresinde de bilinen bu köfteyi denemeden Ardahan’dan ayrılmanızı tavsiye etmiyoruz.

Etli Mantı


Mantı her ne kadar Kayseri mutfağına ait olsa da Ardahan’da da çok güzel bir şekilde yapılır. Mantı hamuruna et eklenip suda haşlanmasıyla yapılan bu yemeği dilerseniz üstüne sos dökerek afiyetle yiyebilirsiniz.

Hıngel


Hıngel, mantı sevip et sevmeyenler için hazırlanan bir yemek. Bu yemekte patates de kullanılıyor. Mantıdan farkı hamurunun biraz daha büyük ve kalın olmasıdır. Bu da pişirme süresini biraz uzatıyor. Bu yemeği neredeyse her restoranda bulabilirsiniz.

Feselli


Anadolu’da kete olarak bilinen lezzetin Ardahan’da adı fesellidir. Kete’den farkı içine tereyağında kavrulan un ve ceviz konmasıdır.

Yarpuzlu Köfte


Ardahan’ın yöresel yemeklerinden birisidir. İçinde et, ot ve bulgur vardır. Sulu ve etli bir yemek yemek istiyorsanız Yarpuzlu Köfte’yi kesinlikle denemelisiniz. Ardahan sofralarında sıklıkla yapılan bu yemeği, birçok lokanta ve restoranda da görebilirsiniz.